Skip to content

فهرست مطالب

اگر در ایران زندگی می‌کنید و مالک یکی از انواع وسایل نقلیه‌ی موتوریِ زمینی هستید، خرید و تمدید به‌موقع بیمه شخص ثالث یکی از مسئولیت‌ها و وظایف مهم شماست. حتی اگر اهل رانندگی کردن نیستید یا اتومبیل‌تان را از پارکینگ خانه بیرون نمی‌آورید، باز هم وظیفه دارید تا بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث‌تان را هر سال تمدید کنید. چرا که پوشش بیمه شخص ثالث یک بیمه‌نامه‌ی اجباری‌ است که در آن جبران خسارت‌های جانی و مالیِ وارد شده به اشخاص ثالث در حوادث رانندگی، تحت‌پوشش شرکت بیمه قرار می‌گیرد.

با توجه به کاربرد و اهمیت بالای پوشش شخص ثالث، اغلب شرکت‌های بیمه در این رشته‌ی بیمه‌ای فعالیت می‌کنند. در میان تمام این شرکت‌ها، بیمه شخص ثالث پارسیان یکی از بیمه‌نامه‌های خوب و مطمئنی‌ست که می‌توانید با خیال راحت آن را برای وسیله‌ی نقلیه‌تان تهیه کنید. در ادامه‌ی این مطلب از بلاگ بیمه‌شو، سراغ معرفی بیمه شخص ثالث پارسیان و پوشش‌های آن می‌رویم تا بیشتر با این بیمه‌نامه‌ی مهم و پرکاربرد آشنا شوید. با ما همراه باشید.

معرفی شرکت بیمه پارسیان

«دنیا دنیا آرامش با بیمه پارسیان.» این شعار شرکت بیمه پارسیان است. شرکتی که فعالیتش را از سال ۱۳۸۲ آغاز کرده است و در حال حاضر یکی از معتبرترین شرکت‌های بیمه‌ی داخلی‌ با بهترین سطح توانگری یک (بهترین سطح توانگری از نظر بیمه ‌مرکزی)‌ به‌شمار می‌رود. همچنین گروه مالی بانک پارسیان و شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان از بزرگ‌ترین سهام‌داران این مجموعه‌ی بیمه‌ای هستند و به این‌ترتیب، شرکت بیمه پارسیان از نظر سهم سرمایه و سهم بازار در میان بزرگ‌ترین شرکت‌های بیمه‌ی خصوصی ایران قرار می‌گیرد.

بیمه پارسیان در زمینه‌ی صدور انواع بیمه‌نامه‌های اشخاص، اموال و مسئولیت فعالیت می‌کند و در کنار بیمه‌های بازرگانی، مجوز فعالیت در حوزه‌ی بیمه‌های اتکایی را هم از سازمان بیمه مرکزی دریافت کرده است. با در نظر گرفتن پیشینه و سابقه‌ی فعالیت بیمه پارسیان، می‌توانیم بگوییم که این شرکت یکی از معتبرترین و بهترین بیمه‌گرهای ایران است.

با بیمه شخص ثالث پارسیان آشنا شوید

بیمه-شخص-ثالث-پارسیان

هرچقدر هم که برای تردد در سطح شهر از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنیم؛ نمی‌توانیم این حقیقت مهم را انکار کنیم که هر خانه‌ای بالاخره به یک اتومبیل نیاز دارد. به این‌ترتیب، اتومبیل شخصی‌مان نقش مهمی در زندگی‌مان پیدا می‌کند که باید به آن اهمیت بدهیم. معاینه‌ی فنی، تعمیر و رسیدگی به خودرو، کارواش و رعایت نظافت خودرو، نصب دزدگیر و محافظت از آن؛ تنها گوشه‌ای از این مراقبت‌هاست. در کنار تمام اقدامات، خرید بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث را هم باید جدی بگیریم.

با خرید بیمه شخص ثالث پارسیان، می‌توانید خسارت‌هایی را که توسط اتومبیل شما به اشخاص دیگر وارد می‌شود، جبران کنید. فرقی نمی‌کند که این خسارت‌ها مالی است یا جانی، بیمه شخص ثالث پارسیان هردوی این خسارت‌ها را جبران می‌کند. حتی به کمک این بیمه‌نامه، می‌توانید بابت خسارت جانی واردشده بر راننده‌ی مقصر نیز غرامت دریافت کنید.

پوشش های بیمه شخص ثالث پارسیان

تمام شرکت‌های بیمه موظف‌اند تا پوشش‌های دقیق و یکسانی را طبق قانون «بیمه اجباری شخص ثالث» ارائه دهند. پس از نظر پوشش‌های بیمه‌نامه‌ای، فرقی نمی‌کند که بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث‌تان را از کدام شرکت تهیه می‌کنید. آنچه که اهمیت دارد کیفیت، رتبه‌ی رضایتمندی مشتریان و نحوه‌ی پرداخت خسارت است که شرکت‌های بیمه را از یکدیگر متمایز می‌سازد.

به‌هرحال، با خرید بیمه شخص ثالث پارسیان، به تمام پوشش‌های زیر دسترسی خواهید داشت:

 • جبران خسارت جانی وارد شده به اشخاص ثالث ناشی از حادثه‌ی رانندگی: سقف تعهدات بیمه پارسیان در این پوشش برابر با نرخ دیه‌ی مرد مسلمان در یکی از ماه‌های حرام است.
 • جبران خسارت مالی وارد شده به اشخاص ثالث ناشی از حادثه‌ی رانندگی: حداقل تعهدات بیمه پارسیان در این پوشش برابر با دو و نیم درصد از نرخ دیه‌ی مرد مسلمان در یکی از ماه‌های حرام است. همچنین، حداکثر خسارت پرداختی در این پوشش برابر با نیمی از نرخ دیه‌ی مرد مسلمان در یکی از ماه‌های حرام خواهد بود.
 • جبران خسارت‌ جانی وارد شده به راننده‌ی خودروی مقصر در حادثه‌ی رانندگی: سقف تعهدات در این پوشش برابر با دیه‌ی مرد مسلمان در یکی از ماه‌های عادی و غیرحرام است.

مزایای خرید بیمه شخص ثالث پارسیان

مزایای-خرید-بیمه-شخص-ثالث
 • حمایت شرکت بیمه پارسیان از بیمه‌گذار و راننده با پرداخت دیه و جبران خسارت‌های جانی و مالی ناشی از تصادف‌های رانندگی، در صورتی‌که راننده یا بیمه‌گذار در آن حادثه مقصر شناخته شوند.
 • امکان پرداخت سریع و آسان خسارت توسط یکی از ۶۲ مرکز پرداخت خسارت شرکت بیمه پارسیان
 • امکان خرید قسطی بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث پارسیان
 • امکان خرید بیمه‌نامه‌ی کوتاه‌مدت شخص ثالث پارسیان برای آن دسته از بیمه‌گذارهایی که می‌دانند به زودی وسیله‌ی نقلیه‌شان را می‌فروشند یا به هر دلیل دیگری، تمایلی به خرید بیمه‌نامه‌ی یک‌ساله ندارند. به‌ این‌ترتیب، امکان خرید بیمه‌نامه با اعتبار سه‌ ماهه، شش ماهه و نه ماهه نیز برای بیمه‌گذار فراهم است.
 • امکان افزایش سقف تعهدات بیمه‌گر در زمان صدور بیمه‌نامه وجود دارد. البته بدیهی‌ست که افزایش سقف تعهدات روی نرخ حق‌بیمه نیز تاثیر می‌گذارد و باعث افزایش آن می‌شود.
 • امکان خرید آنلاین بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث پارسیان وجود دارد. به این‌ترتیب، دیگر نیازی به مراجعه‌ی حضوری برای تکمیل فرم پیشنهاد بیمه، ارائه‌ی مدارک و پرداخت حق‌بیمه نخواهد بود و تمام فرایند صدور بیمه‌نامه به‌صورت آنلاین و غیرحضوری انجام می‌شود.

محاسبه نرخ خرید بیمه شخص ثالث پارسیان

نکته‌ی مهمی که درباره‌ی انواع بیمه‌نامه‌های شخص ثالث باید بدانید آن است که نرخ پایه‌ی حق‌بیمه‌ی شخص ثالث، هر سال توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود. اما مواردی مانند تخفیف عدم خسارت یا افزایش سقف تعهدات بیمه‌گر، روی نرخ پایه تاثیرگذار می‌گذارند. در حالت کلی، موارد زیر در محاسبه‌ی نرخ بیمه شخص ثالث تاثیرگذار خواهند بود:

 • نوع، کاربری، مدل و سال ساخت خودرو
 • تخفیف عدم خسارت
 • جریمه‌ی دیرکرد تمدید بیمه‌نامه
 • تخفیف‌های درون‌سازمانی شرکت بیمه پارسیان به مناسبت‌های مختلف
 • سقف تعهدات بیمه‌گر در پوشش‌های مالی
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه (کوتاه‌مدت یا یک‌ساله)

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث پارسیان

تخفیف بیمه ثالث پارسیان

همان‌طور که گفتیم یکی از مواردی که باعث کاهش نرخ حق‌بیمه‌ی نهایی می‌شود، تخفیف عدم خسارت است. اگر بیمه‌گذار در سالِ قبلِ بیمه‌ای یا سال‌های گذشته هیچ خسارتی از محل بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث‌اش دریافت نکرده باشد، به‌عنوان بیمه‌گذاری کم‌ریسک شناخته می‌شود و به این‌ترتیب، در زمان تمدید بیمه‌نامه‌اش درصد مشخصی از مبلغ حق‌بیمه‌ی نهایی او کسر خواهد شد. محاسبه‌ی نرخ تخفیف عدم خسارت به کمک جدول زیر صورت می‌گیرد:

سال اولسال دومسال سومسال چهارمسال پنجمسال ششمسال هفتمسال هشتمسال نهمسال دهمسال یازدهمسال دوازدهمسال سیزدهمسال چهاردهم
۵%۱۰%۱۵%۲۰%۲۵%۳۰%۳۵%۴۰%۴۵%۵۰%۵۵%۶۰%۶۵%۷۰%

همچنین به‌خاطر داشته باشید که مالکین ماشین‌های نو و صفر کیلومتر نیز می‌توانند تا سه ماه پس از تاریخ تحویل ماشین، بیمه‌‌نامه‌ی شخص ثالث پارسیان را با پنج درصد تخفیف تهیه کنند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی از بیمه شخص ثالث پارسیان

 • کد یکتای بیمه‌نامه‌ی شخص‌ثالث راننده‌ی مقصر و شخص زیان‌دیده
 • گواهینامه‌ و کارت ملی راننده‌ی مقصر حادثه و شخص زیان‌دیده
 • کارت ماشین یا سند خودروی طرفین حادثه
 • تکمیل و امضای فرم اعلام خسارت
 • حضور وسیله‌ی نقلیه‌ی طرفین حادثه در محل نمایندگی بیمه‌ پارسیان

مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی از بیمه شخص ثالث پارسیان

دریافت خسارت جانی بیمه پارسیان

برای دریافت غرامت و دیه از محل بیمه‌نامه‌ی شخص ثالث پارسیان، در کنار ارائه‌ی مدارکی که در بخش پرداخت خسارت مالی به آن اشاره کردیم؛ فرم‌های زیر نیز باید تکمیل شوند:

 • فرم اعلام خسارت جانی
 • فرم درخواست مدارک از مراجع ذی‌صلاح قضائی
 • فرم درخواست مدارک از مراکز درمانی

بعد از بررسی و تائید مدارک قضائی و درمانی توسط کارشناس خسارت بیمه‌ی پارسیان، مبلغ غرامت با درنظر گرفتن جزئیات بیمه‌نامه به شخص زیان‌دیده یا ورثه‌ی او پرداخت خواهد شد. همچنین اگر راننده‌ی مقصر دچار آسیب و صدمه‌ی جانی شده باشد، مبلغ غرامت به او یا ورثه‌اش پرداخت می‌شود.

در مطلبی که خواندید با بیمه شخص ثالث پارسیان و پوشش‌های آن آشنا شدید. همان‌طور که گفتیم خرید و تمدید بیمه شخص ثالث برای هر کسی که مالک خودرو یا هرنوع وسیله‌ی نقلیه‌ی دیگری‌ست، الزامی و واجب است. پس همین حالا نگاهی به تاریخ اعتبار بیمه‌نامه‌تان بیندازید و اگر موعد آن نزدیک است، برای تمدید آن اقدام کنید.