خرید بیمه شخص ثالث در بهترین شرایط

بیمه-اتومبیل

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌های مربوط به خودرو است که برخلاف بیمه بدنه و مطابق قانون، تهیه آن برای دارندگان وسایل نقلیه اجباری می‌باشد، به‌طوری‌که رانندگان فاقد این بیمه‌نامه مشمول جریمه می‌شوند. برای همگان واضح و مبرهن است که بیمه پوششی در زندگی انسان‌هاست که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، بنابراین این بیمه‌نامه نیز همانند بسیاری از بیمه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است البته ناگفته نماند که بیمه ثالث، بخش اعظمی از شهرت و اهمیت خود را مدیون اجباری بودنش می‌باشد. از آنجایی که تاحدودی به اهمیت وجود بیمه مزبور در زندگیمان پی بردیم، ما قصد داریم این مطلب را به موضوعاتی چون شاخت بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث اختصاص دهیم پس باعث افتخار ماست که بیمه‌شو را انتهای این مطلب همراهی کنید.

Third party insurance
بیمه شخص ثالث

خرید بهترین بیمه ثالث

شاید بسیاری از شما بدانیم که بیمه شخص ثالث چیست و چه تعهداتی را در قبال بیمه‌گذاران متقاضی این بیمه‌نامه برعهده دارد اما برای اطلاع افرادی که در این زمینه از آگاهی اندکی برخوردارند، توضیحاتی را ارائه می‌دهیم.

در ابتدا بهتر است بگوییم که بیمه شخص ثالث در حالت کلی بیمه‌ای است که خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث رانندگی را تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‌نامه، تحت پوشش قرار می‌دهد و هزینه‌های متحمل‌شده بیمه‌گذار زیان‌دیده را جبران می‌کند. لازم به‌ذکر است که این سقف تعهدات براساس قوانین بیمه‌نامه مذکور و تواقفات انجام‌گرفته بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار تعیین می‌گردد. اما منظور از بهترین بیمه‌ شخص ثالث چیست؟ برای پاسخ به این پرسش باید در ابتدا متذکر شویم که منظور ارزان‌ترین یا گران‌ترین آن نیست؛ توجه به عواملی بسیاری بهترین این بیمه‌نامه را تعیین می‌کند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

عوامل موثر در انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث

شناخت درست یکی از مهم‌ترین عواملی است که در انتخاب بهترین بیمه ثالث به شما کمک می‌کند.

  • سطح توانگری مالی شرکت‌های‌ بیمه
  • قیمت مناسب بیمه و میزان تخفیف مشتریان
  • میزان بالا یا پایین فروش شرکت‌های بیمه‌
  • تعداد مراکز پرداخت خسارت
  • سرعت پرداخت خسارت آن شرکت

میزان تخفیف مشتریان

میزان تخفیف مشتریان برای بیمه شخص ثالث برای اکثر شرکت‌ها ۲.۵ درصد است اما در این میان برخی شرکت‌ها نیز هستند که این تخفیف را لحاظ نمی‌کنند؛ شرکت بیمه ایران این تخفیف را در زمینه بیمه شخص ثالث ایران لحاظ نکرده است؛ به همین دلیل لسا که از میزان حق بیمه بیشتری برخوردار است، اما بیمه عدم خسارت تخفیفی است که شرکت‌ها موظفند براساس قانون مصوب آن را ارائه دهند، از این‌رو در همه شرکت‌ها، این مورد از نرخ یکسانی برخوردار است.

سطح توانگری مالی شرکت‌های‌ بیمه

توانگری مالی شرکت‌های بیمه از مهم‌ترین عوامل موثر در انتخاب بهترین بیمه‌نامه و پوشش‌های آن است. درصورتی‌که شرکتی سطح توانگری یک و دو قرار داشته باشد، نشان‌دهنده این است که در پرداخت خسارات و پایبندی به تعهدات خود از رتبه بالایی برخوردار است.

برای مثال می‌توان شرکت بیمه ایران که یک شرکت دولتی است را عنوان کرد که این بیمه‌نامه را تحت عنوان بیمه شخص ثالث ایران ارائه می‌دهد و براساس پشتوانه مالی قوی که دارد، می‌تواند یکی از انتخاب‌های خوب در میان انواع شرکت‌های بیمه برای خرید بیمه‌نامه شخص ثالث مذکور باشد. همانطور که گفته شد پشتوانه مالی قوی شرکت بیمه ایران، سطح توانگری این شرکت بیمه‌ای، میزان قدرت پرداخت خسارات و همینطور پایبند بودن آن شرکت به تعهدات خویش را نشان می‌دهد. البته ناگفته نماند که فروش بالایی این شرکت معیار خوب دیگری برای شناسایی بهتر آن است که در زیرمجموعه همین بحث جای می‌گیرد.

تعداد مراکز پرداخت خسارت

تعداد شعب و مراکز پرداخت خسارات در شرکت بیمه موردنظر در سراسر کشور ایران یکی دیگر از عوامل مهمی است که بر انتخاب درست آن شرکت تاثیرگذار است. علت این امر این است که هرچه تعداد این مراکز بیشتر باشد، پرداختی‌های سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌گیرد.

اگر خاطرتان باشد در ابتدای مطلب این موضوع را بیان کردیم که بهترین بیمه شخص ثالث مثال بیمه شخص ثالث ایران، ارزان‌ترین یا گران‌ترین آن نیست. پوشش‌های این بیمه‌نامه براساس نیازهای مشتری و قوانین و سطح توانگری مالی شرکت مذکور تعیین می‌گردد.

در این میان بسیاری از شرکت‌های بیمه‌ای از خدمت مراکز سیار پرداخت خسارت برخوردارند که در آن عملیاتی چون تعیین خسارت و بعضاً پرداخت خسارت در محل صورت کباین نیز از عواملی است که می‌تواند بر درصد محبوبیت آن شرکت در نظر مردم تاثیرگذار باشد.

Third-party coverage
پوشش بیمه ثالث

 

پوشش‌های بیمه شخص ثالث

پوشش‌های بیمه ثالث سه نوع خسارت را در پوشش‌ها خود در نظر می‌گیرد که آنها شامل خسارت جانی، خسارت مالی و خسارت سرنشین است.

خسارت جانی

خسارت جانی که ممکن است به اشخاص وارد شود اعم از دیه، نقص عضو، جراحی و هزینه پزشکی یا درمانی است.

خسارت مالی

خسارت مالی وارد به شخص شامل خسارات وارده به اموال منقول و غیرمنقول شخص ثالث است. برای اینکه این عبارت را بهتر درک کنید به مثال توجه فرمایید:

اگر در یک سانحه رانندگی شما درگیر تصادف با خودروی دیگری شوید و اینکه تنها خسارت این حادثه خسارت مالی (خودرو آسیب دیده) باشد، مشمول پوشش‌های خسرات مالی این بیمه‌نامه می‌شود.

خسارت سرنشین

شاید مهم‌ترین خسارت را در این سه نوع خسارت، خسارت سرنشین یا راننده دانست. افرادی (بیمه‌گذار، مالک و یا راننده خودرو) که با شرکت بیمه در زمینه این بیمه‌نامه طرف قرارداد هستند، اگر دچار حادثه رانندگی شوند، در بیمه‌نامه مزبور تحت عنوان شخص ثالث شناخته نمی‌شوند؛ این عبارت بدین معناست که تحت حمایت بیمه قرار نمی‌گیرند اما براساس پیش‌بینی که در حوادث رانندگی و بیمه‌نامه‌های مربوط شده است، حمایت‌هایی از نظر جانی و مالی از طرف بیمه صورت می‌گیرد که البته براساس قوانین مندرج در بیمه‌نامه مشخص می‌گردد.

دیگر مقالات پیشنهادی ما