Skip to content

فهرست مطالب

هیچ‌چیزی در دنیا به اندازه‌ی جان انسان‌ها ارزشمند نیست. به همین دلیل است که در موقعیت‌های بحرانی و خطرناک، تمام اقدامات برمبنای نجات جان تعداد بیشتری از انسان‌ها اولویت‌بندی می‌شود. وقتی از جان انسان‌ها صحبت می‌کنیم، فرقی نمی‌کند که روبه‌روی ما یک فرد بالغ و جوان نشسته باشد یا فردی میانسال و یا حتی کودکی بازیگوش. حتی جان جنینی که به تازگی زندگی‌اش را در رحم مادر آغاز کرده است هم به اندازه‌ی بقیه‌ی انسان‌ها ارزشمند است.

یکی از اتفاق‌های ناخوشایندی که جان انسان‌ها را تهدید می‌کند، وقوع تصادفات رانندگی‌ست. فرقی نمی‌کند که عابر پیاده باشید یا راننده‌ی اتومبیل؛ در هر حال همیشه احتمال تصادف و آسیب‌دیدگی وجود دارد. حالا تصور کنید که فرد آسیب‌دیده، مادر بارداری باشد که در اثر شدت تصادف، جنینش را از دست داده است. در چنین موقعیت دلخراش و ناراحت‌کننده‌ای، آیا پرداخت دیه جنین با بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر است؟ با ما در ادامه‌ی این مطلب از بلاگ بیمه‌شو همراه باشید تا هم به این پرسش پاسخ دهیم و هم برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث راهنمایی‌تان کنیم.

بیمه شخص ثالث چیست و پوشش های جانی آن کدام است؟

اگر در خیابان‌های این شهر رانندگی می‌کنید، به طور قطع با بیمه شخص ثالث آشنا هستید. بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث از راننده‌ی مقصر حادثه در زمان وقوع حوادث رانندگی حمایت می‌کند حمایتی که در قالب پرداخت دیه و غرامت بابت خسارت‌های مالی و جانی خواهد بود. در واقع، پوشش جانی یکی از مهم‌ترین کاربردهای بیمه شخص ثالث به‌حساب می‌آید؛ زیرا در این پوشش است که هزینه‌های درمان و بستری، غرامت نقص‌عضو و دیه‌ی فوت توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید نرخ دیه به هیچ‌عنوان مبلغ پایینی نیست و بدون داشتن بیمه شخص ثالث نمی‌توان به‌راحتی چنین خسارتی را پرداخت کرد. به‌عنوان مثال نرخ دیه در سال ۱۴۰۱ در ماه‌های حرام برابر با ۸۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های عادی ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده است. همین مبلغ نشان‌دهنده‌ی اهمیت داشتن بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث معتبر در زمان رانندگی‌ست.

در حوادث منجر به فوت، شرکت‌‌های بیمه مبلغ دیه را به کامل‌ترین شکل ممکن پرداخت می‌کنند. یعنی دیه‌ی فوت اشخاص ثالث مبلغی برابر با نرخ دیه‌ی یک مرد کامل مسلمان در یکی از ماه‌های حرام خواهد بود. از طرف دیگر، اگر خود راننده‌ی مقصر در اثر حادثه‌ی رانندگی از دنیا برود، مبلغی برابر با دیه‌ی یک مرد کامل مسلمان در یکی از ماه‌های عادی سال به بازماندگانش پرداخت خواهد شد. در مورد غرامت نقص‌عضو نیز باید به جدول دیه‌ی اعضای بدن مراجعه کرد تا مبلغ غرامت براساس عضو آسیب‌دیده و میزان آسیب مشخص شود.

آیا دیه جنین هم با بیمه شخص ثالث پرداخت می شود؟

دیه جنین

از نظر قانونی به جنین نیز دیه تعلق می‌گیرد و پوشش دیه‌ی جنین در بیمه شخص ثالث تعریف شده است. اما مبلغ دیه‌ی سقط جنین در اثر حادثه‌ به این مسئله بستگی دارد که جنین در کدام یک از مراحل بارداری از بین رفته باشد. در حالت کلی، مبنای محاسبه‌ی دیه‌ی جنین به شکل زیر است:

 • از زمان تشکیل نطفه تا دو هفتگی جنین: دو صدم دیه‌ی کامل
 • تا چهار هفتگی جنین: چهار صدم دیه‌ی کامل
 • تا هشت هفتگی جنین: شش صدم دیه‌ی کامل
 • تا قبل از شانزده هفتگی جنین به شرطی که جنین به‌صورت استخوان درآمده باشد ولی هنوز گوشت بر تن او روییده نشده باشد: هشت صدم دیه‌ی کامل
 • تا قبل از شانزده هفتگی جنین به شرطی که گوشت و استخوان‌بندی جنین کامل شده باشد اما روح در آن دمیده نشده باشد: یک دهم دیه‌ی کامل
 • از شانزده هفتگی تا بیست هفتگی جنین: پرداخت دیه‌ی کامل (البته اگر جنین پسر باشد، دیه‌ی کامل و اگر جنین دختر باشد، نصف دیه به آن تعلق می‌گیرد. همچنین در موقعیت‌هایی که جنسیت جنین نامشخص است، مبلغی برابر با سه چهارم دیه‌ی کامل به آن تعلق می‌گیرد.)

جدول نرخ دیه جنین در سال ۱۴۰۱

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، نرخ دیه در سال ۱۴۰۱ برابر با ۸۰۰ میلیون تومان در ماه‌های حرام و ۶۰۰ میلیون تومان در ماه‌های عادی است. با در نظر گرفتن سن جنین و وضعیت تکاملی او می‌توانیم جدول زیر را مبنای محاسبه‌ی نرخ دیه‌ی جنین در سال ۱۴۰۱ قرار دهیم:

سن جنیننرخ دیه
تشکیل نطفه تا دو هفتگی۱۲ میلیون تومان
چهار هفتگی۲۴ میلیون تومان
هشت هفتگی۳۶ میلیون تومان
دوازده هفتگی۴۸ میلیون تومان
دوازده تا شانزده هفتگی۶۰ میلیون تومان
شانزده هفتگی جنین پسر۶۰۰ میلیون تومان
شانزده هفتگی جنین دختر۳۰۰ میلیون تومان
شانزده هفتگی جنین تعیین جنسیت‌نشده۴۵۰ میلیون تومان

شرکت های بیمه چه مبلغی را بابت دیه جنین پرداخت می کنند؟

مبلغ دیه جنین

از دست دادن فرزندی که چشم به راه آمدنش به این دنیا هستیم، به هیچ عنوان ساده نیست. به‌خصوص اگر این اتفاق دلخراش در اثر تصادف و حادثه‌ی رانندگی رخ داده باشد. درست است که جان انسان‌ها قابل ارزش‌گذاری نیست و غم از دست دادن فرزند را نمی‌توان با پرداخت دیه کاملا بهبود داد؛ اما شرکت‌های بیمه سعی می‌کنند با ارائه‌ی پوشش‌های کامل جانی و پرداخت دیه‌ی فوت، کمک‌حال وضعیت خانواده‌ی آسیب‌دیده در شرایط بحرانی باشند.

اگر مادر بارداری در اثر حادثه‌ی رانندگی جنین‌اش را از دست بدهد، بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث راننده‌ی مقصر باید دیه‌ی جنین را پرداخت کند. همچنین راننده‌ی مقصر وظیفه دارد تا در کنار دیه‌ی جنین، دیه یا ارش آسیب وارد شده به مادر را هم بپردازد. از طرف دیگر، بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث یک بیمه‌نامه‌ی اجباری‌ست؛ اما اگر به هر دلیلی راننده‌ی مقصر بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث نداشته باشد، دیه‌ی جنین از محل صندوق تامین خسارت‌های بدنی پرداخت خواهد شد.

شرکت های بیمه در چه شرایطی دیه جنین را پرداخت می کنند؟

مهم‌ترین مرحله برای دریافت دیه‌ی جنین از شرکت‌های بیمه آن است که ثابت شود سقط جنین در اثر شدت حادثه‌ی رانندگی بوده است. تائید این مسئله توسط پزشکی قانونی انجام خواهد شد. به‌صورت کلی می‌توانیم بگوییم برای آن‌که پزشکی قانونی بتواند علت فوت جنین را تصادف رانندگی تشخیص دهد، باید شرایط زیر موجود باشد:

 • شدت ضربه یا تروما به قدر کافی شدید باشد. همچنین ضربه باید به‌صورت مستقیم به شکم و لگن مادر وارد شده باشد.
 • علائم هشداردهنده‌ی سقط جنین مانند خونریزی از ناحیه‌ی واژینال یا درد و گرفتگی شکمی باید به فاصله‌ی کوتاهی بعد از حادثه و ضرب‌دیدگی خودش را نشان دهد.
 • جنین باید در فاصله‌ی کوتاهی بعد از بروز علائم تهدید به سقط، از بین رفته باشد.

مدارک لازم برای دریافت دیه جنین در بیمه شخص ثالث

دریافت دیه جنین

برای اثبات سقط جنین در اثر تصادف و دریافت دیه، به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • ارائه‌ی عکس سونوگرافی جهت اثبات زنده بودن جنین قبل از وقوع تصادف
 • تائیدیه‌ی پزشکی که جنین را بعد از سقط از رحم مادر خارج کرده است
 • گزارش دادسرا درباره‌ی سن بارداری

به‌خاطر داشته باشید که پیکر جنین باید به پزشکی قانونی انتقال داده شود تا سن بارداری به‌صورت دقیق مشخص شود. همان‌طور که در جدول نرخ دیه‌ی جنین مشاهده کردید؛ یکی از عوامل تاثیرگذار در مشخص شدن نرخ دیه، سن جنین و وضعیت رشد اوست.

دیه جنین به چه کسی پرداخت می شود؟

قانون به ما می‌گوید که در تصادف با عابرپیاده باید دیه‌ی جنین را به ورثه‌ی او پرداخت کنیم تا این مبلغ براساس قانون ارث تقسیم شود. یعنی در صورت از بین رفتن جنین در تصادف، مبلغی برابر با یک سوم نرخ دیه‌ی جنین به مادر و مابقی آن به پدر می‌رسد. البته این نکته‌ی مهم را باید به‌خاطر داشته باشیم که اگر خود وارث به‌عنوان مقصر حادثه شناخته شود و در از بین رفتن جنین نقش داشته باشد، دیه به او تعلق نمی‌گیرد. به‌عنوان مثال تصور کنید که پدر جنین در نقش راننده، به‌عنوان عامل و مقصر تصادف شناخته شود. در چنین شرایطی، پدر هیچ سهمی از دیه‌ی جنین نخواهد داشت و تمام این مبلغ به مادر جنین پرداخت می‌شود.

در مطلبی که خواندید با نرخ دیه جنین و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن آشنا شدید. حالا به خوبی می‌دانید که پرداخت دیه جنین با بیمه شخص ثالث امکان‌پذیر است. بنابراین کافی‌ست حواس‌تان به خرید و تمدید به‌موقع بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث‌تان باشد تا این پوشش بیمه‌ای بتواند در شرایط حساس و رخدادهای ناگهانی به‌خوبی از شما حمایت کند.