قوانین تصادف با عابر پیاده

تصادف-با-عابر-پیاده

یکی از اصلی‌ترین مسائلی که تمامی رانندگان باید از آن اطلاع داشته باشند قوانین تصادف با عابر پیاده است که اطلاع از آن می‌تواند در رفع مشکلات ناشی از تصادف با عابر پیاده به رانندگان کمک نماید. براساس قانون تصادفات، عابر پیاده به فردی اطلاق می‌شود که بدون هیچگونه وسیله نقلیه موتوری در حال عبور از یک مسیر اعم از پیاده‌رو یا ماشین‌رو است. دولت همواره در تلاش است که تا در وضع قانون تصادفات شرایطی را فراهم نماید که پیوسته از عابران پیاده حمایت و حفاظت صورت پذیرد و رانندگان نیز باید از این قوانین اطلاع داشته باشند.

باور عموم درباره تصادف با عابر پیاده این است که قانون تنها از عابرین پیاده حمایت نموده و رانندگان را مقصر اعلام می‌نماید، اما این باوری کاملاً اشتباه است؛ بدون شک زمانی که راننده تمامی قوانین را رعایت نموده، خودرو فاقد مشکل فنی بوده و مسائل دیگر نیز بدون مشکل باشد، نمی‌توان راننده را مقصر اعلام نمود.

در این مقاله از بیمه‌شو ما قصد داریم که به شرح کامل قانون تصادفات در حوزه تصادف با عابر پیاده بپردازیم تا تمامی رانندگان و عابران پیاده بتوانند با اطلاع از آن بهترین شرایط را برای خود فراهم نموده و از حقوق خود دفاع نمایند. درراستای تکمیل این مقاله ما به شما مطالعه مقالات پرداخت خسارت به راننده بدون گواهینامه و کروکی تصادف را توصیه می‌نماییم.

در یک تصادف با عابر پیاده چه کسی مقصر است؟

در طی یک تصادف با عابر پیاده قانون حد و حدودی را تعیین نموده است که براساس آن امکان تعیین درصد تقصیر راننده و عابر قابل تعیین می‌باشد. اگر در تصادف همه یا بخشی از تقصیر برعهده عابر پیاده باشد، میزان دیه عابر پیاده براساس تقصیر راننده تعیین گشته و توسط وی یا بیمه شخص ثالث پرداخت می‌گردد. دقت داشته باشید که اگر به خودرو آسیبی وارد گردد، عابر پیاده باید اندازه سهم خود این خسارت را پرداخت نماید.

دقت داشته باشید حتی درصورتی که تمامی تقصیر بر گردن عابر پیاده باشد، باز هم بیمه شخص ثالث خودرو ملزم به پرداخت دیه مصدومیت یا فوت به خود شخص و وراث وی می‌باشد. در نهایت سهم راننده و عابر پیاده نیز توسط قانون تعیین گشته و خسارات براساس آن پرداخت می‌گردد. در ذیل ما تعدادی از وظایف رانندگان و عابران پیاده را براساس قانون برای کاهش این تصادفات بیان می‌نماییم.

قوانین-عابر-پیاده
قوانین عابران پیاده

وظایف عابرین پیاده براساس قانون تصادفات

قانون تصادفات برای پرداخت دیه عابر پیاده شرایطی را برای آن‌ها فراهم نموده است که پرداخت دیه عابر پیاده بسته به این موارد می‌باشد. اصلی‌ترین خواسته‌های دولت از عابرین پیاده به‌شرح زیر می‌باشد:

 • عبور از پیاده‌رو

قوانین بیان‌گر این است که تمامی عابرین پیاده باید از مسیرهای پیاده‌رو عبور نموده و از حضور ناگهانی در خیابان خودداری نمایند. دقت داشته باشید که در خیابان‌های فاقد پیاده‌رو عابرین باید در کناره جاده و در خلاف جهت به حرکت بپردازند.

 • عبور از مسیرهای خط‌کشی‌شده و غیرهم‌سطح

قانون تصادفات صریحاً بیانگر این مسئله است که عابران پیاده مجاز به عبور از عرض خیابان‌ها، یزرگراه‌ها، آزادراه‌ها و سایر مسیرهای عبور وسایل نقلیه نمی‌باشند و برای عبور باید از خطوط عابر پیاده و پل هوایی استفاده نمایند.

 • عدم توقف در مسیر سواره‌رو

عابرین پیاده‌ای که قصد دریافت دیه عابر پیاده از رانندگان حاضر در صحنه تصادف را دارند باید به این مسئله توجه نمایند که عابرین نباید وارد مسیر سواره‌رو شده و یا در آن به دلایل مختلف متوقف گردند. براساس قانون تصادفات در ایران اگر توقف عابر در خیابان منجر به بروز حادثه گردد، مسئولیت تصادف نیز با عابر خواهد بود.

 • احترام به قوانین راهنمایی و رانندگی

این نکته در تصادف با عابر پیاده بسیار حائز اهمیت است که تمامی عابرین پیاده باید همانند رانندگان نسبت به رعایت قوانین توجه لازم را داشته باشند. توجه به چراغ‌های راهنمایی، عبور از خطر عابر پیاده یا پل هوایی و … ازجمله قوانینی است که عابرین باید آن را رعایت نمایند.

قوانین-رانندگی
قوانین رانندگی

آشنایی با انتظارات قانون از رانندگان

رانندگان حاضر در صحنه تصادف باید نسبت به رعایت قوانین ذیل اقدام نمایند:

 • رانندگان باید در هر مسیر با سرعت مجاز رانندگی نمایند.
 • بررسی سلامت خودرو پیش از حرکت از الزامات رانندگی می‌باشد.
 • راننده درصورت قرمز بودن پراغ راهنمایی و سبز بودن چراغ عابر پیاده ملزم به توقف در پشت خط است تا عابرین عبور نمایند.
 • براساس قانون راهور راننده درصورت مشاهده عابرین باید نسبت به کاهش سرعت وسیله نقلیه اقدام نماید.
 • راننده‌ای که در حالت مستی یا عدم هوشیاری با عابر پیاده تصادف نماید، مجرم بوده و حتی در زمانی که عابر کاملاً مقصر باشد، مسئولیت از راننده سلب نمی‌گردد.
 • براساس قوانین راهنمایی و رانندگی بی‌احتیاطی و عدم رعایت قوانین در تصادف با عابر پیاده ممک است بین 2 تا 6 ماه حبس برای راننده در پی داشته باشد.
 • در تصادف با عابر پیاده، راننده نباید صحنه را ترک نماید.
 • درصورت وقوع تصادف جرحی با عابر، راننده باید سریعاً با اورژانس و پلیس تماس گرفته و اقدامات لازم برای انتقال فرد به بیمارستان را فراهم نماید. پس از بررسی‌های لازم نیز باید مبلغ دیه عابر پیاده را پرداخت نماید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما