بازخرید بیمه عمر به نفع ماست یا به ضرر ما؟

بازخرید-بیمه-عمر

بیمه نامه عمر یکی از بهترین خدمات شرکت‌های بیمه‌ای است که شما به واسطه آن آینده خود را به بهترین شکل تضمین کرده و می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند گردید. یکی از مزایای این بیمه‌نامه امکان بازخرید بیمه عمر است که در این صورت شما می‌توانید در زمان دلخواه و به هر دلیلی نسبت به استرداد مبلغ پرداختی خود اقدام نمایید. تمامی شرکت‌های بیمه‌ای امکان بازخرید بیمه عمر را برای شما فراهم نموده و محدودیتی در این زمینه برای شما وجود نخواهد داشت.

عموماً سوالی در این زمینه برای افراد مطرح می‌شود که بازخرید بیمه عمر اعم از بیمه عمر ایران، بیمه نامه عمر ملت و … برای ما سودمند بوده یا تنها ما را متحمل ضرر می‌نماید؟ بیمه‌شو در پاسخ به این سوال برای رفع ابهامات موجود در حوزه بیمه‌نامه عمر به تنظیم این مقاله پرداخته و در آن به شرح کامل این مسئله می‌پردازد؛ بنابراین اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به دنبال پاسخ این سوال می‌باشید، بهتر است تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

بازخرید بیمه عمر چیست؟

در ابتدا بهتر است تعریفی از بازخرید بیمه عمر را برای شما شرح دهیم. همانطور که می‌دانید مبلغ پرداختی شما تحت عنوان حق بیمه مشمول دریافت سود مشارکتی و سود تصمینی بوده که این اندوخته‌ها در پایان قرارداد به شما پرداخت خواهد گردید.

شاید برایتان جالب باشد اما شرکت‌های بیمه‌ای این امکان را برای شما فراهم نموده‌اند که پیش از پایان قرارداد و درصورت تمایل نسبت به دریافت اندوخته بیمه عمر خود اقدام نموده و بیمه‌نامه را فسخ نمایید. به این مسئله توجه داشته باشید که شرکت‌های بیمه‌ای عموماً یک بازه ۶ ماهه تا یک ساله را برای بازخرید بیمه عمر تعیین می‌نمایند که شما پس از گذشت این بازه می‌توانید نسبت به بازخرید اندوخته بیمه عمر اقدام نمایید.

درصورت وقوع هر یک از شرایط ذیل شما می‌توانید نسبت به بازخرید بیمه عمر اقدام نمایید که این مسائل در بیمه‌نامه ذکر خواهد گشت:

  • بیمه‌نامه عمر ارزشی برای سرمایه
  • بیمه‌گذار از ارائه خدمات شرکت بیمه ناراضی می‌باشد.
  • فرد بیمه‌گذار به دلیل ایجاد نیازهای مالی نسبت به خرید بیمه اقدام نمایید.

با بازخرید بیمه متحمل ضرر می‌شویم یا سود؟

همانطور که می‌دانید مدت زمان اعتبار بیمه نامه عمر ۵ تا ۳۰ سال بوده و شما می‌توانید پیش از اتمام این زمان نیز نسبت به بازخرید بیمه خود اقدام نمایید.

باید به این مسئله توجه داشته باشید که پس از گذشت هر سال شما سود بیشتری را دریافت کرده و اندوخته شما افزایش می‌یابد که این مسئله پس از گذشت ۱۵ سال قابل توجه‌تر می‌گردد.

یکی دیگر از مسائلی که شما باید پیش از اقدام برای بازخرید بیمه عمر به آن توجه نمایید، عدم بازخرید بیمه عمر پیش از پایان سال پنجم است؛ چراکه در این زمان شرکت بیمه هزینه‌هایی ازجمله هزینه صدور، هزینه کارمزد نماینده، هزینه پوشش‌های بیمه‌ای، هزینه معاینات پزشکی و … را از اندوخته شما کسر خواهد نمود که عموماً این مبلغ بیشتر از سود مشارکتی و دریافتی شما می‌باشد که این مسئله بدان معنی است که شما نه‌تنها سودی به دست نیاورده، بلکه متحمل خسارت و ضرر نیز خواهید شد و مبلغ کمتری از پرداختی خود را دریافت می‌نمایید.

شرایط-بازخرید-بیمه-عمر
شرایط بازخرید بیمه عمر

شرایط کلی بازخرید بیمه عمر

برای بازخرید بیمه شرایط خاصی مطرح نبوده و شما درصورت تمایل می‌توانید برای خرید بیمه به یکی از نمایندگی‌های بیمه مراجعه کرده و نسبت به دریافت اندوخته خود اقدام نمایید. دقت داشته باشید که عموماً شرکت‌های بیمه‌ای شرایط خاصی برای بازخرید بیمه عمر دارند که در ذیل به بیان تعدادی از آن‌ها بیان می‌گردد.

بازخرید بیمه نامه عمر پاسارگاد

در این شرکت بیمه شما پس از گذشت ۶ ماه می‌توانید نسبت به بازخرید بیمه‌نامه خود اقدام نمایید. درصورت بازخریدی پیش از گذشت ۵ سال شرکت بیمه پاسارگاد مبلغی را تحت عنوان هزینه اداری از اندوخته شما کسر کرده و مابقی را به شما پرداخت می‌نماید.

بازخرید بیمه عمر ایران

پس از گذشت دو ماه از خرید بیمه عمر ایران  شما می‌توانید نسبت به بازخرید اندوخته خود اقدام نمایید. دقت داشته باشید که اگر شما پیش از دریافت سود نسبت به بازخرید بیمه اقدام نمایید، به طور حتم متحمل ضرر خواهید شد؛ چراکه مبلغ بازخریدی بیمه عمر ایران براساس مبلغ پرداختی و سن بیمه‌گذار تعیین می‌گردد.

بازخرید بیمه نامه عمر پارسیان

براساس قوانین شرکت بیمه پارسیان، بیمه‌گذار پس از گذشت ۷ ماه می‌تواند نسبت به بازخرید اندوخته خود اقدام نماید. توجه داشته باشید این شرکت بیمه‌ای نیز پس از کسر هزینه اداری اندوخته را به شما پرداخت می‌نماید.

مدارک موردنیاز برای بازخرید بیمه عمر

درراستای اقدام برای بازخرید بیمه‌نامه عمر شما باید مدارک ذیل را به کارشناس مربوطه در شرکت بیمه ارائه نمایید:

  • اصل بیمه‌نامه
  • رسید پرداخت حق بیمه‌های پیشین
  • تأییدیه بخش حسابداری درخصوص دریافت حق بیمه
  • مدارک شناسایی بیمه‌گذار
  • پر کردن فرم مخصوص بازخرید بیمه عمر
دریافت-وام-از-بیمه-عمر
دریافت وام از بیمه عمر

به جای بازخرید اندوخته، از بیمه عمر خود وام بگیرید!

یکی از اصلی‌ترین دلایل بازخرید این بیمه‌نامه توسط بیمه‌گذار نیاز مالی و عدم توانایی در پرداخت حق بیمه است؛ همچنین بسیاری از افراد در سال‌های اولیه این تصور را دارند که متحمل ضرر گشته‌اند. پیشنهاد شرکت‌های بیمه‌ای برای عبور از این شرایط دریافت وام از اندوخته به جای استرداد آن است؛ چراکه با این کار مشکل شما رفع گشته و اندوخته‌تان نیز باقی خواهد ماند.

به یاد داشته باشید که پس از گذشت دو سال از پرداخت حق بیمه شما می‌توانید تا سقف ۹۰% از اندوخته خود را بدون نیاز به ضامن و با سود کمک از شرکت بیمه وام دریافت نمایید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما