نکات کلیدی در خرید خودروی دست دوم

نکات-خرید-خودروی-دست-دوم

شاید این سوال مهم برای شما نیز پیش آمده باشد که آیا بهتر است یک ماشین نو بخرید یا یک خودروی دست دوم؟ خرید خودروی دست دوم می‌تواند راهی عالی برای کاهش هزینه و داشتن یک وسیله نقلیه جدید باشد، اما، چگونه می‌توانید متوجه شوید که هرچه که در آگهی فروش خودروی دست دوم گفته شده، درست است؟

نکات کلیدی که ما در این مطلب از مطالب بیمه‌شو اشاره می‌کنیم، نشان می‌دهند که هنگام خرید خودروی دست دوم از یک فروشنده، به چه نکاتی توجه کنید تا بتوانید با خیالی آسوده این خرید را انجام دهید. در ادامه با همراه باشید و این نکات را بخوانید تا به شما کمک کند هنگام خرید هر خودروی دست دوم انتخابیتان مطمئن‌تر و آگاهانه‌تر داشته باشید.

خودروی-دست-دوم
خودروی دست دوم

در خرید خودروی دست دوم باید به نکاتی دقت کنید

طبیعتاً در این امر یک‌سری خطرات وجود دارد که البته با کسب آگاهی درباره نکات کلیدی در خرید خودروی دست دوم، می‌توانید درصد بالایی از میزان این خطرات بکاهید و با اطمینان بیشتری خرید کنید.

بررسی بدنه و میزان آسیب‌دیدگی

  • در اطراف ماشین قدم بزنید و مراقب هرگونه نقطه زنگ زده یا تراشیدگی رنگ باشید. از آنجاکه لکه‌های کوچک زنگ‌زدگی، می‌توانند نسبتاً آسان تعمیر شوند، لزوماً مشکل‌ساز نخواهند شد، اما اگر نقاطی در ماشین وجود دارد که فلز کاملاً زنگ زده است، امکان دارد بخواهید در خرید خودرو تجدید نظر کنید.

بررسی لاستیک‌ها، شاسی، سقف و ستون‌ها نیز قدم بعدی در بررسی بدنه و فروش خودرو است. در این بخش بهتر است بدانید شاسی ماشین زمانی که آسیب شدیدی دیده باشد، شکل درست و استقامت اولیه خود را از دست داده است که این امر مشکلات بسیاری من‌جمله تغییر زاویه چرخ‌‎ها را به‌همراه خواهد داشت.

  • نکته دیگری که در این مرحله از خرید خودرو باید بدان کنید، توجه قاب خودرو است، پس  در حالی که در اطراف وسیله نقلیه موردنظر راه می‌روید، باید به این نکته نیز توجه کنید.

در این بررسی ببینید که آیا ماشین صاف روی زمین نشسته است؟ ضمناً به سپرها دقت کنید و به دنبال پیچ و مهره‌های جدید یا تاب برداشتن نیز در داخل صندوق عقب و کاپوت باشید، چراکه این موضوع می‌تواند نشان‌دهنده تصادف اخیر باشد.

کارشناس-خودروی-دست-دوم
کارشناس خودروی دست دوم

در راستای خرید و فروش خودرو می‌توانید از یک فرد کارشناس کمک بگیرید تا خودروی دست دومی که قصد خرید آن را دارید را از نظر بدنه و میزان آسیب‌دیدگی مورد بررسی قرار دهد.

بررسی سلامت فنی خودرو

سلامت فنی خودرو مهم‌ترین موضوعی است که از یک خودرو انتظار داریم، چراکه این امر، ایمنی اولیه خودرو و راننده آن را تامین می‌کند. اگر فکر می‌کنید در خرید و فروش خودرو، خودروی دست دوم رویاهایتان را پیدا کرده‌اید، باید آن را برای بازرسی نزد یک مکانیک مورد اعتماد ببرید. یک مکانیک می‌تواند تعیین کند که آیا وسیله نقلیه مورد نظر شما دارای مشکلات اساسی یا مشکل اندکی است، حتی اگر دارای یک مشکل اندک هم باشد، ممکن است به تشخیص وی در آینده به مشکل اساسی تبدیل شود. درست است این یک سرویس رایگان نیست، اما می‌تواند شما را از خرید یک ماشین پردردسر نجات دهد.

  • از آنجاکه موتور مهم‌ترین بخش هر وسیله نقلیه و به‌نوعی قلب ماشین است، باید در خرید و فروش خودرو مورد بررسی دقیق قرار گیرد. وقتی موتور را به صورت چشمی بررسی کنید، می‌توانید در این مسیر نشت مایع، خوردگی، ترک خوردگی شیلنگ‌ها و تسمه‌ها را مورد بررسی قرار دهید. ضمناً روغن و میله‌‌های گیربکس را نیز از نظر تغییر رنگ بررسی کنید.
  • پیش‌تر که صحبت از نشت مایع شد، بهتر است بدین موضوع نیز اشاره کنیم که یکی از ساده‌ترین چیزهایی که قابل تشخیص است، نشتی می‌باشد. در چنین شرایطی مایعات مختلفی در داخل، اطراف و زیر موتور جریان دارند، پس خودرویی که به خوبی نگهداری شده باشد، نباید نشتی ایجاد کند، بنابراین، هنگامی که قصد خرید یک خودروی دست دوم را دارید، زیر ماشین، کاپوت آن و اطراف موتور را از نظر علائم نشت روغن بررسی کنید.
  • واشر سر قطعه نازکی است که به‌عنوان سرسیلندر نیز شناخته می‌شود و بین قسمت‌های پایین و بالایی موتور قرار می گیرد و از ورود مایع خنک‌کننده یا روغن موتور به سیلندرهای موتور جلوگیری می‌کند.

 در زمان فروش خودرو، خنک بودن موتور را چک کنید و درپوش روغن را از بالای موتور بردارید. اگر لجن سفید یا قهوه‌ای روشن با قوام سس مایونز دیدید، به واشر سر نگاهی بیندازید. در صورتی‌که در این قسمت مشکلی را مشاهده کردید، احتمالاً ارزش دارد که از معامله کنار بکشید، چراکه سخت است بدانید که این مشکل، چه آسیب‌های دیگری را در ماشین ایجاد کرده است.

بررسی وسایل داخلی خودروی دست دوم

الکترونیک داخلی ماشین یکی دیگر از مشکلات فنی آن است که احتمال بروز آن وجود دارد.

  • هنگامی که آهنگ مورد علاقه خود را در سیستم صوتی ماشین پخش می‌کنید، می‌توانید یکی از لذت‌های کوچک مالکیت ماشین خود را به چشم ببینید. چند دکمه را فشار دهید و مطمئن شوید که اجزای الکترونیکی کابین خودرو به درستی کار می‌کنند.
  • تهویه هوا را هم روشن و گرم کنید تا چک شود.
  • اثاثه یا لوازم داخلی اعم از صندلی‎‌ها و پارچه‌های داخلی آن‌‌ها مهم تلقی می‌شوند. مراقب پارگی ها، لکه‌ها و ترک‌خوردگی به‌خصوص در صندلی‌های چرم در جلو و عقب ماشین باشید، چراکه روکش داخلی می تواند یک چیز گران قیمت برای تعمیر باشد.

دیگر مقالات پیشنهادی ما