چرا بیمۀ آتش‌سوزی اصناف ضرورت دارد؟

ضروریت بیمه‌نامه آتش‌سوزی اصناف

چرا بیمۀ آتش‌سوزی اصناف ضرورت دارد؟

تقریبا همه می‌دونیم که کارکرد بیمه چیه. البته شاید تصور کنید که بیمه جایی هست که بعد از حادثه میاد و خسارت رو پرداخت میکنه و ما از سنگینی هزینه‌های احتمالی خلاص میشیم. این قضیه گویا به دریانوردان و بازرگانانی برمی‌گرده که دور هم جمع میشدن و تعهد می‌کردن که توی سود و زیان شریک حال هم باشن. اما اگه به بیمه از جهت دیگه نگاهی بندازیم، متوجه میشیم که کارکرد اصلی بیمه کاهش ریسک هست. شما با بیمه کردن، در واقع از دغدغۀ اینکه با یک حادثه متحمل خسارتی سنگین بشید تا حدود زیادی رهایی پیدا می‌کنید. حادثه‌ای که خبر هم نمی‌کنه. پس بیمه مدام داره برای شما امنیت روانی ایجاد می‌کنه و اصلا اینطور نیست که فقط توی حوادث خودشو نشون بده.

این متن در مورد مواردی هست که بیمه‌نامه آتش‌سوزی اصناف شامل‌شون میشه. یه نگاه کلی به این بیمه‌نامه مهم و اینکه چه خطرات و خساراتی رو میشه با این بیمه پوشش داد. بهتره بدونیم که طبق گفتۀ جلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی شهر تهران، به طور میانگین چیزی در حدود ۲۵۰ حادثۀ آتش‌سوزی فقط در شهر تهران اتفاق میوفته. ۹۰درصد از این حوادث ریشه در بی‌احتیاطی‌های شهروندان و بی‌دقتی در ساخت و ساز داره.

موارد عمومی تحت پوشش بیمه‌نامه آتش‌سوزی اصناف

به طور کلی بیمه‌نامه آتش سوزی اصناف موارد زیر رو شامل میشه:

 • آتش‌سوزی
 • انفجار
 • صاعقه و زلزله
 • سیل
 • طوفان، گردباد، تندباد
 • سقوط هواپیما، بالگرد و قطعات اشیا جدا شده از آن‌ها
 • شکست شیشه
 • ترکیدگی لوله‌های آب
 • ضایعات ناشی از آب برف و باران
 • سرقت با شکست حرز
 • مسئولیت مالی در قبال همسایگان خسارت دیده
 • پاکسازی محل حادثه
 • سرقت
 • وقفه در فعالیت(عدم النفع)
انتخاب بیمه نامه آتش سوزی
(انتخاب بیمه نامه آتش سوزی)

چطوری بیمه‌نامه آتش‌سوزی مناسب انتخاب کنم؟

بهتره بیمه‌ای رو انتخاب کنیم که کارشناسان متخصصی داره و طبق تعهد بیمه‌نامه آتش‌سوزی اصناف، بعد از حادثه شرایط رو بررسی کنن و پیشگیر از وقوع حادثه‌های احتمالی بعدی باشن. مورد دیگه که اهمیت داره اینه که تا چه حد می‌خواید پوشش بدید؟ در واقع چقدر می‌خواید حق بیمه پرداخت کنید. هرچی حق بیمه بالاتر بره به همون نسبت خسارت پرداختی هم بالاتر میره.

بیمه‌نامه آتش‌سوزی اصناف طوری هست که یک سری موارد کلی داره و برخی مواردش رو باید ضمیمۀ اون کرد. مثل زلزله. پس نیاز خودتون رو بشناسید و شرکت بیمه‌ای رو بدون توجه به قیمت، مطابق نیازی که دارید انتخاب کنید. معمولا بیمه‌نامه آتش‌سوزی اصناف شامل آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه(آصا) هستش که میشه مطابق درخواست بیمه‌گذار مواردی به اون اضافه بشه.

یکی از موارد دیگه قضیۀ شناور بودن بیمه‌نامه آتش‌سوزی اصناف هستش. بهرحال برخی کسب‌وکارها، موجودی سرمایه متفاوتی دارن و ممکنه تا ماه دیگه کلی افزایش پیدا کنه. اینطوری باید سرمایه هرماه صورت جلسه بشه و تحویل شرکت بیمه‌ای بشه. حق بیمه‌ای طبق این صورت جلسه‌ها تعیین میشه و میانگینی برای سال تعیین میشه. حتما با چند شرکت نشست داشته باشید و از چند و چون کار آگاه بشید که شرکت بیمه‌ای متعهدی بیمه‌نامۀ متناسب با نیاز شما رو پیشنهاد بده.

مخاطبین بیمه‌نامه آتش‌سوزی اصناف تمامی افراد عضو اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی و همچنین خانواده‌های آسیب‌دیده است. البته این بیمه‌نامه خسارات مالی رو جبران می‌کنه و نه جانی و بدنی. برای پوشش دادن این بخش نیاز به بیمه‌نامۀ مجزا هست. مگر اینکه در مواردی این استثنا هم توی بیمه‌نامه شرط بشه.

آتش‌سوزی از حوادث معمول در دنیاست

اینکه بدونیم طبق آمار در سال ۲۰۱۷میلادی چیزی در حدود ۹میلیون نفر آسیب دیدن، اهمیت بیمه‌نامه آتش‌سوزی رو مشخص می‌کنه. سال ۹۵ ما یکی از غم‌انگیزترین حوادث این چند دهه را با ساختمان پلاسکو تجربه کردیم. حادثه‌ای تلخ که خسارات سنگین مالی و جانی رو در پی داشت. همیشه پیشنهاد اینه که با کارشناسان بیمه برای بررسی جامع ساختمان مشاوره بگیرید.بیمه آتش‌سوزی نیاز ضروری هر کسب‌وکاری که زیر سقف است

معمولا شرکت‌های بیمه، بیمه‌نامه آتش‌سوزی خودشون رو بر اساس مکان دسته‌بندی می‌کنن. بیمه‌نامه آتش‌سوزی اصناف از این جهت حائز اهمیت هست که بعد از آتش‌سوزی بنگاه اقتصادی، نه تنها اموال و ساختمان مورد نظر تخریب میشن، بلکه منبع درآمد هم قطع میشه و ممکنه چندین خانواده تحت تاثیر بی‌احتیاطی یا عدم رعایت نکات ایمنی ساختمان بشن. سعی کنید سراغ بیمه‌نامه‌ آتش‌سوزی برید که با شرایط بازسازی و جایگزینی همراه باشه. اینطوری نرخ تورم هم اعمال میشه و ارزش واقعی روز املاک و ساختمان محاسبه میشه. با این تفاسیر اگه به هر دلیل بیمه آتش‌سوزی اصناف براتون حائز اهمیت نبوده، بهتره اول یه بررسی جامع بکنید و هرچه زودتر اقدام کنید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما