Skip to content

فهرست مطالب

بیمه عمر در واقع انتخاب بهترین بیمه‌ای است که در راستای تضمین زندگی فعالیت دارد و مانند بسیاری از بیمه‌نامه‌ها، تحت یک قرارداد بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار مشخص می‌گردد؛ در این بیمه‌نامه بیمه‌گر متعهد می‌گردد که در ازای دریافت مبلغ حق بیمه به‌صورت ماهیانه یا سالیانه، بیمه‌گذار را چه در زمان حیات و چه در فوت، تحت حمایت قرار دهد؛ این حمایت در زمان فوت بیمه‌شده، شامل حال ذینفعان وی می‌شود. این بیمه‌نامه نیز همانند سایر بیمه‌ها دارای نقاط ضعف و قوت است اما بدیهی است که نقاط قوت آن بر نقاط ضعیف این بیمه‌نامه الویت دارد. برای ینکه بر اطلاعات بیمه‎‌ای خود بیفزایید و با مزایا و معایب بیمه عمر آشنا شوید، با بیمه‌شو تا انتهای این مطلب همراه باشید.

بیمه-عمر-زندگی
بیمه عمر یا زندگی

 

مزایای بیمه عمر

 1. ارائه پوشش‌های مختلف:

از اولین و مهم‌ترین مزایای بیمه‌ عمر مثال بیمه عمر ایران، می‌توان به ارائه پوشش‌های متنوع، کامل و جامع آن اشاره داشت که به دو گروه اصلی تقسیم می‌گردد که درصورت فوت فرد بیمه‌گذار به ذینفعان وی تعلق می‌گیرد:

 • پوشش فوت
 • پوشش سرمایه فوت

اما اگر بخواهیم این پوشش‌ها را به‌صورت جزئی‌تر بیان کنیم که البته در زمان حیات فرد بیمه‌شده به وی تعلق می‌گیرد، شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • پوشش‌ هزینه‌های پزشکی و درمانی ناشی از سوانح
 • پوشش نقص عضو در اثر حادثه
 • پوشش ازکارافتادگی به‌هر علتی
 • پوشش امراض خاص
 • پوشش فوت دراثر حادثه با به‌حالت طبیعی

نکته قابل توجه درباره بهترین بیمه عمر

نکته قابل توجه در این بیمه‌، این است که بین مبلغ دریافتی حق بیمه توسط بیمه‌گر، مقدار مبلغ پرداختی ماهیانه و سن فرد بیمه‌گذار یم رابطه مستقیم وجود دارد.

 1. تضمین سود در سرمایه‌گذاری

از دیگر مزایای بیمه عمر ‌می‌توان به امکان سرمایه‌گذاری در این بیمه و سوددهی آن اشاره داشت که بیمه‌شده می‌تواند از مزایای آن بهره‌مند شود. در شرایط کنونی کشورمان که از وضعیت پایداری برخوردار نیست، قطعاً در سرمایه‌گذاری‌های خود شاهد نوسانات شدید و ریسک زیادی خواهید بود اما خبر خوب این است که این امر در رابطه با بیمه‌نامه عمر صدق نمی‌کند، چراکه توسط یک نهاد معتبر دولتی به‌نام سازمان بیمه مرکزی ایران تضمین می‌گردد؛ به این بخش که توسط نهاد مذکور ضمانت می‌شود را سود تضمینی می‌گویند. جالب است بدانید که سود تضمینی در دو سال اول ۱۶%، دو سال دوم ۱۳% و پس از آن ۱۰% است اما لازم به‌ذکر است که این سود قابل‌توجه و تضمین‌شده این بیمه‌نامه، به میزان هجده درصد تضمین شده می‌باشد.

 1. طولانی بودن مدت قرارداد بیمه عمر

طولانی بودن بازه زمانی قرارداد بیمه‌نمه مذکور (پنج الی سی سال) از دیگر مزایای بیمه عمر است که رابطه مستقیمی با افزایش تعداد سال‌های بیمه‌نامه دارد؛ این عبارت بدین معناست سود دریافتی فرد بیمه‌‌شده با افزایش تعدا سال‌ها، افزایش می‌یابد.

 1. سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک

سرمایه‌گذاری با مبالغ زیاد دشوار می‌باشد، چراکه نیازمند درآمد و منابع اقتصادی زیادی است؛ از آنجاکه این امر در کشورها‌ی مختلف به‌ویژه کشور ایران به‌سختی امکان‌پذیر است، سرمایه‌گذاری با مبالغ اندک در بیمه عمر مثال بیمه عمر ایران یکی دیگر از مزایای بیمه عمر برای آن دسته از افرادی که مبلغ قابل‌توجهی را برای سرمایه‌گذاری در اختیار ندارند، محسوب می‌شود زیرا با خرید این بیمه‌نامه و سرمایه‌گذاری در آن، آن هم با مبلغ اندک ، قادر هستند ظرف مدتی به اندوخته و سود قابل‌توجهی دست یابند.

 1. تنوع در طرح‌ها

تنوع در طرح‌ها و انتخاب بهترین بیمه عمر در میان آنها، از دیگر مزیت‌های این بیمه‌نامه است. یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی که در بیمه‌نامه مذکور قابل‌توجه است، امکان استفاده از مزایای بیمه عمر و بازنشستگی می‌باشد که شرایط را برای بهره‌مندی از سرمایه کافی به‌جهت رفع هزینه‌های تحصیل، آغاز یک کارآفرینی و یا راه‌اندازی یک شغل جدید را برای فرد بیمه‌شده فراهم می‌سازد.

طرح قابل‌توجه دیگری را که می‌توان بدان اشاره کرد، اندوخته بیمه‌نامه عمر و مستمری است که می‌توان تحت همین عنوان از آن در دوران بازنشستگی دریافت و استفاده کرد.

 1. انعطاف در پرداخت حق بیمه

از دیگر مزیت‌هایی که می‌توان درباره بیمه عمر بدان اشاره کرد، منعطف بودن شرایط آن است؛ امکان تغییر در نحوه پرداختی‌های مبالغ حق بیمه یکی از بارزترین شرایط در زمینه انعطاف این بیمه‌نامه به‌شمار می‌آید.

 1. دسترسی هر زمان به سرمایه

یکی دیگر از فوایدی که در این بیمه‌نامه می‌توان مشاهده کرد، این است که فرد بیمه‌گذار می‌تواند در هر زمانی که قصد برداشت اندوخته خود را داشته باشد، قادر است اندوخته خویش به‌همراه سود تعلق گرفته به آن را از بیمه‌گرد دریافت کند اما نکته‌ای که در آن قابل‌توجه است، این مورد است که باید دو الی شش ماه از تاریخ تنظیم بیمه‌نامه گذشته باشد.

 1. مشخص کردن ذینفع یا ذینفعان بیمه

شاید بسیاری از شما با قوانین ناقص و نادرست در زمینه تقسیم ارث مواجه شده‌اید، چراکه گاهی‌اوقات پیش می‌آید که افراد قادر به تقسیم درست ارثیه نیستند، اما خبر خوب این است که بیمه‌نامه عمر دارای یک حسن بسیار خوب است و آن هم تعیین ذینفع یا ذینفعان بیمه است که به‌واسطه آن سرمایه فوت تنها به افراد مشخص‌شده توسط شما پرداخت می‌گردد.

life-insurance
بیمه عمر

معایب بیمه عمر

 1. طولانی بودن زمان سوددهی

در بخش مزایای این بیمه‌نامه ذکر کردیم که خرید بهترین بیمه عمر و سرمایه‌گذاری در آن با سود تضمینی همراه است اما شاید از معایب بیمه عمر در این بخش، بتوان به این اشاره کرد که این سرمایه‌گذاری در طولانی مدت به سوددهی مناسب می‌رسد.

 1. کمتر بودن میزان سرمایه فوت بیمه عمر ایران نسبت به سایر شرت‌ها

از دیگر معایب بیمه عمر ایران می‌توان به میزان سرمایه فوت آن در قیاس با برخی از شرکت‌های مختلف بیمه‌ای اشاره داشت که کمتر می‌باشد.

 1. هزینه‌های پزشکی دارای سقف

شاید بتوان از دیگر معایب بیمه عمر ایران نسبت به سایر شرکت‌ها بتوان به سقف هزینه‌های پزشکی و درمانی آن اشاره کرد که مبلغ پوشش آن تا سقف پنج میلیون تومان است.

 1. عدم پوشش تکمیلی

بیمه عمر مثال بیمه عمر ایران از پوشش تکمیلی برخوردار نیست و تنها شامل پوشش‌هایی است که در مطلب به انها اشاره کردیم.

 1. هزینه‌های نقص عضو دارای سقف

بیمه عمر میزانی را در زمینه نقص عضو درنظر گرفته است که سقف این میزان تا مبلغ صد میلیون تومان است که این میزان مبلغ در مقایسه با سایر شرکت‌های بیمه کمتر می‌باشد.