Skip to content

فهرست مطالب

بیمه شخص یک بیمه‌نامه اجباری و لازم برای تمام وسایل نقلیه است. فرقی نمی‌کند مالک ماشین سواری باشید یا موتورسیکلت و یا حتی ون و اتوبوس. در هر صورت به یک بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث معتبر نیاز دارید که متناسب با همان وسیله‌ی نقلیه تهیه و صادر شده باشد. به زبان ساده، بیمه‌نامه شخص ثالث مسئولیت شما را در حوادث رانندگی برعهده می‌گیرد. یعنی اگر در تصادف رانندگی مقصر حادثه شناخته شدید و فرد یا افرادی در اثر سانحه دچار آسیب مالی یا جانی شدند، شرکت بیمه از طرف شما غرامت پرداخت می‌کند و به این ترتیب خسارت‌هایی که به اتومبیل دیگری وارد شده است و یا هزینه‌های درمان و بیمارستانی از محل بیمه‌نامه شخص ثالث جبران خواهد شد.

بیمه شخص ثالث آسماری از بیمه‌نامه‌های معتبر و مطمئنی‌ست که در جبران خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی شما را تنها نخواهد گذاشت. درواقع، این بیمه‌نامه با ارائه‌ی پوشش‌های حداکثری خسارت‌های جانی و مالی به بهترین شکل ممکن از بیمه‌گذار حمایت می‌کند. در ادامه‌ی این مطلب از بلاگ بیمه‌شو با بیمه شخص ثالث آسماری و پوشش‌های آن بیشتر آشنا می‌شویم و برای خرید بیمه‌نامه شخص ثالث راهنمایی‌تان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی شرکت بیمه آسماری

شرکت بیمه آسماری از شرکت‌های تازه تاسیس در صنعت بیمه ایران است که سابقه‌ی حضورش به حدود یک دهه پیش می‌رسد. بیمه آسماری با کسب مجوز از بیمه مرکزی در سال ۱۳۹۱ در منطقه آزاد کیش تاسیس شد تا تمرکزش را بیشتر در ارائه‌ی پوشش‌های بیمه‌ای در مناطق آزاد و به مناطق ویژه اقتصادی در سطح بین‌المللی بگذارد. در حال حاضر شرکت بیمه آسماری در زمینه‌ی بیمه‌نامه‌های اموال و اشخاص خدمات مختلفی را به بیمه‌گذاران ارائه می‌دهد. همچنین شرکت بیمه آسماری یکی از برترین شرکت‌های بیمه‌ی ایرانی در زمینه‌ی رضایت‌مندی مشتریان است.

بیمه شخص ثالث آسماری

بیمه-شخص-ثالث-آسماری

بیمه شخص ثالث کاربردی‌ترین و ضروری‌ترین پوشش بیمه‌ای برای خودروی شماست. بدون داشتن این بیمه‌نامه، نه‌تنها از نظر قانونی مرتکب جرم شده‌اید بلکه در صورت وقوع تصادف، جبران تمام و کمال خسارت‌های مالی و جانی نیز با شما خواهد بود. طبق قانون، تمام وسایل نقلیه‌ی موتوری در زمان تردد در خیابان‌ها و جاده‌ها باید بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث داشته باشند. آن هم بیمه‌نامه‌ای که هم معتبر باشد و هم متناسب با همان وسیله‌ی نقلیه صادر شده باشد. در غیر این‌صورت، پلیس راهور نه‌تنها می‌تواند راننده را جریمه کند، بلکه می‌تواند دستور توقیف اتومبیل در پارکینگ را هم صادر کند.

اما بیمه شخص ثالث آسماری دقیقا چیست و چطور می‌تواند از بیمه‌گذار در حوادث مختلف حمایت ‌کند؟ بیمه‌نامه شخص ثالث آسماری، خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث در حوادث رانندگی را جبران می‌کند. یعنی اگر بیمه‌گذار به‌عنوان مقصر حادثه شناخته شود، شرکت بیمه آسماری براساس جزئیات و سقف تعهدات بیمه‌نامه خسارت‌های جانی، مانند هزینه‌های درمان و بستری و همچنین خسارت‌های مالی، مانند خسارت وارد شده به بدنه‌ی اتومبیل شخص ثالث را از طرف بیمه‌گذار به شخص یا اشخاص زیان‌دیده پرداخت خواهد کرد.

در پوشش شخص ثالث آسماری هر فردی غیر از راننده‌ی مقصر، شخص ثالث حساب می‌شود؛ حتی اگر از سرنشینان خودروی مقصر حادثه باشد. البته در پوشش‌های بیمه شخص ثالث آسماری، بیمه حوادث راننده نیز ارائه شده است که در آن فقط خسارت‌های جانی وارد شده به خود راننده‌ی مقصر هم توسط شرکت آسماری تحت‌پوشش قرار می‌گیرد.

پوشش های بیمه شخص ثالث آسماری

پوشش-های-بیمه-شخص-ثالث-آسماری

از آن‌جایی که بیمه شخص ثالث یک پوشش بیمه‌ای اجباری به حساب می‌آید، بیمه مرکزی نظارت بیشتری بر جزئیات آن دارد و شرکت‌های بیمه نیز پوشش‌های شخص ثالث را به‌صورت هماهنگ و یکپارچه ارائه می‌دهند. بنابراین تفاوت چندانی در پوشش‌های اصلی شخص ثالث بین بیمه‌گرهای مختلف وجود ندارد و آن‌چه که باعث ایجاد تمایز می‌شود، سطح توانگری شرکت بیمه و سرعت پرداخت و جبران خسارت است. با این وجود، پوشش‌های بیمه شخص ثالث آسماری را می‌توانیم در قالب سه گروه زیر تعریف و دسته‌بندی کنیم:

 • پوشش جبران خسارت جانی: در پوشش خسارت جانی، شرکت بیمه آسماری تعهد می‌دهد تا در صورت وقوع حادثه آسیب جسمی وارد شده به اشخاص ثالث را جبران کند. بنابراین پرداخت هزینه‌های درمان و بستری، غرامت نقص‌عضو و دیه‌ی فوت با بیمه‌گر خواهد بود. سقف تعهدات بیمه آسماری در پوشش جانی برابر با نرخ دیه‌ی مرد مسلمان کامل در یکی از ماه‌های حرام است. این مبلغ هر سال توسط قوه‌قضائیه اعلام می‌شود و بیمه مرکزی نیز بر همین اساس، جزئیات نرخ دیه و حق‌بیمه‌ی شخص ثالث را به تمام شرکت‌های بیمه اعلام می‌کند.
 • پوشش جبران خسارت مالی: جبران خسارت‌های مالی مربوط به پرداخت غرامت بابت آسیب و صدمه‌ای است که به اموال منقول و غیرمنقول اشخاص ثالثِ درگیر در حادثه وارد شده است. حداقل تعهدات بیمه‌گر معمولا برابر با دو و نیم درصد نرخ دیه در آن سال است. یعنی در سال ۱۴۰۱، حداقل پوشش مالی برابر با بیست میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
 • پوشش جبران حوادث راننده: در کنار جبران آسیب‌های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث، از این بیمه‌نامه می‌توان برای جبران آسیب جانی واردشده به خود راننده‌ی مقصر هم کمک گرفت. بنابراین افرادی مانند بیمه‌گذار، مالک اتومبیل یا راننده‌ی خودرویی که مقصر حادثه شناخته شده است، می‌توانند غرامت جانی و بدنی را از محل تعهدات و پوشش حوادث راننده جبران کنند. سقف تعهدات در پوشش حوادث راننده معمولا برابر با نرخ دیه‌ی مرد مسلمان کامل در یکی از ماه‌های غیرحرام است. مبلغی که برای سال ۱۴۰۱ برابر با ششصد میلیون تومان اعلام شده است.

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی از بیمه شخص ثالث آسماری

برای دریافت خسارت مالی از بیمه آسماری، هم فرد زیان‌دیده و هم راننده‌ی مقصر باید مدارک مشخصی را به نمایندگی بیمه آسماری ارائه دهند. لیست مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث در خسارت‌های مالی به ترتیب زیر است:

 • اصل گزارش مقامات انتظامی (کروکی حادثه)
 • اصل و کپی بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث فرد زیان‌دیده و فرد مقصر
 • اصل و کپی گواهینامه‌ی فرد زیان‌دیده و فرد مقصر
 • اصل و کپی کارت شناسایی یا شناسنامه‌ی مالکیت اتومبیل فرد زیان‌دیده و فرد مقصر
 • اصل و کپی کارت ملی فرد زیان‌دیده و فرد مقصر
 • ارائه‌ی فاکتور رسمی لوازم یدکی یا تحویل داغی قطعات تعویض‌شده

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی از بیمه شخص ثالث آسماری

دریافت-خسارت-جانی-از-بیمه

در حوادث رانندگی منجر به جرح و فوت باید دقت و مراقبت بیشتری به خرج داد. قبلا در بلاگ بیمه‌شو از اقدامات بعد از تصادف رانندگی نوشته‌ایم. به‌هرحال، برای دریافت خسارت جانی باید مدارک زیر را به نمایندگی شرکت بیمه آسماری تحویل دهید.

 • اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث فرد مقصر
 • اصل و کپی گواهینامه فرد مقصر
 • اصل و کپی کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت اتومبیل
 • اصل و کپی کارت ملی فرد مقصر
 • کپی برابر اصل گزارش مقامات انتظامی اعم از گزارش اولیه و گزارش نهایی
 • کپی برابر اصل گزارش کاردان فنی تصادف یا کارشناس‌های رسمی دادگستری
 • کپی برابر اصل اوراق بازجویی مبنی بر قبولی تقصیر
 • رای دادگاه (البته در پوشش حوادث راننده، نیازی به رای دادگاه نیست.)
 • کپی برابر اصل گزارش پزشکی قاونی (جهت مصدومی)
 • کپی برابر اصل مدارک فوت شامل معاینه‌ی جسد، جواز دفن و خلاصه رونوشت وفات، انحصار وراثت نامحدود و تصویر تمام صفحات شناسنامه‌ی باطل‌شده‌ی متوفی

استعلام قیمت بیمه شخص ثالث آسماری

نرخ پایه بیمه شخص ثالث هر سال توسط بیمه مرکزی برای انواع وسایل نقلیه‌ی موتوری اعلام می‌شود. با این وجود، در محاسبه‌ی نرخ نهایی حق‌بیمه فاکتورهای دیگری نیز تاثیرگذار خواهند بود. این موارد را می‌توانیم به شکل زیر دسته‌بندی کنیم:

 • نوع وسیله‌ی نقلیه
 • سال تولید
 • کاربری ماشین
 • تاریخ انقضای بیمه‌نامه‌ی قبلی
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه‌ی قبلی
 • سابقه خسارت و درصد تخفیف عدم خسارت
 • درصد تخفیف به سابقه‌ی راننده

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث آسماری

تخفیف-عدم-خسارت

یکی از مهم‌ترین مواردی که در محاسبه‌ی حق‌بیمه‌ی نهایی تاثیر گذار است، تخفیف عدم خسارت است که در زمان تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث در نظر گرفته می‌شود. به این ترتیب که هر چقدر راننده‌ی کم‌ریسک‌تری باشید و سابقه‌ی دریافت خسارت از محل بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث را نداشته باشید، مبلغ بیشتری از حق‌بیمه‌ی نهایی کسر خواهد شد که به نفع شما خواهد بود. جدول محاسبه‌ی تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به صورت زیر است:

قانونسال اولسال دومسال سومسال چهارمسال پنجمسال ششمسال هفتمسال هشتمسال نهمسال دهمسال یازدهمسال دوازدهمسال سیزدهمسال چهاردهم
جدید۵٪۱۰٪۱۵٪۲۰٪۲۵٪۳۰٪۳۵٪۴۰٪۴۵٪۵۰٪۵۵٪۶۰٪۶۵٪۷۰٪
قدیم۱۰٪۱۵٪۲۰٪۳۰٪۴۰٪۵۰٪۶۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪

همان‌طور که می‌بینید نحوه‌ی محاسبه تخفیف عدم خسارت شخص ثالث در قانون جدید با تغییراتی همراه بوده است که از مزایای آن می‌توان به این نکته اشاره کرد که  در صورت وقوع حادثه و دریافت خسارت از محل بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت‌تان به صورت کامل از بین نخواهد رفت. بلکه هر بار تنها مقداری از نرخ این تخفیف کاسته می‌شود که جزئیات آن را در جدول زیر می‌توانید ببینید:

تعداد و نوع خسارتیک‌بار دریافت خسارتدوبار دریافت خسارتسه‌بار دریافت خسارت
مالیبیست درصدسی درصدچهل درصد
بدنیسی درصدهفتاد درصدصد درصد

در مطلبی که خواندید با بیمه شخص ثالث آسماری و جزئیات آن بیشتر آشنا شدید. همان‌طور که گفتیم خرید و تمدید به‌موقع بیمه شخص ثالث مهم‌ترین وظیفه و مسئولیت هر راننده‌ای‌ست که نباید آن را پشت گوش انداخت. اگر با خواندن این مطلب به فکر تمدید بیمه‌نامه‌ شخص ثالث‌تان افتاده‌اید، فراموش نکنید که سامانه‌ی خرید آنلاین بیمه‌شو کنار شماست تا در سریع‌ترین زمان ممکن اعتبار پوشش شخص ثالث‌تان را تمدید کنید.