بیمه مسئولیت پزشکان ایران

بیمه-مسئولیت-پزشکان-ایران

به‌طورقطع شما نیز اخباری درباره فوت بیماران در حین عمل جراحی یا براثر قصور پزشکی را شنیده‌ و از وقوع آن متأسف شده‌اید. پزشکی شغلی حیاتی و البته پرریسک است؛ چراکه کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند زندگی بیمار را به خطر بیاندازد. چنانچه پزشک به صورت غیرعمدی در معالجه یا تجویز دارو دچار غفلت یا کوتاهی شود، به‌طوری که فرد بیمار براثر این اشتباه دچار صدمات جسمی، روانی شده و یا حتی فوت کند، پزشک مربوطه مقصر و مسئول شناخته شده و باید خسارت وارده را جبران نماید. بیمه مسئولیت پزشکان ازجمله حامیان پزشکان و پیراپزشکان در این زمینه است که توسط بسیاری از شرکت‌های بیمه‌ای ارائه می‌شود.

شرکت بیمه ایران از قدیمی‌ترین و بهترین شرکت‌های فعال در این صنعت است که اکثریت خدمات بیمه‌ای را با بهترین شرایط در اختیار شما قرار می‌دهد. بیمه مسئولیت پزشکان ازجمله خدماتی است که پزشکان و پیراپزشکان می‌توانند آن را با بهترین شرایط از شرکت بیمه ایران خریداری کنند.

بیمه‌شو به عنوان یکی از پلتفرم‌های فروش آنلاین بیمه برای کمک به قشر پزشکان و پیراپزشکان به تنظیم این مقاله پرداخته است تا ضمن معرفی بیمه مسئولیت پزشکان شرکت بیمه ایران، اهمیت خرید این بیمه‌نامه را به آن‌ها گوشزد کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه شما می‌توانید مقالات بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان کوثر و بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان آسیا را مطالعه نمایید.

با بیمه مسئولیت پزشکان ایران بیشتر آشنا شوید!

پزشکان و پیراپزشکان باید پیش از اقدام برای خرید بیمه مسئولیت پزشکان اطلاعات خود را درباره این بیمه‌نامه تکمیل کرده و سپس بهترین بیمه‌نامه مسئولیت را برای خود خریداری کنند. برای سهولت کار ما در ادامه به شرح تمامی مسائل مربوط به این بیمه‌نامه خواهیم پرداخت.

پوشش-های-بیمه-مسئولیت-پزشکان-ایران
پوشش های بیمه مسئولیت پزشکان ایران

پوشش‌های بیمه مسئولیت پزشکان

شرکت بیمه ایران با ارائه پوشش‌های کاربردی زیر برای بیمه مسئولیت پزشکان، به بهترین شکل از بیمه‌گذاران خود حمایت می‌کند:

 • فوت بیمار براثر قصور پزشکی
 • نقص عضو بیمار براثر اشتباه پزشکی
 • هزینه‌های پزشکی

شرایط بیمه مسئولیت پزشکان

شرایط خرید بیمه‌نامه مسئولیت پزشکان به صورت زیر قابل بیان می‌باشد:

 • شرکت بیمه ایران علاوه‌بر پرداخت دیه و خسارت به فرد زیان‌دیده، هزینه‌های دادرسی را نیز تا سقف تعهدات خود پرداخت می‌کند.
 • درصورت صدور حکم توسط مراجع قانونی به‌جهت پرداخت دیه توسط پزشک، شرکت بیمه تنها ملزم به پرداخت ارزان‌ترین نوع دیه از انواع مجری مذکور در قانون دیات می‌باشد.
 • اگر فرد دارای بیمه‌نامه دیگری نیز باشد، ابتدا باید بیمه‌گر اول خسارت را رسیدگی و تسویه کند. بیمه‌گر دوم نیز مازاد خسارت را پرداخت خواهد کرد.
 • پزشک بدون موافقت کتبی شرکت بیمه حق مصالحه با زیان‌دیده یا اقرار به مسئولیت را نخواهد داشت.

استثنائات بیمه مسئولیت پزشکان

درصورت وقوع هر یک از موارد ذیل شرکت بیمه ایران تعهدی برای پرداخت خسارات وارده به بیمه‌گذاران خود نخواهد داشت:

 • انجام معالجه یا عمل جراحی‌هایی که به تشخیص مراجع ذی‌صلاح خارج از تخصص پزشک باشد؛ به‌استثنا مواردی که فرد نیاز به فوریت پزشکی داشته و متخصص در دسترس نباشد.
 • خساراتی که براثر استفاده پزشک از مسکرات، استعمال مواد مخدر یا داروی خواب‌آور ایجاد شده باشد.
 • امور پزشکی و درمانی که به تشخیص مراجع ذی‌صلاح خلاف قوانین و مقررات جاری کشور باشد.
 • خساراتی که براثر تشعشعات یونیزه‌کننده، رادیواکتیو و انرژی هسته‌ای رخ داده باشد؛ به‌استثنا زمانی که استفاده از آن برای درمان بیمار ضروری باشد.
 • جرائم و جزای نقدی خارج از تعهدات شرکت بیمه می‌باشد.
 • خساراتی که به صورت عمدی توسط پزشک ایجاد گشته باشد.
 • خسارات عدم‌النفع نیز جزو استثنائات این بیمه‌نامه می‌باشد.

دریافت خسارت از بیمه مسئولیت پزشکان

درصورت بروز هر یک از خسارات تحت پوشش بیمه‌نامه مذکور، بیمه‌گذار باید ظرف مدت ۵ روز کاری خسارت وارده را به شرکت بیمه اعلام کند تا شرکت بیمه نیز فرآیند لازم برای تشکیل پرونده و پرداخت خسارت را طی نماید. پس از مراجعه بیمه‌گذار به نمایندگی بیمه، فرد باید نسبت به تکمیل فرم اعلام خسارت اقدام کرده و مدارک موردنیاز را در اختیار کارشناس مربوطه قرار دهد.

پس از آن نیز کارشناس مربوطه پرونده را بررسی کرده و صورت جلسه‌ای را تهیه می‌کند. پرداخت خسارت نیز براساس مدارک مربوطه و فرم مشخصات، تعیین شده و به بیمار یا وراث وی پرداخت می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت خسارت از بیمه

برای دریافت خسارت از بیمه نیاز است تا بیمه‌گذاران مدارک ذیل را به شرکت بیمه ارائه کنند:

 • کپی برابر اصل برگه بازجویی
 • کپی برابر اصل شکایت نامه بیمار
 • کپی برابر اصل شکایت نامه وراث درصورت فوت بیمار براثر قصور غیرعمد پزشکی
 • کپی برابر اصل نظریه کمیسیون پزشکی
 • کپی برابر اصل رأی دادگاه
خرید-بیمه-مسئولیت-پزشکان
خرید بیمه مسئولیت پزشکان ایران

خرید بیمه مسئولیت پزشکان ایران

برای خرید بیمه‌نامه مذکور شما می‌توانید به یکی از نمایندگی‌های رسمی شرکت بیمه ایران مراجعه کرده و ضمن مشورت با کارشناس مربوطه بیمه‌نامه‌ای کاربردی را برای خود خریداری کنید.

خوشبختانه امروز شما می‌توانید با مراجعه به سایت بیمه‌شو به آدرس https://bimesho.com خدمات بیمه‌ای خود را به صورت آنلاین، با صرف زمان و هزینه کمتر تهیه کنید. دقت داشته باشید که خرید بیمه به صورت آنلاین نیز دارای مزایای زیادی بوده و شرکت بیمه نیز درصورت وقوع حادثه از شما به بهترین شکل حمایت خواهد کرد.

دیگر مقالات پیشنهادی ما