Skip to content

فهرست مطالب

صنعت بیمه، صنعتی پویا و فعال است که نقش حمایتی بسیار مهمی را در جامعه ایفا می‌کند. اگر شرکت‌های بیمه نبودند، هم بیمه‌گذارهای حقیقی و هم بیمه‌گذارهای حقوقی باید به‌تنهایی مسئولیت ریسک‌های مختلف را برعهده می‌گرفتند. اتفاقی که کاملا محال و نشدنی است. به همین دلیل است که رشته‌های بیمه‌ای به گونه‌ای طراحی شدند تا برای هر ریسکی، یک پوشش مطمئن بیمه‌ای وجود داشته باشد.

در این بین همه‌ی ما در طول زندگی‌مان، حداقل به یکی از پوشش‌های بیمه‌ای نیاز پیدا می‌کنیم و برای خرید آن اقدام می‌کنیم. در گذشته، برای خرید یا تمدید بیمه‌نامه لازم بود تا خود بیمه‌گذار یا نماینده‌ی قانونی او با در دست داشتن مدارک لازم به نمایندگی یا کارگزاری‌ بیمه مراجعه کند. اما چند سالی‌ست که خرید حضوری جای خودش را به خرید آنلاین بیمه داده است. در این مطلب از بلاگ بیمه‌شو، از شرکت‌های بیمه‌ی آنلاین و اعتبار آنها می‌گوییم. با ما همراه باشید.

بیمه آنلاین چیست؟

بیمه‌ی آنلاین بیمه‌ای‌ست که بیمه‌نامه‌ی آن از طریق درگاه‌های اینترنتی فروش بیمه صادر شده باشد. گاهی‌اوقات نمایندگی‌ها یا خود شرکت‌های بیمه سایتی را برای خرید و تمدید بیمه‌نامه‌های همان شرکت راه‌اندازی می‌کنند. در حالت بعدی، یک سایت مستقل مانند سایت بیمه‌شو، امکان خرید بیمه‌نامه‌های مختلف از شرکت‌های بیمه‌ی مختلف را فراهم می‌کند و درواقع خودش را به یک سایت فروش انواع بیمه تبدیل می‌کند که همزمان با تعدادی بسیار زیادی از بیمه‌گرها همکاری دارد.

بنابراین شما می‌توانید پوشش بیمه‌ای موردنظرتان را نزد بیمه‌گرهای مختلف مقایسه کنید و با صرف کمترین زمان و انرژی، بهترین پوشش را با توجه به نیاز و بودجه‌تان تهیه کنید. از طرف دیگر به‌خاطر اینترنتی بودن فرایند خرید بیمه‌نامه، دیگر نیازی به حضور فیزیکی شما برای دریافت بیمه‌نامه نخواهد بود و بیمه‌نامه برایتان ارسال خواهد شد. حتی ارسال رایگان بیمه‌نامه یکی از مزیت‌های رقابتی در بعضی از مجموعه‌های فروش آنلاین بیمه به‌حساب می‌آید.

بیمه-آنلاین

آیین نامه ی فعالیت شرکت های بیمه آنلاین

تمام فعالیت‌های مربوط به بیمه باید زیرنظر سازمان بیمه مرکزی انجام بگیرد. بنابراین خرید بیمه آنلاین نیز باید طبق ضوابط و قوانین این سازمان باشد. آیین‌نامه‌ی شماره‌ی ۹۲ بیمه مرکزی، آیین‌نامه‌ای است که توسط شورای عالی بیمه در اواخر سال ۱۳۹۴ به تصویب رسیده است و به توضیح قوانین مربوط به کارگزاری یا دلالی رسمی بیمه می‌پردازد. در این آیین‌نامه، کارگزار یا دلال بیمه شخصیتی حقیقی یا حقوقی‌ست که اجازه دارد فعالیت‌های واسطه‌گری مربوط به مشاوره و فروش بیمه‌نامه را انجام دهد و در ازای آن کارمزد دریافت کند.

کارگزار بیمه باید مجوزِ «پروانه کارگزاری رسمی بیمه مستقیم» را داشته باشد تا مجاز به انجام فعالیت‌های بیمه‌ای شود. در ماده‌ی شماره ۲ این آیین‌نامه، اختیارات کارگزار به ترتیب زیر مشخص شده است:

 • دریافت اطلاعات لازم از بیمه‌گذار جهت ارائه‌ی مشاوره درخصوص نرخ بیمه، شرایط و پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه‌نامه و نحوه‌ی دریافت خسارت از بیمه‌گر.
 • تکمیل فرم پیشنهاد بیمه و امضای آن به نمایندگی از طرف بیمه‌گذار
 • اخذ الحاقیه یا پوشش‌های بیمه‌ای مناسب از طرف شرکت بیمه برای بیمه‌گذار
 • ثبت و پیگیری پرونده‌ی خسارت‌ بیمه‌نامه‌هایی که در همان کارگزاری صادر شده است

آیین‌نامه‌ی شماره‌ی ۹۲ در قالب پنجاه‌ودو ماده و در شش فصل تدوین و تصویب شده است که در آن شرح کامل وظایف کارگزاری‌ها و شرکت‌های بیمه در کنار شیوه‌نامه‌ی نظارت بر فعالیت کارگزاری‌ها نوشته شده‌ است. اما این تمام ماجرا نیست. در شهریورماه ۱۳۹۷، شورای عالی بیمه آیین‌نامه‌ی شماره‌ی ۹۲ را اصلاح و تکمیل کرد تا به ماده‌ی شماره یک این آیین‌نامه، یک بند جدید اضافه شود: «پروانه کارگزاری رسمی بیمه برخط (آنلاین) »

یعنی بیمه مرکزی حالتی را درنظر گرفت که در آن کارگزار بیمه قصد دارد خدماتش را از طریق یک سایت فروش اینترنتی و به‌صورت آنلاین (برخط) ارائه دهد. با داشتن این مجوز، کارگزارهای بیمه مجاز به انجام فعالیت‌های زیر خواهند بود:

 • ایجاد امکان استعلام و مقایسه و همچنین ارائه‌ی مشاوره‌ی آنلاین در خصوص حق‌بیمه و شرایط بیمه‌نامه‌های مختلف به بیمه‌گذارها
 • اجازه‌ی بازاریابی و ایجاد امکان فروش آنلاین رشته‌های بیمه‌ای
 • ایجاد امکان پرداخت آنلاین حق‌بیمه با اتصال به سیستم‌های مالی موسسه‌ی بیمه

همچنین در تبصره‌ی این بند آمده که مدیرعامل یا یکی از اعضای هیئت‌مدیره‌ی کارگزاری باید حداقل سه سال سابقه‌ی کاری مرتبط در صنعت بیمه داشته باشند که تائید آن برعهده‌ی بیمه مرکزی خواهد بود. بنابراین تمامی کارگزاری‌هایی که به‌صورت آنلاین اقدام به فروش بیمه‌نامه می‌کنند، باید طبق این آیین‌نامه احراز صلاحیت شوند تا بتوانند فعالیت‌شان را آغاز کنند.

صدور-بیمه-آنلاین

روند صدور بیمه نامه آنلاین

روند صدور بیمه‌نامه آنلاین در سایت‌های مختلف فروش بیمه ممکن است در جزئیات با هم متفاوت باشد. اما به‌صورت کلی، در سایت بیمه‌شو همه‌چیز با مشاوره‌ی بیمه‌ای آغاز می‌شود. یعنی کارشناس بیمه به شما مشاوره‌ی آنلاین یا تلفنی می‌دهد تا به ابهامات و سوال‌های احتمالی‌تان پاسخ ‌دهد.

بعد از آن نوبت به انتخاب پوشش بیمه‌ای و ثبت مشخصات بیمه‌شده می‌رسد. برای مثال اگر قصد خرید بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث خودرو را دارید، باید اطلاعات مربوط به اتومبیل و همچنین اطلاعات مربوط به بیمه‌نامه‌ی قبلی‌تان را در سامانه وارد کنید. در قدم بعدی، سیستم به‌صورت هوشمند لیست کاملی از بیمه‌نامه‌های متناسب با شرایط شما را پیشنهاد خواهد کرد.

در این لیست اطلاعات مفیدی مانند نرخ حق‌بیمه، سطح توانگری شرکت بیمه و تعداد شعب پرداخت خسارت به‌صورت طبقه‌بندی شده در دسترس‌تان خواهد بود. بعد از استعلام و مقایسه‌ی بیمه‌نامه‌ها، به‌راحتی می‌توانید بیمه‌نامه‌ی موردنظرتان را انتخاب کنید تا با ورود اطلاعات تکمیلی و بارگذاری اسکن مدارک‌تان، بیمه‌نامه صادر و ارسال شود. استعلام وضعیت بیمه‌نامه را هم می‌توانید از طریق سایت بیمه‌ مرکزی بگیرید تا از اصالت و اعتبار آن مطمئن شوید.

مزایای خرید بیمه آنلاین

خرید آنلاین بیمه بهترین گزینه برای کسانی‌ست که نمی‌خواهند وقت و انرژی‌شان را در کارگزاری‌ها و نمایندگی‌های بیمه هدر دهند. مهم‌ترین مزایای خرید بیمه‌ی آنلاین به‌ترتیب زیر است:

 • در حالت عادی برای کسی اطلاعات دقیق درباره‌ی جزئیات یک پوشش بیمه‌ای در شرکت‌های بیمه‌ای مختلف، لازم است به چند کارگزاری یا نمایندگی بیمه مراجعه کنید تا پاسخ سوال‌هایتان را بگیرید. در سایت‌های آنلاین فروش بیمه، امکان استعلام و مقایسه‌ی یک بیمه‌نامه نزد بیمه‌گرهای مختلف به‌صورت آنلاین فراهم شده است.
 • سایت‌های فروش بیمه زیرنظر بیمه‌ی مرکزی کار می‌کنند و این نهاد بر فعالیت آنها کاملا نظارت می‌کند. بنابراین قابل اعتماد و قابل اطمینان هستند.
 • سیستم مشاوره و پشتیبانی آنلاین به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. بهترین سایت‌های فروش بیمه، خدمات پشتیبانی را هم قبل از خرید و هم بعد از صدور بیمه‌نامه ارائه می‌کنند.
 • بیمه‌نامه برای شما ارسال خواهد شد و نیازی به مراجعه‌ی حضوری برای دریافت آن نیست.
 • حق‌بیمه‌ها را به‌راحتی و به‌صورت آنلاین می‌توانید پرداخت کنید.
 • در جشنواره‌ها و تخفیف‌های مناسبتی ممکن است بتوانید بیمه‌نامه‌ی موردنظرتان را با حق‌بیمه‌ی کمتری تهیه کنید.
 • به‌راحتی می‌توانید بیمه‌نامه‌هایتان را تمدید کنید. به‌خصوص اگر موعد تمدید بیمه‌نامه‌های اجباری‌تان مانند بیمه‌ی شخص ثالث فرا رسیده است.
 • سایت‌های خرید آنلاین بیمه مانند بیمه‌شو فعالیت‌شان انحصاری و محدود به یک بیمه‌گرِ خاص نیست و تمرکزشان بر حفظ منافع بیمه‌گذار است. به این ترتیب بیمه‌شو با دسترسی داشتن به بانک اطلاعاتی بیمه‌نامه‌‌های شرکت‌های بیمه‌ی مختلف، کامل‌ترین مشاوره را به بیمه‌گذارها ارائه می‌دهند.
 • درصورت وقوع حادثه‌ی تحت پوشش بیمه، کارگزار آنلاین موظف است بیمه‌گذار را برای تشکیل پرونده‌ی خسارت و مذاکره با بیمه‌گر کاملا همراهی کند و پرونده‌ی خسارت را ثبت کند.

چگونه به سایت های آنلاین خرید بیمه اعتماد کنیم؟

داشتن شناخت و اعتماد مهم‌ترین اصل در هر خرید اینترنتی است. چه برسد به خرید آنلاین بیمه‌ و بیمه‌نامه که یک قرارداد حقوقی دقیق و مدت‌دار است. اگر تا به‌حال آنلاین بیمه خریداری نکرده‌اید، به نکات زیر حتما توجه کنید.

سایت-آنلاین-بیمه
 • داشتن مجوز و پروانه‌ی کارگزاری آنلاین اولین نکته‌ای‌ست که باید به آن توجه شود. لیست اسامی و آخرین وضعیت کارگزاران رسمی بیمه در سایت بیمه مرکزی قابل مشاهده است.
 • در شبکه‌های مجازی، فعالیت مجموعه‌ی فروش بیمه‌ی موردنظرتان را دنبال کنید و نظرات بیمه‌گذارهای قبلی آنها را بخوانید. این جستجوی اینترنتی، دید خوبی نسبت به پشتیبانی و روند فعالیت مجموعه به شما خواهد داد.
 • در تمام سایت‌های آنلاین خرید بیمه، بخشی برای مشاوره و ارتباط با کارشناس‌های بیمه وجود دارد. حتما از خدمات این بخش استفاده کنید و فرایند پشتیبانی و مشاوره‌ی مجموعه را ارزیابی کنید.
 • بعد از خرید و صدور بیمه‌نامه، حتما وضعیت اصالت و اعتبار بیمه‌نامه‌تان را در سایت بیمه مرکزی بررسی کنید. شرکت‌های بیمه موظف‌اند بعد از صدور بیمه‌نامه، به‌خصوص بیمه‌نامه‌های خودرو، اطلاعات آن را در سامانه‌ی بیمه مرکزی وارد و ثبت کنند.
 • نگاهی به آمار و لیست شرکت‌های بیمه‌ای که با سایت موردنظرتان همکاری دارند، بیندازید. چرا که بیمه‌گرهای معتبر و شناخته شده مانند بیمه‌ی ایران یا بیمه‌ی پاسارگاد، برای حفظ اعتبارشان فقط با کارگزارهای مطمئن وارد همکاری می‌شوند.
 • در سایت‌های فروش آنلاین بیمه، بخش «تماس با ما» یا «ارتباط با ما» را حتما مطالعه کنید و از صحت آدرس و مشخصات وارد شده در این صفحه اطلاع حاصل کنید.

در مطلبی که خواندید با بیمه‌ی آنلاین و جزئیات آیین‌نامه‌ی بیمه مرکزی برای کارگزاری‌های آنلاین آشنا شدید. همچنین از مزایای خرید بیمه‌ی آنلاین و روش‌های اعتماد کردن به سایت‌های فروش بیمه گفتیم. در انتها، سایت بیمه‌شو به‌عنوان یکی از مجموعه‌های شناخته‌شده و معتبر در زمینه‌ی استعلام، مشاوره و خرید بیمه‌ی اینترنتی همراه شماست تا بهترین و آسان‌ترین تجربه را از خرید بیمه‌نامه داشته باشید.