بیمه مسئولیت و خسارت‌های وارده در فضای مجازی

Insurance-Liability - Cyberspace

فضای مجازی یا اینترنتی موضوعی است که امروزه با روی‌کار آمدن اینترنت، رشد سریع تکنولوژی و گسترش بهره‌مندی از آن در فعالیت‌های اینترنتی مختلف، نه‌تنها بیشتر از گذشته در دیدگاه مردم دارای اهمیت گشته است، بلکه سازمان‌ها و شرکتها روز‌به‌روز بیشتر به این حوزه وارد می‌شوند؛ از این‌رو کسب و کارهای اینترنتی نیز افزایش یافته‌اند، به‌طوری‌که شاید هر شخصی حتی شده به‌عنوان شغل دوم به آن نگاه می‌کند. ناگفته نماند که هرچه وابستگی سازمان‌ها به دارایی‌ها و اطلاعات خود در فضای مجازی بیشتر باشند، در مقابل خسارات ناشی از حملات مکرر و زیانباری که به دلیل ارتباط به شبکه‌های رایانه‌ای به وجود می آید، آسیب‌پذیرتر می‌شوند.

باتوجه به اهمیت کسب و کارهای اینترنتی در فضای مجازی، ما در این مطلب از سایت بیمه‌شو قصد داریم درباره موضوعی تحت عنوان بیمه فضای مجازی یا بهتر بگوییم بیمه مسئولیت فضای مجازی صحبت کنیم. اگر به این موضوع علاقه‌مند و یا مشغول هرگونه در فضای مجازی هستید ما را تا انتهای این مقاله همراهی کنید.

بیمه فضای مجازی

شاید با مطالعه این مطلب از خود بپرسید مگر فضای مجاری را هم می‌توان بیمه کرد؟ در جواب باید بگوییم بله؛ بیمه فضای مجازی که با نام بیمه مسئولیت فضای اینترنتی مجازی شناخته می‌شود، از طریق نامه‌ای از سوی بیمه‌گر به جهت افزایش و بهبود امنیت فضای اینترنتی به بیمه‌گذار ارائه می‌گردد تا در برابر کاهش حق بیمه امنیت خود را افزایش دهند.

Cyberspace-insurance
بیمه فضای مجازی

گرچه این بیمه هنوز در کشور ما به‌طور کامل شناخته نشده است، اما تحت عنوان بیمه فضای مجازی نقش مهمی را در بازار اینترنتی ایفا و در برابر حوادثی که به‌واسطه ارتباطات اینترنتی ایجاد می‌شود، پوششی را ایجاد می‌کند. به‌بیان دیگر مواردی نظیر ویروس‌های کامپیوتری، تراکنش‌های غیرمجاز الکترونیکی، خسارت‌های ناشی از دسترسی‌های غیرمجاز، دزدی داده ها و اختلال در فعالیت های تجارت الکترونیک را نیز تحت پوشش می‌دهد.

در این نوع پوشش بیمه‌ای که در ارتباط با اینترنت است، از آن جهت که دارایی‌های تحت پوشش بیمه غیرفیزیکی یا ناملموس هستند، تغییرات ریسک به سرعت اتفاق می‌افتد و برای اینکه ارزیابی بیمه‌پذیری مشتریان بالقوه همزمان با دوباره ارزیایی ریسک‌های مشتریان فعلی انجام شود، نیاز به منابع زیادی دارد، ضمناً بیمه‌گران با چالش‌های اصلی دیگری همچون گسترش ریسک در بین برخی از مشتریان تعداد بسیاری دارد، به صورت مستقل از هم مواجه هستند.

دو دیدگاه تجاری در رابطه بیمه مسئولیت فضای مجازی

 1. بیمه‌گران یا شرکت‌های بیمه‌ای که قصد دارند از طریق توزیع ریسک خسارات نامطمئن و مازاد حق بیمه‌هاب این خسارات سود کسب کنند.
 2. بیمه‌گرانی که در جهت مدیریت ریسک خسارت نامطمئن کسب سود می‌کنند، شرایطی را فراهم می‌کنند که این شرکت‌ها از دارایی‌ها مهم مثال زیر ساخت شبکه، داده‌ها و اعتبار نگهداری و حفاظت کنند.

انواع مدیریت ریسک‌های بیمه

 • اجتناب از ریسک
 • نگهداری از ریسک
 • کاهش ریسک
 • انتقال ریسک در مقابل وجه
اجتناب از ریسک

از طریق راه‌هایی چون عدم ارتباط با رایانه و دستگاه‌های شبکه‌ای سایت‌ها می‌توانید باعث شوید کمتر در معرض ریسک‌های اینترنتی قرار بگیرید که البته این امر بیشتر برای سازمان‌ها و برخی از افراد امکان‌پذیر می‌باشد، اما ناگفته نماند که برای اکثر سازمان‌های تجاری غیرممکن است.

نگهداری از ریسک

نگهداری از ریسک در دو حالت امکان‌پذیر است؛ یا جذب هر خسارت به صورت آگاهانه صورت می‌گیرد و از نظر هزینه مقرون‌به‌صرفه است، اما در برخی مواقع به‌علت کمبود منابع مالی این تصمیم‌گیری بالاجبار انجام می‌گیرد که در چنین شرایطی، این انتخاب بهترین حالت تصمیم‌گیری است.

کاهش ریسک

این نوع از مدیریت ریسک‌ بیمه‌ای در مواقعی انجام می‌پذیرد که نظر به فرآیندهای امنیتی باشد. این امر سرمایه‌گذاری است که بر روی سرمایه انسانی و ابزار به جهت شناسایی تهدیدها و تدارکات ضد امنیتی است، آن هم به صورت مداوم و مستمر!

انتقال ریسک در مقابل وجه

انتقال ریسک در مقابل وجه یکی از انواع مدیریت ریسک‌های بیمه فضای مجازی است؛ این عبارت بدین‌معناست که این انتقال ریسک به شخص ثالث انجام گرفته و در قبال پرداخت وجه صورت می‌گیرد، اما باید شخص ثالث یک شرکت بیمه‌گر از مجوز برخوردار باشد، در این صورت شرکت بیمه به فرد یا سازمان اجازه می‌دهد که پرداخت‌های خود را برای حوادث نامطمئن، به صورت هزینه‌های دورهای قابل پیش‌بینی هموارسازی نماید.

Organizations-and-companies
سازمان ها و شرکت‌ ها

مخاطبین بیمه مسئولیت فضای مجازی

 • شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در حوزه تجارت الکترونیک
 • موسساتی دولتی و غیردولتی مانند موسسات مخابراتی و بانک‌ها که در قبال اشخاص ثالث دارای مسئولیت مدنی هستند.
 • شرکت‌هایی که از سیستم‌های خود به جهت انعقاد قرارداد و یا تبادل داده استفاده می‌کنند.
 • اشخاصی که در فتا این احتمال نسبت به آنها وجود دارد که قربانی سرقت هویت، سرقت شماره و شناسه‌های ارزشمند مانندرمز کارت اعتباری و..) و یا جعل سمت شوند.
 • مؤسساتی که از پایگاه اینترنتی فعال برای ارتباط با مشتریان یا مخاطبان برخوردارند.
 • · موسساتی که به‌طور مستمر از طریق اینترنت برای دریافت کالا و یا خدمات اینترنتی استفاده می‌کنند.
 • افرادی که اطلاعات آن‌ها از ماهیت خاصی برخوردار است و به دلیل ارزش تجاری، امنیتی، شخصی و.. در معرض مخاطرات بیشتری در مقایسه با سایر اطلاعات هستند.
 • تاکسی‌های اینترنتی

دیگر مقالات پیشنهادی ما