Skip to content

فهرست مطالب

قانون بیمه شخص ثالث تمام دارندگان وسایل نقلیه‌ی موتوری زمینی را موظف به تهیه‌ی بیمه‌نامه‌ی معتبر شخص ثالث کرده است. به این ترتیب، پلیس راهور اجازه دارد جلوی تردد هر خودروی فاقد بیمه شخص ثالث را بگیرد و آن را راهی پارکینگ کند. از طرف دیگر، خرید و فروش وسیله‌ی نقلیه‌ی فاقد بیمه‌نامه ثالث نیز ممنوع است و به ازای هر روز تاخیر در تمدید بیمه‌نامه، مالک خودرو مشمول جریمه خواهد شد.

تمام این قوانین سخت‌گیرانه برای پیشگیری از وقوع خسارت‌های سنگین مالی برای رانندگان وسایل نقلیه‌ی مختلف است. همان‌طور که می‌دانید حتی در یک تصادف رانندگی ساده که فقط به بدنه‌ی اتومبیل خسارت وارد شده است، باز هم راننده‌ی مقصر متحمل هزینه‌‌ی سنگینی می‌شود که فقط خرید بیمه شخص ثالث می‌تواند آن را جبران کند. یکی از بیمه‌نامه‌های معتبر اتومبیل، بیمه شخص ثالث آسیا است که به خوبی از بیمه‌گذار در برابر خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث درگیر در حادثه، حمایت می‌کند. برای آَشنایی با بیمه شخص ثالث آسیا و پوشش‌های آن تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

معرفی شرکت بیمه آسیا

شرکت بیمه آسیا یکی از شرکت‌های قدیمی بیمه‌ای ایران است که سابقه‌ی فعالیتش با سال ۱۳۳۸ بازمی‌گردد. این شرکت در سال ۱۳۸۸ به بخش خصوصی واگذار شد تا امروز به عنوان بزرگ‌ترین شرکت خصوصی بیمه کشور در زمینه‌ی بیمه‌های بازرگانی و معاملات بیمه‌ای شناخته شود. در کنار بیمه‌های بازرگانی، بیمه آسیا به عنوان دومین شرکت بیمه‌ای نگهدارنده ریسک و قبول اتکایی در کشور شناخته می‌شود. همچنین داشتن سطح یک توانگری بیمه در سال‌های متوالی این شرکت را به یکی از بیمه‌گرهای مطمئن و خوش‌حساب در پرداخت خسارت تبدیل کرده است. بیمه شخص ثالث آسیا یکی از خدمات این شرکت بیمه‌ای است که سهم قابل‌توجهی از مجموع بیمه‌نامه‌های صادر شده توسط این شرکت را به خود اختصاص داده است.

بیمه شخص ثالث آسیا

بیمه شخص ثالث آسیا یک بیمه‌نامه اجباری برای انواع خودرو و موتورسیکلت است که در آن مسئولیت جبران خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث درگیر در حادثه‌ی رانندگی به شرکت بیمه منتقل می‌شود. جبران خسارت‌ و آسیب وارد شده به وسیله‌ی نقلیه‌ی شخص ثالث، تامین هزینه‌های بستری و درمان، پرداخت غرامت نقص‌عضو یا دیه‌ی فوت از نمونه تعهدات بیمه‌نامه شخص ثالث آسیا است که توسط این بیمه‌گر تا سقف تعهدات هر کدام از این پوشش‌ها جبران خواهد شد. در صورت وقوع هر کدام از این خسارت‌ها (خسارت مالی یا خسارت منجر به جرح و فوت) بیمه‌گذار مسئولیت‌های متفاوتی را برعهده خواهد داشت.

وقوع خسارت مالی در بیمه شخص ثالث آسیا

خسارت مالی در بیمه ثالث

در صورتی که میزان خسارت کمتر از تعهدات بیمه‌گر باشد، ارائه‌ی گزارش مقامات انتظامی ضروری نیست و برای دریافت خسارت، طرفین حادثه لازم است همراه با وسیله‌ی نقلیه، کارت خودرو، بیمه‌نامه، گواهینامه و کارت ملی‌شان به شرکت بیمه آسیا مراجعه کنند. اما اگر خسارت وارده از سقف تعهدات بیمه‌گر در پوشش مالی بالاتر است، گزارش پلیس حتما باید تنظیم شود و برای بررسی به بیمه آسیا تحویل داده شود.

وقوع خسارت منجر به فوت یا جرح در بیمه شخص ثالث آسیا

اگر بعد از وقوع حادثه مصدوم فوت کرد و بیمه‌گذار نسبت به این اتفاق مطمئن بود، صحنه‌ی حادثه را تا زمان حضور پلیس و نیروهای انتظامی نباید تغییر داد. اما در تصادف منجر به جرح لازم است مصدوم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به یکی از مراکز درمانی انتقال داد و مراتب را به صورت همزمان به پلیس اطلاع داد. توجه داشته باشید مبلغی که بیمه‌گذار بدون مشورت و هماهنگی با بیمه آسیا به مصدوم بابت دریافت رضایت می‌پردازد، قابل استرداد از بیمه‌گر نیست. همچنین در تصادفی که بیمه‌گذار مقصر آن نیست اما مصدوم در اثر حادثه دچار جراحت شده است، باز هم باید مصدوم را بلافاصله به مرکز درمانی منتقل کند.

پوشش های بیمه شخص ثالث آسیا

پوشش های بیمه ثالث

پوشش‌های بیمه شخص ثالث آسیا در سه گروه پوشش‌های مالی، پوشش‌های جانی و پوشش حوادث راننده تقسیم‌بندی می‌شوند.

 • پوشش جانی: در پوشش جانی یا بدنی بیمه شخص ثالث آسیا، بیمه‌گر متعهد می‌شود تا هزینه‌های درمان و بستری، غرامت نقص‌عضو و دیه‌ی فوت را تا سقف تعهدات بیمه‌نامه جبران کند. سقف تعهدات پوشش جانی در بیمه شخص ثالث براساس نرخ دیه در آن سال مشخص می‌شود. مثلا طبق اعلام قوه ‌قضائیه، نرخ دیه‌ی یک مرد مسلمان کامل در یکی از ماه‌های حرام برابر با هشتصد میلیون تومان است. این عدد برابر با سقف تعهدات بیمه‌گر در پوشش جانی بیمه‌شخص ثالث برای سال ۱۴۰۱ خواهد بود.
 • پوشش مالی: در پوشش مالی شخص ثالث، خسارت‌های وارد شده بر اموال منقول و غیرمنقول شخص ثالث با در نظر گرفتن سقف تعهدات بمیه‌گر پرداخت خواهد شد. شرکت‌های بیمه بازه‌های جبران خسارت مختلفی را در پوشش مالی ارائه می‌کنند اما به‌صورت کلی حداقل تعهدات بیمه‌گر در خسارت مالی برابر با دو و نیم درصد نرخ دیه در ماه حرام است. بنابراین این رقم برای سال ۱۴۰۱ تقریبا برابر با بیست میلیون تومان است. حداکثر تعهدات نیز برابر با نصف دیه در ماه حرام است. اگر بیمه‌گذار خواهان پوشش مالی بالاتری باشد، باید برای آن درخواست دهد تا در صورت توافق بیمه‌گر در بیمه‌نامه قید شود.
 • پوشش حوادث راننده: پوشش حوادث راننده بابت جبران خسارت جانی وارده بر راننده‌ی مسبب حادثه طراحی شده است. در این پوشش، سقف تعهدات بیمه‌گر برابر با نرخ دیه‌ی یک مرد مسلمان کامل در یکی از ماه‌های عادی‌ست. بنابراین این مبلغ برای سال ۱۴۰۱ برابر با ششصد میلیون تومان خواهد بود.

خرید و صدور بیمه نامه شخص ثالث آسیا

خرید بیمه شخص ثالث

مدارک لازم برای صدور بیمه نامه شخص ثالث آسیا

 • ارائه‌ی بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث قبلی
 • ارائه‌ی اصل سند خودرو
 • ارائه‌ی اصل کارت ماشین
 • ارائه‌ی اصل کارت ملی مالک خودرو
 • تکمیل فرم پرسشنامه‌ی شخص ثالث و امضای آن توسط متقاضی بیمه یا نماینده‌ی قانونی او

فرایند صدور بیمه نامه شخص ثالث بیمه آسیا

 • کامل کردن فرم پرسشنامه‌ی بیمه شخص ثالث توسط خود بیمه‌گذار یا نماینده‌ی قانونی او
 • تحویل فرم پرسشنامه به بخش صدور بیمه آسیا
 • انجام استعلام و کنترل سوابق بیمه‌گذار و سابقه‌ی خسارت او توسط کارشناس صدور بیمه آسیا
 • ثبت اطلاعات پرسشنامه در سیستم و صدور بیمه‌نامه طبق درخواست بیمه‌گذار
 • پرداخت حق‌بیمه‌ی مشخص شده توسط بیمه‌گذار
 • تحویل بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث به بیمه‌گذار که قبلا توسط بیمه آسیا مهر و امضا شده است

تخفیف بیمه شخص ثالث آسیا

تخفیف بیمه شخص ثالث

هر شرکت بیمه‌ای ممکن است در فواصل زمانی مختلف و در مناسبت‌های خاص برای بیمه‌گذاران شخص ثالث تخفیف در نظر بگیرد. این تخفیف به صورت سازمانی‌ست و به دلخواه خود شرکت بیمه خواهد بود. اما در کنار تخفیف‌های مناسبتی، بیمه مرکزی تخفیف عدم خسارت را برای تمام دارندگان بیمه شخص ثالث در نظر گرفته است. این تخفیف در زمان تمدید بیمه‌نامه و با در نظر گرفتن سابقه‌ی خسارت و عدم خسارت فرد مشخص می‌شود. جدول محاسبه‌ی تخفیف بیمه‌نامه شخص ثالث به شکل زیر است:

قانونسال اولسال دومسال سومسال چهارمسال پنجمسال ششمسال هفتمسال هشتمسال نهمسال دهمسال یازدهمسال دوازدهمسال سیزدهمسال چهاردهم
جدید۵٪۱۰٪۱۵٪۲۰٪۲۵٪۳۰٪۳۵٪۴۰٪۴۵٪۵۰٪۵۵٪۶۰٪۶۵٪۷۰٪
قدیم۱۰٪۱۵٪۲۰٪۳۰٪۴۰٪۵۰٪۶۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪۷۰٪

از مزیت‌های قانون جدید تخفیف عدم خسارت این است که در صورت وقوع حادثه و دریافت خسارت از محل بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت‌تان به صورت کامل از بین نخواهد رفت. بلکه هر بار تنها مقداری از نرخ این تخفیف کاسته می‌شود که جزئیات آن را در جدول زیر می‌توانید ببینید:

تعداد و نوع خسارتیک‌بار دریافت خسارتدوبار دریافت خسارتسه‌بار دریافت خسارت
مالیبیست درصدسی درصدچهل درصد
بدنیسی درصدهفتاد درصدصد درصد

همچنین اگر در حادثه‌ای هم خسارت جانی و هم خسارت مالی توسط بیمه‌گرِ شخص ثالث‌تان پرداخت شود، میزان کاهش تخفیف به‌جای آن‌که پنجاه درصد باشد برابر با خسارت جانی یعنی سی‌درصد خواهد بود.

در مطلبی که خواندید با بیمه شخص ثالث آسیا و پوشش‌های آن آشنا شدید. با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث، شرکت‌های بیمه مجبورند تابع آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌های بیمه مرکزی باشند تا جزئیات بیمه شخص ثالث نزد شرکت‌های بیمه‌ی مختلف به صورت یکسان ارائه شود. با ارائه‌ی پوشش‌ها و خدمات یکسان بیمه‌ای، شرکتی موفق‌تر عمل می‌کند که درصد رضایت مشتریان از او بالاتر باشد و فرایند پرداخت خسارت کوتاه‌تری داشته باشد. به همین دلیل است که بیمه شخص ثالث آسیا یکی از بهترین گزینه‌های خرید بیمه شخص ثالث به حساب می‌آید. اگر به فکر تمدید و خرید آنلاین بیمه‌نامه شخص ثالث آسیا هستید، همین الان می‌توانید از طریق پلتفرم بیمه‌شو برای خرید آن اقدام کنید.