طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

روز جهانی کودک و تلویزیون و رابطه بین آن دو

تاریخ انتشار: 22 آذر ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 1793

روز جهانی کودک و تلویزیون و رابطه بین آن دو

میان تلویزیون و کودک رابطه عمیقی وجود دارد که کارشناسان را وادار به تحقیق در مورد آنها کرده است. روز جهانی کودک و تلویزیون در تقویم در روز یازده دسامبر برابر با بیست و یکم نام‌گذاری شده است؛ به مناسبت‌ این روز، بیشترین ساعات برنامه‌های تلویزیون به برنامه‌های کودک اختصاص پیدا می‌کند اما لازم به‌ذکر است که تماشای بیش از اندازه تلویزیون مفید نبوده و می‌تواند عوارض و مشکلات فراوانی را برای آنان به‌همراه داشته باشد.

با ادامه مطلب با بیمه‌شو همراه باشید تا بیشتر با تلویزیون، کودکان و رابطه این دو آشنا شوید.

کودکان-و-تلویزیون

کودکان و تلویزیون

 

تلویزیون، کودکان و رابطه این دو

تلویزیون همچنان بزرگ‌ترین منبع مشاهده ویدیو است؛ اگرچه اندازه صفحه نمایش از گذشته تا به امروز تغییر کرده اما ماهیت آن دستخوش تغییرات نشده است. همانطور که می‌دانید امروزه وسایل ارتباطات جمعی بسیاری در روابط بین جوامع و مردمشان و به‌ویژه هدایت افکار عمومی، نقش مهم و بسزایی را ایفا می‌کنند؛ در این میان تلویزیون تحت عنوان رسانه‏‌ای دیداری و شنیداری و به‌صورت همگانی و جهانی بیشترین تاثیر را برروی خانواده‏‌ها خصوصاً نوزادان تازه متولد شده و نوجوانان داشته است. صحبت از کودکان امروزی شد، لازم است بگوییم نوزادانی که تازه متولد می‌شوند، در دنیایی قدم می‌گذارند که تلویزیون وجود دارد و دنیای خود را با تماشای تلویزیون آغاز می‌نمایند. نوزاد در ابتدایی‌ترین روزهای زندگی خود به تصاویر پخش شده از تلویزیون واکنشی نشان نمی‌دهد بلکه تنها به صداهای پخش‌شده از آن واکنش دارد اما رفته‌رفته روند فهیم شدن را طی می‌کند و بدین ترتیب علاوه‌براینکه تصاویر به‌نمایش درآمده از تلویزیون را درک می‌نماید، رابطه بین این حرکات و صحنه‌ها را می‌فهمد، موارد آموزنده بسیاری را در آن می‌آموزد؛ جهان را تماشا می‌کند و نیازهای فرهنگی خویش را برآورده می‌سازد؛ بنابراین بنابه مطالب فوق می‌توان گفت کودکان و نوجوانان بسیار زیاد از تلویزیون تأثیر می‌پذیرند. درست است غالباً کودکان در انتخاب برنامه‌های تلویزیونی خود تابع والدین خود هستند اما در زمانی که خود حق انتخاب داشته باشند، به‌طور قطع تفاوت‌هایی بین سلایق آنها وجود دارد که این تفاوت‌ها رابطه مستقیمی با میزان درک آن فرد از محتوای پخش‌شده دارد و همین امر موجب می‌شود بیشتر برنامه‌های مخصوص کودک مثال کارتون و کمتر برنامه‌های بزرگسالان را تماشا کنند؛ لازم به‌ذکر است که این امر در روز جهانی کودک و تلویزیون بیشتر به‌چشم می‌خورد.

از چه سنی جایز است کودکان تلویزیون تماشا کنند؟

تماشای تلویزیون برای کودکان پایین‌تر از سه سال مناسب نبوده و تا حد امکان جایز نیست بچه‌های خردسال زیر سه سال را پای تلویزیون نشاند. سن شروع تماشای تلویزیون برای کودکان بهتر است از سه سالگی به بعد باشد.

موارد مثبت و منفی تلویزیون

بدیهی است که هر وسیله ارتباط جمعی یا رسانه همگانی و جهانی هم دارای تاثیرات مثبت باشد و نقش زیادی را در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان ایفا کند و هم دارای کارکردهای منفی باشد که با تفکر صحیح در این زمینه، ای تاثیرات منفی کاملاً قابل کنترل می‌باشد.

کارکردهای مثبت تلویزیون

 1. افزایش آگاهی کودکان در زمینه جغرافیایی، علمی، مسائل بهداشتی و...
 2. رشد رفتارهای اجتماعی، احساسی و مهارت‌های شناختی و ادراکی
 3. رشد مغز کودک
 4. تشویق آنان به کارهای خوب با نمایش دادن مهربانی، سخاوت و...
 5. گسترش برنامه های آموزشی با استفاده صحیح از تلویزیون و تشویق آنها
 6. ایجاد دوستی و محبت
 7. ترویج و آموزش ارزش‌های اجتماعی و دینی
 8. معرفی روش‌های دوست یابی و همینطور حفظ دوستی
 9. ایجاد حس مسئولیت در کودکان
 10. جلوگیری از رفتار خودخواهانه آنان با به‌تصویر کشیدن رفتارهای جامعه گرایانه

تماشای-زیاد-تلویزیون

تماشای زیاد تلویزیون

 

تاثیرات و کارکردهای منفی تلویزیون

 1. نوزادانی که ساعات طولانی در مقابل صفحه تلویزیون قرار دارند با اختلال کاهش دقت، مشکلاتی در خواب مانند بی‌خوابی، اضافه وزن و به‌خصوص تاخیر در توسعه زبان مواجه می‌شوند.
 2. تماشای بیش از دوساعت در روز برای کودک توصیه نمیشود زیرا می‌تواند باعث تاخیر در یادگیری زبان و توسعه مهارت‌های شناختی در آنان به‌ویژه کودکان دو ساله شد.
 3. طبق تحقیقات و مطالعات انجام گرفته میان تماشای خشونت و پرخاشگری در دوران کودکی و رفتارهای خشونت آمیز در بزرگسالی ارتباط مستقیمی وجود دارد.
 4. مشاهده بیش از حد تلویزیون موجب بروز احساس ترس به‌ویژه ترس از تنها ماندن، اضطراب، کناره‌گیری از جمع دوستان و دیدن کابوس در کودکان می‌شود.
 5. مشاهده موجودات ترسناکی مانند هیولا یا چیزهای عجیب و غریب در تلویزیون موجب ترس کودکان به‌خصوص آنانی که در بازه سنی دو تا هفت سال قرار دارند.

کودکان از این رسانه ملی و جهانی الگوبرداری می‌کنند و رفتارهای سرزده از شخصیت‌های تلویزیون را می‌آموزند و بلافاصله مشابه آنها را انجام می‌دهند؛ حتی اگر رفتارهای شخصیت‌های موردعلاقه خود را به‌طور دقیق تقلید نکنند، ارزهای خاص آنها را مدنظر قرار می‌گیرند؛ به‌همین علت بهتر است ارزش‌های و عقاید مفید را از این طریق کسب نماید. حال بهتر است بگوییم والدین در این زمینه چه نقشی دارند؟

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا متذکر شویم که تاثیرات زیان‌بار و منافع آن را کوچک و بی‌اهمیت نشماریم و به آنه بی‌توجهی نکنیم؛ نقش مهمی که والدین در این زمینه نسبت به کودکان خود ایفا می‌کنند، این است که کیفیت‌های مثبت و منفی برنامه‌های این وسیله را بشناسند و در راستای تماشای فرزندان خود نسبت به محتوای صحیح به‌خصوص در روز جهانی کودک و تلویزیون قدم بردارند.

دیدگاه های کاربران