طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

صنعت بیمه برای مبارزه با تقلب بیمه چه تدبیری اندیشیده است؟

تاریخ انتشار: 24 تیر ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 2362

صنعت بیمه برای مبارزه با تقلب بیمه چه تدبیری اندیشیده است؟

بیمه (Insurance) به سبب اینکه بر اساس اصل سود متقابل و به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند فرد و اموال او را در برابر ضررهای مهم اما احتمالی و نامشخص محافظت کند، کاهش کلاهبرداری و مبارزه با تقلب از الویت بالایی در کارهای بیمه‌گذاران برخوردار است؛ تقلب یا کلاهبرداری بیمه بر هر نوع بیمه‌ای تأثیرگذار است و نه تنها جرم کم ‌اهمیت و ناچیزی نیست بلکه می‌تواند سیستم بیمه را تضعیف کند و باعث اختلال در پوشش بیمه‌ای بیمه‌گذاران و کارهای بیمه‌گران شود.

از سوی دیگر حجم گسترده صنعت بیمه باعث تشویق و فراهم آوردن فرصت‌های بیشتر برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی شد‌ه است تا به عده‌ای در زمینه کلاهبرداری بیمه کمک کند؛ انحراف و اختلاص در حق بیمه یکی از رایج‌ترین نوع کلاهبرداری بیمه است و این امر در دو حالت صورت می‌گیرد:

 1. در صورتی که یک نماینده بیمه یا بیمه‌گذار، حق بیمه را به شرکت‌های بیمه ارسال نکند و در عوض، پول را برای استفاده شخصی خود مورد استفاده قرار دهد.
 2. یکی دیگر از طرح‌های انحرافی حق بیمه که می‌تواند متداول‌ترین روش کلاهبرداری بیمه را به ارمغان بیاورد، فروش بیمه بدون مجوز، جمع آوری حق بیمه و سپس عدم پرداخت مطالبات توسط بیمه‌گر به بیمه‌گذاراست.

با بیمه‌شو همرا باشید تا با مثال‌ای بیشتری از کلاهبرداری‌های شرکت‌های بیمه آشنا شوید.

مثال‌های رایج برای طرح‌های کلاهبرداری بیمه

 • ادعاهای دروغین یا اغراق‌آمیز توسط صاحبان سیاست‌های بیمه
 • اشتباهات رایج در خسارات در نظر گرفته شده برای مشکلاتی چون باد، آتش‌سوزی و یا سرقت.
 • ادعاهای دروغینی که توسط افراد ساکن منطقه‌ای ثبت شده است که محل سکونت آنها، صدها مایل از محلی تحت سانحه فاصله دارد.
 • قیمت پیشنهادی دروغین توسط پیمانکارانی که به طرز نخوشایندی، هزینه تعمیرات را بالا برده‌اند.
 • پیمانکارانی خود را نیازمند به پرداخت مقدماتی برای انجام خدمات نشان می‌دهند و از تعمیرات توافق شده سرباز می‌زنند.
 • کلاهبرداری‌های خیریه که به منظور سوءاستفاده از بودجه اهدا شده برای امداد رسانی در برابر بلایا طراحی شده‌اند.

برای مثال مردی در انگلستان با بهره‌گیری از روش غرق شدن، مرگ خود را صحنه‌سازی کرد تا بتواند از بیمه عمر خود استفاده کند؛ او و همسرش که در این جرم به عنوان همدست همکاری داشته است، به جرم فوق محکوم شدند و چندین سال به زندان افتادند.

مبارزه با تقلب یا بیمه صنعت بیمه در کشورهای مختلف

در فرانسه نیز فردی ادعا کرد که صدمات و جراحات وارد شده در پیست اسکی، توسط یک اسکی باز دیگر ایجاد شده است تا بتواند از حق بیمه خود به‌طور غیرقانونی استفاده کند، در صورتی که پس از بررسی ادعای او، مشخص شد که تصادف خارج از پیست اسکی رخ داده است و این امر تحت پوشش بیمه مسافرتی وی به شمار نمی‌آید، بنابراین ادعای او رد شد.

شرکت‌های بیمه کشور فرانسه در سال ۱۹۸۹ یک نهادی را تشکیل دادند که هدف اصلی آن مبارزه با تقلب و کلاهبرداری در صنعت بیمه است؛ این کشور نام این موسسه ملی را با نام ALFA معرفی می‌کند و علاوه بر اینکه در آن به آموزش در زمینه تقلب بیمه و مدیریت روابط با سازمان‌های قانونی می‌پردازد، در نحوه رسیدگی به موضوعات جعلی و همکاری با مجریان قانون نیز مشاوره انجام می‌دهد.

به سبب اینکه اثبات شده است، بازرسی‌های بصری یا ظاهری ساده می‌توانند در روند شناسایی وسایل نقلیه اعم از موتور و ماشین کمک بزرگی باشند، انجمن‌های بیمه ملی کشورهایی چون ایوروپل و اینترپل  بر این تلاشند که در عین آغاز آموزش نیروهای انتظامی بین‌المللی، این امر را با تلاش بیشتری پیش ببرند.

انجمن‌ بیمه ملی کشور کرواسی در سال 2002 به این پروتکل همکاری با سازمان‌های قانونی اهمیت داد و آن را به رسمیت شناخت.

در کشور اسپانیا کلاهبرداری بیمه را به صورتی جدی دنبال می‌کنند به‌طوری‌که به سازمان محرمانه حاوی داده‌های پلیس دسترسی دارند.

رایج‌ترین کلاهبرداری بیمه در ایران

با توجه به نرخ دیه در ایران صنعت بیمه این کشور بیش از هر بیمه دیگری، درگیر اسناد جعلی موضوع مهمی چون تصادفات ساختگی است که باعث بروز کلاهبرداری انفرادی و شبکه‌ای در کشور فوق می‌شود؛ کلاهبرداری انفرادی مانطور مشخص است به‌صورت تک‌نفره انجام می‌گیرد اما در کلاهبرداری شبکه‌ای، یک باند دخیل هستند که اعضای باند با استفاده از خودروهای دارای بیمه خود، دست به اقدام غیرقانونی می‌زنند و در یک تصادف ساختگی افراد را مصدوم می‌کنند تا بتوانند از بیمه استفاده کنند. 

میزان و تأثیر کلاهبرداری بیمه به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان این کلاهبرداری بین کشورهای مختلف، متفاوت است؛ برای مثال می‌توان گفت طبق آمار تخمینی اروپا، این امر ده درصد از کل هزینه‌ها و مطالبات را به خود اختصاص می‌دهد که این رقم به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • نحوه عملکرد بازار یا میزان گستردگی یک نوع بیمه در آن محدوده
 • میزان تحقیقاتی که در شناسایی تقلب در صنعت بیمه صورت می‌گیرد.
 • میزان اهمیت برخی کشورها به این موضوع نسبت به برخی دیگر
 • ابتکارات ضدکلاهبرداری موفقیت‌آمیزی که برخی کشورها نسبت به بعضی دیگر در کشور خود عملی می‌کنند.

یک تحقیق درکشور آلمان نشان می‌دهد که بیش از نیمی از ادعاهای دروغ ناشی از بین رفتن یا آسیب دیدن در گذشته، به عدم ظهور تلفن‌ها یا رایانه‌های هوشمند بازمی‌گردد که امروزه به علت وجود پیشرفت علم، از بسیاری از آنها کاسته شده است.

دیدگاه های کاربران