کدام بیمه تکمیلی پوشش بهتری برای زایمان دارد ؟

کدام بیمه تکمیلی پوشش بهتری برای زایمان دارد ؟

کدام بیمه تکمیلی پوشش بهتری برای زایمان دارد ؟

فرزنددارشدن یکی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی است، مهم نیست فرزند چندم شما باشد باز هنگام زایمان نگرانی و استرس از بابت پرداخت هزینه‌های بیمارستان و همچنین کیفیت خدمات بیمارستان برای شما مهم است. علاوه بر اینکه هزینه‌های درمانی و زایمان مخصوصا سزارین، مساله‌ی بزرگی است چرا که با بالارفتن هزینه‌ها، این هزینه نیز بالا رفته و به یک نگرانی تبدیل شده‌است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بیمه درمان تکمیلی، پرداخت هزینه‌های زایمان است. هزینه زایمان شامل بستری، آزمایش و معاینه قبل از تولد می‌شود اگر همه‌ این هزینه‌ها را در ۹ ماه بارداری حساب کنیم مبلغ قابل توجهی می‌شود که خانواده‌ها باید از جیب خود بپردازند. همچنین این هزینه‌ها در صورتی است که زوج‌ها مشکل جسمانی خاصی برای بارور شدن نداشته باشند یعنی در صورت مشاهده مشکل نازایی و ناباروری این هزینه‌ها بسیار بیشتر خواهد شد. انتخاب بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان با درنظر گرفتن حداقل دوره انتظار (دوره‌ی انتظار دریافت هزینه‌ی زایمان) و کمترین فرانشیز (در بیمه بخشی از خسارت را خود فرد یعنی بیمه‌شده باید پرداخت کند. این مبلغ همان فرانشیز است)، موضوعی است که در این مطلب به آن پرداخته ایم. البته بایستی ذکر کنیم که هزینه‌های زایمان توسط بیمه‌های عادی ارائه نمی‌شود مگر هزینه‌های تجویز و خرید دارو.

کدام بیمه‌ها خدمات زایمان را ارائه می‌کنند؟

در سال های اخیر بعضی از شرکت ها بیمه درمان تکمیلی را به شکل انفرادی و خانوادگی ارائه می‌کنند. برخی شرکت‌های بیمه‌گر نیز تنها به دارندگان بیمه عمر، خدمات بیمه تکمیلی را ارئه می کنند. اما هیچ کدام پوشش زایمان ندارند. بنابراین به بیمه‌ی تکمیلی خود دقت کنید، تا حتما پوشش زایمان را ارائه کنند، در غیر اینصورت هنگام زایمان خود یا همسرتان مجبور به پرداخت هزینه یا استفاده از بیمه‌ی دیگری خواهید شد.

فرانشیز

فرانشیر، هزینه‌ای است که در بیمه های تکمیلی توسط شخص پرداخت می‌شود. هر چه این مبلغ (فرانشیز) در شرکتی کمتر باشد، هزینه ی درمانی بیشتری توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد. فرانشیز در ایران، از ۰ تا ۳۰ درصد و متغییر است. همچنین با توجه به انفرادی یا گروهی بودن بیمه درمان تکمیلی، میزان فرانشیز نیز متغییر است. میزان فرانشیز را از شرکت بیمه‌گر جویا شوید.

دوره ی انتظار

بعضی از پوشش های بیمه درمان تکمیلی دوره ی انتظار دارد. به این معنی که در مدت مشخصی بعد از خرید بیمه نمی توان از آن پوشش استفاده کرد. پوشش زایمان هم جزو همین موارد است.

دوره ی انتظار در شرکت های مختلف متفاوت است. دوره ی انتظاری که هرشرکت در نظر می گیرد، در انتخاب بهترین بیمه درمان تکمیلی برای زایمان، موثر خواهد بود.

دوره انتظار پوشش زایمان در بیمه تکمیلی معمولا بین ۹ تا ۱۲ ماه است. اما در بیمه‌های تکمیلی گروهی، مدت زمان این دوره با توجه به نوع بیمه‌ی خریداری شده، متغییر است. یعنی هرچه تعداد بیمه شدگان در بیمه‌ی گروهی بیشتر باشد، دوره‌ی انتظار نیر کمتر خواهد بود.

مثلا در گروه‌های زیر ۱۰۰۰ نفر، دوره انتظار ۶ ماهه و در گروه‌های بالای ۱۰۰۰ نفر، دوره انتظار ۳ ماهه (یا بدون دوره انتظار) خواهد بود. دوره‌ی انتظار پوشش زایمان در بیمه تکمیلی انفرادی هم معمولا ۹ ماه است. و این گزینه بسیار مهم است تا هزینه‌ی اضافی را برای مدت زمان طولانی به شرکت‌های بیمه پرداخت نکنید. پس قبل از تصمیم به حاملگی حتما خود را بیمه کنید. اگر از سوی شرکت یا سازمانی بیمه‌ی تکمیلی می‌شوید حتما به زمان شروع بیمه‌ی تکمیلی خود دقت کنید.

سقف تعهد بیمه

هر کدام از طرح‌های بیمه تکمیلی، پوشش ها، سقف تعهدات و حق بیمه متفاوتی دارند.

سقف پوشش زایمان نیز در طرح‌های مختلف بیمه تکمیلی متفاوت بوده و از حداقل ۱ میلیون تومان تا حداکثر ۲۰ میلیون تومان متغیر است.

مثلا اگر سقف پوشش زایمان در بیمه تکمیلی شما۳۵ میلیون تومان باشد، در اینصورت شما فقط تا سقف ۳میلیون تومان می‌توانید از سقف بیمه‌ برای هزینه‌های مربوط به زایمان خود، استفاده کنید. و مابقی را بایستی خودتان پرداخت کنید. البته در حالات کمتر از سقف نیز میزانی به درصد بعنوان فرانشیز، پرداخت خواهید کرد.

پس در زمان خرید بیمه تکمیلی، حتما به سقف پوشش زایمان آن دقت کنید تا در زمان استفاده از بیمه و دریافت خسارت با مشکلی مواجه نشوید. هرچه سقف پرداختی بیشتر باشد، بیمه‌ی تکمیلی نیز گرانتر خواهد بود.

هزینه‌ی آزمایش‌های پزشکی

بهترین بیمه‌ی تکمیلی برای زایمان، بیمهای است که بیشترین هزینه را برای خدمات آزمایش، سونوگرافی را پرداخت کند که البته هزینه‌ی چکاب و غربالگری در اغلب شرکت‌های بیمه، ارائه نمی‌شود پس در بیمه‌نامه‌ی خود به این گزینه توجه کنید.

میزان این خدمات پاراکلینیکی از ۲۰۰ هزارتومان تا یک میلیون توامان است

دیگر مقالات پیشنهادی ما