بیمه خودرو

بیمه-خودرو

در بیمه خودرویی که بدان نیاز دارید یک بیمه نامه مقرون‌به‌صرفه است که اتومبیلتان را پوشش دهد، فقط ارزان‌ترین گزینه را انتخاب نکنید، چراکه این گزینه، همیشه نمی‌تواند بهترین باشد. اگر دارای خودرو باشید کاملاً به این موضوع واقف هستید که بیمه خودرو متشکل از بیمه شخص ثالث و بدنه است که با نام دیگری چون بیمه جامع خودرو شهرت دارد، البته بیمه سرنشین را نباید فراموش کرد، پس شما حداقل به پوشش شخص ثالث نیاز دارید، چراکه این بیمه‌نامه، اجباری و یک الزام قانونی است و شما بدون آن نمی‌توانید به طور قانونی رانندگی کنید؛ بنابراین باید این بیمه‌نامه را تهیه و در راستای قانون حرکت کنید، اما چیزی که خریداری آن تحت اختیار شما قرار دارد، بیمه بدنه است. گرچه اختیاری است، اما این بیمه‌نامه نیز ضرورت محسوب می‌شود، پس شما باید بسته به نوع سیاستی که انتخاب می‌کنید، بهترین پوشش‌ها را برای خودتان درنظر بگیرید.

شاید برخی از ما اطلاعات اندکی درباره بیمه خودرو داشته باشیم و به همین علت نتوانیم بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنیم، پس پیشنهاد می‌کنیم که ما را در ادامه این مطلب از مطالب سایت بیمه‌شو همراهی کنید تا بر میزان اطلاعات خود در این زمینه بیفزایید.

مفهوم بیمه خودرو چیست؟

از آنجاکه امروزه ماشین یک وسیله مهم در زندگی انسان‌ها تلقی می‌شود، بیش از پیش توجه همه را به خود جلب کرده است، پس به نوعی می‌توان گفت همه به ماشین نیاز دارند، اما این وسیله نقلیه همانند سایر وسایل نیازمند نگهداری است. یکی از خدماتی که برای این وسیله نقلیه ارائه می‌شود تا از طریق آن بتوان از آن نگهداری و در راستای قانون حرکت کرد، بیمه خودرو یا بیمه جامع خودرو است. بیایید با تعریف بیمه خودرو آغاز کنیم و بگوییم که این بیمه‌نامه در واقع قراردادی است بین مالک خودرو و یک شرکت بیمه منعقد می‌شود که در آن وظایف و حقوق طرفین درج می‌گردد. این بیمه‌ جامع می‌تواند گسترده‌ترین پوششی باشد که قادر به تهیه آن هستید، زیرا اگر خودروی شما در تصادف آسیب ببیند، دزدیده شود، خراب شود، آتش بگیرد و یا حتی اگر به شخص یا خودروی دیگری آسیب وارد کنید، بیمه خودرو می‌تواند هزینه های شما را پوشش دهد. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، این بیمه از دو بیمه‌نامه اصلی شخص ثالث و بدنه تشکیل شده است و می‌‍تواند بسته به خط مشی که درنظر می‌گیرید، متفاوت باشد. حال بیایید در ادامه، تک به تک، به مفهوم و پوشش‌های هر کدام از آن‌ها بپردازیم.

بیمه_شخص_ثالث
بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چه بیمه‌ای است؟

بیمه شخص ثالث (Third-Party Insurance) یکی از انواع بیمه خودرو و و اساساً نوعی بیمه مسئولیت است. بیمه‌گذار با خرید بیمه شخص ثالث در قبال وسیله نقلیه خود مسئولیتی را برعهده می‌گیرد، چراکه وی این مسئولیت را نمی‌تواند به تنهایی بردوش بکشد، از این‌رو شرکت بیمه یا بیمه‌گر که در قالب شخص دوم ایفای نقش می‌کند در قبال حق بیمه‌ای که از بیمه‌گذار یعنی شخص اول دریافت می‌نماید، مسئولیت خسارات جانی یا ضررهای مالی وی که در یک حادثه تصادف رانندگی به شخص یا اشخاص ثالث وارد آورده است را برعهده می‌گیرد و به یاری بیمه‌گذار یا بیمه‌شده می‌شتابد.

پوشش جانی بیمه شخص ثالث

پوشش جانی این بیمه که از انواع بیمه خودرو به‌شمار می‌آید، غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد آسیب‌دیده را در حوادث رانندگی شامل می‌شود. میزان این پوشش جانی براساس نرخ دیه انسان کامل که توسط سازمان قوه قضاییه مشخص می‌شود، تعیین می‌گردد. برای مثال نرخ دیه سال ۱۴۰۰ برای یک انسان کامل در ماه‌های غیرحرام ۴۸۰ میلیون تومان و در ماه‌های حرام (محرم، ذی‌قعده، ذی‌حجه، رجب) برای قتل غیرعمد معادل ۶۴۰ میلیون تومان اعلام شده است.

پوشش مالی بیمه شخص ثالث

پوشش مالی این بیمه که از انواع خودرو محسوب می‌شود از این قرار است که بیمه‌گذار با داشتن آن می‌تواند به جبران خسارت‌های مالی وارد شده به خودرو یا اموال افراد زیان‌دیده بپردازد.

عواقب نداشتن بیمه ثالث

 1. جریمه توسط پلیس
 2. پرداخت خسارت مالی و جانی در حوادث رانندگی از جیب خود
 3. عدم امکان خرید و فروش خودروی فاقد بیمه ثالث
بیمه-بدنه
بیمه بدنه

بیمه بدنه چه بیمه‌ای است؟

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم بیمه بدنه یکی دیگر انواع بیمه خودرو است که تهیه آن کاملاً اختیاری می‌باشد، اما برای صاحبان وسایل نقلیه ضرورت محسوب می‌شود. این بیمه‌نامه دارای پوشش‌های اصلی و فرعی یا تکمیلی است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

پوشش‌های اصلی بیمه بدنه

 • خسارت ناشی از برخورد دو خودرو با یکدیگر یا برخورد با هر جسم ثابت و متحرک دیگری
 • جبران خسرات‌هایی چون آتش‌سوزی، برخورد صاعقه، انفجار، سقوط یا واژگونی خودرو
 • خسارت‌های وارد شده هنگام انتقال خودرو و تعمیرات آن
 • خسارت‌های ناشی از شرقت کلی خودرو

پوشش‌های فرعی یا اضافی بیمه بدنه

 • خسارت ناشی از بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله، طوفان، آتشفشان، تگرگ و بهمن
 • خسارات وارده بر اثر پاشیدن رنگ، مواد شیمایی و اسیدی بر بدنه خودرو
 • جبران هزینه‌ رفت و آمد در زمان عدم امکان استفاده خودرو (تعمیرگاه)
 • سرقت قطعات و لوازم خودرو
 • شکست شیشه در اثر گرم و سرد شدن هوا
 • پوشش نوسانات قیمتی خودرو (افت و افزایش قیمت خودرو)
 • پوشش حذف فرانشیز

خساراتی که تحت پوشش بیمه بدنه نیست

 • خسارت‌های ناشی از جنگ، شورش، حمله و اعتصابات
 • خسارت‌هایی که ناشی از انفجارهای هسته‌ای
 • خسارت‌های ناشی از مصرف مشروبات الکلی و یا استعمال مواد روانگردان یا مخدر توسط راننده
 • ایجاد خسارات عمدی بع خودرو توسط بیمه‌گذار یا ذینفعان وی
 • خسارتهای ناشی از رانندگی بدون گواهینامه
 • ایجاد خسارات به دلیل حمل بار بیش از حد مجاز
 • ایجاد خسارت‌ در اثر بکسل کردن وسیله نقلیه دیگری

در خاتمه

پیش از هر چیزی سپاسگزاریم که ما را تا انتهای این متن همراه بودید، ضمن اینکه امیدواریم در این مقاله آنچه را که باید درباره انواع بیمه خودرو بدانید، بیان کرده و مفید واقع شده باشیم.

دیگر مقالات پیشنهادی ما