Skip to content

فهرست مطالب

بیمه آنلاین یا خرید اینترنتی بیمه عبارت‌های آشنایی هستند که این روزها بر سر زبان‌هاست. شرکت‌های بیمه و پلتفرم‌های فروش آنلاین بیمه تمام تلاش‌شان را می‌کنند تا افراد را بیشتر به خرید آنلاین بیمه سوق دهند و سهم بیشتری در صنعت بیمه‌ی کشور داشته باشند. اما می‌دانیم که اهمیت روش خرید بیمه به اندازه‌ی پیدا کردن یک پوشش بیمه‌ای مناسب و به‌صرفه نخواهد بود. درست است که خرید آنلاین بیمه در وقت، هزینه و انرژی شما صرفه‌جویی می‌کند؛ اما اگر بیمه‌نامه‌ای که می‌خرید نتواند به نیازهایتان پاسخ دهد، دیگر مهم نیست که آن را حضوری تهیه کرده‌اید یا آنلاین.

در این مطلب از بلاگ بیمه‌شو از طرح‌ بیمه آنلاین و روش‌های انتخاب یک بیمه‌نامه‌ی مطمئن و کارآمد می‌گوییم. بیمه‌نامه‌ای که هم آنلاین صادر شود و هم قابل‌اعتماد باشد و بتواند در لحظات سخت زندگی پشتیبان و حامی شما باشد. با ما همراه باشید.

نکات خرید بیمه آنلاین

از آن‌جایی‌که زندگی سرشار از اتفاق‌های پیش‌بینی‌نشده و ناگهانی است و طبق معمولِ همیشه «حادثه خبر نمی‌کند»، تا جایی که امکان دارد باید برای آینده آماده بود و برنامه‌ریزی کرد. پوشش‌های بیمه‌ای مانند بیمه‌ی عمر و سرمایه‌گذاری و یا بیمه‌ی درمان تکمیلی یک حامی مطمئن بیمه‌ای برای آینده‌ی شما خواهند بود. پوشش‌هایی که می‌توانند حتی نقشی جایگزین درآمد برای شما و اعضای خانواده‌ی شما داشته باشند.

همه‌ی ما می‌دانیم که بیمه داشتن خوب است و پوشش‌های بیمه‌ای آسودگی خیال را به‌همراه دارند. اما وقتی نوبت به خرید بیمه می‌رسد، حتی اگر از نظر بودجه‌ مشکلی نداشته باشیم، باز هم بین شرکت‌های مختلف بیمه و انواع بیمه‌نامه‌ها گیج می‌شویم. در کنار تمام این‌ها، هنگام خرید بیمه‌ی آنلاین یک سوال مدام در ذهنمان تکرار می‌شود: «از کجا معلوم کلاهبردار نباشن؟». پرسشی که فقط در یک مشاوره‌ی صادقانه و واقع‌بینانه می‌توان به آن پاسخ داد.

غیر از اعتبار و سطح توانگری شرکت بیمه، پوشش‌های ارائه‌شده در بیمه‌نامه نیز اهمیت زیادی دارند. هنگام امضای قرارداد بیمه باید مطمئن باشید که بیمه‌نامه‌ی شما دقیقا چه خطرهایی را پوشش می‌دهد و درصورت وقوع حادثه چگونه و تا چه میزان از شما حمایت خواهد کرد. نکته‌ی دیگر درنظرگرفتن درآمد سالانه‌تان و بودجه‌ای‌ست که می‌خواهید به حق‌بیمه اختصاص بدهید. البته بعضی از شرکت‌های بیمه با قسط‌بندی حق‌بیمه، سعی می‌کنند شرایط پرداخت را برای شما آسان‌تر می‌کنند.

همچنین شرایط زندگی، نیازها و خطراتی که بیشتر در معرض تهدیدشان هستید هم روی انتخاب پوشش بیمه‌ای مناسب شما تاثیرگذارند. با در نظر گرفتن تمام این مطالب، در ادامه‌ به توضیح چهار نکته‌ی کلی ولی مهم برای ارزیابی، مقایسه و خرید بیمه‌ی آنلاین می‌پردازیم.

تحقیق درباره بیمه های موجود

پوششهای-بیمه

اولین قدم، تحقیق درباره‌ی طرح‌های بیمه‌ای موجود است. پس ابتدا لازم است با یک جستجوی ساده‌ی اینترنتی یا صحبت با یک مشاور بیمه از جزئیات این طرح‌ها مطلع شوید. اما به‌صورت کلی باید بدانید که تمام پوشش‌های بیمه‌ای در چهار گروه زیر تعریف می‌شوند:

  • بیمه‌های اشخاص: مانند بیمه‌های حوادث، بیمه‌های عمر و بیمه‌های درمان تکمیلی
  • بیمه‌های اموال: مانند بیمه‌های مهندسی، بیمه‌های آتش‌سوزی و بیمه‌های حمل‌ونقل کالا
  • بیمه‌های مسئولیت: مانند بیمه‌ی مسئولیت کارفرما درقبال کارکنان یا بیمه‌ی مسئولیت حرفه‌ای پزشکان و پیراپزشکان
  • بیمه‌های خاص: بیمه‌نامه‌هایی که قبلا تعریف نشده‌اند و بسته به نیاز بیمه‌گذار و پیشنهاد بیمه‌گر طراحی می‌شوند.

اما این یک طبقه‌بندی کلی و عمومی‌ست. بعضی از این پوشش‌های بیمه‌ای اجباری‌ست و شما بسته به شرایط زندگی و کاری‌تان مجبور به تهیه‌ی آن می‌شوید. در غیر این‌صورت از نظر قانون مجرم شناخته می‌شوید و برایتان تبعات حقوقی خواهد داشت. همچنین هرکدام از این پوشش‌های بیمه‌ای ممکن است توسط شرکت‌های بیمه‌ای به روش‌های مختلف و با جزئیات متفاوتی ارائه شوند. ممکن است یک شرکت‌ بیمه به صدور بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث معروف باشد، در صورتی‌که یک شرکت بیمه‌ای دیگر را مثلا به بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری‌اش بشناسند. بعضی از پوشش‌های بیمه‌ای نیز فقط توسط تعداد محدودی از بیمه‌گرها ارائه می‌شود. همچنین بعضی از شرکت‌های بیمه دست به طراحی و تدوین بیمه‌نامه‌های جدیدی می‌زنند که از قبل وجود نداشته‌است. در چنین حالتی انحصار آن بیمه‌نامه تا مدت زمان مشخصی فقط با آن بیمه‌گر خواهد بود.

بنابراین قبل از انتخاب و خرید بیمه‌ی آنلاین باید تا جای ممکن درباره‌ی این پوشش‌های بیمه‌ای و جزئیات‌شان اطلاعات به‌دست بیاورید.

ارزیابی نیازها قبل از خرید بیمه آنلاین

چند سال دارید؟ شغل‌تان چیست؟ کجا زندگی می‌کنید؟ سرپرست خانواده هستید یا مستقل زندگی می‌کنید؟ درآمدتان چقدر است؟ این سوال‌ها و سوال‌هایی از این دست به شما کمک می‌کند که با نیازهای اساسی‌تان آشنا شوید و یک لیست از پوشش‌های بیمه‌ای موردنیازتان تهیه کنید. مثلا اگر سرپرست خانواده هستید، داشتن بیمه‌ی درمان تکمیلی برای خودتان و اعضای خانواده‌تان مهم است. اگر راننده‌ی جاده هستید، بیمه‌ی جامع خودرو باید در لیست اولویت‌هایتان باشد. یا مثلا صاحب یک کارخانه‌ی بزرگ، نباید از موعد تمدید بیمه‌ی مسئولیتش غافل شود.

از طرف دیگر باید مشخص کنید که از شرکت بیمه چه توقعاتی دارید. ترجیح می‌دهید به خوش‌حسابی و خوش‌قولی معروف باشد یا پوشش‌های حداکثری بیمه را ارائه کند و یا حق‌بیمه‌ی کمتری بگیرد. تک تک این موارد را قبل از خرید آنلاین بیمه باید درنظر بگیرید و شرکت‌های بیمه‌ای را به‌دقت با یکدیگر مقایسه کنید.

خرید-بیمه-آنلاین

شناسایی زمان مناسب خرید بیمه آنلاین

گاهی‌اوقات «سن» تبدیل به یک فاکتور اساسی برای انتخاب بیمه‌نامه می‌شود. به‌خصوص وقتی از بیمه‌های عمر و بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری صحبت می‌کنیم. توصیه‌ی شرکت‌های بیمه بر این است که بیمه‌های عمر و بیمه‌های درمان تکمیلی را از سن‌های پایین تهیه کنید. اما در مورد بیمه‌ی خودرو و بیمه‌ی شخص ثالث، به محض خرید خودرو به آن نیاز پیدا خواهید کرد. چرا که بیمه‌ی شخص ثالث یک پوشش‌ بیمه‌ای اجباری است. همچنین آگاهی از زمان تمدید بیمه‌نامه‌ی ثالث نیز مهم است. در غیر این‌صورت جریمه‌ی دیرکرد تمدید بیمه‌ی ثالث به حق‌بیمه‌ی سالانه‌تان اضافه خواهد شد.

پس همیشه نیم‌نگاهی به تاریخ سررسید بیمه‌نامه‌هایتان داشته باشید و در زمان مناسب آنها را تمدید کنید. به‌خاطر داشته باشید در صورت وقوع خسارت حتی یک ساعت بعد از تاریخ سررسید بیمه، بیمه‌گر در قبال آن خسارت هیچ مسئولیتی نخواهد داشت.

بررسی سطح توانگری و پشتیبانی شرکت بیمه 

نمی‌توان از نام و اعتبار شرکت بیمه چشم‌پوشی کرد. هرچند تمام شرکت‌های بیمه‌ای زیرنظر بیمه مرکزی فعالیت می‌کنند و موظف به انجام تعهداتشان هستند، اما توجه به سطح توانگری شرکت در همه حال اهمیت دارد. سطح توانگری به عبارت ساده یعنی توانایی شرکت بیمه در پرداخت خسارت. هرچه میزان رضایت بیمه‌گذارها از شرکت بیمه بیشتر باشد،  با خیال راحت‌تری می‌توان از آن شرکت بیمه‌نامه تهیه کرد. مواردی مثل قدمت شرکت بیمه و سهم شرکت در بازار بیمه به شما کمک می‌کنند تا از سطح توانگری آن شرکت آگاه شوید.

در کنار اعتبار و سطح توانگری شرکت بیمه، یک مورد دیگر هم اهمیت زیادی دارد. آن هم چیزی نیست غیر از پشتیبانی شرکت. بیمه یک قرارداد است و به محض امضای آن، شرایط قرارداد جاری می‌شود. اما این‌که شرکت بیمه بعد از صدور بیمه‌نامه همچنان بیمه‌گذار را همراهی کند، به پرسش‌های او پاسخ دهد و در صورت نیاز با او همکاری لازم را داشته باشید، بسیار مهم است.

در پایان

همه‌ی ما به بیمه نیاز داریم. اما این سبد بیمه‌ای را جایگاه اجتماعی، حرفه‌ای و وضعیت خانوادگی‌ و نیازهایمان مشخص می‌کند. همچنین آشنایی با انواع پوشش‌های بیمه‌ای و سطح توانگری شرکت‌های بیمه هم اهمیت زیادی در انتخاب و خرید بیمه‌ی آنلاین دارد. بیمه‌شو یک پلتفرم خرید بیمه آنلاین است که برای آسان‌تر کردن این فرایند تلاش می‌کند. کافی‌ست رشته‌ی بیمه‌ای موردنظرتان را انتخاب کنید تا به انواع بیمه‌نامه‌های آن رشته که توسط شرکت‌های مختلف بیمه‌ای ارائه می‌شوند، دسترسی داشته باشید. در این مسیر مشاوران بیمه‌شو نیز قدم به قدم شما را همراهی خواهند کرد.