طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

شاخص های کیفیت هوا

تاریخ انتشار: 24 شهریور ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 5444

شاخص های کیفیت هوا

شاخص‌های کیفیت هوا یا شاخص‌های آلودگی هوا (AQI) اعدادی هستند که توسط سازمان‌های دولتی برای سنجش آلودگی هوای یک منطقه و پیش‌بینی آینده آن استفاده می‌شوند تا مردم آن منطقه را در جریان میزان آلودگی هوا قرار دهند؛ شاخص کیفیت هوا به بیان دیگر شاخصی جهت پیش‌بینی روزانه کيفيت هوا است و درک ميزان تاثیر هوای آلوده بر سلامت انسان را برای عموم مردم آسان می‌سازد.

کشورهای مختلف دارای شاخص‌های کیفیت هوای مختص به خود هستند که با استانداردهای ملی کیفیت هوا مطابقت دارد. محاسبه شاخص‌های کیفیت هوا یا شاخص‌های آلودگی هوا (AQI) توسط اندازه‌گیری میزان غلظت آلاینده هوا در طول یک یک دوره متوسط ​​مشخص می‌شود و غلظت و زمان دو عامل نشان‌دهنده دوز آلاینده هوا یا ذرات معلق در هوا به‌شمار می‌آیند؛ بسیاری از کشورها ازن سطح زمین، ذرات معلق، دی‌اکسید گوگرد، مونوکسیدکربن و دی‌اکسید نیتروژن را کنترل کرده و شاخص‌های کیفیت هوا را برای این آلاینده‌ها محاسبه می‌کنند؛ قدرت آلاینده‌های هوا یکسان نیست و با یکدیگر تفاوت دارد همانگونه که غلظت آلاینده‌های مورد استفاده برای تبدیل آنها به شاخص‌های کیفیت هوا یا شاخص‌های آلودگی هوا متفاوت است؛ این آلاینده‌ها به اعتقاد اکثر کشورها جدی‌ترین تأثیرات را بر سلامت انسان دارند و می‌توانند با نفوذ به عمق ریه‌ها و گردش خون، باعث بروز بیماری‌های قلبی، سرطان ریه، آسم و عفونت‌های حاد تنفسی تحتانی می‌شوند؛ لازم به ذکر است که مقادیر شاخص‌های کیفیت هوا معمولاً در یک‌سری محدوده دسته‌بندی می‌شوند که به هر محدوده یک توضیح یا توصیف، یک کد رنگ و یک مشاوره خاص و استاندارد تعلق می‌گیرد.

در این مطلب از بیمه‌شو قصد داریم به شاخص‌های کیفیت هوا بپردازیم پس خوشحال می‌شویم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آلودگی هوا

آلودگی هوا

 

علت افزایش شاخص‌های کیفیت هوا (AQI) در یک منطقه

افزایش شاخص‌های کیفیت هوا یا شاخص‌های آلودگی هوا (AQI) می‌تواند نتیجه افزایش میزان انتشار آلاینده در هوا باشد که مواردی چون ترافیک یا شلوغی خیابان‌ها، آتش‌سوزی در جنگل در مقابل باد و یا عدم رقت آلاینده‌های هوا باشد می‌تواند این اتفاق به‌ وجود آورد که در نهایت باعث ایجاد هوای راکد یا وارونگی دما می‌شود؛ این رخداد سبب می‌شود آلودگی هوا در یک منطقه محلی باقی بماند و غلظت زیاد آلاینده‌ها، واکنش‌های شیمیایی بین آلاینده‌های هوا و شرایط مه آلود را در آن ایجاد کند.

نقش فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی انسان‌ها در کیفیت هوا

کیفیت هوا همانند وضعیت آب و هوا به‌صورت روزانه حتی ساعت به ساعت تغییر می‌کند؛ هوای پاک به‌عنوان یکی از عناصر طبیعی برای بقای انسان ضروری است پس بدیهی است که نه‌تنها آلودگی هوا مهم‌ترین عامل خطرناک زیست‌محیطی و تأثیرگذار بر سطح توسعه سبز انسان به‌شمار می‌آید بلکه به‌طور جدی سلامت انسان و محیط‌ زیست را تهدید می‌کند ضمن‌اینکه تأثیرات نامطلوبی بر کیفیت زندگی آنها می‌گذارد اما با این حال، تقریباً تمام فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی نظیر بخش‌های تولید برق و گرما، حمل و نقل، صنعت و کشاورزی باعث ایجاد آلاینده‌های هوا و در نهایت آلودگی هوا می‌شوند.

جالب است بدانید میزان آلودگی هوا به یکی از عوامل اساسی تبدیل شده است که تعیین می‌کند آیا یک کشور می‌تواند توسعه سبز را تحقق بخشد یا خیر؟

سطح کیفیت هوا

سطح کیفیت هوا

 

سطوح مختلف کیفیت هوا

  • خوب و پاک:

کیفیت هوا در این حالت از شرایط رضايت‌بخشی برخوردار است و آلودگی آن یا بی‌خطر بوده یا خطر آن اندک می‌باشد. در این شرایط هوایی ميزان AQI بازه‌ای بین صفر الی پنجاه است که با رنگ سبز نشان داده می‌شود.

  • تا حد زیادی سالم (متوسط):

این عبارت بدین معناست که وضعیت هوا در شرایط هوایی قابل قبول قرار دارد. ميزان AQI در این شرایط هوایی بازه‌ای بین پنجاه و یک الی صد است که این یعنی تعداد بسيار اندکی از افراد را که نسبت به ذرات معلق، دی‌اکسید نیتروژن و ازن حساسیت ویژه‌ای دارند، ممکن است درگیر مشکلات ناچیز تنفسی کند. این حالت هوا را با رنگ زرد نشان می‌دهند.

  • ناسالم برای گروه‌های حساس:

این شرایط هوایی که میزان AQI آن بازه‌ای بین صد و یک الی صد و پنجاه می‌باشد، ممکن است برای گروه‌های حساسی چون بیماران قلبی، سالمندان، کودکان و زنان باردار مسائل بهداشتی ایجاد کند. جالب است بدانید این شرایط هوایی را با رنگ نارنجی نشان می‌دهند.

  • ناسالم:

ميزان AQI در این شرایط هوایی بازه‌ای بین صد و پنجاه و یک الی دویست است که این یعنی در این شرایط هوایی هر فردی ممکن است اثرات بهداشتی را تجربه کند اما برای گروه‌های حساس باعث بروز نشانه‌های حادتری می‌شود؛ این حالت از هوا را با رنگ قرمز نشان می‌دهند.

  • بسیار ناسالم:

در این حالت هوایی ميزان AQI در این شرایط هوایی بازه‌ای بین دوست و یک الی سیصد است که ممکن است برروی سلامت هر شخصی به‌صورت جدی تاثیر بگذارد که این شرایط هوایی را با رنگ بنفش نشان می‌دهند.

  • ناپاک و خطرناک:

افزایش عددی شاخص کیفیت هوا باعث می‌شود پیامدهای زیادی را به‌همراه داشته باشد بدین ترتیب این شرایط هوایی، احتمالاً تمام افراد جامعه را تحت تاثير قرار می‌دهد و غالباً اخطاری جدی برای سلامت همه افراد آن منطقه به‌شمار می‌آید؛ ميزان AQI این شرایط هوایی در وضعیتی بالاتر از سیصد قرار دارد که با رنگ ارغوانی نشان داده می‌دهد.

 

دیدگاه های کاربران