استعلام بیمه شخص ثالث

سایت_بیمه_مرکزی

اگر دارنده خودرویی باشید، قطعاً باید از اینکه بیمه شخص ثالث اجباری است، اطلاع داشته باشید و بدانید که قوانین مربوط به آن چه تغییراتی کرده است. با ما در ادامه همراه باشید تا در این مطلب از مطالب بیمه شو با یکی از مهم‌ترین و جدیدترین قوانین این بیمه نامه یعنی حذف نسخه‌های کاغذی و استعلام اینترنتی آن باهم صحبت کنیم، اما بهتر است اندکی درباره بیمه شخص ثالث بدانید.

بیمه_شخص_ثالث
بیمه_شخص_ثالث

بیمه شخص ثالث چیست؟

در ابتدا بد نیست با این عبارت کلیشه‌ای آغاز کنیم که از نظر قانون کشور ایران، بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است و تمام دارندگان وسایل نقلیه مانند انواع خودروها و یا بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌ها باید از آن برخوردار باشند. بدیهی است که بیمه نامه مذکور یکی از بیمه‌های مربوط به خودرو و همینطور از پرمخاطب‌ترین بیمه‌های ارائه‌شده توسط شرکت‌های مختلف بیمه است که البته قانون اجباری بودن آن موثرترین عامل در این موضوع  به‌شمار می آید و عدم توجه به آن عواقب بسیاری مانند جریمه‌های سنگین توسط پلیس راهنمایی و رانندگی را به بار خواهد آورد.

همانطور که از نام این بیمه مشخص است، آسیب‌های جانی و مالی وارده به شخص یا اشخاص ثالث را پوشش می‌دهد که در این میان شخص اول، بیمه گذار یا مالک خودرو، شخص دوم با ثانی، بیمه‌گر یا شرکت بیمه و شخص ثالث، فرد آسیب دیده (غیر از راننده مقصر) در حادثه رانندگی است.

استعلام بیمه شخص ثالث

از ابتدای سال ۱۳۹۹ که قانون و مقررات جدیدی در راستای حذف نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث تعیین شد، اهمیت استعلام بیمه شخص ثالث را دوچندان کرد، چراکه بیمه‌گذاران به جای دریافت نسخه کاغذی آن، تنها پیامکی حاوی محتوای شماره بیمه‌نامه پس از صدور آن بیمه‌نامه برای بیمه‌گذار ارسال می‌گردد، از این رو باید از اصالت آن اطمینان حاصل کرد.

راه‌های بسیاری چون استعلام با شماره بیمه‌نامه، استعلام با شماره VIN مندرج در پشت کارت خودرو، برای اینکه از اعتبار بیمه شخص ثالث خود اطمینان حاصل کنید، وجود دارد. در میان راه‌هایی که ذکر شد، یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین این روش‌ها، استعلام کد یکتا از طریق سایت بیمه مرکزی است که در ادامه درباره آن توضیح خواهیم داد.

استعلام_بیمه_با_کد_یکتا
استعلام بیمه با کد یکتا

استعلام کد یکتا از طریق سایت بیمه مرکزی

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، با حذف نسخه‌های فیزیکی بیمه‌نامه‌ها فرایند استعلام بیمه شخص ثالث براساس بخشنامه‌ای که در تاریخ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ در سازمان بیمه مرکزی با این مزمون که باید از اول خرداد ماه همین سال نسخه‌های الکترونیکی جایگزین نسخه‌های فیزیکی بیمه‌نامه های شخص ثالث شوند، این امکان  از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. یکی از راه‌هایی که می‌توان اصالت این بیمه‌نامه را پیگیری کرد، استعلام کد یکتا از طریق سایت بیمه مرکزی است.

استعلام بیمه شخص ثالث از طریق کد یکتا در حقیقت راهی برای اطمینان از صحت بیمه‌نامه است که از طریق وارد کردن کد یکتای ده رقمی در سایت بیمه مرکزی امکان‌پذیر می‌باشد. این کد همانطور که از نامش مشخص است، به صورت جداگانه یا یکتا و مخصوص بیمه شخص ثالث هر خودرو صادر می‌گردد و صحت بیمه‌نامه شما را تحت عنوان بیمه‌گذار تایید می‌کند. از آنجا که این نسخه الکترونیکی از نظر پلیس و قوه قضاییه معتبر است، در هنگام پرداخت خسارت نیازی به ارائه نسخه فیزیکی نیست.

روش استعلام بیمه با کد یکتا

این امر با وارد کردن مشخصاتی چون کد یکتا و شماره ملی استعلام‌کننده که به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته در اختیار وی قرار دارد، امکان پذیر است. کد یکتای بیمه شخص ثالث به جهت اینکه فرایند استعلام آسان‌تر و خطاهای شرکت‌های بیمه در زمان صدور بیمه‌نامه‌ها کاهش یابد، تحت این قانون شکل گرفته است.

سخن آخر

ما در این مطلب توضیحاتی درباره استعلام بیمه از طریق کد یکتا ارائه نمودیم. امید بر آن است که توانسته باشیم در این راستا به صورت مفید عمل کرده باشیم. سپاسگزاریم که ما را تا انتهای این مطلب همراهی کردید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما