الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست و در چه مواردی انجام می­شود ؟

الحاقیه بیمه شخص ثالث

الحاقیه بیمه چیست؟

واژه ی الحاقیه به معنی پیوست یا ضمیمه است. الحاقیه یعنی اضافه کردن یا حذف کردن یک بخش به محتوای قرارداد با اعلام قبلی و رضایت هردو طرف. در بحث بیمه، الحاقیه سندی است که بر اساس مقتضیات زمان و شرایط خاص که ممکن است در مدت قرارداد پیش­آید؛ با اعلام قبلی به شخص بیمه­ گذار و رضایت او به بیمه ­نامه اضافه می­گردد.

بر فرض اگر به مرور زمان نرخ­های اموال و دارایی افزایش یابد، نمی­توان همانند قبل از یکسری خط­ و­ مشی های مرتبط با امور مالی پیروی کرد. با افزایش بهای کالاها، خدمات، اموال یا بالا رفتن نرخ تورم، به مفاد قرارداد بیمه، الحاقیه ای همچون سند جدید اضافه میگردد، که با ایجاد شرایط جدید، برای جلوگیری از هرگونه خسارت، باید از این الحاقیه استفاده کرد. این امر، باید با رضایت هردو طرف انجام گیرد. به ویژه اینکه بیمه ­گر ممکن است به دلخواه و بنا به مصلحت و منفعت خودش اقدام به چنین کاری کند.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث از بیمه شو

انواع الحاقیه بیمه

الحاقیه بیمه به سه دسته تقسیم می­شود که هرکدام شرایط و ضوابط خود را به همراه دارد. افراد باید متناسب با نیاز بیمه­ای خود آن را انتخاب کنند:

الحاقیه اصلاحی

این نوع الحاقیه ارزش مالی ندارد و صرفا جهت اصلاح اطلاعات قید شده در مفاد بیمه­نامه است. مثل تغییر تلفن، آدرس یا اطلاعات شخصی.

الحاقیه اضافی

این نوع الحاقیه مربوط به امور مالی و ارزش دارایی همچون وسیله نقلیه است.

الحاقیه برگشتی

در این نوع الحاقیه ذکر می­شود که در صورت تغییر شرایط، و کاهش یافتن ارزش حق بیمه ، شرکت بیمه موظف است در پایان قرار داد، مبلغ اضافه را به بیمه­گذار پرداخت نماید.

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟
(الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟)

الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟

الحاقیه بیمه شخص ثالث نوعی بیمه پر طرفدار است که در بازار بیمه ایران اجبار به شمار می­آید. اگر شخصی راننده اتومبیل باشد، بدون داشتن این بیمه، ممکن است با پیامدهای سخت و ناگواری روبرو شود. دلیل اجباری بودن این بیمه این است که طبق قانون بیمه شخص ثالث، همه ی افرادی که دارای وسیله نقلیه زمینی هستند از جمله اتومبیل یا موتورسیکلت، به هنگام بروز حوادث رانندگی، در برابر خسارت­های مالی و جانی که ممکن است به شخص سوم وارد شود، مسئول هستند.

آنان وظیفه دارند، دیه خود را به افراد قربانی حادثه بپردازند. طبق آخرین اطلاعات، نرخ دیه سال ۹۹ در ماه­های غیر حرام ۳۳۰ میلیون تومان و در ماه های حرام ۴۴۰ میلیون تومان اعلام شده­است. منظور از ماه های ­حرام، ماه محرم، ذی­القعده، ذی­الحجه و ماه رجب است.

در بیمه شخص ثالث همانطور که از نامش پیداست، میان سه طرف قرارداد، داد­و­ستد انجام می­شود. این سه فرد عبارتند از: شخص اول یا بیمه گذار، مالک وسیله نقلیه، شخص دوم یا شخص ثانی، شرکت بیمه با نام بیمه­گر که وظیفه دارد هزینه خسارت وارد شده را پرداخت کند. شخص سوم یا شخص ثالث، که فرد آسیب­دیده در سانحه تصادف است.

بیمه نامه ثالثمون گم شد چیکار باید انجام بدیم ؟؟؟

موارد انجام الحاقیه بیمه شخص ثالث
(موارد انجام الحاقیه بیمه شخص ثالث)

الحاقیه بیمه شخص ثالث در چه مواردی انجام می­شود ؟

الحاقیه بیمه شخص ثالث به منظور انجام تعهدات بیمه­گر یا شرکت بیمه هر سال با تغییرات نرخ به بیمه­نامه اضافه می­شود. بیمه گذار موظف است، به هنگام اعلام الحاقیه جدید در اسرع وقت اقدام به تهیه الحاقیه مربوط نرخ جدید دیه و افزایش بهای بیمه وسیله نقلیه خود کند. به این ترتیب ما‌به‌ تفاوت حق‌ بیمه پرداخت می­شود. به هنگام وقوع تصادف، تمامی خسارت­های وارد شده به دارایی، آسیب­های جانی، فوت همه تحت پوشش شرکت بیمه قرار می­گیرند.

در نظر داشته باشید چنانچه به هنگام بروز تصادف، صرفا خسارت مالی وارد شده است با داشتن شرایط زیر نیازی به حضور افسر پلیس و نیروی انتظامی نخواهد­ بود:

  • طرفین تصادف گواهینامه رانندگی به همراه خود داشته باشند
  • زیان مالی وارد شده زیر مبلغ یازده میلیون تومان باشد
  • آسیب جانی برای هیچ یک از طرفین رخ نداده باشد

رانندگان باید آگاه باشند، قبل از انجام هرگونه رانندگی ابتدا از سالم بودن خودروی خود مطمئن شوند. همچنین از همراه داشتن گواهینامه رانندگی، بیمه شخص ثالث و الحاقیه ی جدید آن غافل نشوند. چرا که در صورت به همراه نداشتن این مدارک ، ممکن است دچار مشکلات بیشتری بشوند. اگر افراد هنوز الحاقیه جدید را دریافت نکرده­اند بهتر از وسیله نقلیه خود استفاده نکنند. در غیر این صورت با فرض نداشتن بیمه شخص ثالث و الحاقیه، در صورت تصادف و منجر شدن به فوت شخص سوم، شخصاً موظف به پرداخت دیه می­شود. و چنانچه توانایی پرداخت مبلغ ذکر شده را نداشته باشد، به زندان فرستاده می­شود.

در صورت طولانی شدن پروسه رسیدگی به پرونده یا افزایش دیه، بیمه گر باید تمام خسارت را پرداخت کند و مابه التفاوت آن را از صندوق تأمین خسارت­های بدنی تحویل بگیرد. تمامی شرکت­های بیمه، بیمه شخص ثالث را دارند و افراد می­توانند با مراجعه حضوری به شرکت بیمه یا خرید آنلاین بیمه، این بیمه را تهیه­ کنند.

دیگر مقالات پیشنهادی ما