طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

استعلام بیمه بر اساس شماره پلاک ماشین

تاریخ انتشار: 23 مهر ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 127914

استعلام بیمه بر اساس شماره پلاک ماشین

استعلام بیمه خودرو از روش‌های متعددی امکان‌پذیر است. امروزه به‌واسطه اینترنت و خدماتی که در اختیار کاربران قرار‌می‌گیرد بسیاری مشکلات را حل شده است. زمانی که قصد خرید خودرو جدید دارید دیگر نگرانی خرید بیمه خودرو نا‌معتبرو یا خودرو بدون بیمه را ندارید و می‌توانید استعلام بیمه خودرو مورد نظر را هنگام خرید بلافاصله بگیرید. راه‌های مختلف آنلاین و حضوری برای استعلام بیمه ماشین وجود دارد، از جمله مراجعه به سامانه استعلام بیمه نامه توسط خود بیمه مرکزی  یا با نام سامانه استعلام بیمه‌نامه سهناب و یا استعلام بیمه خودرو بر اساس شماره پلاک خودرواز طریق درگاه خدمات دولت هوشمند با لینک سامانه استعلام بیمه شخص ثالث و بدنه و یا مراجعه حضوری به دفتر بیمه‌ای که بیمه نامه از آنجا صادر شده‌ است.

  این مطلب از بیمه‌شو مربوط با روش‌های استعلام بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث بر اساس پلاک است . با مطالعه این مقاله دقیق‌تر و بهتر با این سیستم ها آشنا شوید.

انواع بیمه خودرو و موارد تحت پوشش

بیمه بدنه

به طور کلی بر طبق مسوبات بیمه مرکزی ایران، بیمه خودرو دارای دو نوع بدنه و شخص ثالث با پوشش های مختلف هستند. بیمه بدنه ماشین شامل پوشش‌های اصلی و تکمیلی است که هرکدام دارای چندین بخش است. سرقت کلی خودرو، آتش‌سوزی و حادثه مواردی هستند که تحت پوشش‌ اصلی بیمه بدنه محسوب می‌شوند . این پوشش‌ها حد کف تعهدات بیمه بدنه است و بیمه‌گذار امکان تغییر و یا حذف آنها را ندارد. شرکت‌های بیمه برای تکمیل پوشش‌های اصلی، پوشش‌های اختیاری دیگری در دسترس بیمه‌گذاران قرار داده‌اند طوری‌که بیمه‌گذار می‌تواند با‌توجه به نیاز‌های خود این پوشش‌ها را به موارد اصلی و ثابت بیمه‌نامه خود با پرداخت هزینه جداگانه، اضافه نماید. پوشش‌هایی مانند سیل‌و بلاهای طبیعی، میخ کشی و خط‌و خش و پوشش ترانزیت مواردی از این نوع پوشش محسوب می‌شود.

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث جزء مدارک اجباری یک خودرو در قوانین راهنمایی رانندگی است و دارنده هر خودرو ملزم به دریافت این بیمه‌نامه است. این بیمه نامه اجباری که توسط دوربین‌ها و پلیس کنترل ترافیک بررسی می‌شود برای جبران خسارت اتومبیل و سرنشینان زیان دیده از سمت راننده مقصر در‌نظر گرفته شده است. پوشش‌های بیمه شخص ثالث دارای دو بخش پوشش مالی و جانی است که هزینه پوشش هر کدام همه ساله از سمت بیمه مرکزی بر‌آورد می‌شود. حد پایین پوشش مالی بابت جبران خسارت وارد‌آمده به خودرو زیان دیده طبق مصوبه سال 99 یازده میلیون تومان در نظر گرفته شده است که این مبلغ در ازای پرداخت حق بیمه‌نامه بیشتر تا سقف 220 میلیون تومان قابل ارتقا است. پوشش جانی برای جبران خسارت‌هایی مانند فوت، شکستگی، نقص و قطع عضو و همچنین هزینه درمان فرد زیان‌دیده در‌نظر گرفته شده است که مبلغ آن بسته ماه‌های حرام و غیر حرام متفاوت است. این خسارت از سمت بیمه شخص ثالث راننده مقصر به افراد ثالث آسیب‌دیده در حادثه پرداخت می‌شود.

بیمه بدنه و ثالث

 استعلام بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث

 

 استعلام بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث

استعلام مستقیماً ازسامانه سنهاب بانک مرکزی

اخیرا بانک مرکزی سامانه‌ای به نام سنهاب را جهت جلوگیری از تخلفات بیمه‌ای و کاهش کلاه‌برداری‌های افراد سودجو که اقدام به فروش بیمه‌های تقلبی به مردم می‌کردند، راه‌اندازی کرده‌است. یک کد یکتا به بیمه‌نامه‌های صادر شده از طرف شرکت‌های بیمه اضافه شده و استعلام بیمه بدنه و یا استعلام  بیمه شخص ثالث به‌صورت آنی از طریق سامانه سنهاب امکان‌پذیر شده‌است. دراین سامانه استعلام بیمه خودرو به 3 روش مختلف امکان‌پذیر است و کاربر‌می‌تواند با در دست داشتن هرکدام از اطلاعات زیر استعلام بیمه خودرو خود را بگیرد.

  • استعلام با وارد کردن کد یکتا که با وارد کردن کد یکتای درج شده در روی بیمه نامه و کد ملی کسی که بیمه‌نامه به نام ایشان صادر شده است.
  • استعلام بیمه خودرو با وارد کردن شناسه بیمه‌نامه، نام شرکت بیمه‌گرو کد ملی بیمه‌گذار
  • استعلام با کد VIN  نوشته شده روی کارت ماشین یا برگه سبز و تلفن همراه وارد شده در سامانه
  • استعلام از طریق سامانه پیامکی به شماره 30002621

پلاک خودرو

پلاک خودرو

 

استعلام  خودرو از طریق شماره پلاک خودرو

استعلام گرفتن بیمه خودرو از سامانه درگاه دولت هوشمند نیز امکان‌پذیر است. برای خودرو دو نوع بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه وجو دارد و هر کدام دارای پوشش‌های مختلف و اعتبار استفاده هستند. اگر می‌خواهید خودرو جدیدی بخرید و یا بیمه‌نامه خود را گم کرده‌اید و یا از اعتبار بیمه خودرویی می‌خواهید مطمئن شوید، با استفاده از سامانه درگاه دولت هوشمند می‌توانید به صورت آنی سوابق بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه خودرو مورد نظر را گرفته  و از میزان اعتبار و تخفیف‌های بیمه خودرو آگاه شوید. برای کسب اطلاعات و استعلام بیمه خودرو وارد درگاه خدمات دولت هوشمند شده، از فهرست خدمات درگاه ملی دولت هوشمند از تب بانک مرکزی گزینه استعلام بیمه بدنه یا استعلام بیمه شخص ثالث را اانتخاب کرده و با وارد کردن اطلاعات دقیق شماره موتور، شماره شاسی، VIN  خودرو، شماره بیمه، شماره پلاک، کد ملی و شرکت بیمه مربوطه، از صحت و سقم سوابق بیمه‌نامه خودرو اطلاع حاصل کنید.

دیدگاه های کاربران