خرید اینترنتی بیمه، یعنی صرفه‌جویی در زمان

خرید آنلاین بیمه

خرید اینترنتی بیمه، یعنی صرفه‌جویی در زمان

امروزه برای راحتی کار متقاضیان خرید انواع بیمه، خرید اینترنتی بیمه یکی از بهترین‌ گزینه‌ها به منظور صرفه جویی در زمان پیش روی این افراد است. با استفاده از این امکان می‌توان انواع بیمه‌ها را خریداری کرد. از انواع بیمه می‌توان به بیمه ثالث، بیمه عمر، بیمه تکمیلی، بیمه آتش سوزی و … اشاره کرد. در این میان به سراغ بررسی خرید اینترنتی بیمه ثالث می‌رویم و مزایای خرید اینترنتی را به ویژه در این روزهای کرونایی با هم بررسی می‌کنیم.

در خرید اینترنتی بیمه ثالث، خرید کوتاه مدت به صرفه است یا خرید دراز مدت؟

برای پاسخ به این سوال که در خرید اینترنتی بیمه ثالث، خرید کوتاه مدت به صرفه است یا خرید دراز مدت، ابتدا باید بدانیم بیمه ثالث چیست و در صورت نبود آن چه اتفاقاتی ممکن است رخ بدهد؟

بیمه ثالث یکی از مهم‌ترین بیمه‌های موجود در صنعت بیمه می‌باشد که تمامی دارندگان وسایل نقلیه موظف به تهیه آن می‌باشند. در صورت عدم تمدید آن نیز جریمه دیرکرد شامل حال صاحب خودرو می‌شود و در صورت بروز حادثه، راننده موظف به پرداخت خسارت از جیب خود می‌باشد. به عبارتی نام دیگر این بیمه، “بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث” می‌باشد که به صورت مختصر آن را بیمه ثالث می‌نامند. در واقع الزامی بودن این بیمه، برای حمایت از جان و مال افرادی است که از حوادث رانندگی زیان می‌بینند. این حمایت‌ها را می‌توان در پرداخت خسارت مربوط به دیه، نقص عضو، عمل جراحی و هزینه‌های درمانی در نظر گرفت.

در هنگام خرید اینترنتی بیمه، از شما در مورد زمان اعتبار بیمه‌نامه سوال پرسیده می‌شود. برای مثال بیمه ثالث عادی به صورت یکساله ثبت شده و دارای تاریخ شروع و پایان اعتبار می‌باشد. اعتبار این نوع بیمه‌نامه‌ها از ساعت 12 شب صدور، آغاز و تا 365 روز بعد ادامه خواهد داشت. اما در هنگام خرید اینترنتی بیمه از نوع کوتاه مدت معمولا تاریخ اعتبار آن بسته به شرایط شرکت بیمه و درخواست متقاضی یا همان بیمه‌گزار از 5 روز تا 270 روز قابل تمدید است که تعرفه محاسبه آن کمی متفاوت است که در ادامه با ارائه یک جدول به آن اشاره خواهیم کرد.

مدت اعتبار بیمه‌نامه

حق بیمه پایه بر مبنای حق بیمه یک‌ساله

تا پنج روز

5 درصد

از شش روز تا پانزده روز

10 درصد

از شانزده روز تا سی روز

15 درصد

از سی و یک روز تا شصت روز

25 درصد

از شصت و یک روز تا نود روز

30 درصد

از نود و یک روز تا صد و بیست روز

40 درصد

از صد و بیست و یک روز تا صد و پنجاه روز

50 درصد

از صد و پنجاه و یک روز تا صد و هشتاد روز

60 درصد

از صد و هشتاد و یک روز تا دویست و هفتاد روز

80 درصد

از دویست و هفتاد و یک روز تا سیصد و شصت و پنج روز

100 درصد

 

در خرید اینترنتی بیمه، بیشترین متقاضیان خرید بیمه ثالث کوتاه مدت کدام افرادند؟

در این قسمت می‌خواهیم با هم بررسی کنیم در خرید اینترنتی بیمه، بیشترین متقاضیان خرید بیمه ثالث کوتاه مدت کدام افرادند. این افراد را در گروه‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • افرادی که از توانایی مالی کافی برای پرداخت حق بیمه ثالث به صورت یکجا و سالانه برخوردار نیستند: اما توصیه ما به این افراد این است باید بررسی کنند آیا واقعا خرید بیمه ثالث به صورت کوتاه مدت به صرف می‌باشد یا خیر؟
  • افرادی که خواهان فروش وسیله نقلیه خود می‌باشند: این افراد برای مدت کوتاهی که خودرو در اختیار آن‌هاست، اقدام به خرید بیمه ثالث به صورت کوتاه مدت می‌کنند.
  • دارندگان موتور سیکلت: معمولا این افراد تمایل زیادی به خرید بیمه ثالث از نوع کوتاه مدت دارند به خصوص دارندگان موتور سیکلت که وسیله نقلیه آن‌ها توسط پلیس راهور توقیف شده و در پارکینگ می‌باشد. زیرا برای ترخیص موتور خود حتما به بیمه ثالث نیاز خواند داشت.
مزایا و معایب خرید اینترنتی بیمه ثالث
(مزایا و معایب خرید اینترنتی بیمه ثالث)

مزایا و معایب خرید اینترنتی بیمه ثالث به صورت کوتاه مدت کدامند؟

در این بخش به سراغ بررسی مزایا و معایب خرید اینترنتی بیمه ثالث به صورت کوتاه مدت می‌رویم.

  • از مزایای خرید اینترنتی بیمه ثالث به صورت کوتاه مدت می‌توان به افرادی اشاره کرد که توانایی مالی پرداخت یکجای حق بیمه را ندارند. همچنین به موارد خاص مانند خرید خودرو برای مدت زمان کوتاهی و ترخیص خودرو از پارکینگ نیز اشاره کرد.

در قسمت بعدی معایب بیمه ثالث کوتاه مدت ذکر شده است.

  • مهمترین مورد عدم اعمال تخفیف عدم خسارت تا هنگامی که مجموع اعتبار بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت به یکسال برسد، می‌باشد. با ذکر یک مثال این مورد را برای شما روشن می‌کنیم. شما در خرید اینترنتی بیمه ثالث با وجود داشتن سابقه بیمه 8 ساله که تخفیف عدم خسارت هم شامل آن می‌شده، اقدام به خرید بیمه کوتاه مدت سه ماهه می‌کنید. پس از اتمام این بیمه‌نامه 3 ماهه اگر مجددا برای تمدید بیمه‌نامه خود اقدام کنید، تخفیف عدم خسارت بیمه شما همان 8 سال خواهد بود و این سه ماه برای آن محاسبه نخواهد شد. این روند تا زمانی که مجموع بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت شما از 3 ماه به 1 سال نرسد، تغییر نخواهد کرد و همچنان تخفیف عدم خسارت شما به میزان همان 8 سال محاسبه خواهد شد. این مهم‌ترین امتیاز منفی در خرید اینترنتی بیمه ثالث به صورت کوتاه مدت می‌باشد.
  • پرداخت حق بیمه بیشتر: این مورد به دلایلی کاملا طبیعی است. یکی از این دلایل، ریسک بیشتری است که برای شرکت بیمه ایجاد می‌شود. بدین معنا که جبران خسارت وارد آمده در مدت زمان کمتری باید انجام شود. در صورتی که زمان طولانی‌تری برای جبران یک خسارت وجود داشته باشد، طبیعتا جبران آن راحت‌تر و با ریسک کمتری است. همچنین شرکت بیمه باید مشابه تعهدات مالی که برای یک بیمه یکساله در نظر دارد را برای بیمه‌های کوتاه مدت نیز در نظر بگیرد. پس این امر فشار مالی بیشتری را به شرکت در مدت زمان کوتاهی وارد می‌کند. بنابر دلایل ذکر شده حق بیمه‌ای که در خرید اینترنتی بیمه ثالث پرداخت می‌کنید، بیشتر خواهد بود.

به طور کلی پس از ورود به وب سایت شرکت بیمه‌ای مورد نظر با انتخاب نوع بیمه می‌توانید به فرایند خرید اینترنتی ادامه دهید. برای مثال پس از انتخاب بیمه ثالث، باید مشخصات خودروی خود مانند مدل، برند آن و … را وارد کنید. پس از آن باید سراغ بخش تخفیف عدم خسارت بروید تا در نهایت پس از انتخاب مدت زمان اعتبار بیمه‌نامه و حق بیمه پرداختی خود روند خرید اینترنتی بیمه ثالث شما کامل شود تا بیمه‌نامه شما صادر شود.

دیگر مقالات پیشنهادی ما