روز عصای سفید

روز-عصای-سفید

در ابتدا باید بگوییم که به‌طور کلی، نابینایی یا کوری، به معنای عدم قدرت چشم برای درک نور است، اما افرادی که دارای دید بسیار اندک هستند، نیز در عین کم بینایی، بازهم در عموم نابینا تلقی می شوند. روز ۱۵ اکتبر برابر با ۲۳ مهر، به‌عنوان روز جهانی ایمنی نابینایان یا روز عصای سفید نام‌گذاری شده است. این روز مصادف با ۱۵ اکتبر است که برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ در ایالات متحده توسط رئیس جمهور لیندون بی جانسون تعیین شده است؛ به مناسب روز مذکور یک جشن ملی در ایالات متحده، از همان سال برگزار می‌شود. این تاریخ در تقویم کشور ایران نیز روز ۲۳ مهر را به خود اختصاص داده است.

روز عصای سفید در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود و زندگی افراد نابینا را در زمینه وابستگی به مشارکت فعال در جامعه به رسمیت می‌شناسد. اتحادیه جهانی نابینایان از این فرصت برای حمایت از سیاست‌ها، قوانین و زیرساخت‌های مناسب در همه کشورها استفاده کرده است تا امکان سفر مستقل و ایمن افراد نابینا و کم بینا را در خانه‌ها، موسسات آموزشی، محیط کار و در کل جامعه فراهم سازد.

همانطور که گفته شد، این روز که هم تاریخ آن به صورت جهانی و هم ملی در تقویم‌ها به ثبت رسیده است، برای جشن گرفتن دستاوردهای افراد نابینا یا کم‌بینا تعیین و تحت عنوان نماد مهم نابینایی نام‌گذاری شده است.

روز عصای سفید
افراد نابینا

در سراسر جهان، عصای بلند سفید برای افرادی که نابینا یا کم بینا هستند، به‌عنوان ابزاری تحت عنوان ناوبری ایمن و قابل اعتماد، از قرن‌ها پیش متداول بوده و امروز نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین یک ابزار ضروری برای آنان به‌شمار می‌آید که به آن‌ها این توانایی را می‌دهد که به زندگی کامل و مستقل دست پیدا کنند و آزادانه و ایمن از مکانی به مکان دیگر حرکت نمایند. درواقع عصای سفید نمادی از مهارت‌ها و استعدادها، تحرک و استقلال کاربر است که حتی می‌توان گفت: به فرد نابینا این حس را القا می‌کند که دارای بینایی است.

از آنجاکه ما از حواس شنوایی و لامسه خود برای کشف و درک جهان پیرامون خویش استفاده می‌کنیم، عصای سفید برای اشخاص نابینا اینگونه عمل کرده و در واقع، دست‌ها و بازوهایشان را گویی بلندتر می‌سازد، به طوری که می‌توانند وضعیت را ارزیابی و سریع و با اطمینان حرکت کنند. عصای سفید به آنان اجازه می‌دهد تا از موانعی چون پله‌ها اجتناب کرده و حاشیه‌ها را پیدا کنند؛ بدین وسیله می‌توانند مکان‌های ناهموار در پیاده‌روها را پیدا کرده و از آن‌ها عبور کنند؛ ضمن اینکه با این وسیله قادر خواهند بود درهای ورودی را پیدا کنند تا به‌واسطه آن قادر به سوار شدن در ماشین‌ها و اتوبوس‌ها باشند.

حال که اندکی با افراد کم بینا و یا نابینا و روز عصای سفید آشنا شدید، ما را در ادامه این مطلب از مطالب بیمه‌شو همراهی کنید تا آگاهی بیشتری درباره ۱۵ اکتبر یا ۲۳ مهر، روز عصای سفید بدست آورید.

روز عصای سفید (روز جهانی ایمنی نابینایان)
روز جهانی ایمنی نابینایان

روز جهانی ایمنی نابینایان

این روز تصویری جدید از نابینایان را در جامعه به تصویر می‌کشد؛ روز جهانی ایمنی نابینایان علاوه‌بر اینکه اهمیت شناخت عصای سفید را نشان می‌دهد، نشان‌دهنده استقلال کسانی است که در سراسر جهان نابینا هستند، چراکه همانطور که پیش‌تر به بیان دیگری اشاره کردیم، عصای سفید یک ضرورت اساسی برای داشتن یک زندگی مستقل و مولد برای این چنین افراد است. این ابزار حواس فرد را گسترش داده و به او اجازه می‌دهد موانع را برای خود تعیین سازد تا بتواند روشن‌ترین راه را برای خود پیدا کند. نکته حائز اهمیت در این بین، این موضوع است که مسیر کسی که عصای سفید دارد را مختل نکرده و او را به سمت دیگری هدایت کنید.

از آنجایی که روز عصای سفید مورخ ۱۵ اکتبر برابر با ۲۳ مهر برای تجلیل از همه دستاوردهای افراد نابینا یا کم بینا و نماد اصلی نابینایی و همچنین ابزار استقلال آنان، در نظر گرفته شده است، ما با اشاره مجدد به این موضوع در این مطلب نیز بر اهمیت این روز تاکید می‌کنیم تا این روز را به جهانیان یادآوری کنیم. روز عصای سفید، مورخ ۱۵ اکتبر برابر با ۲۳ مهر در درجه اول بر استقلال و برابری کسانی که دارای نقص بینایی هستند، تمرکز می‌کند و این نکته را بیان می‌کند که دید آن‌ها نباید مانعی برای رسیدن به اهداف و رویاهایشان باشد.

روز عصای سفید
سگ های آموزش‌ دیده

افراد نابینا در کنار عصای سفید چه ابزارهای دیگری را در اختیار دارند؟

  • سگ‌های راهنما: این سگ‌های آموزش‌دیده به دستورات پاسخ داده و موانع را برای افراد نابینا یا افرادی که از بینایی محدودی برخوردار هستند، تشخیص می‌دهند.
  • بریل: الفبای بریل با نوک انگشتان افراد نابینا خوانده می‌شود، بعلاوه به کسانی که بینایی محدودی دارند اجازه می‌دهد کتاب‌‌ها، منوها، دستورالعمل‌ها و موارد این چنینی را بخوانند.
  • خوانندگان صفحه وب: این ابزارهای مرورگر به افراد نابینا اجازه می‌دهد به وب سایت‌ها دسترسی پیدا کنند.

سخن آخر

با گرامیداشت این روز مهم، امیدواریم سیاستگذاران به اهمیت حق اشخاص نابینا و کم بینا به جهت سفر مستقل و ایمن آن‌ها در محیطی با دسترسی جهانی و استفاده از عصای سفید، پی‌ببرند.

دیگر مقالات پیشنهادی ما