طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

بیمه حیوانات خانگی

تاریخ انتشار: 22 مرداد ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 2726

بیمه حیوانات خانگی

بیمه حیوانات خانگی که به نام بیمه مسئولیت حیوانات خانگی نیز شهرت دارد، پدیده جدید بازار بیمه‌ای کشور ایران است که به تازگی در این کشور گسترش یافته و به کمک افرادی آمده که به واسطه علاقه و وابستگی زیادی که به این موجودات دوست‌داشتنی دارند، هزینه‌های پزشکی و درمانی حیوانات خانگیشان، آنها را تحت فشار مضاعف اقتصادی قرار داده ‌و نمی‎توانند از عهده هزینه‌های نگهداری حیوانات خانگیشان بربیایند؛ به عبارت دیگر اهمیت حیوانات خانگی برای صاحبانشان، باعث شده به انواع بیمه حیوانات خانگی و پوشش‌های بیمه‌ای آن احتیاج پیدا کنند و حیوانات خانگی خود را از نظر بهداشتی تحت حمایت قرار دهند.

با توجه به مطالب فوق بدون شک می‌توان مهمترین انگیزه دارندگان حیوانات خانگی را برای بیمه کردن حیوان خود، داشتن یک پشوانه مالی برای زمان‌های وقوع حوادث ناگوار دانست بنابراین انواع بیمه حیوانات خانگی و پوشش‌های بیمه‌ای که در آن مطرح شده، نه تنها می‌تواند بار مالی و اقتصادی هزینه‌های درمانی رسیدگی به حیوانات خانگی را از روی دوش صاحبان این موجودات بر‌دارد بلکه قادر است به‌نوعی نقش یک آرامش خاطر را برای حیوانات خانگی ایفا کند.

بنا به گفته کلینیک‌های دامپزشکی که می‌گویند بیشتر مردم از طرح بیمه حیوانات خانگی مطلع نیستند، ما قصد داریم در این مطلب از بیمه‌شو به این موضوع بپردازیم پس اگر دارنده حیوانات خانگی هستید و یا به این موضوع علاقه‌مندید با ما همراه باشید.

 

با بیمه حیوانات خانگی بیشتر آشنا شوید

به‌جهت اینکه طیف گسترده‌ای از حیوانات خانگی را سگ‌ها، گربه‌ها و حیوانات کوچکی مانند پرندگان دربرمی‌گیرند، بیمه حیوانات خانگی، هزینه‌های درمانی مربوط این حیوانات را تامین می‌کند.

به نقل از محمدی هوجان، مبتکر و طراح این طرح، بیمه حیوانات خانگی به‌علت تبلیغات اندک و عدم وجود فرهنگ نگهداری صحیح از حیوانات در کشور ایران، هنوز دوران آزمایشی خود را سپری می‌کند و در شرایطی که بتوان برای آن یک توجیه اقتصادی منطقی درنظر گرفت، به جد به عرصه بیمه کشور ایران قدم می‌گذارد.

پوشش انواع بیمه حیوانات خانگی مانند بیمه مسئولیت حیوانات خانگی تنها هزینه‌های درمانی بیماری‌های خاص، جراحی حیوانات کوچک و کلیه خسارات ناشی از وقوع اتفاقات غیر منتظره‌ای اعم از حادثه بدون حمل و نقل، حادثه با حمل و نقل، سرقت، زایمان و سخت‌زایی را شامل می‌شود، پس در زمانی که بیماری‌های معمولی مانند سرماخوردگی به سراغ حیوان خانگیتان بیاید، این پوشش بیمه‌ای نمی‌تواند گزینه مناسبی برای حمایت حیوان شما از نظر اقتصادی باشد.

سقف پوشش و میزان حق دریافتی بیمه حیوانات خانگی

بهتر است بدانید بازه هزینه‌های جراحی و بیمارستانی ناشی از حوادث و بیماری حیوانات خانگی این بیمه‌نامه از کمتر از صد هزار تومان تا سقف پوشش یک ‌میلیون تومان است.

حق بیمه دریافتی‌ آن نیز برای سگ و گربه سی و پنج تا هفتاد هزار تومان و برای حیوانات کوچک خانگی مانند پرندگان بیست تومان در ‌سال است و مهم‌ترین معیار برای تعیین میزان قیمت حق بیمه حیوانات خانگی، سن آنها می‌باشد.

شما به‌عنوان یک فرد متقاضی بیمه‌ درمانی حیوانات خانگی با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانید از پوشش‌هایی چون عقیم‌سازی، ویزیت دوره‌ای و دارو و پاراکلینیک بهره‌مند شوید.

مراحل صدور بیمه درمانی حیوانات خانگی

 1. فردی که متقاضی صدور بیمه درمانی حیوان خانگی خویش است باید در گام اول به مطب یکی از دامپزشکان معتمد بیمه دانا مراجعه کند.

 2. پس از اینکه تحت عنوان یک فرد متقاضی حق بیمه، مالیات و عوارض بیمه‌نامه پزشک موردنظر را پرداخت کردید، فرم درخواست بیمه مسئولیت حیوانات خانگی و صدور گواهی سلامت آنها را تکمیل نمایید تا توسط پزشک مربوطه مهر و امضا گردد.

 3. در صورت موافقت و گذر از دو مرحله فوق، پزشک معالج مدارکی مانند شناسنامه، گذرنامه، کارت بهداشت، شماره میکروچیپ و گواهی سلامت حیوان به نماینده صادرکننده ارسال می‌کند.

 4. بیمه‌نامه توسط توسط نماینده یا شعب موردنظر صادر می‌شود.

 5. حق بیمه از طریق دامپزشک به حساب بیمه مزبور واریز می‌گردد.

 6. بیمه‌نامه از طرف شرکت بیمه به کلینیک دامپزشکی منتقل شده و کلینیک دامپزشکی نیز به بیمه‌گذار تحویل داده می‌شود.

سه روش حق ‌بیمه مشخص توسط بیمه‌گذار

 • صدور چک در وجه شرکت بیمه

 • تکمیل فیش واریزی در بانک به‌صورت حضوری و صدور بیمه‌نامه و تحویل آن به بیمه‌گذار

 • پرداخت به‌صورت اقساطی در دو الی سه قسط

بیمه حیوانات خانگی

نکات مهم در زمینه بیمه حیوانات خانگی

 • بیمه‌گر از یک سری تعهدات برخوردار است که این تعهدات منوط به رعایت شرایط خاص توسط بیمه گذار است.

 • بیمه ‌گذار فرصت دارد ظرف مدت دو روز یا چهل و هشت ساعت وقوع حادثه یا ابتلای حیوان به بیماری را به شرک بیمه یا بیمه‌گر اطلاع دهد.

 • در صورت ابتلای حیوان به بیماری و قرارگرفتن در شرایط جراحی، بیمه‌گذار موظف است بلافاصله مراحل درمانی را آغاز کند که این مراحل با کمک دامپزشک معالج امکان‌پذیر است.
 • قرارداد بین طرفین به‌وسیله اعلام کتبی هر یک از دو طرف فسخ می‌گردد.
 • در صورتی که حیوان به هر علتی در شرایط فروش یا واگذاری قرار گرفت، بیمه‌گذار وظیفه دارد ظرف مدت پانزده روز از زمانی که انتقال صورت می‌گیرد، تمام اطلاعات مانند شماره بیمه نامه، تاریخ انتقال، نام و نام‌خانوادگی و نشانی را به شرکت بیمه یا بیمه‌گر اطلاع دهد.

 

دیدگاه های کاربران