طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

معلول کیست و روز جهانی معلولین چه تاریخی است؟

تاریخ انتشار: 13 آذر ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 2039

معلول کیست و روز جهانی معلولین چه تاریخی است؟

معلولیت شامل طیف وسیعی از شرایط است که در آن نقصان جسمی یا ذهنی فرد تأثیر نامطلوب، قابل توجه و و طولانی مدتی بر توانایی فرد در انجام فعالیت‌های روزمره وی می‌گذارد و فعالیت‌های عادی فرد معلول را متوقف می‌کند. معلولیت، کلمه ای است که در مکالمات روزمره مورد استفاده قرار می گیرد و برای افراد مختلف معانی مختلفی دارد اما اگر بخواهیم آن را به‌طور کلی توضیح دهیم باید بگوییم معلولیت یک اصطلاح چتری است که اختلالات، محدودیت‌های فعالیتی و مشارکتی را شامل می‌شود، ضمن‌اینکه تجربه معلولیت برای هر فرد منحصر به فرد است اما عوامل موثر بر آن، مشترک می‌باشد.

جالب است بدانید در دوران قرون وسطی، معلولیت یک نوع جنون و مشکلات ناشی از شیاطین تصور می‌شد، حتی گاهی مردم آن را یک نوع بیماری مسری مانند طاعون تلقی می‌کردند. در اوایل دوره مدرن تغییراتی صورت گرفت که موجب روشنگری اروپا شد و دانش حاصل از عقل و ارزش علم، پیشرفت بشریت و تولد موسسات و سیستم‌های علمی مرتبط با این عارضه را به‌همراه داشت که در این راستا انسان‌ها دسته‌بندی می‌شدند و مورد بررسی و مشاهده قرار می‌گرفتند.

برای درک بهتر این موضوع بهتر است با ادامه مطلب با بیمه‌شو همراه باشید.

افراد-معلول

افراد معلول

 

افراد معلول کیست؟

برای درک بهتر معلولیت بهتر است معنای اختلال را درک کنید؛ اختلال به‌معنی عدم وجود یا تفاوت معنادار در ساختار بدن یا عملکرد بدن یا عملکرد ذهنی فرد است. همانطور که ذکر شد افراد معلول یا کم‌توان، اشخاصی هستند که حال به‌صورت مادرزادی یا به‌هر دلیل دیگری اختلال مستمری را در سلامت خود تجربه می‌کنند و با به‌عبارت ساده‌تر از نقص جسمی یا ذهنی رنج می‌برند، ضمن‌اینکه این نوع آسیب بر توانایی آنها در انجام فعالیت‌های عادی و روزمره مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن، حفظ بهداشت شخصی یا دریافت خدمات پیشگیرانه بهداشتی، خرید، تهیه غذا، انجام رانندگی یا کار آنان تأثیر نامطلوبی دارد؛ اثر نامطلوب این آسیب‌دیدگی قابل توجه و طولانی مدت است؛ مدت ذکر شده به این معنی که این عارضه یا یک سال یا احتمالاً بیش از یک سال ادامه داشته است و یا حتی تا پایان عمر افراد ادامه خواهد داشت. مفهوم معلولیت پیچیده است و علاوه‌براینکه نشان‌دهنده درصد تعامل بین ویژگی‌های بدن فرد و ویژگی‌های جامعه‌ای است که در آن زندگی می‌کند، از جنبه‌های مختلف تاریخی، اجتماعی، حقوقی و فلسفی دارای تفسیرهای مختلفی است اما استفاده از اصطلاحات و تعاریف مشترک، زمینه را برای درک بهتر اینگونه افراد فراهم می‌کند و بدین ترتیب، به بهبود ارتباطات کمک می‌شود، شفافیت در برنامه‌های اجتماعی بهبود می‌یابد و نیازها از طریق شناسایی و درک دقیق مردم، برطرف می‌گردد.

جالب است بدانید اگر دو نفر از یک نوع معلولیت برخوردار باشند، این نوع معلولیت هریک از آنها را به روش‌های متفاوتی تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ ضمناً ممکن است برخی از معلولیت‌ها پنهان باشند یا به‌راحتی قابل مشاهده نباشند.

بهنقل از خلیل رنجبر، رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان: معلولیت هیچگاه محدودیت و محرومیت از ادامه زندگی اجتماعی و دستیابی به افتخارات و سربلندی‌ها نیست بلکه می‌توان از آن به‌عنوان عامل شکوفایی استعدادها و توانایی‌های بالقوه یاد کرد. ارتقای سطح توانمندی افراد دارای معلولیت، شناسایی افراد با مهارت بالا، افزایش مشارکت اجتماعی و اعتماد به نفس، آگاه‌سازی جامعه در خصوص توانمندی افراد دارای معلولیت و تأکید بر حقوق مشخص اجتماعی افراد با نیاز ویژه از جمله اهداف نامگذاری روز جهانی معلولین است. معلولین نیاز به ترحم ندارند، بلکه باید حقوقشان مانند سایر افراد عادی رعایت شود تا بتوانند با ایجاد فرصت‌های برابر، عادلانه در جامعه زندگی کنند.

انواع معلولیت

انواع مختلفی از معلولیت‌ها وجود دارد که باعث می‌شود موارد متفاوتی بر روی فرد تأثیر بگذارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد:

 • معلولیت‌های حواسی که شامل معلولیت‌های بینایی و شنوایی هستند.
 • معلولیت‌های احشایی که شامل معلولیت‌های قلبی، عروقی، تنفسی، کلیوی و... است.
 • معلولیت‌های حرکتی که شامل انواع معلولیت های دستگاه حرکتی و اعصاب است.
 • معلولیت‌های روانی و عدم سلامت روان
 • معلولیت‌های فكری که باعث مشکل در یادگیری می‌شود.
 • معلولیت در برقراری ارتباط و روابط اجتماعی

روز-جهانی-معلولین

 

روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین در چه تاریخی ثبت شده است؟

سوم دسامبر هر سال میلادی مصادف است با سیزده آذر شمسی که از سال 1992 ، از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به‌عنوان روز جهانی مرتبط با افراد معلول به ثبت رسیده، به‌هدف افزایش آگاهی عمومی، بهبود درک و پذیرش افراد دارای معلولیت و تجلیل از دستاوردها و مشارکت‌های آنها درنظر گرفته شده است.

شعار روز جهانی معلولین

هر سال، سازمان ملل شعاری را برای روز جهانی معلولین درنظر می‌گیرد و اعلام می‌دارد. هدف اعلام این شعار سالانه فراهم آوردن تمرکز اساسی در مورد چگونگی تلاش جامعه برای از بین بردن موانع جسمی، تکنولوژیکی و نگرشی برای افراد معلول است؛ در همین راستا شعار 2019  «ارتقا مشارکت افراد معلول و رهبری آن‌ها» تعیین شده است؛ این مضمون براساس هدف توانمندسازی افراد معلول به‌جهت توسعه فراگیری عادلانه و پایدار آنها تعیین شده است.

برخی از مشکلات معلولین در کشور ایران

 • مشکلات درون و برون شهری
 • مشکلات کار
 • مشکلات ارتباطات در جامعه
 • مشکلات مالی
 • مشکلات زندگی شخصی
 • مشکلات ورزشی
 • مشکلات ازدواج

دیدگاه های کاربران