راه های مقابله با بحران کم آبی

Ways-to-deal-with-dehydration

بحران کم آبی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های تمام انسان‌های زمین می‌باشد. اهمیت این موضوع به حدی است که خیلی از افراد جنگ جهانی سوم را جنگ بر سر آب می‌دانند. در سال‌های اخیر، بسیاری از کشورها سیاست‌هایی برای مقابله با کم آبی در پیش گرفته‌اند تا بتوانند آن را تا جایی که امکان دارد کاهش دهند.

بیمه‌شو در این مقاله قصد دارد تا تعدادی از راه‌های مقابله با بحران کم آبی را بیان نماید؛ پس با ما همراه باشید.

راه‌های مقابله با بحران کم آبی

امروزه با رشد جمعیت و پیشرفت صنعت، مصرف آب به‌شدت افزایش یافته است که به‌طبع آن جهان دچار بحران کم آبی گردیده است. افراد زیادی در دنیا هستند که در تمام طول سال یا بخشی از آن، درگیر این بحران می‌باشند. جبران بحران کم آبی، مسئله‌ای است که تمام مردم زمین باید برای کنترل و کاهش آن تلاش نمایند؛ بنابراین ما در این مقاله به بیان تعدادی از راه‌های مبارزه با مشکل کم آبی در ایران و جهان پرداخته‌ایم، تا شاید بتوانیم به حل این مشکل جهانی کمکی نماییم. چنانچه قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره بحران کم آبی کسب نمایید، مقاله بحران کم آبی را مطالعه نمایید.

اصلاح الگو مصرف

تمامی انسان‌ها با استفاده نادرست خود از آب، باعث افزایش حساسیت بحران کم آبی می‌شوند؛ بنابراین در قدم اول باید سعی نماییم که الگو مصرف خود را اصلاح کنیم. برای درک بهتر این موضوع، تعدادی از راه‌های اصلاح الگو مصرف در ذیل بیان گردیده است:

مدیریت آب مصرفی در آشپرخانه

یکی از راه‌های مقابله با بحران کم آبی، مدیریت کردن میزان آب مصرفی در آشپزخانه است، زیرا حجم زیادی از آب مصرفی در خانه به آشپزخانه مربوط می‌شود. برای مثال، می‌توانید بطری آبی را در یخچال قرار دهید تا در هنگام نیاز به آب خنک مجبور نباشید آب را مدتی باز بگذارید تا خنک شود.

کم کردن زمان استحمام

یکی دیگر از راه‌های مبارزه با مشکل کم آبی، کاهش زمان استحمام می‌باشد. در زمان حمام، حجم زیادی آب مصرف می‌شود بنابراین با به‌حداقل رساندن زمان حمام می‌توانیم به کاهش بحران کم آبی کمک نماییم. همچنین سعی نمایید در هنگام مسواک زدن و شستن صورت، از باز گذاشتن طولانی مدت شیر آب خودداری نمایید.

تعمیر شیر آب‌های خراب

چکه کردن شیر آب، به ظاهر مسئله ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما در طولانی مدت باعث به هدر رفتن حجم زیادی آب می‌شود و به بحران کم آبی در ایران و جهان کمک می‌کند؛ بنابراین با انجم تعمیرات ساده می‌توانید در راستای حل این مشکل کمک نمایید.

استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای برای گیاهان

یکی از راه‌های مقابله با کم آبی، استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای به‌جای آبیاری زیاد می‌باشد. استفاده از این روش برای خاک نیز مناسب‌تر است زیرا آبیاری زیاد باعث ازبین رفتن مواد غنی خاک می‌گردد؛ همچنین، شما می‌توانید آب باران را به‌گونه‌ای هدایت نمایید که برای آبیاری گیاهان مورد استفاده قرار بگیرد.

تصفیه و بازیافت فاضلاب

یکی از راه‌‌های مبارزه با مشکل کم آبی که بسیاری از کشورها مانند سنگاپور به دنبال آن هستند، تصفیه فاضلاب می‌باشد. این روش نیازمند تکنولوژی و فناوری‌های مخصوصی است تا بتوان آب فاضلاب را برای مصارف مختلف تصفیه نمود.

بهبود روش‌های کشاورزی

سالانه میزان زیادی از آب شیرین، برای کشاورزی استفاده می‌شود. استفاده از روش‌های درست آبیاری و فناوری‌های مرتبط با آن، باعث کاهش میزان مصرف آب می‌شود؛ بنابراین کشورها می‌توانند با بهبود این رویه‌ها به کنترل بحران آب کمک نمایند.

استفاده از آب باران

کشورها باید بتوانند برای مقابله با بحران کم آبی، تکنولوژی‌هایی را تولید نمایند که بتوان با استفاده از آن‌ها، آب باران را جمع آوری کرده و بعد از تصفیه برای مصارف مختلف مانند آب شرب استفاده گردد.

وضع قانون‌های جدید

اهمیت بحران آب به اندازه‌ای است که دولت‌ها باید قوانین جدیدی برای مقابله با آن وضع نمایند؛ برای مثال، برای آلوده کردن آب دریاها و اقیانوس‌ها، یا دفع زباله‌ها در آن‌ها قوانین جدی وضع شود تا درصورت تخلف از آن‌ها، با این افراد مقابله گردد.

ساخت سدهای جدید

یکی دیگر از راه‌های مقابله با کم آبی، احداث سدهای جدید است. احداث سد باعث می‌شود تا بتوان بهتر از آب دریاچه‌ها و رودخانه‌ها استفاده گردد و افراد با کمبود آب کمتری مواجه شوند. البته لازم به ذکر است که احداث سد معایب زیادی نیز دارد لذا باید احداث آن توسط متخصصین تشخیص داده شود.

توسعه زیرساخت‌های توزیع

زیرساخت‌های ضعیف برای انتقال آب، هم از نظر اقتصادی و هم از نظر بهداشتی مضر می‌باشد. زیرساخت‌‌های ضعیف برای انتقال آب، باعث هدر رفتن آب و کاهش دسترسی افراد به آب می‌شود؛ علاوه‌براین بسیاری از بیماری‌ها، از طریق آب قابل انتقال هستند که با ضعیف بودن زیرساخت‌ها ممکن است شیوع پیدا کنند.

کلام آخر

بحران آب مسئله‌ای حیاتی و جهانی است که زندگی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده است و کنترل آن، نیازمند تلاش تمامی مردم جهان می‌باشد. راه‌های متفاوت و ساده‌ای برای مقابله با بحران کم آبی وجود دارد که ما در این مقاله تعدادی از آن‌ها را بیان کرده‌ایم. امیدواریم با بیان این مسائل، اندکی از سهم خود را در برابر نجات جهانیان از این مشکل، انجام داده باشیم. یادتان باشد زندگی راحت فرزندان ما در آینده، در گرو اعمال امروز ماست.

دیگر مقالات پیشنهادی ما