مزیت بیمه عمر

مزیت بیمه عمر

مزیت بیمه عمر

شاعر شیرین‌سخن پارسی مولانا جلال‌الدین بلخی در یکی از اشعار خود می‌فرماید: «گر همی خواهی سلامت از ضرر، چشم ز اول بند و پایان را نگر» بنابراین از دیدگاه بزرگان نیز انسان خردمند همواره باید نیم‌نگاهی به آینده داشته باشد و تلاش ‌کند که خود را در برابر حوادث احتمالی ایمن سازد. هنگامی‌که صحبت از آینده و آینده‌نگری می‌شود، همه نگاه‌ها نا‌خودآگاه معطوف به بیمه می‌شود. در میان انواع بیمه، بیمه عمر به‌دلیل مزایای زیادی که در بردارد، توجه زیادی را به خود معطوف کرده است. اما مزایای بیمه عمر چیست و چرا باید بیمه عمر را برای خود تهیه کنیم؟ اگر شما هم به‌دنبال پاسخ این سؤالات هستید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر، قراردادی است که میان شرکت بیمه و بیمه‌گزار منعقد می‌گردد و بر اساس این قرارداد، شرکت بیمه متعهد می‌شود که در ازای پرداخت حق بیمه ماهیانه یا سالیانه توسط بیمه‌گزار، چه در زمان حیات و چه در زمان فوت، بیمه‌شده و ذینفعان بیمه را تحت حمایت خود قرار دهد.

مزایای بیمه عمر

۱. پرداخت سود قابل توجه

شرکت‌های بیمه عمر با استفاده از مبالغ پرداخت‌شده توسط بیمه‌گزاران در قالب حق بیمه، در فعالیت‌های اقتصادی گوناگون سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در پروژه‌های مختلف، علاوه بر کمک به اقتصاد کشور، سود قابل توجهی را نصیب بیمه‌گزاران می‌کند. چراکه اغلب شرکت‌های بیمه بیش از ۸۰ درصد از سود کسب‌شده را به بیمه‌گزاران خود اختصاص می‌دهند.

سود‌دهی بیمه عمر به‌صورت روزشمار و مرکب می‌باشد، به همین دلیل بعضاً مشاهده می‌شود که سود پرداختی از سوی شرکت‌های بیمه عمر از سود سپرده‌های بانکی بیشتر است.

۲. تضمین سود‌دهی

در وضعیت کنونی کشور و اقتصاد ناپایدار، سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی با ریسک زیادی همراه است، در صورتی‌که این امر در مورد بیمه‌های عمر صدق نمی‌کند. چراکه یک سازمان معتبر دولتی به‌نام بیمه مرکزی ایران بخشی از سود بیمه‌های عمر را تضمین نموده است که به آن سود تضمینی گفته می‌شود. سود تضمینی در دو سال اول ۱۶%، دو سال دوم ۱۳% و پس از آن ۱۰% است.

علاوه بر این، تمام شرکت‌های بیمه خود را بیمه کرده‌اند که به آن «بیمه اتکایی» گفته می‌شود. بنابراین در صورت ورشکست شدن یا منحل شدن شرکت بیمه، باز هم بیمه مرکزی وارد عمل شده و خسارت بیمه‌گزاران را جبران می‌کند. از این گذشته طبق قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری، بیمه‌گزاران بیمه عمر نسبت به سایر بستانکاران و بیمه‌گزاران بیمه‌های دیگر شرکت‌های بیمه حق تقدم داشته و در صورت ورشکست شدن شرکت بیمه ابتدا خسارت این دسته از افراد پرداخت می‌شود.

۳. سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک

سرمایه‌گذاری با مبالغ زیاد معمولاً کار چندان دشواری نبوده و می‌توان حوزه‌های اقتصادی زیادی را برای این کار پیدا کرد. اما برای آن دسته از افرادی که مبلغ قابل توجهی برای سرمایه‌گذاری در اختیار ندارند، بیمه عمر بهترین انتخاب است. چرا‌که می‌توانند با پرداخت مبالغ اندک در اقساط ماهیانه یا سالیانه، پس از مدتی به سرمایه و سود قابل توجهی دست پیدا کنند.

۴. ارائه پوشش‌های متعدد

«پوشش فوت» و «پوشش سرمایه فوت» دو پوشش اصلی بیمه عمر هستند که در صورت فوت بیمه‌شده به ذینفعان بیمه او پرداخت می‌شوند. اما این بیمه‌نامه بسیار انعطاف‌پذیر بوده و پوشش‌های دیگری نیز می‌توانند بنا به درخواست بیمه‌گزار و با افزایش حق بیمه به آن اضافه شوند.

شرکت‌های بیمه مختلف پوشش‌های متفاوتی را ارائه می‌کنند، اما اغلب این شرکت‌ها پوشش‌های زیر را در زمان حیات بیمه‌شده ارائه می‌کنند:

· پوشش نقص عضو در اثر بروز حادثه

· پوشش هزینه‌های پزشکی ناشی از بروز حادثه

· پوشش امراض خاص

· پوشش از‌کار‌افتادگی به هر علت

· پوشش آتش‌سوزی منزل

مطلب مرتبط :تغییر در شرایط بیمه عمر چگونه امکان پذیر است ؟

۵. معافیت از مالیات

پنهان کردن سرمایه‌های کلان از چشمان تیز‌بین اداره مالیات ممکن نیست، پس چه بهتر که سرمایه خود را در کاری وارد کنید که مالیاتی به آن تعلق نمی‌گیرد. سرمایه‌ شما در بیمه عمر در کنار دریافت سود قابل توجه از مالیات نیز معاف است.

۶. اعطای وام بدون نیاز به ضامن و وثیقه

شما ممکن است در برهه‌ای از زمان به اندوخته مالی خود در نزد شرکت بیمه نیاز پیدا کنید، ولی از سوی دیگر با توجه به مزایای بیمه نخواهید از بیمه خود انصراف بدهید. در این حال، شرکت‌های بیمه راه‌حل مناسبی را پیش پای مشتریان خود قرار داده‌اند. این شرکت‌ها پس از گذشت ۶ ماه تا دو سال بعد از خرید بیمه‌نامه به‌اندازه ۹۰% ارزش باز‌خرید بیمه به بیمه‌گزار وام می‌دهند. از آنجایی‌که این وام روی سرمایه خود شخص اعطا می‌شود، نیازی به ضامن و وثیقه ندارد و از سوی دیگر وام‌گیرنده دلهره بازپرداخت وام را ندارد، چرا‌که حتی در صورت عدم توانایی در بازپرداخت، بدهی از محل اندوخته بیمه او قابل وصول است.

۷. دسترسی به سرمایه در هر لحظه

یکی از فواید بیمه عمر این است که بیمه‌گزار در هر لحظه که اراده کند، می‌تواند اندوخته بیمه خود را همراه با سودی که به آن تعلق گرفته است، دریافت کند. البته معمولاً دو تا شش ماه پس از تاریخ تنظیم بیمه‌نامه امکان بازخریدبیمه عمر برای بیمه‌گزاران فراهم می‌شود.

۸. تعیین ذینفع یا ذینفعان

متأسفانه قوانین ناقص و نا‌درستی در زمینه تقسیم ارث در ایران وجود دارد و گاهی افراد نمی‌توانند تقسیم ارثیه خود را به‌دلخواه خود انجام دهند. اما بیمه عمر این حسن بزرگ را دارد که شما می‌توانید ذینفع یا ذینفعان بیمه را مشخص نمایید تا سرمایه فوت تنها به افرادی پرداخت شود که مد‌نظر شما هستند.

مطلب مرتبط : اندوخته بیمه عمر چیست ؟

دیگر مقالات پیشنهادی ما