روش پرداخت حق بیمه کارفرمایی

Method-of-paying- employer-premiums

روش‌های پرداخت حق بیمه کارفرمایان را می‌توان یکی از کارهای مفید دانست که سازمان تامین اجتماعی در این سال‌های اخیر برای کارفرمایان درنظر گرفته و انجام داده است تا آنها به‌راحتی قادر باشند پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی را انجام دهند؛ بنابراین همانطور که مشخص است کارفرما موظف است هر ماه مبلغی را تحت عنوان حق بیمه کارمند خود به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نماید. بهتر است قبل از اینکه به‌سراغ روش‌های پرداخت حق بیمه کارفرمایان برویم، در این مطلب از بیمه‌شو گزیده‌ای از تعریف بیمه تامین اجتماعی داشته باشیم.

بیمه تامین اجتماعی چیست؟

بیمه تامین اجتماعی را به‌جرات می‌توان یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌ها یا نهادهای بیمه‌کننده کشور ایران دانست که به سه گروه بیمه اجباری، بیمه خویش‌فرما و بیمه‌های خاص اجباری تقسیم می‌گردد که در این میان بیمه خویش‌فرما، خود به دو دسته بیمه اختیاری و بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد تقسیم می‌شود. بیمه اختیاری تفاوت زیادی با بیمه اجباری تفاوت زیادی ندارد؛ شاید تنها آن با بیمه اجباری در این باشد که پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی توسط خود شخص یا از جانب دولت انجام می‌شود.

حال که اندکی با این نهاد آشنا شدید بهتر است در ادامه به روش‌های پرداخت حق بیمه کارفرمایان بردازیم اما در این امر نکته قابل توجه این است که باید قبل از هر اقدامی فیش حق بیمه یا فیش پرداخت تهیه کنید که علت آن وارد کردن شناسه پرداخت حق بیمه در زمان واریز مبلغ حق بیمه است؛ دریافت فیش حق بیمه به دو روش امکان‌پذیر است که در ادامه آنها اشاره خواهیم کرد:

 1. اولین روش برای دریافت فیش حق بیمه، مراجعه حضوری به یکی از کارگزاری‌های سازمان بیمه تامین اجتماعی است.
 2. برای دومین روش دریافت فیش حق بیمه می‌توان به پرتال سازمانی تامین اجتماعی به آدرس https://samt.tamin.ir/ مراجعه کرد.

روش‌های پرداخت حق بیمه کارفرمایان

 • وب‌سایت یا سامانه سازمان تامین اجتماعی
 • عابربانک یا دستگاه‌های خودپرداز (ATM)
 • مراجعه حضوری به بانک‌های مختلف مانند رفاه، ملت، ملی، سپه، صادرات، تجارت
 • مراجعه حضوری به یکی از شعب این سازمان
 • از طریق اینترنت بانک، بانک‌های رفاه کارگران و ملت
 • از طریق تلفنبانک رفاه
 • از طریق تلفن همراه

وب‌سایت یا سامانه سازمان تامین اجتماعی

در این روش باید در ابتدا به شعب موردنظر خود مراجعه کنید و توافق‌نامه را تکمیل نمایید؛ حال می‌توانید در این مرحله نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت نمایید؛ پس از دریافت نام کاربری و رمز عبور خود از طریق اینترنت به سایت سازمان بیمه تامین اجتماعی، به آدرس اینترنتی https://samt.tamin.ir/ مراجعه و نسبت به پرداخت حق بیمه خود اقدام کنید.

پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از طریق عابربانک

برای پرداخت حق بیمه سازمان تامین اجتماعی از طریق عابربانک، باید دارای شناسه برگه پرداخت باشید، سپس به یکی از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) بانک‌هایی چون رفاه، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه، ملت و تجارت مراجعه کنید.

نکات مهم و مرتبط با پرداخت از طریق عابربانک
 • نیازی به رمز دوم ندارید و تنها همان رمز اول مورد نیاز شماست.
 • اینکه کارت عابربانک چه بانکی را دارید، اهمیتی ندارد؛ تمام کارت‌های عضو شتاب در خودپردازهایی که از خدمات قبوض تامین اجتماعی برخوردارند، قابل استفاده هستند.
 • در حین انجام عملیات از صحت شناسه و میزان مبلغی که وارد می‌کنید، اطمینان حاصل نمایید.
 • به‌سبب اینکه در دستگاه‌های خودپرداز برای پاپ رسید از رول کاغذ حرارتی استفاده می‌شود، پس از مدتی کم‌رنگ یا کاملاً پاک می‌شود بنابراین بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق، از آن یک نسخه کپی تهیه کنیدو یا با یادداشت کردن شماره پیگیری، تاریخ پرداخت و مشخصات کارت روی فیش، در صورت لزوم قابل پیگیری باشد.

مراجعه حضوری به بانک‌های مختلف

درصورتی‌که هنوز موفق به دریافت رمز اول و دوم برای کارت بانکی خود نشده‌اید، نگران نباشید؛ شما می‌توانید به سنتی‌ترین روش عمل کنید و برای پرداخت حق بیمه خود به یکی شعب بانک‌های رفاه، ملی، ملت، سپه، صادرات و تجارت در شهر خود مراجعه نمایید.

مراجعه حضوری به یکی از شعب سازمان بیمه تامین اجتماعی

یکی دیگر از روش‌های پرداخت حق بیمه کارفرمایان مراجعه حضوری به یکی از شعب سازمان بیمه تامین اجتماعی که از جمله روش‌های سنتی در این امر به‌شمار می‌آید که البته به‌علت زمان اندک و افزایش مشغله مردم در دنیای امروز، روش‌های غیرحضوری برای آنان الویت دارد و به‌منظور جلوگیری از اتلاف وقت خود استفاده از این روش‌ها را ترجیح می‌دهند.

اینترنت‌بانک، بانک‌های رفاه کارگران و ملت

از دیگر روش‌های پرداخت حق بیمه کارفرمایان مراجعه به سایت بانک‌های رفاه کارگران و ملت است که البته باید بستگی دارد در کدام آنها حساب داشته باشید. ‌به‌عنوان مثال برای پرداخت حق بیمه از طریق بانک رفاه کارگران باید به سایت مربوطه به آدرس اینترنتی http://www.refah-bank.ir مراجعه کنید؛ از منوی اصلی از بخش خدمات الکترونیک اقدام کنید، کارت شتاب مورنظر خود را انتخاب و شناسه پرداخت و مبلغ قابل پرداخت را وارد نمایید؛ حال در این مرحله می‌توانید پرداخت حق بیمه خود را انجام دهید.

تلفنبانک رفاه

در این روش که یکی از روش‌های پرداخت حق بیمه کارفرمایان است، نیازمند رمز دوم کارت بانکی هستید. در این روش باید مراحل ذیل را طی کنید:

 1. تماس با شماره ۸۴۰۴۳۰۰۰-۰۲۱ (راهنمایی سامانه به‌صورت گویاست)
 2. انتخاب عدد ۳ برای پرداخت قبوض
 3. انتخاب عدد ۲ به‌جهت پرداخت قبض تامین اجتماعی
 4. وارد کردن شماره کارت ۱۶ رقمی و سپس علامت ستاره *
 5. وارد کردن شناسه برگ پرداخت و پس از آن علامت ستاره *
 6. وارد کردن مبلغ حق بیمه را طبق فیش و پس از آن علامت ستاره *
 7. اعلام شناسه پرداخت و مبلغ توسط سامانه
 8. تایید صحت شناسه پرداخت و مبلغ با وارد کردن عدد ۱
 9. وارد کردن رمز دوم کارت بانکی
 10. در نهایت: پرداخت قبض و دریافت شماره پیگیری

پرداخت حق بیمه از طریق سامانه مبتنی بر USSD بانک رفاه

در این روش کافی است با استفاده از تلفن همراه خود، کد *۷۲۴*۷۱۳# را شماره‌گیری کنید و وارد منوی پرداخت قبض سازمان تامین اجتماعی شوید و اطلاعات ذیل را وارد نمایید و پرداخت را از طریق کارت بانکی خویش انجام دهید:

 • اطلاعات شناسه قبض
 • مبلغ قبض
 • شماره کارت بانکی
 • رمز دوم کارت‌ بانکی

پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از طریق تلفن همراه

در این روش با استفاده از طریق سامانه مبتنی بر کد USSD و وارد کردن کد دستوری#١۴٢٠*۴*می‌توان وارد منوی پرداخت الکترونیکی حق بیمه سازمان تأمین‌اجتماعی شد و بعد از ثبت اطلاعات قبض، با هریک از کارت‌های عضو شتاب پرداخت را انجام داد.

پرتال اختصاصی کارفرمایان

روش ‌دیگری که می‌توان نام‌ برد پرتال اختصاصی کارفرمایان است که می‌توان با مراجعه به آدرس اینترنتی portal.tamin.ir و وارد کردن نام کاربری و رمزعبور، پرداخت آسانی را تجربه کنید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما