بررسی وظایف سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه ‌گذار

سازمان-تامین-اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی سازمانی است که از سابقه بسیار طولانی برخوردار است، چراکه این سازمان در مسیر شکل‌گیری و تصویب اولین قوانین کار که در سال ۱۳۰۰ موجب حفظ حقوق کارگرانی که در ساخت راه‌آهن مشارکت داشتند، میشد، تأسیس گردید تا از حقوق فرد بیمه‌گذار یا بیمه‌شده در برابر خطراتی که در اثر کار رخ می‌دهد و ممکن است منجر به نقص عضو و یا ازکارافتادگی وی گردد، حمایت کند و این بیمه‌ را تحت عنوان بیمه تامین اجتماعی به او ارائه دهد؛ البته ناگفته نماند که این سازمان تامین اجتماعی در زمینه مواردی چون سنوات کاری، پرداخت مستمری بازنشستگی و… فعالیت دارد.

از توضیح درباره سازمان تامین اجتماعی آغاز کردیم تا این مطلب از مطالب بیمه‌شو را به موضوع بررسی وظایف سازمان مذکور در قبال بیمه‌گذار اختصاص دهیم. در صورتی‌که به این موضوع علاقه‌مندید ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

سازمان تامین اجتماعی و وظایف آن در قبال بیمه ‌گذار

شاید از خود بپرسید چه لزومی برای دانستن وظایف سازمان تامین اجتماعی است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دانستن و بررسی وظایف این سازمان باعث می‌شود شما تحت عنوان بیمه‌گذار درباره حقوق خود آگاهی کسب کنید. بدیهی است در صورتی‌که با حقوق خود در انتخاب هر نوع بیمه‌ای آشنا باشید، بهتر می‌توانید از خدمات و مزایای آن بهره‌مند شوید و دیگر یک انتخاب نادرست را تجربه نخواهید کرد. در ادامه ما را همراهی کنید تا با دانستن وظایف سازمان تامین اجتماعی و البته حقوق قانونی خود، انتخاب دقیق‌تری داشته باشید.

همانطور که در ابتدای مطلب به وظیفه کلی تامین اجتماعی اشاره کردیم و متذکر شدیم که این بیمه به‌طور کلی موظف به حمایت از بیمه‌گذاران است، در این بخش نیز به جزئیات وظایف این سازمان خواهیم پرداخت.

بازنشستگی-(سازمان-تامین-اجتماعی)
بازنشستگی-سازمان-تامین-اجتماعی
  • سازمان بیمه تامین اجتماعی وظیفه دارد تا در قبال دریافت حق بیمه موردنظر از بیمه‌گذار ، دفتر درمانی این سازمان بیمه‌ای را برای آنان صادر نماید.
  • سازمان تامین اجتماعی در گروه وظایف خود هم تعهدات بلندمدت مانند پرداخت مستمری بازنشستگی را به بیمه‌گذار ارائه می‌دهد، هم خدمات کوتاه‌مدت مانند بیمه بیکاری از وظایف این سازمان است.

“نکته‌ای که باید در این میان مورد توجه قرار گیرد، این است که بیمه بیکاری تنها به دارندگان بیمه اجباری تامین اجتماعی تعلق می‌گیرد و دلایل بیکاری بیمه‌شده باید غیر ارادی باشد.”

  • حمایت از کارگران از دیگر وظایف بیمه تامین اجتماعی است؛ این عبارت بدین معناست که هر فردی که در قبال دریافت حقوق یا مزد، کار می‌کند، باید از حق داشتن بیمه مذکور توسط کارفرما برخوردار شود. در این میان ۷۰% از حق بیمه را کارفرما و ۳۰% مابقی آن را شخص بیمه‌شده پرداخت می‌کند که به‌واسطه آن سازمان تامین اجتماعی موظف است فرد متقاضی را تحت پوشش بیمه‌ای قرار دهد.
  • ارائه خدمات پزشکی به بیمه‌گذاران نیز از دیگر تعهداتی است که سازمان مزبور در قبال بیمه‌شدگان پذیرفته است. این وظیفه از محدوده احداث مراکز درمانی طرف قرارداد، آغاز و تا ارائه انواع خدمات پزشکی و درمانی توسعه می‌یابد.
  • پرداخت غرامت دستمزد از سوی سازمان تامین اجتماعی از دیگر وظایف این سازمان است که در شرایط عدم دریافت درآمد فرد بیمه‌شده پرداخت می‌گردد؛ این عبارت بدین معناست که اگر بیمه‌گذار بنابه دلایل و یا اتفاقات پیش‌بینی نشده‌ای مانند بیماری نتواند در زمان بهره‌مندی از مرخصی استعلاجی خود درآمد کسب کند، این سازمان در چنین شرایطی حقوق ایام بیماری را در سوابق بیمه او لحاظ و آن را پرداخت می‌کند. این پرداختی در قالب مستمری به بیمه‌شدگان بیکار نیز تعلق می‌گیرد.

در صورتی‌که فرد بیمه‌شده به مدت یک هفته در بیمارستان بستری و یا مدت استراحت پزشکی او در طول سال کمتر از پانزده روز باشد، گواهی پزشک کافی است.

  • سازمان مذکور از بانوان بیمه‌شده نیز حمایت می‌کند و در برابر آنان نیز وظایفی را برعهده دارد که مهم‌ترین آن حق مرخصی زایمان شش ماهه این بخش از جامعه است. بانوانی که دارای حداقل شش ماه پرداخت حق بیمه به این سازمان هستند، می‌توانند از مدت مرخصی زایمان نه ماهه خود استفاده کنند.
  • پوشش ازکارافتادگی و یا نقص عضو فرد بیمه‌شده از دیگر وظایف بیمه‌ تامین اجتماعی است که در پی آن، افراد واجد شرایط می‌توانند از این پوشش استفاده نمایند.
  • خدمات بازنشستگی را می‌توان از مهم‌ترین خدمات ارائه‌شده از سمت سازمان تامین اجتماعی دانست. متقاضیان دارای حداقل ده سال سابقه پرداخت حق بیمه و سن پنجاه و پنج سال در خانم‌ها و شصت سال در ‌آقایان می‌توانند از آن استفاده کنند.
  • پرداخت مستمری بازماندگان فرد بیمه‌گذار نیز از دیگر وظایف بیمه تامین اجتماعی است که همانطور که از نامش پیداست، تنها دوران حیات فرد بیمه‌شده را دربرنمی‌گیرد. این پوشش، ذینفعان متوفی را تحت حمایت قرار می‌دهد و خدمت پرداخت مستمری به آنان را ارائه می‌دهد.
سازمان تامین اجتماعی
بیمه-تامین-اجتماعی

کلام آخر

ما با ذکر وظایف سازمان مذکور قصد بر این داشتیم که شما را علاوه‌بر این وظایف، با حقوقتان نیز آشنا سازیم تا شما نیز در انتخاب خود نهایت آگاهی را بکار گرفته و دقیق‌ترین انتخاب را انجام دهید. امید بر آن است که توانسته باشیم در انجام این وظیفه مفید واقع شده باشیم. از شما سپاسگزاریم که ما را تا انتهای این مطلب یاری نمودید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما