Skip to content

فهرست مطالب

چقدر به سابقه بیمه و بازنشستگی به‌موقع اهمیت می‌دهید؟ اگر در سال‌های جوانی‌تان به سر می‌برید و در فرم‌های مختلف برای مشخص کردن وضعیت شغلی‌تان از عبارت «دانشجو» استفاده می‌کنید، احتمالا به دنبال راهی هستید که بتوانید سال‌های دانشجویی‌تان را هم به سابقه‌ی بیمه‌تان اضافه کنید. قبلا در بلاگ بیمه‌شو از شرایط بازنشستگی برای افرادی که کمتر از ده سال سابقه‌ی پرداخت حق‌بیمه دارند، نوشته‌ایم.

اما نکته‌ی مهم آن است که مجموع سال‌های پرداخت حق‌بیمه ارتباط مستقیمی با دستمزد بازنشستگی‌تان خواهد داشت و به همین دلیل است که اضافه کردن سال‌های دانشجویی یا حتی سال‌های سربازی می‌تواند یک راهکار خوب و قانونی برای آن دسته از افرادی باشد که می‌خواهند زودتر به سن بازنشستگی برسند و دستمزد بازنشستگی‌شان معادل سی سال سابقه‌ی خدمت محاسبه شود.

به همین بهانه در ادامه‌ی این مطلب از بلاگ بیمه‌شو سراغ معرفی بیمه دانشجویی تامین اجتماعی می‌رویم تا با نحوه‌ی ثبت‌نام و سایز جزئیات مربوط به بیمه دانشجویی آشنا شوید. همچنین از شرایط، مدارک و نرخ خرید بیمه دانشجویی می‌گوییم تا اگر در سال‌های دانشجویی‌تان به سر می‌برید، این فرصت خوب را برای افزایش سابقه‌ی بیمه‌تان از دست ندهید. با ما همراه باشید.

بیمه دانشجویی تامین اجتماعی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستید، احتمالا در زمان انتخاب واحد مبلغ اندکی را بابت بیمه دانشجویی پرداخت کرده‌اید و ممکن است تصور کنید که همان مبلغ بابت سابقه‌ بیمه‌ی شما در نظر گرفته خواهد شد. در صورتی‌که بیمه حوادث دانشجویی با بیمه دانشجویی تامین اجتماعی متفاوت است و اگر به فکر اضافه شدن سال‌های دانشجویی‌تان به سابقه‌ی خدمت‌تان هستید، باید خودتان سراغ خرید بیمه دانشجوییِ تامین اجتماعی بروید.

بیمه دانشجویی در واقع یکی از خدمات جدید سازمان تامین اجتماعی است که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا با پرداخت حق‌بیمه، سال‌های دانشجویی‌شان را هم به سابقه‌ی بیمه‌شان اضافه کنند تا زودتر از دیگران به سن بازنشستگی برسند. این طرح بیمه‌ای هم برای دانشجویان کارشناسی قابل‌استفاده است و هم برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری. از طرف دیگر، تفاوتی ندارد که در دانشگاه‌های دولتی مشغول به تحصیل هستید یا دانشگاه‌های آزاد و غیرانتفاعی. تحت هر شرایطی تا زمانی‌که به صورت رسمی دانشجو محسوب می‌شوید، می‌توانید با پرداخت حق‌بیمه، سال‌های دانشجویی‌تان را به سابقه‌ی خدمت‌تان اضافه کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

بیمه دانشجویی تامین اجتماعی چه مزیت هایی دارد؟

مزیت بیمه دانشجویی

آیا انواع بیمه‌نامه‌های تامین اجتماعی را به خاطر می‌آورید؟ خدمات بیمه تامین اجتماعی را می‌توانیم به سه گروه کلیِ بیمه‌های اجباری، بیمه‌نامه‌های مشاغل آزاد و بیمه‌‌ی خویش‌فرما تقسیم‌بندی کنیم. بیمه دانشجویی تامین اجتماعی از نظر ماهیت و مزایا شباهت زیادی به بیمه‌نامه‌ی صاحبان حرف و مشاغل آزاد دارد و دانشجویان می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه از تعهدات قانونی مانند مزایای بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی بهره‌مند باشند.

همچنین دانشجویانی که تحت‌تکفل بیمه‌ی سرپرست خانواده هستند، می‌توانند به عنوان بیمه‌شده‌ی فرعی از خدمات درمانی بیمه‌ی والدین‌شان استفاده کنند و بیمه دانشجویی را برای سابقه‌ی بازنشستگی در نظر بگیرند. از طرف دیگر، اگر سن والدین دانشجو بالای ۶۰ سال باشد، می‌تواند از طریق همین بیمه‌ی دانشجویی تامین اجتماعی، والدینش را نیز تحت‌تکفل خود در آورد و بیمه کند.

بیمه دانشجویی تامین اجتماعی چه شرایطی دارد؟

اگر قصد خرید بیمه دانشجویی تامین اجتماعی را دارید، موارد زیر باید در مورد شما صدق کند:

 • تحصیل در یکی از دانشگاه‌های ایرانی
 • رعایت شرط سنی ۱۸ تا ۵۰ سال
 • پرداخت حق‌بیمه‌ی بالاتر و مابه‌التفاوت برای بیمه‌شدگان بالای ۵۰ سال

همچنین درباره‌ی بیمه دانشجویی تامین اجتماعی باید بدانید که این بیمه‌نامه در قالب سه طرح مختلف ارائه می‌شود:

 • بیمه ۱۴ درصد (۱۲% سهم حق‌بیمه با دانشجو و ۲% سهم دولت): برخورداری از پوشش‌های مستمری بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی
 • بیمه ۱۶ درصد (۱۴% سهم حق‌بیمه با دانشجو و ۲% سهم دولت): برخورداری از پوشش‌های مستمری بازنشستگی، فوت بعد از بازنشستگی، فوت قبل از بازنشستگی
 • بیمه ۲۰ درصد (۱۸% سهم حق‌بیمه با دانشجو و ۲% سهم دولت): برخورداری از پوشش‌های مستمری بازنشستگی، فوت بعد از بازنشستگی، فوت قبل از بازنشستگی و از کارافتادگی

همچنین دانشجوی بیمه‌شده می‌تواند با پرداخت حق‌بیمه‌ای کمی بالاتر، از پوشش‌های خدمات درمانی بیمه دانشجویی نیز بهره‌مند شود. در غیر این‌صورت می‌تواند از خدمات بیمه تامین اجتماعی سرپرست خانواده یا خدمات بیمه تکمیلی استفاده کند.

نرخ خرید بیمه دانشجویی تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۱ چقدر اعلام شده است؟

خرید بیمه دانشجویی

همان‌طور که گفتیم، بیمه دانشجویی تامین اجتماعی در قالب سه طرح متمایز ارائه می‌شود. بنابراین بسته به این‌که متقاضی خرید کدام‌یک از طرح‌های بیمه دانشجویی باشید، نرخ حق‌بیمه متفاوت خواهد بود.

 • طرح ۱۴ درصد: شش ماه اول سال مبلغ ۵۱۸۲۸۹۰ ریال و شش ماه دوم سال مبلغ ۵۰۱۵۷۰۰ ریال
 • طرح ۱۶ درصد: شش ماه اول سال مبلغ ۶۰۴۶۷۰۵ ریال و شش ماه دوم سال مبلغ ۵۸۵۱۶۵۰ ریال
 • طرح ۲۰ درصد: شش ماه اول سال ۷۷۷۴۳۳۵ ریال و شش ماه دوم سال مبلغ ۷۵۲۳۵۵۰ ریال

تفاوت نرخی که در نیمه‌ی اول سال با نیمه‌ی دوم سال وجود دارد، به دلیل اختلاف در تعداد روزهای ماه است.

آیا فارغ التحصیلان نیز می توانند برای خرید بیمه دانشجویی اقدام کنند؟

یکی از سوال‌های مهمی که مطرح می‌شود آن است که آیا فارغ‌التحصیلان سال‌های گذشته که اکنون دیگر دانشجو به حساب نمی‌آیند، می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه برای خرید بیمه دانشجوییِ سال‌های تحصیل‌شان اقدام کنند یا خیر. پاسخ آن است که برخلاف بیمه سربازی که امکان خرید آن پس از سال‌های خدمت نیز وجود دارد؛ امکان خرید بیمه دانشجویی تامین اجتماعی برای فارغ‌التحصیلان وجود ندارد.

به عبارت ساده‌تر، مادامی‌که دانشجو هستید می‌توانید برای خرید بیمه دانشجویی اقدام کنید. به عنوان مثال اگر اکنون دانشجوی ترم دوم به حساب می‌آیید و قصد خرید بیمه دانشجویی را دارید، سنوات بیمه از ترم دوم به بعد برای شما محاسبه می‌شود و امکان خرید بیمه دانشجویی برای ترم اول‌تان را نخواهید داشت. به همین دلیل است که اگر دانشجو هستید و قصد خرید بیمه دانشجویی تامین اجتماعی را دارید، بهتر است هرچه زودتر برای آن اقدام کنید.

ثبت نام بیمه دانشجویی تامین اجتماعی

به لطف خدمات الکترونیکی سازمان تامین اجتماعی و غیرحضوری شدن بسیاری از خدمات و فرایندها، در حال حاضر امکان ثبت‌نام و خرید بیمه دانشجویی به صورت اینترنتی مهیا شده است. برای ثبت‌نام بیمه دانشجویی لازم است به سامانه‌ی اینترنتی تامین اجتماعی مراجعه کنید و از منوی «بیمه‌شدگان» گزینه‌ی «بیمه‌شدگان خاص/ بیمه فراگیر خانواده ایرانی» را انتخاب کنید و در نهایت روی گزینه‌ی انعقاد قرارداد بیمه دانشجویی کلیک کنید.

با طی کردن مراحل ثبت‌نام و وارد کردن اطلاعات هویتی‌تان، ثبت‌نام بیمه دانشجویی در سایت تامین اجتماعی به پایان می‌رسد و با پرداخت حق‌بیمه، قرارداد بیمه‌ی دانشجویی‌تان ثبت و نهایی خواهد شد.

برای تکمیل مراحل ثبت‌نام در سامانه‌ی تامین اجتماعی، به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

 • کارت دانشجویی یا گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه
 • تکمیل فرم ثبت‌نام
 • اسکن کارت ملی
 • اسکن شناسنامه

در مطلبی که خواندید با بیمه دانشجویی تامین اجتماعی و جزئیات آن آشنا شدید. امکان خرید بیمه دانشجویی این فرصت را برای تمام دانشجویان فراهم می‌کند تا معادل سال‌های تحصیل‌شان را به سابقه‌ی خدمت‌شان اضافه کنند و به این ترتیب، زمان بازنشستگی‌شان به تعویق نیفتد.

البته اگر به فکر استفاده‌ی حداکثری از مزایای حقوق و دستمزد بازنشستگی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که در کنار بیمه تامین اجتماعی، سراغ خرید بیمه‌نامه‌ی عمر و سرمایه‌گذاری نیز بروید. با این کار مطمئن خواهید بود که در سال‌های پیش‌روی زندگی‌تان به اندوخته‌ی مالی مطمئن و قابل‌اتکایی دسترسی دارید که تمام نیازهای مالی شما و اعضای خانواده‌تان را پاسخگو خواهد بود.