منظور از بازیافت و استهلاک در بیمه آتش‌سوزی چیست؟

منظور از بازیافت و استهلاک در بیمه آتش‌سوزی چیست؟

منظور از بازیافت و استهلاک در بیمه آتش‌سوزی چیست؟

هنگامی‌که شما قصد تهیه یک بیمه‌نامه را دارید، لازم است که با اصطلاحات بیمه‌ای آشنا باشید. عدم آشنایی با یک کلمه یا سوء تعبیر آن می‌تواند تأثیر زیادی بر شرایط بیمه شما و پوشش آن داشته باشد. در واقع این یک حرکت هوشمندانه از سوی بیمه‌گران است که با استفاده از لغات تخصصی تا حد امکان شما را در نا‌آگاهی قرار می‌دهند تا شما را در مسیر دلخواه خود هدایت کنند. خوشبختانه به لطف اینترنت شما می‌توانید در کسری از ثانیه به اطلاعات مورد‌نیاز خود دست یابید. حال اگر به‌دنبال کسب اطلاعات در زمینه دو اصطلاح «بازیافت» و «استهلاک» در بیمه آتش‌سوزی هستید، مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود.

اصول حاکم بر پرداخت غرامت در بیمه آتش‌سوزی

بیمه آتش‌سوزی مانند سایر بیمه‌های اموال در زمینه پرداخت خسارت مشمول اصول غرامت، جانشینی، حسن نیت، نفع بیمه‌ای و قاعده نسبی سرمایه و حق‌ بیمه است. برای اینکه بتوانید اصطلاح بازیافت و استهلاک را بهتر درک کنید، لازم است با تعاریف این اصول آشنا شوید.

  • اصل غرامت: جبران خسارت توسط بیمه‌گر نباید بیمه‌گزار را در وضعیتی بهتر از وضعیت پیش از حادثه قرار دهد.
  • اصل جانشینی: در صورت جبران خسارت توسط بیمه‌گر، بیمه‌گزار دیگر نمی‌تواند از مسئول حادثه درخواست خسارت کند و این حق به بیمه‌گر منتقل می‌شود.
  • اصل حسن نیت: بیمه‌گزار موظف است در حین عقد قرارداد و یا جبران خسارت با صداقت و حسن نیت اطلاعات مربوط به موضوع ‌بیمه را در اختیار بیمه‌گر قرار دهد.
  • قاعده نفع بیمه‌ای: بیمه‌گزار زمانی می‌تواند برای مورد ‌بیمه خسارت دریافت کند که اثبات شود از سلامت و بقای مورد بیمه نفع می‌برده است.
  • قاعده نسبی سرمایه و حق‌بیمه: بیمه‌گر نرخ حق بیمه را باید به‌صورتی تعیین ‌کند که مبلغ آن متناسب با ارزش واقعی مال بیمه‌شده باشد.

تعریف اصطلاح بازیافت خسارت

یکی از مواردی که باعث سر‌درگمی افراد می‌شود، این است که غالباً اصطلاح «بازیافت خسارت» را با اصطلاح «بازیافت» اشتباه می‌کنند. از آنجایی‌که هر دو اصطلاح در بیمه آتش‌سوزی کاربرد دارند، لازم است که در مورد هر دوی آن‌ها توضیحات لازم داده شود تا بیمه‌گزاران دچار سردرگمی نشوند.

اصطلاح بازیافت خسارت هنگامی به‌کار می‌رود که زیان‌دیده برای جبران خسارت خود به شخص یا اشخاص مسئول حادثه مراجعه کند. به بیان دیگر، زمانی‌که یک فرد، خسارت وارد به خود را از مسئول حادثه طلب می‌کند، بازیافت خسارت نامیده می‌شود. اگر لازم باشد، برای بازیافت خسارت، دستگاه‌های مربوطه نیز با استناد به قوانین مسئولیت، به فرد زیان‌دیده کمک می‌کنند.

اگر شخصی اموال خود را تحت پوشش بیمه قرار داده باشد و در صورت بروز حادثه، خسارت‌ خود را از بیمه‌گر طرف قرارداد خود دریافت کند، مراجعه او به‌منظور بازیافت خسارت از شخص مسئول حادثه منتفی می‌شود، زیرا اصل غرامت و جانشینی بر برخی بیمه‌ها مانند بیمه آتش‌سوزی حکم‌فرما هستند و وصول خسارت از دو مرجع، یعنی مسئول حادثه و بیمه‌گر، خلاف اصول حقوقی و بیمه‌ای است.

بر اساس اصل جانشینی، با قبول پرداخت خسارت توسط بیمه‌گر، حق مراجعه به مسئول حادثه، از بیمه‌گزار به بیمه‌گر منتقل می‌شود، بنابراین تنها بیمه‌گر می‌تواند نسبت به بازیافت خسارت اقدام کند. لازم به ذکر است که بحث بازیافت خسارت در انواع بیمه‌ها از جمله آتش‌سوزی، بیمه‌های بدنه اتومبیل، بیمه‌های باربری کالا و بیمه‌های عمر و حوادث وجود دارد.

اصطلاح بازیافت در بیمه آتش‌سوزی

در قسمت قبل، اصطلاح بازیافت خسارت تعریف شد، حال در این قسمت به تشریح اصطلاح مشابه ولی متفاوت بازیافت خواهیم پرداخت.

کالای قابل بازیافت در بیمه آتش‌سوزی به آن بخش از موجودی کالا، ماشین‌آلات و لوازم گفته می‌شود که در اثر حادثه آسیب ندیده و سالم باقی مانده‌اند و یا در جاهای دیگری قابل استفاده هستند. ارزش کالا‌های بازیافتی توسط کارشناس خسارت ارزیابی می‌شود و از مبلغ خسارت قابل پرداخت توسط بیمه‌گر کسر می‌گردد.

اصطلاح استهلاک در بیمه آتش‌سوزی

هر چیزی در دنیا دارای یک عمر مفید است و تمام اماکن و اشیاء بر اثر استفاده یا گذر زمان به‌مرور کهنه شده و کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند و در‌نتیجه قیمت آن‌ها افت می‌کند. هنگامی‌که حادثه‌ای رخ می‌دهد، کارشناس ارزیابی خسارت باید با توجه به نوع کاربری، میزان استفاده و بسته به درصد کهنگی اموال نسبت به تعیین میزان استهلاک اقدام نماید.

از آنجایی‌که اصل غرامت بر بیمه آتش‌سوزی حاکم است، بیمه‌گزار نباید در وضعیت بهتری نسبت به وضعیت پیش از حادثه قرار بگیرد. حال اگر پس از حادثه، مبلغ اقلام نو به‌عنوان خسارت برای اقلام مستهلک پرداخت شود، بیمه‌گزار در وضعیت بهتری نسبت به قبل قرار می‌گیرد، به همین دلیل استهلاک کلیه کالاها و اموال مصرفی اعم از ساختمان، ماشین‌آلات، اثاثیه و لوازم مصرفی توسط کارشناس بیمه تعیین و از مبلغ خسارت پرداختی کسر می‌شود.

نکته اول: استهلاک اموال تأثیری روی حق بیمه پرداختی ندارد، ولی همان‌طور که گفته شد بر میزان پرداخت خسارت اثر می‌گذارد.

نکته دوم: استهلاک و فرسودگی بر اثر استفاده، قابل بیمه شدن نیست و در هر صورت هنگام پرداخت خسارت، میزان استهلاک کسر می‌شود. چرا‌که بر اساس قوانین بیمه، ریسک قابل بیمه باید اتفاقی و احتمالی باشد، در حالی‌که استهلاک امری حتمی و اجتناب‌ناپذیر است.

اکنون که با اصطلاحات مهم در زمینه بیمه آتش‌سوزی آشنا شدید، می‌توانید با دید باز‌تری بیمه مناسب خود را انتخاب کنید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما