طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

آشنایی با تاریخچه تقویم میلادی و مراحل پیدایش آن

تاریخ انتشار: 13 دی ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 7779

آشنایی با تاریخچه تقویم میلادی و مراحل پیدایش آن

تقویم میلادی که در اکثر کشورهای جهان مرسوم بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد تاریخچه‌ای دارد که اطلاع از آن خالی از لطف نیست؛ البته لازم به ذکر است که درباره تاریخچه این تقویم اطلاعات بسیار دقیقی و شفافی وجود ندارد، اما ما سعی می‌نماییم تا کامل‌ترین آن را در اختیار شما قرار دهیم.

بیمه‌شو ضمن تبریک آغاز سال نو میلادی (2021) به تمام عزیزان مسیحی و غیرمسیحی، در طی این مقاله به بیان تاریخچه تقویم میلادی خواهد پرداخت؛ پس با ما تا انتها مقاله همراه باشید. ما به شما پیشنهاد می‌نماییم که حتماً مقاله دکوراسیون کریسمس و ایمنی در برابر آتش و جشن کریسمس را نیز مطالعه نمایید.

تاریخچه تقویم میلادی

تقویم یا گاه‌شمار میلادی که در اکثر کشورهای جهان معتبر بوده و از آن استفاده می‌گردد، ریشه‌ای مسیحی دارد و مبدا شروع سال میلادی نیز میلاد مسیح در نظر گرفته می‌شود.

در زمان‌های قدیم، تقویم‌های زیادی کاربرد داشتند و هر کدام با توجه به مناسبت‌های مختلفی تعیین شده بودند. مهم ترین تقویم‌هایی که پیش از پیدایش تقویم میلادی مرسوم بوده‌اند با نام‌های تقویم یونانی، تقویم رومی و تقویم ژولینی شناخته می‌شدند.

مراسم-عید-پاک

مراسم عید پاک

 

رومی‌ها بعد از گذشت چند قرن در زمان پاپ گرگوری به این نکته دست یافتند که عید پاک (مراسمی مرتبط با زنده شدن عیسی مسیح (ع) که از آن با نام روز رستاخیز نیز یاد می‌شود) وارد زمستان شده است؛ حال آنکه این جشن باید در ابتدای فصل بهار برگزار گردد.

کلیسای کاتولیک برای رفع این مشکل اصلاحاتی را در تقویم میلادی ایجاد نمود که این اصلاحیه توسط پزشکی ناپلی به نام لیلیوس ارائه شد و گرگوری سیزدهم نیز آن را تایید نمود. بر طبق این اصلاحیه، سال‌های مضارب 100 تنها درصورتی کبیسه بودند که مضربی از 400 نیز باشند؛ برای مثال، سال میلادی 1900 کبیسه نیست، اما سال میلادی 2000 کبیسه محسوب می‌گردد.

تقویم میلادی که با نام تقویم گرگوری نیز شناخته می‌شود، از سال 1582 ایجاد گردید و در سال 1929 جمع پذیرندگان آن کامل گردید.

نواقص تقویم میلادی

پس از بیان تاریخچه تقویم میلادی بهتر است نواقص و ایرادهایی که به این تقویم وارد است را بیان نماییم. این تقویم درواقع تقویمی قراردادی است و وابستگی خاصی به پدیده‌های طبیعی مانند فصل‌ها و ... ندارد که این یکی از نواقص آن است؛ همچنین عدم ارتباط و وابستگی آن به مناسبت‌های مذهبی باعث گردیده است تا مسیحیان برای تعیین تاریخ دقیق مناسبت‌های مذهبی خود با مشکل مواجه گردند.

برای رفع ابهامات و مشکلات این تقویم، تاکنون کارهای متفاوتی صورت گرفته است که هرکدام از آن‌ها به‌نوعی بی‌نتیجه مانده‌اند و تغییری در این تقویم اعمال نگردید. برای مثال در قرن نوزدهم پیشنهاداتی توسط جان هرشل (Joohn Herschel) بیان گردید، اما بی‌نتیجه ماند؛ علاوه بر آن، طرحی توسط انقلابیون فرانسه بیان گردید که مورد تایید فرانسه و کمیسیون پاریس مورد استفاده قرار گرفت ولی ناپلئون بناپارت آن را لغو نمود.

ناپلئون-بناپارت

ناپلئون بناپارت

 

نکاتی که احتمالاً درباره تقویم میلادی نمی‌دانید!

  • هدف اصلی تقویم میلادی تغییر تاریخ عید پاک بود. همانطور که پیش‌تر و در راستای بیان تاریخچه تقویم میلادی بیان نمودیم، فاصله گرفتن عید پاک از فصل و بهار و وارد شدن آن به فصل زمستان، مسئله‌ای بود که باعث تغییر در این تقویم گردید.
  • سال میلادی کبیسه، واقعاً هر چهار سال یک بار رخ نمی‌دهد. در تقویمی که توسط لیلیوس در زمان گریگوری ابداع گردید، تنها سال‌هایی دارای روز کبیسه خواهند بود که هم بر چهار و هم بر 100 (به‌طور کلی بر 400) بخش‌پذیر باشد.
  • تقویم میلادی با شمسی 26 ثانیه در سال متفاوت است. این اختلاف باعث می‌گردد تا در سال میلادی 4909، تقویم میلادی با شمسی یک روز کامل متفاوت باشد.
  • برخی از پروتستان‌ها تقویم میلادی را یک نقشه کاتولیک می‌دانستند. با رواج یافتن این تقویم در میان کاتولیک، پروتستان‌های اروپایی تصور می‌کردند که این تقویم، حرکتی برای مقابله با جنبش آن‌ها می‌باشد، به همین دلیل کلیساهای ملی آن‌ها از این تقویم استقبال نکردند.
  • پذیرش تقویم میلادی توسط انگلیسی‌ها باعث شورش و اعتراض گردید. تغییرات اعمالی بر روی تقویم و ابداع تقویم میلادی باعث نارضایتی انگلیسی‌ها شد و آن‌ها با اعتراض و شورش خواستار حذف این تغییرات گشتند، اما بعضی از مورخان نیز معتقدند که اصلاً این اعتراضات رخ نداده است.
  • پیش از تصویب تقویم میلادی، آغاز سال میلادی یا سال جدید انگلیسی در تاریخ 25 مارس یا روز زن رخ می‌داده است. در تقویم میلادی جدید، تاریخ یکم ژانویه به‌عنوان آغاز سال میلادی در نظر گرفته می‌شود؛ حال آنکه پیش از آن مناسبت‌های مذهبی مختلف را آغاز سال در نظر می‌گرفتند.

کلام آخر

با وجود ابهامات و عدم شفافیت‌هایی که درباره تاریخچه تقویم میلادی وجود دارد، سعی نمودیم تا کامل‌ترین آن را در این مقاله بیان کرده و آن را در اختیار شما قرار دهیم. با وجود تفاوت‌هایی که در مناسبت‎های مذهبی و رسمی کشورهای وجود دارد، اما همه ما انسان هستیم و خواستار برقراری روابط دوستانه با یکدیگر. امیدواریم که در سال‌های نزدیک صلح و دوستی در تمام جهان برقرار گردد و همه ما در شادی و جشن‌های یکدیگر شریک باشیم.

دیدگاه های کاربران