استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی

استعلام بیمه شخص ثالث

بدیهی است که در کشور ایران مانند بسیاری از کشورها مطابق با قانون وسایل نقلیه موتوری باید از بیمه شخص ثالث برخوردار باشند. برای تهیه و استعلام بیمه شخص ثالث راه‌های بسیاری وجود دارد که یکی از این روش‌ها، استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی است. همانطور که برخی از افراد با این روش‌ها آشنایی کامل دارند، امکان دارد بعضی دیگر نیز در این زمینه از اطلاعات اندکی برخوردار باشند، از این‌رو ما این مطلب از مطالب سایت بیمه‌شو را به موضوع استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی اختصاص داده‌ایم تا پاسخی برای سوالات آن دسته از افراد کم‌اطلاع باشیم، اما قبل از اینکه به سراغ هر موضوعی برویم، بهتر است اندکی با بیمه شخص ثالث آشنا شویم.

بیمه_شخص_ثالث
بیمه شخص ثالث

درباره بیمه شخص ثالث چه می‌دانید؟

بیمه شخص ثالث را می‌توان یکی رایج‌ترین بیمه در میان انواع بیمه‌های خودرو دانست، البته که نه‌تنها قانون اجباری داشتن آن برای تمام صاحبان و دارندگان وسایل نقلیه، بی‌تاثیر نبوده بلکه نقش بسزایی در متداول بودن آن نیز دارد. راننده تحت پوشش این بیمه‌نامه، از این مزیت برخوردار است که هنگام وقوع حوادث رانندگی می‌تواند از طریف بیمه مذکور، در جهت پرداخت خسارات وارده به شخص ثالث اقدام نماید.

خالی از لطف نیست که بدانید در قیمت این بیمه‌نامه مواردی چون تخفیف عدم خسارت، جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه، میزان پوشش مالی، سال تولید و ساخت خودرو تعداد سیلندر و کاربری خودرو، مدت اعتبار بیمه‌نامه فعلی (کوتاه مدت یا یک‌ساله) و تاریخ انقضای بیمه‌نامه قبلی تاثیرگذار است.

لازم به ذکر است که حق بیمه شحص ثالث براساس دیه یک انسان کامل محاسبه می‌شود که برای هرسال توسط قوه قضاییه و بانک مرکزی مشخص می‌گردد. برای کسب اطلاعات کامل از نرخ دیه سال ۱۴۰۰ می‌توانید به لینک مذکور مراجعه کنید.

حال که اندکی با بیمه شخص ثالث آشنا شدید، بهتر است به اهمیت استعلام آن بپردازیم و به این پرسش که چرا استعلام بیمه شخص ثالث مهم است، پاسخ دهیم.

چرا استعلام سوابق بیمه شخص ثالث مهم است؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم از آنجاکه بیمه شخص ثالث یکی از انواع بیمه‌های خودرو است که از نظر قانون  و مقررات کشور ایران، اجباری می‌باشد و باید توسط تمام دارندگان وسایل نقلیه تهیه شود، استعلام بیمه شخص ثالث نیز مهم تلقی می‌شود؛ ضمناً از آنجاکه به صورت جدی از سال ۱۳۹۹ نسخه‌های کاغذی بیمه‌نامه جای خود را به بیمه‌نامه‌های آنلاین داده‌اند، استعلام و دسترسی به محتوای بیمه شخص ثالث نیز مسیر آسان‌تری را از طریق سایت بیمه مرکزی پیدا کرده‌‌ است.

باتوجه به اهمیت استعلام سوابق بیمه شخص ثالث، روش‌های مختلفی در اختیار افراد قرار داده‌ شده است که بتوانند به صورت آنلاین به راحتی از این امکان باارزش برخوردار شوند.

روش‌های استعلام بیمه شخص ثالث از طریق سامانه سنهاب

  • استعلام بیمه شخص ثالث از طریق دفاتر پلیس+۱۰
  • استعلام بیمه شخص ثالث از طریق سایت بیمه مرکزی و شماره بیمه
  • استعلام بیمه شخص ثالث از طریق سایت پلیس راهنمایی و رانندگی به آدرس rahvar120.ir
  • استعلام بیمه شخص ثالث از طریق کد یکتا
  • استعلام بیمه شخص ثالث از طریق کد VIN
استعلام_بیمه_نامه
استعلام بیمه شخص ثالث

استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی

برای اینکه از اصالت بیمه شخص ثالث خود مطمئن شوید، می‌توانید از طریق سامانه سنهاب یا همان سایت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام کنید، چراکه این سایت تمام اطلاعات بیمه شخص ثالث شما را ثبت کرده‌ است. حال برای انجام این کار می‌توانید وارد سایت سازمان نظارتی بیمه مرکزی شوید و با وارد کردن با انتخاب اسم شرکت بیمه، شماره بیمه‌نامه، شماره تلفن همراه و کد ملی خود تحت عنوان بیمه‌گذار، سوابق بیمه شخص ثالث خود را استعلام بگیرید.

زمانی که این اطلاعات را وارد کردید می‌توانید اطلاعاتی چون سابقه خسارت، درصد تخفیف بیمه، مبلغی پرداختی شرکت به‌عنوان خسارت و تاریخ انقضای بیمه‌نامه قابل رویت است.

استعلام_و_پیگیری_بیمه_نامه
استعلام بیمه‌نامه از سایت بیمه مرکزی

نکته مهم درباره استعلام بیمه‌ از طریق سایت بیمه مرکزی

نکته‌ مهمی که در زمان استعلام بیمه‌نامه خود از طریق سامانه سنهاب یا همان سایت بیمه مرکزی باید مورد توجه قرار دهید، اولین بار بودن یا نبودن اقدام برای استعلام است. اگر برای اولین بار در این مسیر قدم برداشتید بهتر است فراموش نکنید که در میان دو گزینه “ثبت استعلام جدید” و “پیگیری استعلام” پیش روی خود، گزینه اول را انتخاب کنید تا وارد کردن اطلاعات دقیق داخل سایت مربوطه، کد پیگیری از طریق پیامک در اختیار شما قرار بگیرد.

کلام آخر

ما در مطالب فوق به پرطرفدارترین بیمه چه از نظر قانون و چه از نظر مردم کشور ایران پرداختیم و به مواردی در راستای آگاهی رساندن در رابطه با مفهوم و استعلام آن از طرق مختلف اشاره کردیم. حال که می‌دانید برای آگاهی از صحت و اعتبار بیمه‌نامه خود از چه روش‌هایی اقدام کنید، بهتر است آن را بی‌اهمیت نشمارید و استعلام سوابق بیمه شخص ثالث خود را به راحتی به صورت آنلاین انجام دهید. امید بر آن است که توانسته باشیم در راستای آگاهی رساندن در زمینه استعلام بیمه شخص ثالث با کد ملی مفید واقع شده باشیم. سپاسگزاریم که ما را تا انتها همراه بودید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما