Skip to content

فهرست مطالب

بیمه بدنه اگرچه بر خلاف بیمه شخص ثالث که یک بیمه‌نامه اختیاری‌ست اما کمتر راننده‌ای پیدا می‌شود که از خرید آن صرف‌نظر کند. متاسفانه در وضعیت اقتصادی کنونی و قیمت‌هایی که روز به روز بالا می‌روند، تهیه‌ی بیمه جامع خودرو شاید یکی از بهترین روش‌هایی باشد که بتواند در صورت وقوع خسارت از ما حمایت کند. اما بیمه بدنه پوششی‌ست که فقط به خرید بیمه‌نامه و پرداخت حق‌بیمه ختم نمی‌شود. بیمه‌گذار باید در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه به نوسان قیمت اتومبیلش توجه کند و در صورتی که قیمت خودرو تفاوت زیادی پیدا کرد، حتما این موضوع را به شرکت بیمه اطلاع دهد تا الحاقیه بیمه بدنه صادر شود و به دنبال آن، مابه‌التفاوت حق‌بیمه نیز محاسبه و پرداخت شود.

شاید فکر کنید که الحاقیه بیمه بدنه دست شرکت‌های بیمه را برای کلاهبرداری یا عدم پرداخت خسارت باز بگذارد. در صورتی‌که نباید این حقیقت را فراموش کنیم که اساس کار شرکت‌های بیمه ارزیابی دقیق میزان خسارت‌های احتمالی آینده است تا بتواند حق‌بیمه‌ی دقیق و منصفانه‌ای را برای هر بیمه‌نامه‌ای تعیین کند. اگر مبلغ حق‌بیمه به درستی تعیین نشود، توانگری شرکت بیمه نیز دستخوش تغییر می‌شود و نمی‌تواند خسارت واقع‌شده را به‌موقع و به‌درستی جبران کند. به همین بهانه، در ادامه‌ی این مطلب از بلاگ بیمه‌شو با انواع الحاقیه بیمه بدنه و ضرورت وجود آنها برای خرید بیمه بدنه آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

چرا به الحاقیه بیمه بدنه نیاز داریم؟

اگر پیگیر قیمت روزانه‌ی خودرو و قطعات یدکی آن باشید به خوبی می‌دانید که نوسان قیمت در بازار خودرو و موتورسیکلت بسیار شدید است. بنابراین به احتمال زیاد ارزش روز اتومبیل شما در هنگام صدور بیمه‌نامه بدنه قابل‌مقایسه با قیمت اتومبیل در آخرین روز اعتبار بیمه‌نامه‌تان نخواهد بود. فرض کنید ارزش اتومبیل‌تان در هنگام صدور بیمه بدنه چهارصد میلیون تومان بوده است.

حالا شش ماه از شروع اعتبار بیمه‌نامه گذشته و خودرو به سرقت رفته است. به شرکت بیمه مراجعه می‌کنید و بعد از تشکیل پرونده خسارت، کارشناس بیمه ارزش خودروی شما را در روز سرقت پانصد میلیون تومان برآورد می‌کند. از آن‌جایی که حق‌بیمه‌هایتان را براساس همان چهارصد میلیون تومان پرداخته‌اید، خسارت دریافتی نیز بر مبنای همان چهارصد میلیون تومان پرداخت خواهد شد. آن هم در وضعیتی که ارزش خودروی شما در بازار فعلی پانصد میلیون تومان است و این به آن معناست که چیزی حدود صد میلیون تومان ضرر کرده‌اید.

برای جلوگیری از چنین وضعیتی دو راهکار وجود دارد. یکی آن‌که پوشش تکمیلی نوسان قیمت خودرو در بازار را به هنگام خرید بیمه بدنه تهیه کنید و دومین راهکار، اعلام تغییر قیمت خودرو به شرکت بیمه و دریافت الحاقیه بیمه بدنه خواهد بود. شاید راهکار اول به‌نظرتان آسان‌تر و بی‌دردسر باشد. اما باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که پوشش نوسان قیمت در بازار دارای محدودیت است و سقف تعهدات آن چیزی بین بیست تا پنجاه درصد ارزش خودرو در هنگام صدور بیمه‌نامه است.

یعنی اگر میزان نوسان قیمت خودرو بیشتر از پنجاه درصد ارزش روز خودرو در زمان خرید بیمه‌نامه باشد، باز هم جبران بخشی از خسارت برعهده‌ی بیمه‌گذار خواهد بود. فرض کنید که در مثال بالا بیمه‌گذار پوشش تکمیلی نوسان قیمت خودرو در بازار را تا سقف پنجاه درصد خریداری کرده باشد. در این حالت تا زمانی‌که ارزش روز اتومبیل از ششصد میلیون تومان بیشتر نشده باشد، نیازی به صدور الحاقیه بیمه بدنه هم نخواهد بود. اما به محض آن‌که در مدت اعتبار بیمه‌نامه بدنه، نرخ اتومبیل بیمه‌گذار از ششصد میلیون تومان گذر کرد، باید در سریع‌ترین زمان ممکن مراتب را به شرکت بیمه اطلاع دهد تا جزئیات بیمه‌نامه اصلاح شود و نرخ حق‌بیمه برای روزهای باقیمانده از قرارداد بیمه بدنه، دوباره محاسبه شود.

پس در کنار خرید پوشش تکمیلی نوسان قیمت خودرو در بازار، بهتر است به‌روز رسانی ارزش اتومبیل‌تان را هم در اولویت قرار دهید. صدور الحاقیه بیمه بدنه براساس قیمت واقعی اتومبیل شما، تنها روش مطمئنی‌ست که مانع از تحمیل هزینه‌های جانبی در هنگام وقوع خسارت خواهد شد.

انواع الحاقیه بیمه بدنه

انواع الحاقیه بیمه بدنه

شرکت‌های بیمه پنج نوع الحاقیه بیمه بدنه را در نظر گرفته‌اند که از هر کدام از آنها در موقعیت‌های مشخصی برای اصلاح و تغییر جزئیات بیمه‌نامه بدنه استفاده می‌شود. در ادامه انواع الحاقیه بیمه بدنه را با هم بررسی و مقایسه می‌کنیم.

الحاقیه جایگزینی

حتما اسم تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث به گوش‌تان آشناست. در بیمه بدنه نیز تخفیف عدم خسارت در زمان تمدید بیمه‌نامه لحاظ خواهد شد. الحاقیه جایگزینی برای زمانی‌ست که شما می‌خواهید تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه را به اتومبیل جدیدتان منتقل کنید. درواقع الحاقیه جایگزینی برای موقعیتی‌ست که شما می‌خواهید بیمه‌نامه‌ی بدنه خودروی قبلی‌تان را به خودروی جدیدتان انتقال دهید و به این ترتیب مشخصات خودروی جدید و گزارش بازدید در الحاقیه‌ی جایگزینی ثبت می‌شود و به بیمه‌نامه‌ی قبلی‌تان اضافه می‌شود.

الحاقیه اصلاحی

اگر اطلاعات و مشخصات درج‌شده در بیمه‌نامه بدنه به اصلاح و تغییر نیاز داشته باشد از الحاقیه‌ی اصلاحی استفاده خواهد شد. این اشتباه ممکن است به‌خاطر خطای کارشناس بیمه یا اظهارات نادرست بیمه‌گذار در بیمه‌نامه بدنه درج شود که به کمک این الحاقیه دیگر نیازی به صدور مجدد بیمه‌نامه بدنه نخواهد بود و معمولا یک الحاقیه‌ی اصلاحی بدون دریافت هزینه‌ی اضافی از طرف شرکت بیمه صادر خواهد شد.

الحاقیه ابطالی

موقعیتی را تصور کنید که بیمه‌گذار به هر دلیلی بعد از صدور بیمه‌نامه از خرید آن منصرف شده است و می‌خواهد آن را باطل کند. برای این‌کار لازم است که الحاقیه‌ی ابطالی بیمه بدنه صادر شود. اما از آن‌جایی که با صدور این الحاقیه شرکت بیمه‌ موظف خواهد بود تا تمام حق‌بیمه‌های دریافتی را به بیمه‌گذار عودت دهد، صدور این الحاقیه تنها در شرایط خاص مثل موافقت شرکت بیمه صورت خواهد گرفت. بنابراین امکان ابطال بیمه بدنه بدون دلیل مشخص و موجه احتمالا موضوعی‌ست که برای شرکت بیمه پذیرفتنی نخواهد بود.

الحاقیه اضافی

در شرایطی که بیمه‌گذار تمایل داشته باشد پوشش‌های دریافتی خود را افزایش دهد و از مزایای دیگر این بیمه‌نامه استفاده کند، باید برای الحاقیه‌ی اضافی درخواست دهد. دریافت این الحاقیه بیمه بدنه دارای هزینه‌ای است که براساس حق بیمه روزهای باقیمانده تعیین می‌گردد. این الحاقیه همان الحاقیه‌ای‌ست که بالاتر به آن اشاره کردیم. اگر ارزش خودروی شما افزایش پیدا کند، باید برای الحاقیه‌ی اضافی درخواست دهید تا حق‌بیمه‌ی بدنه براساس قیمت و سرمایه‌ی جدید بیمه‌شده محاسبه شود.

الحاقیه بازگشتی

اگر بیمه‌گذار در مدت اعتبار بیمه بدنه از خرید آن منصرف شود و قصد فسخ قرارداد را داشته باشد، باید از الحاقیه برگشتی استفاده کند. دقت داشته باشید که پس از تهیه الحاقیه بازگشتی شرکت بیمه باید بخشی از حق بیمه را به شما عودت دهد که مبلغ آن به صورت روزشمار یا کوتاه‌مدت محاسبه خواهد شد.

خرید بیمه بدنه و الحاقیه بدنه از بیمه شو

بیمه بدنه و الحاقیه

همان‌طور که می‌دانید امکان استعلام، مقایسه و خرید آنلاین بیمه بدنه در سامانه بیمه‌شو فراهم است. در سایت بیمه‌شو با وارد کردن مشخصات خودرو و همچنین اطلاعات بیمه‌نامه‌ی قبلی‌تان به لیستی از شرکت‌های برتر بیمه‌ای دسترسی خواهید داشت تا بتوانید از میان آنها بیمه‌نامه‌ بدنه‌ی دلخواه‌تان را انتخاب کنید. در این لیست به اطلاعات مفیدی مانند نرخ حق‌بیمه، پوشش‌های تکمیلی، سطح توانگری شرکت بیمه، میزان رضایت بیمه‌گذارها و تعداد شعب پرداخت خسارت دسترسی خواهید داشت و به این ترتیب به آسانی می‌توانید شرکت‌های بیمه را با یکدیگر مقایسه کنید. با انتخاب بیمه‌نامه‌ی بدنه‌ی موردنظرتان و افزودن آن به سبد خرید، بقیه‌ی فرایند صدور بیمه‌نامه نیز به‌سرعت انجام خواهد شد تا بیمه‌نامه بدنه در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دست‌تان برسد.

با خرید بیمه بدنه از سایت بیمه‌شو خیال‌تان بابت خرید الحاقیه نیز راحت خواهد بود. خدمات پشتیبانی بیمه‌شو در هر لحظه همراه شما خواهند بود تا هم به ابهام‌ها و سوالات احتمالی‌تان پاسخ دهند و هم در صورت نیاز به صدور الحاقیه، به شما راهنمایی و مشاوره بدهند. بنابراین با خرید بیمه‌نامه بدنه از بیمه‌شو مطمئن خواهید بود خرید بیمه‌ فقط به پرداخت حق‌بیمه و صدور قرارداد بیمه بدنه ختم نمی‌شود. بلکه خدمات پشتیبانی بیمه‌شو همیشه در کنار شما خواهد بود.

در مطلبی که خواندید با انواع الحاقیه بیمه بدنه و ضرورت صدور آن آشنا شدید. با در نظر گرفتن قیمت‌ متغیر خودرو و لوازم یدکی مربوط به آن، بهتر است در هنگام صدور بیمه‌نامه بدنه حتما پوشش تکمیلی نوسان قیمت در بازار را انتخاب کنید. در کنار خرید این پوشش فرعی باید نیم‌نگاهی هم به قیمت و ارزش روز اتومبیل‌تان داشته باشید تا در صورت نیاز الحاقیه اضافی به‌موقع صادر شود و در صورت وقوع خسارت، متحمل هزینه‌های سنگین جانبی نشوید.