Skip to content

فهرست مطالب

جانبازان افراد از خود گذشته و ایثارگری هستند که در دوران جنگ از کشورمان دفاع کرده‌اند و در این راه متحمل آسیب‌ها و جراحت‌های زیادی شده‌اند. از آن‌جایی که بیمه‌ی عمر قرار است یک پوشش حمایتی برای تمام افراد جامعه باشد، جانبازان نیز می‌توانند برای خرید بیمه‌ی عمر اقدام کنند تا از مزایای درمانی و همچنین پرداخت مستمری بهره‌مند شوند. در حقیقت، بیمه‌نامه‌ی مستقلی به نام بیمه‌ی عمر جانبازان در شرکت‌های بیمه ارائه نمی‌شود اما جانبازان مانند تمام افراد دیگر می‌توانند بیمه‌ی عمر تهیه کنند و در این مسیر، بنیاد شهید و امور ایثارگران با طرح‌های حمایتی‌اش آنها را همراهی می‌کند.

در این مطلب از بلاگ بیمه‌شو، از بیمه‌های عمر و خرید بیمه‌ی عمر برای جانبازان می‌گوییم. با ما همراه باشید.

بیمه عمر چیست؟

بیمه‌ی عمر از آن دسته بیمه‌نامه‌هایی‌ست که در قالب پوشش‌ها و طرح‌های متنوعی ارائه می‌شود. اما ماهیت تمام این طرح‌ها بر یک اصل استوار است. بیمه‌ی عمر قراردادی‌ست که براساس آن شرکت بیمه متعهد می‌شود تا در ازای دریافت حق بیمه، در صورت فوت یا حیات فرد بیمه‌شده، در موعد مقرر مبلغ معینی را به‌صورت یک‌جا یا مستمری به بیمه‌شده یا بیمه‌گذار یا ذی‌نفع او بپردازد.

بیمه‌ی عمر دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را از سایر رشته‌های بیمه‌ای متمایز می‌کند. یکی از این ویژگی‌های مهم، ایجاد ذخایر ریاضی قابل‌توجه است. از آن‌جایی که حق‌بیمه‌ی بیمه‌های عمر معمولا برای یک بازه‌ی زمانی طولانی و چندین ساله پرداخت می‌شود و فاصله‌ی زمانی بین پرداخت حق بیمه و دریافت خسارت طولانی‌ست، بیمه‌گرها انباشت عظیمی از سرمایه‌های بیمه‌گذاران را نزد خود در اختیار داشت و با این انباشت مالی می‌توانند در پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند و چرخ‌های اقتصاد کشور را به حرکت درآورند.

در بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری، بیمه‌گذار در این سرمایه‌گذاری با شرکت بیمه سهیم می‌شود و از این جهت بیمه‌نامه‌ی عمر جنبه‌ی پس‌انداز و سرمایه‌گذاری هم پیدا می‌کند. همچنین ارائه‌ی پوشش‌های تکمیلی درمان، پوشش بیماری‌های خاص و پرداخت غرامت نقص‌عضو و از کارافتادگی از دیگر مزایای بیمه‌ی عمر به حساب می‌آید.

بیمه عمر جانبازان

جانبازان عزیز نیز مانند بقیه‌ی مردم می‌توانند بیمه‌نامه‌ی عمر تهیه کنند. همان‌طور که مشخص است، هزینه‌های درمانی جانبازان و ایثارگران بالاست و از طرف دیگر وضعیت سلامت جانبازان ریسک زیادی را برای شرکت‌های بیمه به‌همراه دارد. به همین دلیل و برای برقراری تعادل در انباشت‌های مالی‌ شرکت‌های بیمه، طرح بیمه‌ای متمایزی برای جانبازان تدوین نشده است. اما جانبازان همچنان می‌توانند برای خرید بیمه‌های عمر اقدام کنند. برای این‌کار لازم است وضعیت سلامتی آنها توسط پزشک معاینه شود و در کنار سایر فاکتورها مانند سن و شرایط جسمی نزد بیمه‌گر بررسی و تائید صلاحیت شود.

جانبازها پیش از تهیه‌ی بیمه‌ی عمر بهتر است که به بنیاد شهید و ایثارگران مراجعه کنند. در این مرحله جانبازان به دو دسته تقسیم می‌شوند. کسانی که از این بنیاد حقوق دریافت می‌کنند و جانبازهایی که حقوق دریافت نمی‌کنند. طبق قانون، جانبازهایی که تحت پوشش بیمه‌ی هیچ نهاد دولتی‌ای نیستند، خود دولت باید مسئولیت پرداخت نیمی از مبلغ حق بیمه‌ی عمر را برعهده بگیرد. جانبازهایی هم که در یک نهاد دولتی یا غیردولتی مشغول به کار هستند و از آن‌جا حقوق دریافت می‌کنند، مسئولیت پرداخت حق بیمه‌شان بر عهده‌ی همان نهاد و ارگان خواهد بود. بنابراین با مراجعه به بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌توان از مزایای حمایتی بیشتری برای تهیه‌ی بیمه‌ی عمر جانبازان بهره‌مند شد.

پوشش های بیمه عمر برای جانبازان

همان‌طور که گفتیم طرح بیمه‌ای جداگانه‌ای برای خرید بیمه‌ی عمر جانبازان طراحی نشده است. اما جانبازان و ایثارگران با تهیه‌ی بیمه‌نامه‌های عمر رایج از مزایای زیر بهره‌مند خواهند شد.

پوششهای-بیمه-عمر-جانبازان
  • بیمه‌ی جانبازان بیماری‌های خاص مانند سرطان، سکته‌ی قلبی و مغزی، عمل قلب باز و پیوند اعضای اصلی بدن (ریه، کبد، کلیه، مغز استخوان و قلب) را تحت پوشش قرار می‌دهد.
  • بیمه‌نامه‌ی عمر جانبازان خسارت‌های مالی وارد شده در اثر آتش‌سوزی به خانه‌ی فرد جانباز را جبران می‌کند.
  • در صورتی‌که فرد در زمان اعتبار بیمه‌نامه‌ی عمر دچار از کارافتادگی شود، شرکت بیمه او را از پرداخت حق بیمه معاف می‌کند یا مبلغی را در جهت حمایت از او، به وی می‌پردازد.
  • همچنین در صورت نقص عضو و از کارافتادگی، ممکن است بیمه‌گذار بتواند تا دوبرابر مبلغ سرمایه‌ی فوت را از شرکت بیمه طلب کند.
  • اگر بیمه‌گذار در مدت اعتبار بیمه‌نامه فوت کند، بیمه‌گر از خانواده‌ی او حمایت مالی خواهد کرد.
  • بیمه‌ی عمر در پرداخت هزینه‌های تکمیلی درمان از فرد جانباز حمایت می‌کند.

بیمه حوادث جانبازان

بیمه‌ی حوادث به‌عنوان جایگزین کم‌هزینه‌تر بیمه‌ی عمر شناخته می‌شود. در این بیمه‌نامه پوشش‌های مربوط به فوت، نقص‌عضو، هزینه‌های پزشکی و مستمری از کارافتادگی ارائه می‌شود و برای این‌که حادثه‌ای تحت پوشش بیمه قرار بگیرد، باید غیرعمدی، ناگهانی و ناشی از یک عامل خارجی باشد.

مانند بیمه‌های عمر، بیمه‌نامه‌ی جداگانه‌ای تحت‌عنوان بیمه‌ی حوادث جانبازان در ایران ارائه نمی‌شود اما جانبازها می‌توانند مانند سایر مردم برای تهیه‌ی پوشش حوادث اقدام کنند و بهتر است از طریق بنیاد شهید و امور ایثارگران آن را خریداری کنند. این بیمه‌نامه تا سقف سی‌وپنج میلیون تومان غرامت‌های مربوط به فوت و نقص عضو را می‌پردازد.

همچنین در کنار بیمه‌ی حوادث اشخاص، بیمه‌ی حوادث غیرمترقبه خسارت‌های مستقیم ناشی از سیل، زلزله، رانش زمین، صاعقه، آتش‌سوزی، ترکیدگی لوله‌ی آب و بارش برف را که به منازل مسکونی و اسباب و اثاثیه‌‌ی بیمه‌گذار وارد می‌شود، بیمه می‌کند. تقریبا مشابه آن‌چه که در پوشش‌های اصلی و اضافی بیمه‌نامه‌ی آتش‌سوزی ارائه می‌شود. به شرط آن‌که فرد جانباز در بنیاد شهید و امور ایثارگران دارای پرونده‌ی ایثارگری باشد.

گروه‌های زیر می‌توانند برای تهیه‌ی بیمه‌ی حوادث جانبازان از طریق بنیاد شهید و ایثارگران اقدام کنند:

  • جانبازان ۲۵٪ و بالاتر
  • فرزندان، همسران، والدین شاهد و جانبازان زیر ۲۵٪
  • همسر جانباز ۲۵٪ و بالاتر که اکنون شهید شده است
  • همسر جانبازان شهید زیر ۲۵٪  یا همسر آزاده‌ی بدون درصد جانبازی و همچنین همسر فرد آزاده‌ی بدون درصد جانبازی که اکنون شهید شده است

پوشش های کلی بیمه حوادث

پوششهای-بیمه-حوادث

پوشش‌های اصلی بیمه‌ی حوادث که برای بیمه‌گذارهای عادی ارائه می‌شود، به شرح زیر است:

پوشش فوت

اگر بیمه‌گذار در اثر حادثه از دنیا برود، شرکت بیمه سرمایه‌ی بیمه‌نامه را به ذی‌نفع یا ذی‌نفعان می‌پردازد. اگر ذی‌نفع مشخص نباشد، این مبلغ به وراث پرداخت می‌شود.

پوشش نقص عضو

اگر بیمه‌گذار در اثر حادثه توانایی عملکردی یک یا چند عضو خود را از دست بدهد و ناکارآمد شود، شرکت بیمه مبلغ مشخصی را به او پرداخت می‌کند. کاهش یا از دست دادن بینایی، شنوایی و تکلم نیز ممکن است در این پوشش مورد حمایت بیمه‌گر قرار بگیرند. این پوشش‌ها معمولا در قالب جدولی تشریح می‌شوند و ممکن است به‌صورت مبلغی مشخص یا درصدی از سرمایه‌ی فوت به بیمه‌گذار پرداخت شود.

پوشش هزینه های پزشکی

شرکت بیمه در این پوشش هزینه‌های مربوط درمان ناشی از حادثه را پرداخت می‌کند. این هزینه‌ها معمولا شامل هزینه‌های بیمارستانی، جراحی و حق ویزیت پزشک است. اما در برخی پوشش‌های کامل‌تر هزینه‌ی داروهای تجویز شده، درمان‌های ترکیبی، خدمات آمبولانس و همچنین هزینه‌ی تهیه‌ی عصای زیربغل و صندلی چرخ‌دار نیز پرداخت می‌شود. معمولا از این پوشش‌ها، مبلغی تحت‌عنوان فرانشیز کسر خواهد شد.

پوشش مستمری از کارافتادگی

اگر بیمه‌گذار در مدت اعتبار بیمه‌نامه دچار حادثه‌ای شود که به از کارافتادگی او بینجامد، شرکت بیمه مزایای دوره‌ای معینی را برای او درنظر خواهد گرفت.

بیمه‌ی عمر جانبازان یکی از کامل‌ترین پوشش‌های بیمه‌ای که به بهترین شکل از جانبازان و ایثارگران حمایت می‌کند. به‌خصوص برای پرداخت هزینه‌های درمانی و بازیابی سلامت، بیمه‌نامه‌ی عمر بسیار کارآمد خواهد بود. به همین دلیل اگر در اطراف خود جانبازی را می‌شناسید که هنوز تحت پوشش بیمه‌ی عمر و حوادث نیست حتما از او بخواهید تا با مراجعه به بنیاد شهید و امور ایثارگران، از حمایت و مزایای این سازمان برای تهیه‌ی بیمه‌ی عمر و حوادث جانبازان برخوردار شود.