طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

مزایای استفاده از بیمه بدنه خودرو

دسته‌بندی: شخص ثالث و بدنه

تاریخ انتشار: 03 خرداد ماه 1399

نویسنده: وب مستر بیمه شو

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 2426

مزایای استفاده از بیمه بدنه خودرو

مزایای استفاده از بیمه بدنه خودرو

  در این مقاله مزیت‌های استفاده از بیمه بدنه خودرو و همچنین خسارت‌هایی که این بیمه کاربردی پوشش می‌دهد را مورد بررسی قرار خواهیم داد. 

برای محافظت از خودرو بیمه‌های مختلفی روی کارآمده‌اند که یکی از محبوب‌ترین آن‌ها بیمه بدنه خودرو است. بیمه بدنه خودرو بیمه‌ای اختیاری بوده که در بسیاری از موارد مالکان خودرو در زمان خرید بیمه شخص ثالث اقدام به خرید آن می‌کنند. بیمه بدنه، در حالت پایه برخی خسارات را پوشش می‌دهد و با بهره‌مندی از آن می‌توان با خیال آسوده‌تری از خودرو استفاده کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم با مزایای استفاده از بیمه بدنه خودرو و خسارت‌های تحت پوشش این بیمه بیشتر آشنا شویم.

مزیت اصلی بیمه بدنه

از مزیت‌های اصلی بیمه بدنه خودرو آن است که در صورتی که به هر دلیلی مانند واژگونی، آتش‌سوزی، سرقت و … خودرو دچار خسارت شود، بیمه بدنه خسارت‌های وارد شده را برای بیمه‌ گزار جبران خواهد کرد. همچنین در صورتی که خودرو دچار حادثه‌ای شود که مقصر بیمه گزار باشد، بیمه بدنه هزینه خسارت ایجاد شده را پرداخت می‌کند و از این بابت نیز خیال بیمه گزاران آسوده خواهد بود. با توجه به این موضوع می‌توان دریافت که خرید بیمه بدنه خودرو برای تمامی خودرو از جمله خودروهای لوکس و گران قیمت بسیاری ضروری است.

خسارت‌های تخت پوشه بیمه بدنه خودرو

پس از اینکه با مزیت‌های بیمه بدنه آشنا شدید، شاید اولین سوالی که با آن روبرو شوید آن است که بیمه بدنه خودرو چه خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد؟ مطابق با قانون بیمه بدنه خودرو در حالت عادی خسارت‌های ناشی از موارد زیر را شامل می‌شود:

 • واژگونی و سقوط خودرو
 • آتش‌سوزی، انفجار خودرو و صاعقه
 • برخورد خودرو با جسم ثابت یا متحرک
 • سرقت کلی خودرو

بیمه بدنه تمامی موارد شده در بالا را پوشش داده و برای بیمه گزار جبران خسارت می‌کند. به طور مثال در صورت سرقت خودرو تا 80 درصد از قیمت خودرو در زمان خرید بیمه به وی پرداخت خواهد شد. همچنین نکته قابل توجه آن است که در صورتی که در جریان نجات خودرو و در حین انتقال آن خسارتی به آن وارد شود، بیمه هزینه آن را پرداخت کرد. خسارت لاستیک‌های خودرو و باتری تا میزان 50 درصد قیمت نو نیز توسط بیمه پوشش داده می‌شود.

خسارت‌های فرعی پوشش داده شده توسط بیمه بدنه خودرو

پوشش‌های بیمه بدنه تنها به مواردی که اشاره شد، محدود نمی‌شود و با پرداخت هزینه بیشتر می‌توان از خدمات متنوع‌تر این بیمه استفاده کرد. از موارد فرعی که بیمه بدنه آن‌ها را پوشش می‌دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.      سرقت جزئی خودرو

سرقت جزئی خودرو شامل سرقت لوازم یدکی و قطعات آن است که در صورت بروز چنین حادثه‌ای بیمه بدنه هزینه خسارت وارد شده را پرداخت، خواهد کرد.

2.      خسارت‌های ناشی از بلایای طبیعی

خسارت‌هایی که در اثر وقوع بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله به خودرو وارد می‌شود نیز تحت پوشش بیمه بدنه قابل جبران هستند.

3.      شکسته شدن شیشه

شیشه‌های خودرو ممکن در اثر سرد و گرم شدن هوا یا برخورد اجسام مختلف شکسته شوند که در صورت وقوع چنین مشکلی می‌توان از بیمه بدنه بهره‌مند شد.

4.      پاشیده شدن مواد شیمیایی و رنگ به خودرو

در صورتی که به هر علتی روی خودروی بیمه گزاران رنگ یا مواد شیمیایی ریخته شود و بدنه خودرو آسیب ببیند، با استفاده از بیمه بدنه می‌توان خسارت وارد شده را جبران کرد.

5.      پوشش هزینه‌های توقیف خودرو

در صورتی که به هر دلیل خودرو توقیف شود، این امکان برای بیمه گزار فراهم می‌شود تا بتواند خسارت‌های ناشی از توقیف خودرو را از بیمه گر دریافت کند.

6.      خسارت‌های ناشی از کاهش ارزش خودرو

اگر در اثر وقوع حادثه‌ای خودرو دچار افت قیمت شود، شرکت بیمه نه تنها خسارت ناشی از حادثه را جبران می‌شود، بلکه خسارت ایجاد شده از افت قیمت خودرو را هم پرداخت خواهد کرد.

7.      پوشش ترانزیت

در صورتی که بیمه گزار قصد داشته باشد با خودرو خود از کشور خارج شود، با بهره‌مندی از این بیمه در خارج از کشور نیز می‌تواند در صورت وقوع حادثه از پوشش این بیمه استفاده کند.

خسارت‌هایی که بیمه بدنه پوشش نمی‌دهد

هرچند بیمه بدنه بسیاری از خسارت‌های وارد شده به خودرو را پوشش می‌دهد ولی خسارت‌هایی نیز وجود دارند که تحت پوشش بیمه بدنه نیستند که در ادامه به توضیح برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

 1. خسارت‌هایی که به صورت عمدی توسط بیمه گزار یا راننده به خودرو وارد شده باشد.
 2. خسارت‌های ناشی از جنگ، شورش و حمله
 3. خسارت ایجاد شده توسط فردی که فاقد گواهینامه رانندگی بوده است.
 4. زیان‌های مالی که به دلیل حمل بیش از حد بار به خودرو وارد شده باشد.
 5. خسارت‌های ایجاد شده توسط راننده‌ای که مواد مخدر و مشروبات الکلی مصرف کرده باشد.
 6. خسارت‌های ناشی از بکسل کردن وسیله نقلیه
 7. خسارت‌های فرار مالک خودرو در زمان فرار از پلیس

سخن آخر

بسیاری از افراد تصور می‌کنند خرید بیمه شخص ثالث برای خودرو کفایت می‌کند و نیازی به خرید بیمه بدنه نیست. این در حالی است که خرید بیمه بدنه اهمیت بالایی دارد زیرا در صورت وقوع حوادث غیر قابل پیش بینی می‌توان جبران خسارت کرد. همچنین در صورتی که در تصادف راننده مقصر باشد نیز هزینه خسارت وارد شده به خودرو از طرف بیمه گر جبران می‌شود زیرا بیمه شخص ثالث در این شرایط به بیمه گزار خسارتی پرداخت نخواهد کرد و تنها به خودرو آسیب دیده هزینه پرداخت می‌شود. با توجه به مزیت‌ها و پوشش‌هایی که این بیمه در اختیار بیمه گزار قرار می‌دهد و قیمت روز افزون خودرو خرید این بیمه روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.


 

دیدگاه های کاربران

BimeShoInsurance Online Shop021-57791111info@bimesho.com