طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

راه های پیشگیری و مهار آتش سوزی در طبیعت

تاریخ انتشار: 14 دی ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 3968

راه های پیشگیری و مهار آتش سوزی در طبیعت

راه‌‎های مقابله با آتش‌سوزی جنگل و طبیعت در سال‌های اخیر با افزایش آتش‌سوزی در مناطق طبیعی و جنگل‌ها‌ بسیار حائز اهمیت گشته و اکثر کشورها و دولت‌ها در تلاش برای آگاه‌سازی مردم نسبت به دلایل آتش‌سوزی جنگل‌ها می‌باشند تا بتوانند تاحد امکان از این حوادث پیشگیری نمایند. بعضی از عوامل موثر در آتش‌سوزی جنگل‌ها خارج از کنترل ما می‌باشند، اما با رعایت راه‌های مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها می‌توان بسیاری از این عوامل را از بین برد.

اهمیت حفظ طبیعت و جنگل‌ها به‌اندازه‌ای است که بیمه‌شو وظیفه خود دانست تا در قالب یک مقاله به بیان عوامل موثر در آتش‌سوزی جنگل‌ها بپردازد تا بتواند در کنار آن راه‌های مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها را نیز بیان نماید. ما به شما مطالعه مقالات ایمنی خانه در برابر آتش سوزی در زمستان و دکوراسیون کریسمس و ایمنی در برابر آتش سوزی را نیز پیشنهاد می‌دهیم.

علل-آتش-سوزی-در-جنگل

علل آتشش سوزی در جنگل

 

دلایل آتش‌سوزی جنگل‌ها و طبیعت

آتش‌سوزی در طبیعت و جنگل‌ها می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد که برخی از آن‌ها قابل کنترل بوده و برخی دیگر از خارج از محدوده کنترل ما می‌باشند. دلایل آتش‌سوزی جنگل‌ها به‌صورت زیر قابل بیان است و متناسب با هرکدام از آن‌ها راه‌های مقابله با آتش‌سوزی جنگل متفاوت می‌باشد. اصلی‌ترین علل این حوادث به‌شرح زیر است:

صاعقه و فوران‌های آتشفشانی

یکی از اصلی‌ترین دلایل آتش‌سوزی جنگل‌ها، صاعقه‌هایی هستند که با باران همراه نیستند. به‌طور معمول این آتش‌سوزی‌ها در مناطق دورافتاده‌ای از جنگل ایجاد می‌گردد؛ زین سبب آتش‌سوزی‌های نشات گرفته از صاعقه می‌تواند گسترده‌تر و مهیب‌تر از آتش‌سوزی ناشی از خطاهای انسانی باشد.

فوران‌های آتش‌فشانی و جاری‌شدن گدازه‌های آن نیز می‌تواند جنگل و طبیعت را نابود کرده و براثر حرارت آن آتش‌سوزی رخ دهد.

آتش‌سوزی‌های خودبه‌خود

جالب است اگر بدانید که بعضی از آتش‌سوزی‌های جنگل به‌خودی خود و بدون هیچ عامل خارجی رخ می‌دهد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دمای هوا به‌شدت بالا رفته و مواردی که در محیط وجود دارد اعم از چوب، گیاه، زباله و ... به نقطه اشتعال خود برسد و آتش بگیرد. این شرایط بیشتر در مناطقی رخ می‌دهد که دارای هوایی است که به‌علت رطوبت کافی دارای پوشش گیاهی است، اما دارای فصول گرم و خشک طولانی مدت نیز می‌باشد.

فعالیت انسان‌ها

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در آتش‌سوزی جنگل فعالیت‌های اشتباه و مخاطره‌آمیز انسان‌ها می‌باشد. آتش‌سوزی‌هایی که ناشی از فعالیت‌های انسانی می‌باشند را آتش‌سوزی‌های تصادفی می‌نامند. یکی از کارهای انسان‌ها که در نتیجه منجر به آتش‌سوزی می‌گردد مربوط به زمانی است که افراد برای از بین بردن پوشش گیاهی از آتش استفاده می‌نمایند، اما این آتش از کنترل خارج شده و حادثه‌آفرین می‌گردد. رها کردن آتش، سیگار و هر وسیله قابل اشتعال دیگری در جنگل نیز از جمله عوامل موثر در آتش‌سوزی جنگل است.

راه‌های مقابله با آتش‌سوزی جنگل

مواردی که در ذیل بیان می‌گردد نکاتی است که شما با رعایت آن‌ها می‌توانید از آتش‌سوزی جنگل‌‎ها پیشگیری نمایید:

 • هیچگاه وسایلی که از جنس شیشه هستند را در طبیعت رها نکنید. این اشیا حتی در کوچک‌ترین حالت همانند عدسی ذره‌بین عمل کرده و می‌توانند منجر به آتش‌سوزی گردند.
 • یکی از راه‌های مقابله با آتش‌سوزی جنگل، پاکسازی آن از گیاهان و تنه‌های پوسیده و خشک است که به‌صورت برداشت دستی یا چرای دام امکان‌پذیر خواهد بود.
 • از رها کردن سیگار، چوب کبریت و یا هر وسیله قابل اشتعال دیگری در طبیعت خودداری نمایید.
 • سوزاندن زباله، بقایای محصولات کشاورزی و ... در نزدیکی جنگل‌ها می‌تواند منجر به حادثه‌ای بزرگ گردد؛ بنابراین از آن خودداری نمایید.
 • از روشن نمودن آتش در جنگل پرهیز نمایید؛ در صورت نیاز آن را در محیطی که فاقد پوشش گیاهی می‌باشد، روشن کرده و آن را با سنگ‌چین محصور نمایید.
 • هنگام رها کردن خاکستر آتش در جنگل و طبیعت، از خاموش شدن کامل آن اطمینان حاصل نمایید.
 • مواد قابل اشتعال را در ظرف‌های فلزی که قابلیت آتش گرفتن ندارند، نگهداری نمایید.
 • با مشاهده نشانه‎های آتش‌سوزی سریعاً با آتش‌نشانی تماس بگیرید.
 • آتش را می‌توان با استفاده از آب و خاک خاموش نمود.
 • بعد از مشاهده آتش، مواد قابل اشتعال و قابل انفجار را از محل آتش‌سوزی دور نمایید.

گرفتار-شدن-در-آتش

گرفتار شدن در آتش

 

نکات پس از گرفتاری در آتش

چنانچه ناخواسته در آتش گرفتار شدید، با رعایت بعضی نکات می‌توانید خطرات را تا حدی کاهش دهید.

 • به‌جای مقابله با آتش سعی نمایید به‌دنبال استخر و یا رودخانه‌ای باشید تا برای  رهایی از آتش در آن قرار بگیرید.
 • اگر رودخانه‌ای در نزدیکی شما وجود نداشت، به محلی که کمترین پوشش گیاهی را دارد رفته و روی زمین دراز کشیده و بدن خود را با لباس مرطوب، پتو یا خاک بپوشانید و منتظر بمانید تا آتش از بین برود.
 • سعی نمایید تا هوای نزدیک به  سطح زمین را استشمام نمایید و با قرار دادن ماسک یا پارچه مرطوب در برابر دهان و بینی خود از ورود دود به ریه‌های خود جلوگیری نمایید.

کلام آخر

درصد بالایی از آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها ناشی از اشتباهات و خطاهای انسان‌هاست. آتش‌سوزی‌های گسترده باعث نابودی و انقراض پوشش‌های گیاهی و حیوانات زیادی می‌گردد. همه ما با اندکی توجه و رعایت نکات ساده می‌توانیم از این حادثه‌های ناگوار جلوگیری نماییم. خواهش ما از شما این است که هنگام استفاده از طبیعت، از رها کردن مواد قابل اشتعال در آن خودداری نمایید و درصورت مشاهده آن را خارج نمایید.

دیدگاه های کاربران