همه چیز در مورد بیمه ثالث

همه چیز در مورد بیمه ثالث

تاریخچه بیمه شخص ثالث

افزایش میزان تصادفات و حوادث مرتبط با وسایل نقلیه موتوری زمینی پس از جنگ جهانی اول، این الزام را به وجود آورد تا بیمه‌ای تحت عنوان بیمه شخص ثالث ایجاد شود. با توجه به افزایش استفاده از وسایل نقلیه موتوری، بیمه شخص ثالث در سال ۱۹۳۰ میلادی در بریتانیا و در سال ۱۳۴۷ در ایران برای اولین بار مورد استفاده قرار گرفت.

بیمه شخص ثالث

طبق قوانین مصوب در بیمه مرکزی، هرگونه خسارت مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث در حوادث رانندگی بر عهده بیمه شخص ثالث می‌باشد. بر اساس این قانون، خرید بیمه شخص ثالث برای کلیه وسایل نقلیه موتوری زمینی مانند اتومبیل‌های سواری، مسافربری، موتورسیکلت و غیره اجباری است، زیرا نداشتن این بیمه می‌تواند عواقب جبران ناپذیری را برای دارندگان این وسایل نقلیه ایجاد کند. با توجه به این نکته بیمه شخص ثالث یکی از راهکارهای ضروری و مهم در زندگی افراد جهت جبران خسارات و آسیب‌های ناشی از تصادفات به شمار می‌آید.

افراد تحت پوشش بیمه شخص ثالث

در بیمه شخص ثالث، شخص اول مالک وسیله نقلیه یا بیمه‌گزار محسوب می‌شود. شخص‌ ثانی به شرکت بیمه یا بیمه‌گر گفته می‌شود و شخص ثالث فرد یا افراد خسارت دیده را در بر می‌گیرد.

در یک حادثه رانندگی هزینه درمان، فوت و خسارت وارد شده به اموال تمامی افراد خسارت ‌دیده (جانی و مالی) تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند. البته در تعریف این بیمه راننده مقصر حادثه، شخص ثالث محسوب نمی‌شود، بنابراین برای جبران خسارت‌های جانی راننده مقصر، بیمه حوادث راننده به همراه بیمه‌نامه شخص ثالث ارایه می‌کنند. شایان ذکر است که بیمه حوادث راننده فقط خسارت‌های جانی وارد شده به راننده که شامل فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی است را شامل می‌شود و در زمینه خسارت‌های مالی هیچ نوع پوششی را پشتیبانی نمی‌کند.

بیمه شخص ثالث با بیشترین سهم در بازار بیمه

بیمه شخص ثالث پرطرفدارترین بیمه بین ایرانیان و تنها بیمه اجباری با بیشترین سهم از بازار بیمه ایران را در بر می‌گیرد. این نکته حایز اهمیت است که پیش از استفاده از هر نوع وسیله نقلیه باید بیمه نامه شخص ثالث و میزان اعتبار آن را برای پوشش‌دهی خسارت‌های مالی و جانی در برابر حوادث احتمالی پیشرو بررسی کرد.

مطلب مرتبط : بیمه کوتاه مدت بهتر است یا بلند مدت

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

پوشش‌های بیمه شخص ثالث به دو دسته مالی و جانی تقسیم می‌شوند و بیمه‌گر متعهد به پرداخت حداکثر پوشش بیمه شخص ثالث اتومبیل برای جبران خسارت‌های جانی و مالی مطابق با حداکثر تعهدات توافقی در بیمه ‌نامه شخص ثالث است.

پوشش جانی این بیمه شامل غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد آسیب دیده در حوادث رانندگی است. در پوشش مالی هم خسارت‌های مالی وارد شده به وسیله نقلیه یا اموال افراد خسارت دیده (غیر از راننده مقصر) جبران می‌شود.

سقف پرداخت هزینه‌ها در پوشش جانی بر اساس مبلغ دیه در ماه حرام تعیین می‌شود. باید توجه داشت که سقف پوشش مالی هم در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است. حداکثر پوشش مالی در بیشتر شرکت‌های بیمه معادل ۴۰ میلیون تومان است، ولی در برخی از شرکت‌ها در شرایط خاص تا ۲۲۰ میلیون تومان هم ممکن است این رقم افزایش یابد.

مطلب مرتبط :خرید آنلاین بیمه ثالث موتور سیکلت در بیمه شو

مبلغ دیه کامل

مبلغ دیه در ابتدای هر سال توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود. مبلغ دیه در سال ۱۳۹۹ و برای ماه‌های عادی ۳۳۰ میلیون تومان و برای ماه‌های حرام ۴۴۰ میلیون تومان ابلاغ شده است. سقف پوشش جانی بیمه شخص ثالث هم به اندازه مبلغ دیه در ماه حرام (۴۴۰ میلیون تومان) است و حداقل پوشش مالی به اندازه یک چهلم مبلغ دیه ماه حرام (۱۱ میلیون تومان) در نظر گرفته می‌شود. لازم به ذکر است که خسارت جانی راننده مقصر بر اساس دیه ماه غیر حرام (ماه عادی) پرداخت می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که ماه‌های حرام به ترتیب محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه هستند.

مطلب مرتبط :روش های انتقال بیمه شخص ثالث

نرخ بیمه نامه شخص ثالث در سال ۱۳۹۹

حق بیمه پایه شخص ثالث هر ساله توسط بیمه مرکزی تعیین و به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود. نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۹۹، نسبت به سال گذشته افزایش ۲۲ درصدی داشته است.

در جدول زیر نرخ بیمه شخص ثالث سال ۹۹ بر اساس وسایل نقلیه موتوری مختلف درج شده است.

نرخ بیمه سال ۹۹ (ریال)

وسیله نقلیه

۱۴.۱۴۲.۰۰۰

سواری شخصی کمتراز ۴ سیلندر

۱۶.۷۴۷.۰۰۰

سواری شخصی سیلندر پیکان، پراید و سپند

۱۹.۶۸۷.۰۰۰

سواری شخصی سایر ۴ سیلندر‌ها

۲۲.۰۳۲.۰۰۰

سواری شخصی بیش از ۴ سیلندر

۱۷.۳۲۵.۰۰۰

بارکش تا یک تن

۲۰.۸۶۱.۰۰۰

بارکش بیش از یک تن تا تن

۲۶.۴۰۶.۰۰۰

بارکش بیش از ۳ تن تا تن

۳۳.۸۳۱.۰۰۰

بارکش بیش از ۵ تن تا ۱۰ تن

۳۹.۳۶۷.۰۰۰

بارکش بیش از ۱۰ تن تا ۲۰ تن

۴۱.۷۲۲.۰۰۰

بارکش بیش از ۲۰ تن

۷.۲۵۹.۰۰۰

وسایل نقلیه کشاورزی

۱۰.۳۷۱.۰۰۰

وسایل نقلیه راهسازی و ساختمانی

۱۶.۸۵۴.۰۰۰

وسایل نقلیه حمل زباله و خیابان پاک‌کن‌ها

۴۰.۵۵۰.۰۰۰

خودروهای عمومی با ظرفیت ۷ نفر با راننده

۴۱.۷۲۲.۰۰۰

خودروهای عمومی با ظرفیت ۹ نفر با راننده

۴۲.۱۸۷.۰۰۰

ون با ظرفیت ۱۰ نفر با راننده

۵۱.۸۶۴.۰۰۰

مینی بوس با ظرفیت ۱۶ نفر با راننده

۵۳.۸۷۴.۰۰۰

مینی بوس با ظرفیت ۲۱ نفر با راننده

۷۹.۴۴۴.۰۰۰

اتوبوس با ظرفیت ۲۷ نفر با راننده و کمک راننده

۹۹.۹۵۱.۰۰۰

اتوبوس با ظرفیت ۴۰ نفر با راننده و کمک راننده

۱۰۶.۰۷۴.۰۰۰

اتوبوس با ظرفیت ۴۴ نفر با کمک راننده و کمک راننده

خسارات خارج از تعهد بیمه شخص ثالث

درصورتی‌که خسارت وارد شده به دلایل زیر باشد، جبران خسارت بر عهده بیمه شخص ثالث نیست:

  • خسارت وارده به ‌وسیله نقلیه مسبب حادثه
  • خسارت وارده به محموله‌های وسیله نقلیه مسبب حادثه
  • خسارت مستقیم و غیرمستقیم ناشی از تشعشات اتمی و رادیواکتیو
  • خسارت ناشی از محکومیت جزایی و پرداخت جرایم

محاسبه بیمه شخص ثالث

برای محاسبه قیمت نهایی بیمه شخص ثالث عوامل مختلفی دخیل هستند که در زیر به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱) حق بیمه پایه اعلام شده

بیمه مرکزی هر ساله حداکثر و حداقل مبلغ حق بیمه‌ شخص ثالث را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند که این مبلغ بر اساس میزان دیه همان سال تعیین‌‌‌‌‌ می‌شود.

۲) تخفیف عدم خسارت

یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت بیمه است. به این معنی که به تعداد سال‌‌‌‌‌هایی که بیمه‌گزار از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد، به بیمه ‌نامه او تخفیف عدم خسارت تعلق‌‌‌‌‌ می‌گیرد. در ‌این صورت، زمانی که شخص بیمه‌گزار اقدام به تمدید بیمه ‌نامه خود نماید، تخفیف تعداد سال‌های عدم‌خسارت بر حق‌بیمه پرداختی جدید آن اعمال می‌‌شود و مبلغ آن کاهش پیدا می‌کند.

در قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث، این تخفیفات به جای ۸ سال، در ۱۵ سال اعمال می‌شود. نحوه اعمال تخفیف عدم خسارت در قانون جدید در جدول زیر آمده است.

میزان تخفیف به درصد

تخفیف عدم خسارت

سال اول تخفیف

%۱۰

سال دوم تخفیف

%۱۵

سال سوم تخفیف

%۲۰

سال چهارم تخفیف

%۲۵

سال پنجم تخفیف

%۳۰

 

دیگر مقالات پیشنهادی ما