طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

فرانشیز بیمه تکمیلی چیست و انواع آن کدامند؟

تاریخ انتشار: 01 آبان ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 3670

فرانشیز بیمه تکمیلی چیست و انواع آن کدامند؟

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که جهت دریافت خسارت به یکی از شعب شرکت بیمه مراجعه نموده و با مبلغی پایین‌تر از آن چه تصور می‌کردید، مواجه شده‌اید، به این بخش از خسارت که بیمه‌گذار باید پرداخت نماید فرانشیز می‌گویند؛ در نتیجه برای روشن شدن این موضوع و آشنایی بیشتر شما با فرانشیز، در این مقاله قصد داریم به بررسی فرانشیز بیمه تکمیلی بپردازیم. یکی از سوالاتی که در ذهن اغلب افراد شمل می‌گیرد، این است که فرانشیز بیمه تکمیلی چیست و انواع آن کدامند؟ برای جواب دادن به این سوال ابتدا باید شما را با معنی فرانشیز به صورت کامل آشنا کنیم پس با بیمه‌شو همراه باشید.

فرانشیز بیمه تکمیلی

فرانشیز بیمه تکمیلی

 

فرانشیز بیمه تکمیلی چیست؟

درصورتی‌که بخواهیم کلمه فرانشیز را ریشه‌یابی کنیم می‌‌توان گفت که این کلمه در زبان انگلیسی معنی حق امتیاز را می‌دهد که در مارکتینگ و دیگر مشاغل کاربردها و معانی متفاوت دارد اما معنی فرانشیز در بیمه تکمیلی کاملا متفاوت بوده و به‌معنای بخشی از خسارات بوده که بیمه‌گذار پرداخت می‌نماید و بقیه آن را شخص بیمه‌گذار تهیه می‌کند.

تعریف و مثال فرانشیز در مورد بیمه تکمیلی

برای اینکه بیشتر با مفهوم فرانشیز بیمه تکمیلی آشنا شوید و به‌خوبی معنی آن را درک کنید، در ادامه برای شما یک مثال بیان می‌کنیم.

فرض کنید که شما خودروی خود را بیمه بدنه کرده‌اید و در این بیمه بیست درصد فرانشیز شامل پوشش شکست شیشه می‌باشد؛ در یک حادثه رانندگی شیشه ماشین شما شکسته و پانصد هزار تومان هزینه تعمیر آن است؛ بیمه خسارت این حادثه را به‌صورت کامل به شما پرداخت نمی‌کند بلکه هشتاد درصد آن که معادل چهارصد هزار تومان است را به شما پرداخت کرده و صد هزار تومان باقی‌مانده را خودتان باید پرداخت نمایید؛ این بیست درصد که معادل صد هزار تومان است، همان فرانشیز می‌باشد.

انواع فرانشیز بیمه تکمیلی

در این بخش از مطلب بیمه‌شو به انواع این نوع فرانشیز می‌پردازیم که به‌شرح ذیل است:

فرانشیز به شکل رقمی ثابت و معین

فرانشیز در اکثر مواقع به شکل رقمی ثابت و معین است که در بیمه‌نامه تعیین‌شده و از مقدار خسارت پرداختی کاسته می‌شود. به‌عنوان مثال در یک قرارداد بیمه یک میلیون تومان را تحت عنوان فرانشیز خسارت تعیین می‌کنند و زمان پرداخت خسارت، این مبلغ تعیین‌شده از مبلغ خسارت پرداختی کم می‌شود.

در این نوع فرانشیز معمولاً سقفی را برای آن در نظر می‌گیرند و این سقف در نظر گرفته شده از مبلغ خسارت کل کسر می‌شود؛ به‌عنوان مثال درصورتی‌که سقف فرانشیز یک میلیون تومان باشد، این مبلغ از کل مبلغ خسارت کل کم می‌شود.

فرانشیز درصدی از مبلغ مورد بیمه

فرانشیز در برخی مواقع شامل درصدی از مبلغ بیمه بوده و در قرارداد بیمه تعیین می‌شود و هر چه مبلغ مورد بیمه بالاتر باشد به همان نسبت فرانشیز نیز افزایش خواهد داشت.

فرانشیز به شکل درصد ثابتی از خسارت

در مواردی دیگر فرانشیز به شکل درصد ثابتی از خسارت است؛ بدین معنا که بیمه‌گذار مطابق با درصد مشخصی که در بیمه نامه تحت عنوان فرانشیز درج‌شده با بیمه‌گر در پرداخت خسارت سهیم می‌شود و به‌طور معمول مبلغ اندکی است.

فرانشیز ترکیبی

در بیشتر بیمه‌ها جهت محاسبه فرانشیز بیمه از درصد فرانشیز و سقف خسارات به‌صورت ترکیبی استفاده می‌شود؛ به‌عنوان مثال در یک بیمه تعیین می‌گردد که فرانشیز بیمه تا سقف صد هزار تومان و یا ده درصد خسارت است، هر کدام که پایین‌تر باشد.

تعیین سقف غرامت

فرانشیز بیمه دیگری نیز موجود است که در آن مقدار سقف غرامت پرداختی را تعیین می‌کند و به‎هیچ عنوان خسارت بیشتری پرداخت نخواهد شد.

به‌عنوان مثال در یک قرارداد بیمه تعیین می‌شود که پانصد میلیون تومان سقف غرامت است و خسارات دیگر را خود بیمه گذار باید پرداخت کند.

فرانشیز

فرانشیز

 

دلایل اعمال فرانشیز بیمه

تحقیقان و آمارها نشان می‌دهند همواره افراد نگران خسارات جزیی نبوده بلکه نگرانی آن‌ها بابت خسارات میلیونی است که امکان دارد برای دیگران و یا خودشان اتفاق بیفتد.

به‌عنوان مثال در تصادفات خودرو چنانچه خسارت‌های جزيی نظیر شکستن چراغ کوچک و یا ساییدگی مختصر گل‌گیر اتفاق بیفتد نگرانی برای مالک خودرو ایجاد نخواهد کرد اما قطعاً دیه و خسارات جانی باعث نگرانی هر شخصی می‌شود و امکان دارد برای جبران خساراتی از این قبیل فرد تمامی دارایی خود را از دست بدهد. با در نظر گرفتن شرایطی این چنینی پرداخت بخشی از خسارت و یا همان فرانشیز برای بیمه گذار ممکن نیست.

وجود فرانشیز بیمه به کاهش تعهدات بیمه‌گر منجر شده و از طرفی باعث ارزان‌تر شدن و تخفیف حق بیمه می‌شود؛ همچنین وجود فرانشیز در برخی مواقع، سبب روی آوردن بیشتر افراد به قوانین رانندگی شده و همین اقدامات پیشگیرانه و رعایت‌ها به نفع جامعه خواهد بود.

در بیمه‌های تکمیلی، فرانشیز بیمه از مراجعه مکرر و بی‌دلیل بیمه‌شده به مراکز درمانی جلوگیری می‌کند و این تردد کمتر باعث کاهش حق بیمه می‌شود؛ در نتیجه می‌توان گفت که فرانشیز بیمه تکمیلی باعث حذف و یا کاهش خسارات جزیی، ممانعت از طرح دعاوی جهت خسارت‌های جزیی و مراقبت از موضوع بیمه می‌شود.

نحوه پرداخت فرانشیز به وسیله افراد

درصورتی‌که افراد به مراکزی که طرف قرارداد بیمه هستند، مراجعه کنند تنها بخش فرانشیز را پرداخت می‌نماید اما درصورتی‌که به مراکز غیر طرف قرارداد مراجعه نماید، باید کلیه هزینه‌ها را خود پرداخت کنند.

هزینه بیمه تکمیلی

عوامل متعددی بر روی قیمت بیمه‌نامه نام‌برده تاثیرگذار است که به‌شرح ذیل می‌باشد:

  • فرانشیز
  • وضعیت سلامت
  • سن بیمه شونده
  • سقف بیمه و ...

معمولاً فرانشیز یادشده بین ده الی سی درصد هزینه ها را شامل می‌شود.

دیدگاه های کاربران