بیمه آتش سوزی میهن

Insurance - Fire - Homeland

بیمه آتش سوزی میهن یکی از خدماتی است که شرکت بیمه میهن آن را در میان سایر خدمات خود ارائه می‌دهد. این شرکت بیمه که در شهریور سال ۱۳۸۷ در اداره ثبت شرکت‌های شهر تهران به ثبت رسیده و در بهمن ماه همان سال پروانه فعالیت خود را از سازمان نظارتی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت نموده است، از گذشته تا به امروز در حوزه انواع رشته‌های بیمه‌ای فعالیت دارد.

ما در این مطلب از مطالب سایت بیمه‌شو به بیمه آتش سوزی میهن پرداخته‌ایم تا درباره یکی از قدیمی‌ترین رشته بیمه‌‌نامه‌های اموال صحبت کنیم؛ ضمن اینکه به انواع بیمه آتش سوزی بپردازیم. مفتخریم که با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

بیمه آتش سوزی

همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم بیمه آتش سوزی یکی از قدیمی‌ترین رشته بیمه‌نامه‌های اموال است که خطراتی را تحت پوشش قرار می‌دهد. پوشش‌های بیمه‌نامه شرکت بیمه میهن یا هر شرکت دیگری، دو دسته خطرات اصلی و فرعی یا اضافی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

پوشش اصلی بیمه آتش‌ سوزی میهن، خطراتی چون آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما در این بیمه‌نامه، پوشش خطراتی اعم از زلزله و آتشفشان، سیل و طغیان آب، ترکیدگی لوله‌های آب، ضایعات ناشی از ذوب برف و آب باران، ریزش سقف ناشی از سنگینی برف، طوفان و گردباد، رانش زمین و … قابل ارائه است که تحت عنوان پوشش فرعی یا اضافی شهرت دارد.

خطرات‌ کلی تحت‌ پوشش‌ در بیمه‌ آتش‌ سوزی‌‌ میهن

 • خسارات‌ مستقیمی که به‌واسطه بروز خطرات تحت پوشش بیمه ایجاد شده است.
 • خسارات‌ و هزینه‌های‌ ناشی‌ از اقدامات‌ لازم‌ که‌ به‌ منظور جلوگیری‌ از توسعه‌ خسارت صورت می‌گیرد.
 • خسارات‌ و هزینه‌ ناشی‌ از نقل‌ مکان‌ ضروری‌ مورد بیمه‌ که به‌ منظور نجات‌ آن از خطرات‌ بیمه‌ ایجاد شده‌ است.

انواع بیمه آتش سوزی شرکت بیمه میهن

 1. بیمه آتش‌سوزی منازل مسکونی
 2. طرح جامع خانوار بیمه آتش سوزی میهن
 3. بیمه آتش‌سوزی مراکز غیرصنعتی
 4. بیمه آتش‌سوزی مراکز صنعتی
 5. بیمه‌نامه‌های تمام خطر اموال
 6. بیمه آتش‌سوزی انبارهای عمومی و اختصاصی صاحبان کالا
 7. بیمه آتش‌سوزی مرهونات بانکی
 بیمه آتش سوزی میهن (منازل مسکونی)
بیمه آتش سوزی میهن (منازل مسکونی)

بیمه آتش سوزی منازل مسکونی

بیمه آتش سوزی منازل مسکونی یکی از انواع بیمه‌نامه آتش سوزی شرکت بیمه میهن است که مواردی چون ساختمان، اثاثیه، تاسیسات و مشاعات بیمه‌گذار و خطراتی اعم از ریزش چاه، مسئولیت مالی در قبال همسایگان و سرقت با شکست حرز اثاثه را تحت پوشش قرار می‌دهد.

طرح جامع خانوار بیمه آتش سوزی میهن

طرح جامع خانوار بیمه آتش سوزی میهن در پنج طرح ارائه شده است که موارد ذیل را تحت پوشش قرار می‌دهد:

 • تامین خسارت و جبران زیان‌های مالی ناشی از خطرات آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، زلزله و آتشفشان، سیل و طغیان آب، طوفان ، تندباد و گردباد
 • جبران هزینه پاکسازی محل
 • مسئولیت مالی بیمه‌گذار در برابر همسایگان مجاور به واسطه خسارت ناشی از آتش‌سوزی و انفجار در محل مورد بیمه
 • جبران هزینه پزشکی اشخاص ساکن در محل مورد بیمه
 • جبران هزینه اجاره اسکان موقت بیمه‌‌گذار و اعضای خانواده وی
 • جبران هزینه پاکسازی محل مورد بیمه پس از وقوع خطرات
 • جبران خسارت احتمالی وارد به یک دستگاه خودرو بیمه‌گذار مستقر در پارکینگ محل مورد بیمه ناشی از تسریع آتش

بیمه آتش سوزی مراکز غیرصنعتی

بیمه آتش سوزی مراکز غیرصنعتی که یکی دیگر از انواع بیمه آتش سوزی میهن به‌شمار می‌آید، همانطور که از نامش پیداست، مراکز غیرصنعتی چون ادارات، بیمارستان‌ها، سازمان‌ها، مراکز تجاری، فرهنگی، آموزشی، اقامتی، تفریحی، فروشگاه‌ها و … را به جهت حفظ اموال تحت پوشش قرار داده و علاوه‌بر موارد مذکور، این بیمه‌نامه پوشش‌هایی چون شکست شیشه، آشوب، بلوا و سرقت با شکست حرز اموال را نیز ارائه می‌دهد.

 بیمه آتش سوزی میهن ( مراکز صنعتی)
بیمه آتش سوزی میهن ( مراکز صنعتی)

بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی

بیمه‌نامه آتش سوزی مراکز صنعتی، کارخانجات و کارگاه‌های فعال در امر تولید را تحت پوشش می‌دهد. اگر خاطرتان باشد، پیش‌تر به یک‌سری خطرات اشاره کردیم؛ هدف از ذکر این مطلب این است که بیمه‌نامه مذکور ضمن خطرات ذکرشده، بیمه‌گذار پوشش‌های انفجار و دفرمه شدن ظروف تحت فشار، ریزش مواد مذاب، وقفه در تولید و فعالیت، برداشت ضایعات در زمان خسارت از محل مورد بیمه را خواهد داشت.

بیمه‌نامه‌های تمام خطر اموال

بیمه‌نامه‌های تمام خطر اموال، پروژه‌های بزرگ با سرمایه و ریسک بالا را تحت پوشش قرار می‌دهد که وظیفه حفاظت از اموال بیمه‌گذار و محل مورد بیمه در قبال کلیه خسارت‌های وارده را برعهده دارد؛ البته این نکته حائز اهمیت است که این حمایت باید با توجه به شرایط بیمه‌نامه مذکور و استثنائات مطابق با آیین‌نامه‌های بیمه مرکزی صورت پذیرد.

بیمه آتش‌سوزی انبارهای عمومی و اختصاصی صاحبان کالا

بیمه آتش‌سوزی انبارهای عمومی و اختصاصی صاحبان کالا یکی دیگر از انواع بیمه آتش سوزی میهن بوده و انبارهایی نظیر انبارهای حاشیه شهرهای بزرگ، انبارهای گمرک و انبارهای اختصاصی نگهداری کالا را تحت پوشش قرار می‌دهد، اما نکته حائز اهمیت در این بین، این مورد است که ثبت کد پستی در سامانه جامع انبارها در این اماکن الزامی می‌باشد.

بیمه آتش‌سوزی مرهونات بانکی

این بیمه‌نامه از دیگر انواع بیمه‌نامه آتش سوزی میهن است و افراد یا شرکت‌هایی را تحت پوشش قرار می‌دهد که از ملک، اموال و دارایی خود تحت عنوان وثیقه در رهن بانک استفاده می‌کنند تا از تسهیلات از بانک‌ها و یا موسسات مالی بهره‌مند شوند.

دیگر مقالات پیشنهادی ما