Skip to content

فهرست مطالب

درباره‌ی بیمه زیاد می‌شنویم و می‌خوانیم. در این میان، نام بعضی از رشته‌های بیمه‌ای مثل بیمه‌ی شخص ثالث و بیمه‌های درمانی در ذهن‌مان پررنگ‌تر هستند و به خوبی با اهمیت آنها آشنا هستیم. اما درباره‌ی مفهوم و اهمیت بیمه در زندگی چقدر می‌دانیم و تا چه اندازه سازوکار آن را می‌شناسیم؟ بیمه نامی آشنا برای تمام افراد در سراسر جهان است. چرا که بیمه و بیمه‌گری به بخش مهم و غیرقابل حذف جامعه و همچنین زندگی شخصی افراد تبدیل شده است. به عبارت ساده‌تر، بیمه یک حامی‌ست و در شرایط مختلف از افراد آینده‌نگر در برابر خطرهای احتمالی مختلف حمایت می‌کند. اما متاسفانه بیشتر افراد تنها زمانی متوجه اهمیت بیمه در زندگی می‌شوند که دچار حادثه و خسارتی شده‌اند که جبران آن از توان‌شان خارج است.

به همین دلیل امروز در بلاگ بیمه‌شو از بیمه و اهمیت آن در زندگی روزمره‌مان می‌گوییم. این‌که چرا باید از امروز به فکر تهیه‌ی بیمه باشیم و شرکت‌های بیمه چطور می‌توانند از ما در برابر جبران زیان و خسارت حمایت کنند. با ما همراه باشید.

بیمه به زبان ساده

در تبلیغ‌های تلویزیونی و بیلبوردهای سطح شهر به‌جای آن‌که از مفهوم بیمه برای تبلیغ و بازاریابی استفاده شود، اعداد و عبارت‌های وسوسه‌کننده‌ای دیده می‌شوند که افراد را گیج و سردرگم می‌کند. به‌خصوص اگر با فرایند بیمه و بیمه‌گری آشنا نباشند.

اما بیمه فرایندی ساده و منطقی دارد. شما به عنوان کسی که قصد تهیه‌ی یک پوشش بیمه‌ای خاص را دارید، بیمه‌گذار نامیده می‌شوید. پس به‌عنوان بیمه‌گذار با شرکت بیمه‌ی موردنظرتان یک سند همکاری امضا می‌کنید. در این سند همکاری که بیمه‌نامه نام دارد، جزئیات قرارداد به دقت نوشته شده است. مثلا شما به‌عنوان بیمه‌گذار وظیفه دارید حق بیمه‌بپردازید، در ارائه‌ی اطلاعات خواسته شده صادق باشید و پوشش بیمه‌ای را به قصد تقلب تهیه نکرده باشید. شرکت بیمه نیز در صورت وقوع حادثه و خسارتی که در بیمه‌نامه ذکر شده، از شما حمایت خواهد کرد.

جزئیات بیمه‌نامه بسیار اهمیت دارند. مثلا ممکن است شما پوشش آتش‌سوزی تهیه کرده باشید و در بیمه‌نامه این‌طور نوشته شده باشد که شرکت بیمه فقط درصورت وقوع آتش‌سوزی داخلی خسارت پرداخت می‌کند. به این ترتیب، اگر آتش‌سوزی از خانه‌ی مجاور به خانه‌ی شما سرایت کند، شرکت بیمه تعهدی برای جبران زیان نخواهد داشت. البته اگر قصد تهیه‌ی بیمه دارید و نگرانید که بعدا به دردسرهای این‌چنینی ناشی از عدم درک کامل جزئیات بیمه‌نامه بیفتید، کارشناس‌های بیمه‌شو برای مشاوره و راهنمایی همراه شما هستند.

اهمیت بیمه در زندگی

اهمیت-بیمه-در-زندگی

اگر به تاریخ بیمه در ایران و جهان نگاه کنیم، خواهیم دید که تاجران چینی نخستین کسانی بودند که ارزش بیمه را درک کردند و از این روش برای جبران خسارت‌های وارد شده به اموال و کالاهایشان بهره بردند. به این ترتیب، بیمه‌های دریایی که مخصوص حمل کالا از طریق کشتی‌ها و روش‌های دریایی بود، تدوین و طراحی شدند و بعد از آن نوبت به پوشش آتش‌سوزی رسید که طرح اولیه‌ی آن در کافه لویدز لندن پایه‌گذاری شد. در ایران نیز بیمه قدمتی طولانی دارد. به‌طوری که در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۱۶ قانون بیمه در سی‌وشش ماده تصویب شد و کم‌کم شرکت‌های بیمه‌ی داخلی شروع به فعالیت کردند.

با گذشت تمام این سال‌ها، همچنان بسیاری از افراد ارزش و اهمیت بیمه را درک نکرده‌اند و از نقش حمایت‌گرانه‌ی بیمه بی‌خبراند. در ادامه از مزایای داشتن پوشش‌های بیمه‌ای مناسب برای زندگی شخصی و حرفه‌ای می‌گوییم.

بیمه و پخش ریسک

مهم‌ترین وظیفه‌ی بیمه‌گذار پرداخت حق بیمه است. هرچند میزان این حق بیمه در مقایسه با ریسک خطر تحت پوشش، ناچیز و کم است اما برای جبران تعهدات شرکت بیمه کافی است. مثلا بیمه‌ی آتش‌سوزی را درنظر بگیرید. افراد زیادی خواهان تهیه‌ی این پوشش بیمه‌ای هستند و شرکت بیمه نیز با صدور بیمه‌نامه‌ی آتش‌سوزی برای هر کدام از این افراد، حق بیمه‌ی مشخصی را دریافت می‌کند. تمام این حق بیمه‌ها به اصطلاح وارد یک استخر بیمه‌ای می‌شود که مجموع آن، عدد قابل توجهی خواهد بود.

اما به خوبی می‌دانید که مثلا اگر شرکت بیمه هزار بیمه‌نامه‌ی آتش‌سوزی صادر کند، تنها برای تعداد کمی از این بیمه‌گذارها حادثه رخ خواهد داد و جبران خسارت آن از طریق این استخر بیمه‌ای به آسانی امکان‌پذیر خواهد بود. درواقع، شرکت‌های بیمه‌ای ریسک خطر را میان تعداد زیادی از بیمه‌گذارها پخش می‌کنند تا فشار از روی یک نفر برداشته شود. چرا که اگر این‌طور نبود، فردی که قصد تهیه‌ی بیمه‌نامه‌ی آتش‌سوزی را داشت، باید حق بیمه‌ای به‌مراتب بالاتر را پرداخت می‌کرد. اما با این روش شرکت بیمه به پشتوانه‌ی همین حق‌بیمه‌های دریافتی، خسارت وارده به افراد را پرداخت می‌کند.

بیمه و حمایت از بیمه گذار و خانواده اش

پوشش‌های بیمه‌ای نه‌تنها از خود بیمه‌گذار که از خانواده‌ی او نیز حمایت می‌کنند. مثلا در بیمه‌نامه‌های مسئولیت حرفه‌ای کارفرما، خطر از کارافتادگی تحت پوشش شرکت بیمه است و مثلا اگر فرد در اثر سانحه‌ای در محیط کار دچار ازکارافتادگی دائم شود، شرکت بیمه به او در جبران هزینه‌های درمانی و همچنین هزینه‌های زندگی‌اش کمک خواهد کرد. به این ترتیب، خیال بیمه‌گذار بابت تامین آینده‌ی خانواده و عزیزانش آسوده‌تر خواهد بود.

همچنین کسانی که تمایل دارند یک اندوخته‌ی مالی خوب و قابل‌توجه را برای فرزندان‌شان از خود به‌جای بگذارند، می‌توانند سراغ خرید بیمه‌های عمر بروند و به دلخواه خود، جزئیات و مبلغ پرداختی آن را تعیین کنند تا در قالب ارث به ذی‌نفعان بیمه‌نامه برسد.

بیمه در روزهای سخت

هیچ‌کس از آینده‌اش خبر ندارد و هیچ‌وقت با قطعیت نمی‌توانیم بگوییم که چه شرایط و اتفاقاتی برایمان پیش خواهد آمد. اهمیت بیمه در زندگی درست در همین لحظات شک و عدم قطعیت است که مشخص می‌شود. هر کدام از ما با توجه به وضعیت فعلی زندگی‌مان، می‌توانیم بگوییم که بعضی ریسک‌ها برایمان پررنگ‌تر خواهند بود. مثلا کسی که صاحب یک کارخانه‌ی تولیدی‌ست، ریسک وقوع حادثه برای پرسنلش هنگام کار با دستگاه‌های صنعتی بالاست. یا کسی که صاحب چند انبار بزرگ است، ریسک سرقت یا آتش‌سوزی و از بین رفتن کالاهایش به‌مراتب قوی‌تر است. بنابراین تهیه‌ی پوشش‌های مسئولیت و آتش‌سوزی اهمیت دوچندانی می‌یابند. غیر از این مورد، بعضی بیمه‌نامه‌ها مانند بیمه‎ی شخص ثالث اجباری‌ست و حتی اگر تا به امروز سابقه‌ی تصادف یا جریمه‌ی رانندگی نداشته‌اید و یا زیاد با اتومبیل‌تان رانندگی نمی‌کنید، باز هم قانون شما را ملزم به تهیه‌ی بیمه‌ی شخص ثالث کرده است.

با در نظر گرفتن این ریسک‌ها و خطرها، می‌توان یک لیست از بیمه‌نامه‌هایی که به آن نیاز داریم، تهیه کرد. با خرید این بیمه‌نامه‌ها، به پشتوانه‌ی شرکت‌های بیمه و حمایت آنها می‌توان با اطمینان خاطر بیشتری برای آینده برنامه‌ریزی کرد. چرا که می‌دانید در برابر بسیاری از خطرها مانند بیماری‌های خاص، نقص عضو، حوادث طبیعی، سرقت و… تحت پوشش شرکت بیمه هستید.

بیمه و امنیت مالی

چه کسی‌ست که دوست ندارد در آینده از شرایط مالی مطمئن و خوبی برخوردار باشد؟ ممکن است در این لحظه در شرایط مالی خوب و مناسبی به‌سر ببرید اما آیا می‌توانید با قطعیت بگویید که در آینده نیز در همین سطح از رفاه خواهید بود؟ البته که نه. حوادث و اتفاقات پیش‌بینی نشده به‌راحتی می‌توانند بر زندگیِ امروز ما اثر منفی بگذارند. بیمه مطمئن‌ترین راهی‌ست که می‌تواند به شما کمک کند از قبل برای ریسک وقوع این اتفاقات برنامه‌ریزی کنید. مثلا بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری یکی از پرسودترین و مطمئن‌ترین روش‌های تامین یک اندوخته و پشتوانه‌ی مالی قابل‌توجه برای دوران بازنشستگی و سالمندی‌ست.

بیمه و آرامش خاطر

بیمه-و-آرامش-خاطر

نام بیمه با آرامش خیال گره خورده است. تورم و افزایش هزینه‌ها و قیمت‌ها، جبران خسارات احتمالی را بدون داشتن پوشش بیمه‌ای سخت‌تر کرده است. مثلا یکی از این خطرهای روزمره، ریسک تصادف و سوانح جاده‌ای‌ست. ریسکی که خسارات مالی و جانی سنگینی را به فرد مقصر حادثه تحمیل می‌کند. اما با داشتن بیمه‌ی بدنه و بیمه‌ش شخص ثالث خیال‌تان از این بابت آسوده خواهد بود. چرا که بیمه‌ی اتومبیل یک پوشش بیمه‌ای کامل و جامع است که در آن پرداخت خسارت‌های جانی و مالی وارده به اشخاص ثالث و همچنین آسیب‌های جانی وارده به راننده‌ی مقصر حادثه نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد. بنابراین هزینه‌های درمان، غرامت نقص‌عضو و دیه‌ی فوت توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد. در بیمه‌ی بدنه نیز ریسک‌های مهمی همچون سرقت کلی و جزئی، انفجار و شکست شیشه تحت پوشش بیمه‌گر قرار می‌گیرد.

بیمه و تامین هزینه های پزشکی

یکی دیگر از ابعاد اهمیت بیمه در زندگی و ارزش بیمه مربوط به زمانی است که شما یا اعضای خانواده‌تان به خدمات پزشکی نیاز پیدا می‌کنید. همان‌طور که می‌دانید هزینه‌های درمان بسیار بالاست و همین مسئله دغدغه‌ی بسیاری از افراد است. بیمه‌نامه‌های مختلفی وجود دارند که با هدف کاهش هزینه‌های خدمات درمانی ارائه شده‌اند تا از افراد به بهترین شکل حمایت می‌کنند.

تامین هزینه‌های درمانی تا سقف مشخص گاهی‌ به‌عنوان پوشش اصلی و گاهی در قالب پوشش جانبی در بیمه‌نامه ارائه می‌شوند. مثلا در بیمه‌ی درمان تکمیلی، جبران هزینه‌های درمان مازاد بر تعرفه‌های بیمه خدمات درمانی و تامین اجتماعی ارائه می‌شود و هزینه‌ی عمل‌های جراحی، بستری در بیمارستان، زایمان طبیعی و سزارین و برخی خدمات پاراکلینیکی مانند سونوگرافی و ماموگرافی تحت پوشش درمان تکمیلی خواهد بود. اما مثلا در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری، تامین هزینه‌های پزشکی بخشی از پوشش‌های جانبی‌ست که با شرایط خاص و با درنظر گرفتن جزئیات بیمه‌نامه پرداخت و جبران می‌شود.

در مطلبی که خواندید با ارزش و اهمیت بیمه در زندگی بیشتر آشنا شدید. به یاد داشته باشید که همه‌ی ما در مراحل مختلف زندگی‌مان به یک حامی و حمایت‌گر نیاز داریم که بتواند در زمان وقوع حادثه و خسارت از ما و عزیزان‌مان به بهترین شکل حمایت کند و بدون شک، بیمه بهترین حمایت‌گری است که در زندگی شخصی و حرفه‌ای همراه ما خواهد ماند. اگر احساس می‌کنید سبد بیمه‌ای‌تان به بازنگری و تغییر نیاز دارد، بیمه‌شو با ارائه‌ی خدمات استعلام، مشاوره و خرید آنلاین بیمه‌نامه در این مسیر همراه شماست.