Skip to content

فهرست مطالب

بیمه بدنه برای جبران خسارت‌های مالی وارد شده به اتومبیل شما کاربرد دارد و دقیقا به همین دلیل است که به این بیمه‌نامه‌ی مهم و ضروری نیاز دارید. با وجود آن‌که خرید بیمه بدنه بر خلاف بیمه شخص ثالث اختیاری‌ست‌ و خرید یا عدم خرید آن به انتخاب شخصی خود افراد برمی‌گردد؛ کمتر کسی پیدا می‌شود که از خرید بیمه بدنه منصرف شود و تصمیم بگیرد که جبران خسارت‌های ناشی از حوادث مختلف بر اتومبیلش را به‌تنهایی برعهده بگیرد. شاید بتوانیم بگوییم که قیمت‌های متلاطم این روزهای بازار و افزایش قیمت خودرو و قطعات یدکی آن مهم‌ترین دلیلی‌ست که شما را به خرید بیمه بدنه سوق می‌دهد.

البته نرخ خرید بیمه بدنه یکی از مهم‌ترین عواملی‌ست که بر تصمیم خرید بیمه‌گذاران تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال اگر به دنبال خرید یک بیمه‌نامه‌ی اقتصادی و به‌صرفه هستید باید در انتخاب پوشش‌های تکمیلی دقت بیشتری به خرج دهید و سقف تعهدات شرکت بیمه را عدد پایین‌تری انتخاب کنید. البته در این میان باید بدانید که امکان صدور بیمه بدنه رایگان برای خودروهای صفر کیلومتر نیز وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با جزئیات طرح بیمه بدنه رایگان برای خودروهای نو و صفر کیلومتر تا پایان این مطلب با ما و بلاگ بیمه‌شو همراه باشید.

بیمه بدنه چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

بیمه بدنه از گروه بیمه‌نامه‌های اموال است و در اغلب اوقات همراه با بیمه شخص ثالث صادر می‌شود. یعنی افراد با خرید بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه در کنار یکدیگر، بهترین پوشش بیمه‌ای را برای اتومبیل یا موتورسیکلت‌شان تهیه می‌کنند. به کمک بیمه بدنه اگر یکی از حوادث تحت‌پوشش بیمه‌نامه برای اتومبیل‌تان رخ دهد و به آن خسارت مالی وارد شود، شرکت بیمه با در نظر گرفتن سقف تعهدات و جزئیات بیمه‌نامه برای پرداخت خسارت اقدام خواهد کرد.

لیست خطرات تحت‌پوشش به دو گروه پوشش‌های اصلی و پوشش‌های تکمیلی تقسیم‌بندی می‌شود و شرط اصلی خرید بیمه بدنه آن است که بیمه‌گذار تمام پوشش‌های اصلی را بپذیرد و حق‌بیمه‌ی مربوط به آنها را پرداخت کند. به عبارت ساده‌تر، امکان گزینش و انتخاب از بین پوشش‌های اصلی بیمه بدنه وجود ندارد اما بیمه‌گذار می‌تواند از لیست پوشش‌های تکمیلی، به انتخاب و دلخواه خودش مواردی را انتخاب کند که فکر می‌کند در کنار پوشش‌های اصلی به آنها نیز نیاز خواهد داشت. در ادامه لیست پوشش‌های اصلی و تکمیلی بیمه بدنه را با هم بررسی می‌کنیم.

پوشش های بیمه بدنه کدامند؟

پوشش های بیمه بدنه

همان‌طور که گفتیم پوشش‌های بیمه بدنه به دو گروه پوشش‌های اصلی و تکمیلی تقسیم می‌شوند. لیست پوشش‌های اصلی نزد بیمه‌گرهای مختلف یکسان است و پوشش‌های مشابهی را ارائه می‌دهند. پوشش‌های اصلی بیمه بدنه عبارت است از:

 • سرقت کلی خودرو (یعنی خودرو کامل به سرقت رفته باشد.)
 • خسارت‌های ناشی از صاعقه و انفجار به خودرو یا وسایل یدکی آن
 • خسارت‌های مالی ناشی از حوادث، تصادف و تصادم خودرو با اجسام ثابت و متحرک
 • خسارت‌هایی که در حین نجات و انتقال خودرو به آن وارد می‌شود
 • خسارت وارد شده به لاستیک و چرخ‌های خودروی بیمه‌شده. معمولا میزان تعهد شرکت‌های بیمه‌ تا مبلغی برابر با پنجاه درصد ارزش لاستیک و باتری نو خواهد بود.

حالا نوبت به رایج‌ترین و مهم‌ترین پوشش‌های تکمیلی بیمه بدنه می‌رسد که بیمه‌گذار می‌تواند در زمان تکمیل فرم پرسشنامه، موارد دلخواهش را از میان آنها انتخاب کند:

 • شکست شیشه
 • پاشیده شدن رنگ، مواد شیمیایی و مواد اسیدی روی بدنه
 • پوشش ترانزیت خودرو
 • نوسانات قیمت خودرو در بازار
 • کشیده شدن میخ روی بدنه خودرو
 • پوشش حذف استهلاک خودرو
 • حذف فرانشیز (سهم بیمه‌گذار در پرداخت خسارت)

در چه موقعیت هایی بیمه بدنه خسارت پرداخت نمی کند؟

هر بیمه‌نامه‌ای لیستی از استثنائات مخصوص به خودش را دارد و بیمه‌نامه‌ی بدنه نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه نگاهی به مهم‌ترین استثنائات بیمه بدنه می‌اندازیم:

 • جبران خسارت‌های ناشی از جنگ، شورش و اعتصاب
 • جبران خسارت‌های ناشی از تشعشعات هسته‌ای و انفجارهای رادیواکتیو
 • جبران خسارت‌های عمدی که توسط بیمه‌گذار یا ذی‌نفعان و یا راننده به خودرو وارد شده است.
 • جبران خسارت وارد شده به خودرو در حین فرار از پلیس مگر آن‌که خودرو به سرقت رفته باشد و تخطی از فرمان پلیس توسط سارق انجام گرفته باشد.
 • در صورتی که در زمان وقوع خسارت، راننده‌ی موضوع بیمه گواهینامه نداشته باشد و یا گواهینامه‌اش فاقد اعتبار باشد و یا متناسب با موضوع بیمه نباشد، بیمه‌گر مسئولیتی نخواهد داشت.
 • جبران خسارت‌های ناشی از مصرف مواد روان‌گردان و نوشیدنی‌های الکلی
 • جبران خسارت‌های ناشی از حمل بار بیش از حد مجاز
 • جبران خسارت‌های وارده به وسایل و دستگاه‌های الکترونیکی و الکتریکی خودرو در صورتی‌که ناشی از نقص و خرابی در کارکرد آنها باشد.

بیمه بدنه رایگان برای خودروهای صفر کیلومتر؛ از رویا تا واقعیت

بیمه بدنه رایگان

چه کسی‌ست که دوست نداشته باشد بیمه‌نامه‌ی بدنه‌اش را به رایگان تهیه کند و هزینه‌ی بالایی را بابت آن پرداخت نکند. هرچند تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه می‌تواند یک گزینه‌ی بسیار عالی برای رانندگان محتاط و کم‌خطر باشد، اما باز هم نمی‌تواند جایگزین خرید رایگان بیمه‌نامه بدنه باشد.

واقعیت آن است که اگر اتومبیل‌تان صفر کیلومتر باشد و در خط تولید شرکت خودروسازی سایپا تولید و مونتاژ شده باشد، می‌توانید از یک پوشش کوتاه‌مدت رایگان بیمه بدنه برخوردار باشید که شروع اعتبار آن همزمان با تحویل خودرو خواهد بود. طبق گفته‌های مدیر بیمه‌های اتومبیلِ کارگزاری رسمی بیمه مستقیم برخط سایپا «خودروهای صفرکیلومتر تولیدی گروه خودروسازی سایپا همزمان با تحویل حضوری اتومبیل، تحت‌پوشش بیمه بدنه رایگان قرار می‌گیرند.»

به این ترتیب تمام خریداران سایپا از ابتدای مردادماه سال ۱۴۰۱ به ازای خرید هر دستگاه خودرو به صورت حضوری، تحت‌پوشش بیمه بدنه‌ی پانزده روزه‌ی رایگان قرار می‌گیرند. البته از آن‌جایی که بیمه‌نامه‌های بدنه معمولا با اعتبار یک‌ساله صادر می‌شوند؛ امکان خرید بیمه‌نامه برای مدت باقیمانده از آن یک سال نیز فراهم شده است تا بعد از گذشت اعتبار پانزده روزه‌ی رایگان، خریدار خودرو همچنان از پوشش بیمه بدنه برخوردار باشد.

در مطلبی که خواندید هم با پوشش‌ها و جزئیات بیمه بدنه آشنا شدید و هم از امکان خرید بیمه بدنه رایگان برای خودروهای صفر کیلومتر ساخت شرکت خودروسازی سایپا آشنا شدید. فراموش نکنید برای استعلام و خرید بیمه بدنه می‌توانید از سامانه بیمه‌شو استفاده کنید. با وارد کردن مشخصات وسیله نقلیه‌تان، به لیستی از بیمه‌نامه‌های بدنه به همراه نرخ بیمه و پوشش‌هایشان نزد شرکت‌های بیمه مختلف دسترسی خواهید داشت. با مقایسه‌ی بیمه‌نامه‌ها و انتخاب بیمه بدنه مورد علاقه‌تان، بیمه‌نامه در کمترین زمان ممکن صادر می‌شود و به دست‌تان می‌رسد. همچنین کارشناس‌های بیمه‌شو در هر لحظه از این مسیر همراه شما خواهند شما بود.