طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

آشنایی با شغل مشاور بیمه

تاریخ انتشار: 04 شهریور ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 7084

آشنایی با شغل مشاور بیمه

مشاور بیمه یا کارشناس بیمه در حالت کلی شخصی است که به عنوان نماینده اصلی شرکت شناخته می‌شود و در ازای دستمزدی که از شرکت بیمه دریافت می‌کند، انتخاب بیمه مناسب را برای بیمه‌گذار ساده می‌‌گرداند و در زمینه مشورت با وی فعال باشد؛ به عبارت دیگر مشاور بیمه وظیفه ارائه خدمات بیمه‌ای و راهنمایی افراد حقیقی و حقوقی را برعهده دارد؛ در ادامه مطلب، شغل مشاور بیمه را مطالعه خواهید کرد و با این سمت بیشتر آشنا خواهید شد؛ اگر به این موضوع علاقه‌مندید بیمه‌شو را همراهی کنید.

فراموش نکنید که در خرید بیمه وجود یک مشاور بیمه متخصص در کنار فرد متقاضی یا بیمه‌گذار و احاطه خوبی که بر شرکت بیمه دارد، می‌تواند باعث پیش‌روی سریعتر روند کاری شود و به انتخاب صحیح بیمه موردنظر منجر گردد.

شرح وظایف مسئول بیمه

مشاور بیمه شغلی است که امروزه بازار خوبی داشته و در معرض دید بیمه‌گذاران قرار دارد؛ ضمن اینکه مانند بسیاری از کارهای اداری دیگر در دفاتر مخصوص انجام می‌گردد و از ساعت اداری و دستمزد مشخصی برخوردار است.

 • همانطور که مشخص است بیمه نقش پررنگی در اقتصاد یک کشور دارد و مشاوران بیمه نیز در این امر بسیار ‌تاثیرگذارند، به‌گونه‌ای که می‌توان گفت مشاور وظیفه جمع‌آوری و جذب سرمایه این صنعت رو به رشد را برعهده دارد؛ به سبب اینکه انتخاب یک بیمه مناسب و درست، امر آسانی برای بیمه‌گذار نیست، مشاور بیمه یا همان کارشناس بیمه با دریافت اطلاعات لازم از مشتری و ارزیابی نیازهای بیمه‌ای بیمه‌گذار، به او کمک می‌کند تا در میان سلسله بیمه‌هایی که با آن روبه‌روست، انتخاب درستی داشته باشد؛ به عبارت دیگر شرح وظایف مسئول بیمه حکم می‌کند که با بررسی شرایط و موارد بیمه‌ای شخص بیمه‌گذار و تکیه بر اطلاعات خود در زمینه بازار بیمه، بدون اینکه هزینه اضافی از وی دریافت کند، بهترین پیشنهاد را به او ارائه دهد.
 • به ‌جهت تخصصی بودن بیمه‌نامه‌ها و قوانین آنها و همینطورعدم یکسان بودن پوشش‌های بیمه‌نامه‌ها به‌خصوص در شرکت‌های مختلف بیمه، از دیگر وظایف مسئول بیمه این است که به شخص متقاضی کمک می‌کند تا در زمینه بیمه‌نامه مورد نیاز و پیچیدگی آن درک درستی داشته باشد.
 • وظیفه دیگری که بردوش مشاور بیمه است این است که بهترین بیمه‌گر را به فرد متقاضی معرفی کند تا آن شخص مزبور سریع‌تر به هدف نهایی خود برسد البته نکته‌ای که در این قسمت قابل ملاحظه است این است که باید بیمه‌گر نیز به‌دنبال شرح وظایف مسئول بیمه، اطلاعات دریافت شده توسط مشاوره بیمه را مجدداً بررسی کند.
 • رو به‌ رشد بودن صنعت بیمه باعث تعدد و افزایش شعبات و نمایندگی‌های بسیار بیمه می‌شود؛ با توجه به این امر، مشاور بیمه کمک می‌کند تا فرد متقاضی در مسیر پیچیده انتخاب از میان شرکت‌های مختلف بیمه، موفق باشد و انتخاب درستی داشته باشد.
 • بهتر است مشاور بیمه مانند بیمه‌گر یا کارشناس بیمه حرفه‌ای و تخصصی عمل کند، این بدین معناست که در شناسایی شرکت‌های مختلف بیمه به‌صورت بی‌طرفانه رفتار و بیمه‌های مشابه را معرفی کند.
 • مسئولی که تحت عنوان کارشناس بیمه در مسیر راهنمایی یک فرد متقاضی گام برمی‌دارد، باید علاوه درمظر گرفتن فرد بیمه‌گذار، شرایط بیمه‌گر را نیز درنظر بگیرد.
 • شرح وظایف مسئول بیمه ایجاب می‌کند که اموری که ممکن است باعث نادیده گرفتن تعهدات شود را برای بیمه‌گذار یا فرد متقاضی توضیح دهد.
 • کارشناس بیمه باید در صحبت با فرد متقاضی، در مورد اموری که صنعت بیمه در آن زمینه‌ها به موفقیت چشمگیری دست یافته است، تاکید داشته باشد.
 • مشاور بیمه باید ضمن صحبت با بیمه‌گذار و شفاف‌سازی مسائل بیمه برای او، محدودیت‌های صنعت بیمه را نیز متذکر شود.

مهارت‌های مشاور بیمه 

امروزه هر شخصی می‌تواند در زمینه مشاور بیمه فعالیت کند اما عاملی که باعث می‌شود یک مشاور بیمه خوب را از بد متمایز گردد، در درجه اول علاقه و اشتیاق آن فرد است و در گام بعدی میزان تسلط او در مهارت‌های ذیل می‌باشد.

 • در ابتدا باید متذکر شویم که لزوماً مشاور بیمه باید در انجام وظایف خود در زمینه ارتباط با افراد مختلف، دارای مهارت بالایی برخوردار باشد.
 • در راستای شغل خود باید از صداقت و درستکاری برخوردار باشد.
 • قادر باشد با مذاکره صحیح در زمینه خدمات بیمه‌ای، بهترین و باکیفیت‌ترین خدمات را ارائه دهد.
 • باید اطلاعات او به‌روز باشد، به گونه‌ای از آخرین اطلاعات و اخبار بیمه آگاهی داشته باشد.
 • بهتر است تا حدودی از مهارت‌های کامپیوتری برخوردار و با امور اداری، آشنایی داشته باشد.

تحصیلات مشاور بیمه

شاید در این بخش این سوال برای شما پیش بیاید که آیا شغل مشاور یا کارشناس بیمه نیازمند تحصیلان خاصی است؟ در پاسخ باید بگوییم که این شغل هیچ ارتباطی با تحصیلات ندارد، به‌گونه‌ای که بی‌ربط‌ ترین رشته‌ها هم در این سمت مشغول به کار هستند، تنها علتی که باعث می‌شود شما به‌عنوان یک مشاور بیمه در این زمینه موفق واقع شوید، رعایت مواردی است که در فوق به ‌آنها اشاره شد اما لازم به ذکر است که حداقل رتبه مدرکی که نیازمند این فعالیت شغلی است، لیسانس می‌باشد.

دیدگاه های کاربران