پوشش هزینه‌های پزشکی در بیمه عمر شامل چه مواردی می‌شود؟

پوشش هزینه‌های پزشکی در بیمه عمر شامل چه مواردی می‌شود؟

پوشش هزینه‌های پزشکی در بیمه عمر شامل چه مواردی می‌شود؟

اغلب افراد با شنیدن نام بیمه عمر چنین تصور می‌کنند که این بیمه تنها در صورت فوت بیمه‌گزار اقدام به پرداخت خسارت می‌کند، در حالی‌که این تصور کاملاً اشتباه بوده و بیمه عمر در کنار پرداخت سرمایه فوت و همچنین پرداخت سود قابل توجهی به حق بیمه‌ها، پوشش‌های ارزشمند دیگری را در زمان حیات بیمه‌شدگان به آن‌ها ارائه می‌کند که پوشش‌ هزینه‌های پزشکی بخشی از آن‌ها است. در ادامه به بررسی موارد تحت پوشش‌ هزینه‌های پزشکی بیمه عمر خواهیم پرداخت.

مطلب مرتبط :مطلب مرتبط :غرامت فوت در بیمه عمر چیست ؟

بیمه عمر نوعی بیمه درمان تکمیلی است!

هدف اصلی بیمه عمر، ایجاد یک صندوق پس‌انداز مالی برای بیمه‌شده است، اما بیمه عمر به این هدف محدود نیست و بیمه‌شده را در لحظات سخت زندگی همراهی نموده و تحت پوشش‌های متنوعی قرار می‌دهد. «پوشش فوت» و «پوشش سرمایه فوت به‌علت حادثه» جزو پوشش‌های اصلی بوده و پوشش‌های اضافی به‌صورت اختیاری و تحت نام «پوشش‌های تکمیلی» به بیمه‌شده ارائه می‌شوند. پوشش‌ هزینه‌های پزشکی بخشی از پوشش‌های تکمیلی محسوب می‌شوند که البته به وسعت پوشش‌های بیمه درمان تکمیلی نمی‌باشد، ولی موارد ضروری که هزینه‌های سنگینی را بر روش بیمه‌شدگان تحمیل می‌کنند، پوشش می‌دهد. این پوشش‌ها عبارتند از:

پوشش هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه بیمه عمر

این پوشش یکی از پوشش‌های اضافی بیمه عمر بوده و بیمه‌گزار مخیر است که در زمان خرید بیمه عمر، آن را به بیمه‌نامه خود اضافه کند. بیمه‌شده برای افزودن این پوشش به بیمه‌نامه عمر باید مبالغی را پرداخت کند و در مقابل پرداخت این مبلغ اضافه می‌تواند تا سقف مشخص‌شده توسط شرکت بیمه مربوطه از آن استفاده نماید.

این پوشش، هزینه‌های درمانی را که در اثر وقوع حادثه برای بیمه‌شده ایجاد می‌شوند، در بر‌می‌گیرد. به‌عبارت دیگر، آن دسته از هزینه‌های بستری و پزشکی که بدون عمد یا دخالت بیمه‌گزار رخ داده‌ باشند، تا سقف مشخصی تحت پوشش هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه قرار می‌گیرند.

مطلب مرتبط : غرامت فوت در وجه چه کسی پرداخت می شود ؟

حوادثی که تحت این پوشش قرار می‌گیرند، عبارتند از:

  • غرق شدن
  • مسمومیت با گاز، اسید و مواد خورنده
  • ابتلا به بیماری‌های ویروسی یا باکتریایی
  • آسیب دیدن در زمان دفاع مشروع یا نجات اشخاص و اموال

حوادثی که تحت پوشش قرار نمی‌گیرند، عبارتند از:

  • خودکشی
  • مست کردن و عواقب آن
  • استعمال مواد مخدر و عواقب آن
  • ارتکاب جرم چه به‌عنوان عامل اصلی و چه مشارکت و مباشرت در آن
  • فوت بیمه‌شده به‌صورت عمدی طی جرم
  • پرش با چتر نجات و سقوط آزاد

به‌منظور دریافت خسارت‌های پزشکی ناشی از حادثه، فرد بیمه‌شده باید در مدت کمتر از ۶۰ روز پس از پرداخت صورت‌حساب هزینه‌های درمانی، مدارک درمان و هزینه‌های خود را به شرکت بیمه‌ای که با آن قرارداد دارد، ارائه کند.

پوشش هزینه‌های درمان

خریدار بیمه عمر باید از ابتدا این پوشش را در قرارداد خود اضافه کرده باشد تا بتواند در صورت نیاز از آن استفاده نماید. برخی شرکت‌های بیمه عمر با رسیدن اندوخته مالی بیمه‌شده به میزان معینی، این پوشش را به فرد ارائه می‌کنند. شرکت‌های بیمه عمر قوانین متفاوتی در این زمینه دارند، ولی معمولاً بیمه‌شدگان را تا ۷۰ سالگی تحت این پوشش قرار می‌دهند.

پوشش تکمیلی امراض خاص

علاوه بر مواردی که در زمره بیماری‌های عمومی قرار می‌گیرند و شرکت‌های بیمه عمر بر اساس قوانین و شرایط خود اقدام به پرداخت خسارت برای آن‌ها می‌نمایند، بیماری‌های دیگری نیز وجود دارند که تحت عنوان بیماری‌های خاص طبقه‌بندی شده و تحت پوشش امراض خاص قرار می‌گیرند.

منظور از بیماری‌های خاص، هرگونه عارضه جسمی و اختلال ناشی از پنج بیماری سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی باز قلب، پیوند اعضای اصلی بدن و سرطان است. البته نوع و تعداد بیماری‌های تحت پوشش در برخی از شرکت‌های بیمه متفاوت است، ولی به‌طور کلی اغلب شرکت‌های بیمه عمر، این پنج بیماری را به‌عنوان امراض خاص در نظر گرفته‌اند.

پوشش نقص عضو و ازکارافتادگی

پوشش نقص عضو و ازکارافتادگی جزو پوشش‌های اختیاری است که فرد بسته به نظر خود می‌تواند آن را به بیمه‌نامه خود اضافه کند. لازم به‌ذکر است که برخی شرکت‌های بیمه این پوشش را در دو دسته مجزای ناشی از بیماری و ناشی از حادثه قرار می‌دهند.

بر اساس قوانین بیمه مرکزی ایران، در صورتی‌که فرد بیمه‌شده در زمان پرداخت حق بیمه در اثر حادثه، دچار نقص عضو و یا ازکارافتادگی مورد تأیید پزشک معتمد بیمه شود، شرکت‌ بیمه ملزم به پرداخت خسارت از محل اندوخته بیمه است.

مطلب مرتبط : پوشش امراض خاص در بیمه عمر شامل چه مواردی است ؟

این پوشش برای دارنده بیمه‌نامه این اطمینان خاطر را ایجاد می‌کند که در صورت وقوع حادثه منجر به نقص عضو و یا ازکارافتادگی از ادامه پرداخت حق بیمه معاف می‌شود و می‌تواند مبلغی را از محل سرمایه خود از شرکت بیمه دریافت کند. سرمایه پوشش تکمیلی نقص عضو به‌عنوان درصدی از سرمایه فوت محاسبه می‌شود.

پوشش‌های پزشکی شرکت‌های بیمه مختلف

شرکت‌های بیمه مختلف از نظر سقف پوشش‌های پزشکی، رده سنی و همچنین تنوع بیماری‌های تحت پوشش تا حدودی با یکدیگر تفاوت دارند که در جدول ذیل به برخی از این موارد پرداخته‌ایم.

پوشش‌ها

بیمه ایران

بیمه پاسارگاد

بیمه سامان

بیمه کارآفرین

بیمه ملت

تعداد امراض خاص تحت پوشش

۵

۵

۵

۵

۵

سن تحت پوشش امراض خاص

۰ تا ۶۰ سالگی

۱۲ تا ۶۰ سالگی

۰ تا ۶۰ سالگی

۲۰ تا ۶۰ سالگی

۳ ماهگی تا ۶۰ سالگی

پوشش امراض خاص

۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان

۲۰۰ میلیون تومان

۳۰میلیون

۳۰ میلیون تومان

۵۰ میلیون تومان

سن پوشش نقص عضو حادثه

۰ تا ۷۰ سالگی

۱۲ تا ۷۰ سالگی

۴ تا ۷۵ سالگی

ندارد

۳ ماهگی تا ۷۰ سالگی

پوشش نقص عضو حادثه

۱۰۰ میلیون تومان

۲۵۰ میلیون تومان

۱۰۰ درصد سرمایه فوت

ندارد

۱۰۰ میلیون تومان

سن پوشش هزینه درمان

۰ تا ۷۰ سالگی

۱۲ تا ۷۰ سالگی

۰ تا ۷۰ سالگی

ندارد

۳ ماهگی تا ۷۰ سالگی

سقف پوشش هزینه درمان

۵ میلیون تومان

۲۵ میلیون تومان

۲۰ میلیون تومان

ندارد

۱۰ میلیون تومان

سن پوشش از‌کار‌افتادگی

۱۸ تا ۷۰ سالگی

۱۵ تا ۶۰ سالگی

۱۸ تا ۶۰ سالگی

۱۵ تا ۷۰ سالگی

۱۸ تا ۶۰ سالگی

پوشش از‌کار‌افتادگی

۱۰۰ میلیون تومان

۶۰ میلیون تومان

تا ۳ برابر حق بیمه سالانه

تا سقف سرمایه فوت طبیعی

۱۰۰ میلیون تومان

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که پوشش‌های پزشکی بیمه عمر تنها یکی از چندین معیار انتخاب بیمه عمر هستند و متقاضیان بیمه عمر باید به نکات مختلفی همچون میزان سوددهی، حق بیمه پرداختی، سرمایه فوت و … توجه داشته باشند.

دیگر مقالات پیشنهادی ما