اتومبیل های مدرن باید دارای ویژگی ها و فناوری ایمنی باشد

ویژگی‌های ایمنی خودرو در اتومبیل‌های مدرن

ویژگی‌های ایمنی خودرو در اتومبیل‌های مدرن در چند دهه گذشته به‌طور قابل توجهی روند هوشمندتر شدن را طی کرده‌اند که از این پیشرفت‌ها در لیست ویژگی‌های ایمنی خودرو استفاده شده است؛ اما همچنان در این شرایط، بازهم آمار تصادفات رانندگی نگران‌کننده است؛ بر همین اساس، ما لیستی از ویژگی‌های ایمنی خودرو در اتومبیل‌های مدرن، از کمربند ایمنی گرفته تا کیسه‌های هوا و ترمز ضد قفل را تهیه کرده‌ایم که در این مطلب از بیمه‌شو به آنها اشاره خواهیم کرد.

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های ایمنی خودرو در اتومبیل‌های مدرن

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا مطلع شوید که سیستم‌های هوشمند خودرو به چه نام‌هایی عرضه می‌شوند و چه کارایی‌هایی دارند.

کمربند ایمنی

اگر دقت کنید می‌بینید که از کودکی تابه‌حال، چندین بار به شما گفته شده است که داخل خودرو می‌نشینید، کمربند خود را ببندید. وقتی صحبت از ایمنی اتومبیل می‌شود، کمربند ایمنی اولین موردی است که به ذهن خطور می‌کند زیرا آن یکی از اولین ویژگی‌هایی بود که برای ارتقای ایمنی خودرو معرفی شد؛ به همین ترتیب، باتوجه‌به اینکه مسیر زمانی طولانی را طی کرده است، از قدمت بیشتری نسبت به سایر ویژگی‌های ایمنی خودرو حال چه در اتومبیل‌های مدرن و چه در ماشین‌های قدیمی برخوردار است.

کمربند ایمنی از یک طرح ساده که در اوایل دهه ۱۹۰۰ اختراع شد به به طرح استاندارد تبدیل گردید که ولوو در سال ۱۹۵۹ به ثبت رساند و بعداً به صورت رایگان به بازار آزاد عرضه کرد. طرح اولیه کمربند ایمنی دونقطه‌ای بود درحالی‌که به به طرح استاندارد سه نقطه‌ای مبدل شد که به شکل Y و در پراکندگی انرژی بدن در حال حرکت سینه، لگن و شانه‌ها) هنگام برخورد موثر واقع شده بود. اکنون کمربندهای سه نقطه‌ای برای تمام صندلی‌های یک وسیله‌نقلیه استاندارد هستند. کمربندهای کششی نیز در بسیاری از وسایل نقلیه جدید موجود هستند که در اثر ضربه فوراً محکم می‌شوند تا از لغزش بدنه جلوگیری کنند.

کیسه‌های هوا
Airbags

کیسه‌های هوا

کیسه‌های هوا نیز همانند کمربند ایمنی از ویژگی‌های ایمنی خودرو است و داستان تکامل خود را دارد. این ویژگی که از سیستم‌های هوشمند خودرو به‌شمار می‌آید، اولین بار در دهه ۱۹۵۰ میلادی تولد یافت و در دهه ۱۹۷۰ معرفی گردید؛ لازم‌ به‌ذکر است که از کشش کمی برخوردار بودند. جالب اینجاست که در سال ۱۹۶۸، اولین سنسور الکترونیکی برای ایجاد کیسه‌های هوا در صورت تصادف معرفی شده بود اما با این حال کیسه‌های هوا در بازه زمانی ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ نقشی پررنگی نداشتند تااینکه سپس در سال ۱۹۸۱ در خودروهای مرسدس بنز دوباره ظاهر شدند، اما این بار آنها با استفاده از کمربند ایمنی سه نقطه ای موفقیت بیشتر و بهتری را کسب کردند؛ در اوایل دهه ۱۹۹۰ بود که اتومبیل‌ها به این ویژگی‌ مجهز شدند و سپس در اواخر همان دهه، کیسه‌های هوا با اثر جانبی استاندارد گشتند؛ جالب است بدانید در سال ۱۹۹۸، کیسه‌های هوا رسماً در کلیه وسایل نقلیه اجباری شدند.

امروزه ، به‌نظر می‌رسد که یک اتومبیل می‌تواند در هنگام تصادف به‌وسیله کیسه‎‌های هوا، سرنشینان خود را کاملاً کاور کند و تا حد زیادی ایمن نگه دارد. در حالت کلی می‌توان گفت که کیسه‌های هوا در اتومبیل‌های مدرن واقعاً نبوغ طراحی در بهترین حالت خود هستند.

سیستم ترمز ضد قفل (ABS)

سیستم‌های اولیه ترمز که در سال ۱۹۰۰ شکل گرفتند، از دیگر ویژگی‌های ایمنی خودرو به‌شمار می‌آمدند، تنها به چرخ‌های عقب فشار وارد می‌کردند. اینکه سیستم‌های اولیه ترمز که یکی از سیستم‌های هوشمند خودرو محسوب می‌شدند، در مواقع اضطراری، تنها به چرخ‌های عقب خودرو فشار می‌آوردند و چرخ‌های عقب ماشین را قفل می‌کردند، دارای یک ضعف بزرگ بودند و باعث انحراف خودرو می‌شدند، به‌طوری‌که ماشین را به‌شکل خطرناکی وادار می‌کردند تا متوقف شوند. همین امر باعث شد که سازندگان در سال‌های آینده یعنی در دهه ۱۹۲۰ به‌دنبال ترمزهای چهار چرخ باشند.

ترمزهای ضد قفل امروز (ABS) که برای اولین بار در دهه ۱۹۷۰ در اتومبیل‌ها مورد استفاده قرار گرفتند، در اواخر دهه ۱۹۸۰ استاندارد شدند. جالب توجه است که امروزه این نوع ترمزها درتمام اتومبیل‌های مدرن جدید نصب شده‌اند. روش ‌کار این سیستم که یکی از ویژگی‌های ایمنی خودرو به‌شمار می‌آید، بدین صورت است که در صورت چرخش بیش از حد چرخ‌ها، چرخش تک‌تک چرخ‌ها به‌ورت جداگانه تشخیص داده ‌می‌شود و مایعات هیدرولیکی آزاد می‌گردد که این امر نشانگر نشانه قفل شدن چرخ‌هاست؛ در واقع ، هنگام استفاده از ترمز ABS برروی سطوح مرطوب و لغزنده، کنترل فرمان فراهم می‌شود. جالب است بدانید در حقیقت ترمزهای ضد قفل امروزه (ABS) برای اولین بار برای هواپیماها تولید شدند.

حال که از ویژگی قفل کردن چرخ‌ها توسط ترمز صحبت شد، بهتر است اضافه کنیم که بسیاری از اتومبیل‌های مدرن و جدید از ویژگی‌هایی مانند ترمز اضطراری خودکار نسبت به فرد پیاده که اغلب اما نه همیشه، قادر به تشخیص عابران پیاده است و حرکت یک عابر پیاده را نسبت به مسیر و سرعت حرکت وسیله‌نقلیه پیگیری می‌کند تا احتمال برخورد را تعیین نماید و یا ترمز اضطراری خودکار با سرعت پایین و همینطور ترمز اضطراری با سرعت خودکار برخوردارند که همانطور که از نام‌های آنها پیداست، نسبت به‌سرعت حرکت وسیله‌نقلیه حساس بوده و کار می‌کنند؛ نصب این فناوری در جلوی ماشین شایع‌تر است، اما بسیاری از تولیدکنندگان خودرو، سیستم‌هایی را پیشنهاد می‌دهند که در زمان فعالیت دنده عقب خودرو نیز کار می‌کنند؛ اگر این سیستم‌ها که از سیستم‌های هوشمند خودرو به‌شمار می‌آیند، احتمال برخورد را پیش‌بینی کنند، به راننده هشدار می‌دهند و به آنها کمک می‌کنند تا حداکثر ظرفیت ترمز ماشین را مورد استفاده قرار دهند.

برنامه پایداری الکترونیکی
ESC/ESP

برنامه پایداری الکترونیکی (ESC / ESP)

برنامه پایداری الکترونیکی یکی دیگر از ویژگی‌های ایمنی خودرو است که انحراف اتومبیل را تشخیص می‌دهد و با جلوگیری از لغزش لاستیک‌ها به‌خصوص در جاده‌های لغزنده، به راننده کمک می‌کند تا به‌صورت کنترل‌شده، هدایت اتومبیل را به‌دست بگیرد. این ویژگی برای اولین بار در سال ۱۹۸۳ مورد استفاده قرار گرفت و در اوایل دهه ۱۹۹۰ در تولید خودرو به طرح استاندارد رسید.

حال که صحبت از لاستیک شد، بهتر است به این ویژگی نیز اشاره کنیم که بسیاری از اتومبیل‌های مدرن و جدید دارای مانیتور فشار باد لاستیک هستند که درصورتی‌که فشار لاستیک به پایین‌تر از سطح تعیین شده، افت پیدا کند، به راننده هشدار می‌دهد.

دوربین پشت ماشین

برای آن دسته از ما که عقب رفتن با اتومبیل دشوار است و یا کودکی داریم که در صندلی عقب نشسته و امنیت وی برای ما مهم است، فناوری دوربین پشت که یکی دیگر از ویژگی‌های ایمنی خودرو است و از سیستم‌های هوشمند خودرو به‌شمار می‌آید، می‌تواند کمک بزرگی باشد. دوربین پشت ماشین برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ در ماشین Buick’s مورد استفاده قرار گرفت اما هم‌اکنون در بسیاری از وسایل نقلیه قرار داد و به طرح استاندارد رسیده است.

شیشه مقاوم در برابر خرد شدن

بدیهی است که در صورت برخورد یک جسم با شیشه جلوی اتومبیل، شیشه می‌شکند و در نتیجه خطر آسیب‌دیدگی افزایش می‌یابد. جالب است بدانید که امروزه شیشه‌های جلوی اتومبیل‌های مدرن و جدید طوری ساخته می‌شوند که دارای دو لایه یا چند لایه شیشه مقاوم و ضد خرد شدن هستند که در بین آنها، یک لایه پلاستیک وجود دارد و این بدان معناست که آنها دیگر هنکام شکستن، به خرده ریز نمی‌شوند بلکه در عوض به چند قطعه بی ضرر تبدیل می‌گردند.

شیشه های چند لایه برای اولین بار توسط یک شیمی دان فرانسوی در سال ۱۹۰۳ اختراع شد ، اما معرفی اجباری آن بعداً زمانی صورت گرفت که قانون ترافیک جاده‌ای پارلمان انگلیس در سال ۱۹۳۰ خودروهای جدید را به استفاده از شیشه های “شیشه ایمنی” چند لایه اعمال کرد.

دیگر مقالات پیشنهادی ما