۱۶ اصل مشتری مداری

Principles-of-customer-orientation

مشتری مداری یکی ازجمله مهارت‌هایی است که برای سازمان‌ها باید از آن اطلاع داشته باشند تا بتوانند فعالیت‌های لازم برای جذب مشتری و افزایش وفاداری آن‌ها را در سازمان خود اعمال نمایند. اصول طلایی مشتری مداری درحقیقت بیانگر این مسئله است که چگونه شرایط مشتری را درک نموده و متناسب با آن‌ها به ارائه خدمات بپردازید. به‌طورقطع یکی از شرایط اصلی برای پیشرفت یک سازمان وجود فرهنگ مشتری مداری در آن است که به راحتی و با رعایت نکات مربوطه این شرایط را در سازمان خود پیاده‌سازی نمایید.

بیمه‌شو درراستای کمک به شرکت‌ها برای ارتقا سطح فرهنگ مشتری مداری خود تصمیم دارد در این مقاله به بیان چندین مورد از اصول طلایی مشتری مداری را بیان نماید. اگر شما نیز تمایل دارید فرهنگ مشتری مداری را در سازمان خود پیاده‌سازی نمایید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با اصول طلایی مشتری مداری

اصول طلایی مشتری مداری که عموماً برای ارتقا سطح مشتری مداری در یک شرکت باید رعایت شود را می‌توان به صورت زیر بیان نمود:

 1. اولین مورد از اصول مشتری مداری این است که نهادها و سازمان‌ها باید به این باور برسند که مشتری بخش مهمی از سازمان آن‌ها می‌باشد؛ بنابراین باید ارتقا مشتری را اولویت فعالیت سازمان خود قرار دهند.
 2. اگر شما خدمات و محصولات خود را با کیفیتی نامناسب ارائه نمایید، مشتری وفاداری کمتری نسبت به سازمان شما خواهد داشت که این مسئله به‌طورقطع به ضرر سازمان شما می‌باشد؛ بنابراین شما باید محصولات و خدمات خود را با بهترین کیفیت ارائه نمایید تا وفاداری مشتریان خود را افزایش دهید.
 3. یکی از اصول طلایی مشتری مداری ایجاد خوش‌نامی و درستی از سازمان است. تعاریف دیگران از سازمان شما که ناشی از صداقت و … شما باشد، بیشتری تأثیر را در پیشرفت سازمان شما دارد.
 4. برای ایجاد فرهنگ مشتری مداری شما باید افراد مناسب را در موقعیت‌های مناسب قرار دهید. افراد باید این مهارت را داشته باشند که ارتباط خوبی را با مشتریان برقرار نموده و بهترین خدمات را به آن‌ها ارائه نمایند.
 5. کارمندان واحد فروش شما باید بیشتری اطلاعات را درباره فرهنگ مشتری مداری داشته باشند. سعی نمایید که آموزشات لازم را به نیروهای فروش خود بدهید تا بتوانند به خوبی مشتریان خود را درک نموده و اقدامات لازم برای رفع نیازهای آن‌ها را اعمال نمایند.
 6. اگر کارمندان شما عملکردهای مثبتی را در راستای مشتری مداری ارائه دادند، شما می‌توانید با تشویق و هدیه آن‌ها را برای ارتقا فرهنگ مشتری مداری ترغیب نمایید.
 7. شما باید با بررسی بازخوردهای مشتریان و تحلیل نظرات آن‌ها الگویی را تشخیص داده و استاندارهای کارآمدی را برای سازمان خود تعیین نمایید تا مشتری مداری را ارتقا دهید.
 8. شاید در نگاه اول هزینه‌های مربوط به جلب رضایت مشتری و راهکارهای مشتری مداری اضافی تلقی گردد، اما این کار باعث می‌شود که مشتری به سازمان شما جذب شده و سازمان را به افراد دیگری معرفی نماید.
 9. تمامی افراد به دنبال این هستند که خدمات و کالاهای مورد نیاز خود را در سریع‌تر زمان ممکن و با بالاترین کیفیت و دقت دریافت نمایند؛ بنابراین یکی از اصول مشتری مداری را سرعت و دقت بیان نمود. این کار می‌تواند وفاداری مشتریان خود را افزایش دهند.
 10. یکی از اصول مشتری مداری ایجاد شرایطی برای دریافت نظرات مشتریان است. شما باید پس از ارائه خدمات یا کالای خود نظرسنجی را ایجاد نمایید و بازخورد مربوط به آن‌ها را دریافت نمایید. اطلاع از نظرات مشتریان می‌تواند به ارتقا سطح کیفیت خدمات و محصولات شما کمک نماید.
 1. جبران خسارت مشتری یکی دیگر از اصول مشتری مداری است که شما باید اقدامات لازم برای آن را انجام دهید. اگر به هر دلیلی مشتری شما دچار خسارت گردید، شما با جبران این خسارات می‌توانید وفاداری آن‌ها را افزایش دهید که این کار به نفع سازمان شما می‌باشد.
 2. بهتر است امکان ارتباط مشتریان با بخش‌های مختلف سازمان خود را سهولت ببخشید؛ چراکه این کار می‌تواند ضمن رفع مشکلات مشتریان، اطمینان آن‌ها را نسبت به شرکت شما افزایش دهد.
 3. در تبلیغات خود این مسئله را نشان دهید که رفع نیازهای مشتریان برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، این کار حس اطمینان را در مشتریان افزایش می‌دهد.
 4. دقت داشته باشید اصلی‌ترین رقابت شما با رقبایتان در جذب مشتری می‌باشد؛ بنابراین اگر شما اقدامات لازم برای جذب مشتری‌هایتان را انجام ندهید، این کار توسط سایرین انجام می‌شود که در نهایت به ضرر شما تمام خواهد شد.
 5. به هیچ عنوان با مشتری خود که به هر دلیلی عصبانی یا ناراحت می‌باشد، بحث نکنید. این کار باعث می‌شود که مشتری تصویری بد از سازمان شما در ذهن خود بسازد که این تصور بد به نفرات دیگر نیز انتقال پیدا می‌نماید.
 6. در حد امکان از بی پاسخ گذاشتن تماس‌های تلفنی خود خصوصاً تلفن‌های پشتیبانی خودداری نمایید. اگر فرد با تماسی بی پاسخ مواجه شود دچار دلسردی و تشویش شده و برای جبران خسارات وارده به خود سعی در تبلیغ بد محصول یا کالا شما می‌نماید.

دیگر مقالات پیشنهادی ما