درباره اعتیاد بیشتر بدانیم!

Addiction

اعتیاد !

حتی شنیدن نام آن هم لرزه به تن می‌اندازد. اعتیاد آسیبی است که تمام مردم جهان می‌توانند به آن دچار شوند که درنهایت چیزی جز نابودی و پشیمانی برای فرد نخواهد داشت. با وجود اینکه عموماً کلمه اعتیاد برای گرایش و مصرف مواد مخدر کاربرد دارد، اما در حقیقت اعتیاد در این مقوله خلاصه نمی‌شود. اعتیاد به خرید، تلفن همراه، قرص‌های درمانی، کار و … نیز بسیار زیاد هستند و باید نسبت به درمان آن‌ها نیز اقدام گردد؛ البته این را در نظر بگیرید که اعمال فشار و اجبار برای درمان اعتیاد روشی اشتباه است و ممکن است نتیجه معکوسی از آن حاصل شود و باید از روش صحیح برای درمان انواع اعتیاد اقدام شود.

فرارسیدن روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ما را بر این داشت که در این مقاله از بیمه‌شو به آگاه‌سازی درباره این مقوله بپردازیم تا شاید بتوانیم به بازگشت فردی به زندگی کمک نماییم.

what-is-Addiction
اعتیاد چیست؟

 

اعتیاد چیست؟!

پیش از هر چیزی بهتر است که به بیان تعریفی از اعتیاد بپردازیم. اعتیاد به مواد مخدر درواقع بیان‌گر وابستگی زیاد به داروها و ..و می‌باشد؛ به‌گونه‌ای که فرد نیاز به دارو یا مواد را احساس کرده و درصورت عدم مصرف آن دچار آشفتگی شده و مشکلات زیادی مانند بدن‌درد در وی به‌وجود می‌آید.

متأسفانه انواع اعتیاد خصوصاً اعتیاد به موارد مخدر مشکلات زیادی را در کوتاه‌مدت و بلندمدت برای فرد به‌وجود آورده و حتی می‌تواند زندگی شخصی وی را تحت تأثیر قرار دهد. توجه داشته باشید هر سطحی از اعتیاد نیازمند درمان است و شما درصورت مشاهده آن در خود یا یکی از اطرافیان باید سریعاً برای درمان اعتیاد اقدام نمایید.

مراحل ابتلا به اعتیاد چیست؟

عموماً افرادی که به این بیماری مبتلا گشته‌اند مراحل زیر را طی نموده‌اند:

· آشنا شدن با مواد: اولین مرحله زمانی است که فرد توسط دیگری با مواد مخدر و نحوه مصرف آن آشنآآشنا می‌گردد.

· شک و تردید نسبت به استفاده: پس از اولین مصرف، فرد مجدداً نسبت به مصرف مواد ترغیب می‌شود، اما گاهاً دچار ترید می‌گردد و ممکن است بتواند دربرابر آن تسلیم شده یا مقاومت نماید.

· مبتلا شدن: این مرحله زمانی است که فرد نتوانسته دربرابر مصرف مقاومت نماید و به اعتیاد مبتلا گشته است. از این مرحله به بعد فرد برای دستیابی به سرخوشی پیوسته درصدد مصرف مواد مخدر است و در نبود آن دچار آشفتگی می‌گردد.

آشنایی با انواع اعتیاد

اطلاع از انواع اعتیاد مهم است، زیرا هرکدام از انواع اعتیاد نیازمند روش خاصی برای درمان است؛ بنابراین اقدام برای درمان اعتیاد، ابتدا باید نوع و شدت آن را تشخیص دهیم

· اعتیاد جسمی: در اعتیاد جسمی، بدن به مصرف دارو یا موادی وابسته می‌شود و درصورت عدم دسترسی به آن مشکلاتی مانند احساس درد در بدن، کم‌خوابی یا پرخوابی و … برای فرد ایجاد می‌گردد.

· اعتیاد روانی: این نوع به زمانی اطلاق می‌شود که فرد با مصرف دارو به حالت سرخوشی و لذت دست می‌یابد که همین مسئله زمینه را برای تعدد مصرف دارو ایجاد می‌نماید.

· اعتیاد مجاز: گاهاً مصرف داروهای درمانی که توسط پزشک تجویز می‌شود یا خودسرانه مصرف می‌گرددف اعتیاد را در پی خواهد داشت که به آن اعتیاد مجاز گفته می‌شود.

· اعتیاد غیرمجاز: وابستگی به داروهای ممنوعه نیز نوع دیگری از این بیماری است که با نام اعتیاد غیرمجاز شناخته می‌شود.

نشانه‌های اعتیاد چیست؟!

ممکن است علائم اعتیاد در هر فرد و در هرکدام از انواع اعتیاد متفاوت باشد، اما مهم‌ترین و معمول‌ترین آن‌ها به‌شرح زیر است:

· احساس نیاز به دارو و مواد در زمان‌های معینی

· تمایل یافتن به مصرف پیوسته دارو

· هزینه نمودن چشم‌گیر برای مصرف دارو

· کم شدن انرژی فرد

· عصبی شدن

· افزایش میزان مصرف دارو

· بی‌توجهی نمودن به ظاهر

· بروز اختلالاتی در عملکرد جنسی

· ضعف در عدم مصرف دارو

· خواب‌آلودگی بیش‌ازحد

· کم شدن فعالیت‌ها و کم‌کاری در انجام وظایف (که ناشی از مصرف دارو باشد)

پیامدها و عوارض اعتیاد

همانطور که می‌دانید مواد مصرفی توسط فرد معتاد مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد می‌کند. این مسئله علاوه‌بر جسم شخص، بر خانواده، شغل و … نیز اثیر می‌گذارد و ممکن است به از هم پاشیدگی زندگی شخص منجر گردد. به‌طور کلی می‌توان پیامدها و عوارض اعتیاد را به دو دسته کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم‌بندی نمود.

· عوارض کوتاه‌مدت

ü آشفتگی ذهنی

ü احساس سستی و بی‌حالی در بدن

ü بروز مشکلات تنفسی

ü سرگیجه

ü سردرد

ü یبوست

ü اسهال و استفراغ

ü خشک شدن دهان

· عوارض‌های طولانی‌مدت

ü مشکلات قلبی مانند ضربان نامنظم قلب و افزایش یافتن سکته قلبی

ü ضعیف شدن استخوان‌ها

ü ابتلا به یبوست و دردهای شکمی

ü تجربه دردهای نامشخص

ü ابتلا به اختلالات روحی – روانی همانند افسردگی

ü ایجاد اختلال در هورمون‌ها

Addiction-Treatment
درمان اعتیاد

 

درمان اعتیاد

اکنون زمان آن رسیده است تا درباره درمان اعتیاد صحبت نماییم. نکته مهمی درباره درمان اعتیاد وجود دارد این است که به‌هیچ‌عنوان نباید از اجبار، پرخاشگری، عصبانیت در مواجهه با این افراد استفاده کرد، زیرا می‌تواند نتایج معکوسی را در پی داشته باشد؛ بنابراین باید با یک روانپزشک یا متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

تعدادی از معمول‌ترین روش‌های درمان در ذیل بیان گردیده است:

· کاهش تدریجی مصرف دارو: این روش درمانی به‌گونه‌ای است که فرد میزان مصرف دارو یا مواد خود را پیوسته کاهش می‌دهد تا زمانی که مصرف آن به صفر برسد. این روش درمان دارو باید تحت نظارت پزشک انجام شود تا درصورت نیاز داروهایی بی‌ضرری را جایگزین نماید تا فرد با عوارض کمتری مواجه گردد.

· استفاده از داروهای ترک اعتیاد در منزل: گاهاً فرد داروهایی را برای فرد تجویز می‌نماید که عملکردی مشابه مواد مخدر را دارند، اما اعتیادآور نیستند. در این زمان فرد باید از مصرف هرگونه مواد مخدر اجتناب کرده و به استراحت بپردازد.

· استفاده از داروهای ترک اعتیاد در بیمارستان یا مراکز مربوطه: گاهی شدت اعتیاد یا نوع آن به‌صورتی است که پزشکان بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک‌های مربوطه را تجویز می‌نمایند. در این حالت شخص تحت نظر پزشکان به مصرف دارو می‌پردازد تا این مشکل را برطرف گردد.

دیگر مقالات پیشنهادی ما