بیمه چیست؟

بیمه

بگذارید از این جا شروع کنیم که بیمه (Insurance) یکی از مسائل مهم در جوامع مختلف و در روی دیگر سکه منوط به رشد اقتصادی بوده که ممکن است هر کسی نام آن شنیده و اندکی درباره مفهوم و انواع آن بداند، بیمه است. در واقع بیمه، قراردادی است که در شکل یک بیمه نامه عقد و نمایان می‌شود و در آن یک فرد یا نهاد تحت عنوان بیمه ‌گذار از یک شرکت بیمه به عنوان بیمه ‌گر، خدمت بیمه دریافت می‌کنند. بیمه‌ گر مزبور در قبال مبلغی که تحت عنوان حق بیمه دریافت می‌کند، وظیفه حمایت مالی یا بازپرداخت در برابر خسارت به بیمه ‌گذار را برعهده دارد. این شرکت ریسک‌های مشتریان را مدنظر قرار می‌دهد تا پرداخت‌ها را برای بیمه ‌گذار مقرون‌به‌صرفه‌تر کند. این بیمه نامه‌ها می‌توانند در قالب محافظت در برابر خطر خسارات مالی، اعم از بزرگ و کوچک که ممکن است ناشی از آسیب به بیمه گذار یا دارایی او و یا حتی مسئولیت خسارت یا صدمات وارده به شخص ثالث ایفای نقش کنند و مورد استفاده قرار گیرند. از آنجاکه انواع مختلفی از بیمه نامه‌ها در دسترس هستند، تقریباً هر فرد یا کسب و کاری می‌تواند شرکت بیمه‌ یا بیمه ‌گری را بیابد که به بیمه کردن آن‌ها تمایل دارد.
به بیان ساده‌تر می‌توانیم بگوییم از آنجاکه اختلال در کسب و کار می‌تواند استرس‌زا و هزینه‌های زیادی را به همراه داشته باشد، بیمه محصولی است که می‌تواند از شما و کسب و کارتان در برابر خطرات خاص محافظت کند؛ بنابراین این محصول شما را تا سقف مشخص و درج‌شده در بیمه نامه ، در قبال حق بیمه‌ای که به صورت ماهانه و یا سالیانه به یک شرکت بیمه (بیمه گر) می‌پردازید، در صورت بروز مشکل یاری می‌دهد.

چه زمانی باید به تهیه بیمه فکر کنید؟

ایده خوبی است که در زمان ابتدایی فکر کردن به داشتن یا عدم داشتن بیمه، نیازهای بیمه‌ای خود را درنظر بگیرید، حتی اگر این نیازها بسیار ابتدایی باشند. حداقل یک بار در سال نیازهای خود را مورد بررسی قرار دهید تا رشد یا سایر تغییرات آن ها را متوجه شوید؛ برای مثال درنظر بگیرید که اگر درآمد شما در حال افزایش باشد، خطرات پیش بینی نشده نیز در این مسیر افزایش خواهد داشت است، پس باید مبلغ پرداختی بیمه شما هزینه‌های بیشتری را پوشش دهد، بنابراین این احتیاج وجود دارد که نیازها مورد بررسی قرار گیرد. حال که با مفهوم کلی بیمه آشنا شدید، خالی از لطف نیست که در ادامه این مطلب از مطالب بیمه‌شو همراه باشید.

insurance
بیمه

مهم ترین اصطلاحات بیمه

بیمه ‌گر:  بیمه ‌گر (Insurer-underwriter) یکی از طرفین قرارداد غیر از بیمه‌گر است و همان شرکت بیمه‌ای است که در مقابل دریافت حق بیمه تعهد می‌دهد که خسارات احتمالی که ممکن است در مدت اعتبار قرارداد برای شخص یا یک نهاد ایجاد شود را جبران نماید.
بیمه ‌گذار:  بیمه ‌گذار (Assured-Insured) طرف دیگری از قرارداد غیر از بیمه گر و شخصی است که به یک شرکت‌ بیمه (بیمه گر) مراجعه می‌کند تا خود یا اموال خود و یا حتی شخص دیگری را بیمه نماید. این شخص که موظف است بر طبق قوانین و شرایط عمومی و خصوصی صنعت بیمه، مبلغی را تحت عنوان حق بیمه به شرکت مربوطه در موعد مقرر پرداخت کند، می‌تواند شخص حقیقی و یا حقوقی (سازمان) باشد.
بیمه شده: اگر موضوع حول محور فردی که ممکن است با فرد بیمه گذار متفاوت باشد، بچرخد، به او بیمه شده می‌گویند که جان یا سلامت او مورد بیمه قرار دارد.
ذینفع: ذینفع یا ذینفعان به شخص یا اشخاصی می‌گویند که نامشان در بیمه نامه درج شده تا خسارت ناشی از حادثه را دریافت کنند. این فرد یا افراد توسط بیمه ‌گذار تعیین شده و در قرارداد بیمه درج می‌گردد.
حق بیمه: به مبلغی که بیمه ‌گذار وظیفه دارد در مواعد مقرر و مندرج در قرارداد بیمه به شرکت بیمه (بیمه ‌گر) پرداخت می کند، حق بیمه می‌گویند.
فرانشیز:  فرانشیز از مفاهیم بیمه‌ای است که میزان آن در قرارداد بیمه درج شده است؛ در واقع فرانشیز که در دسته اصطلاحات تخصصی بیمه قرار می‌گیرد، به آن قسمت از مبلغ پرداختی یا میزان خسارتی که جبران آن بر عهده بیمه گذار است، گفته می شود.
مدت اعتبار بیمه نامه: شروع و پایان مدتی که بیمه نامه دارای اعتبار است را مدت اعتبار بیمه نامه می‌گویند.
غرامت: غرامت از دیگر اصطلاحات بیمه‌ای و مبلغ مشخص و از پیش تعیین‌شده‌ و مندرج در بیمه نامه است که شرکت بیمه (بیمه ‌گر) آن را بدون درنظر گرفتن میزان خسارات وارد شده اما با رعایت قانون غرامت در بیمه‌های اموال و مسئولیت، در صورت وقوع خطر بیمه و متضرر شدن فرد بیمه ‌گذار، پرداخت می‌نماید.

انواع بیمه در حالت کلی

 • بیمه اشخاص
 • بیمه اموال
 • بیمه مسئولیت
 • بیمه های خاص

بیمه اشخاص

 • بیمه عمر
 • بیمه حوادث
 • بیمه درمان یا بیمه درمان تکمیلی
بیمه اموال
بیمه اموال


بیمه اموال

 • بیمه‌های مربوط به ماشین و موتورسیکلت (بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه)
 • بیمه آتش سوزی (بیمه زلزله و بیمه سرقت)
 • بیمه مهندسی
 • بیمه حمل و نقل کالا (صادرات، واردات، ترانزیت، داخلی)

بیمه مسئولیت

 • بیمه مسئولیت عمومی (بیمه مسئولیت جامع شهرداری، بیمه مسئولیت تابلوهای تبلیغاتی، بیمه مسئولیت مدیران مراکز آموزشی و غیره)
 • بیمه مسئولیت حرفه‌ای (بیمه مسئولیت حرفه‌ای پزشکان، پیراپزشکان، مهندسان و غیره، بیمه مسئولیت حرفه‌ای مهدکودک، بیمه مسئولیت حرفه‌ای شهربازی و اماکن تفریحی وغیره)
 • بیمه مسئولیت تولیدکنندگان کالا (بیمه مسئولیت ناشی از تولید)
 • بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

متداول‌ترین نوع بیمه نامه‌ها

 • بیمه های اتومبیل (بیمه شخص ثالث – بیمه بدنه)
 • بیمه عمر
 • بیمه آتش‌سوزی و زلزله
 • بیمه درمان یا بیمه درمان تکمیلی

دیگر مقالات پیشنهادی ما