طبق بخشنامه جدید بیمه مرکزی، جهت صدور بیمه شخص ثالث، نسخه کاغذی حذف شده و نسخه الکترونیکی بیمه نامه برای بیمه گزار ارسال می شود.

نظر مراجع تقلید درباره بیمه عمر

تاریخ انتشار: 24 آذر ماه 1399

نویسنده: واحد تولید محتوا

دیدگاه‌های این مقاله: 0

تعداد بازدید: 2430

نظر مراجع تقلید درباره بیمه عمر

بیمه عمر از جمله بیمه‌نامه‌هایی است که افراد به‌منظور سرمایه‌گذاری آن را خریداری می‌نمایند. بیمه عمر، متناسب با نوع قراردادی که شما تهیه می‌کنید، خدمات متفاوتی را در اختیار شما قرار خواهد داد و در نهایت نیز شما میتوانید مبلغی را که سرمایه‌گذاری نموده‌اید به‌طور کامل یا به‌صورت مستمری دریافت نمایید. اطلاعات بیشتر درباره بیمه عمر را می‌توانید از طریق مطالعه مقاله‌های انواع بیمه عمر و تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیلی کسب نمایید.

ابهامات بسیار زیادی درباره سود حاصل از بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌گذاری از دیدگاه شرعی وجود دارد که بیمه‌گذاران معمولاً به‌دنبال پاسخی برای آن هستند؛ زین سبب بیمه‌شو در این مقاله به بررسی نظرات مراجع تقلید درباره بیمه عمر می‌پردازد تا به رفع این ابهامات کمک نماید.

بیمه-عمر

بیمه عمر

 

بیمه عمر

اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای درباره بیمه‌نامه عمر ارائه دهیم، باید بگوییم که این بیمه‌نامه قراردادی است که بین شرکت بیمه و فرد متقاضی بیمه منعقد می‌گردد که براساس آن شرکت بیمه متعهد می‌شود در قبال دریافت مبلغی به عنوان حق بیمه، که می‌تواند ماهیانه یا سالیانه پرداخت گردد، به فرد بیمه‌گذار یا ذینفعان وی، که توسط شخص تعیین می‌گردد، خدماتی را ارائه دهد.

مزایای بیمه عمر

خرید بیمه‌نامه عمر نیز همانند سایر بیمه‌نامه‌ها، مزایی را در پی خواهد داشت. مزایای بیمه عمر به‌طور خلاصه به‌شرح زیر است:

 • پرداخت سود بالا و تضمین پرداخت یکی از اصلی‌ترین مزایای بیمه عمر است که ابهامات زیادی درباره آن وجود دارد که ما در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
 • حق بیمه ناچیز نیز از یکی دیگر از مزایای بیمه عمر است؛ بدین صورت که شما متناسب با توان مالی خود می‌توانید آن را خریداری کنید.
 • پوشش‌های متفاوت که متناسب با درخواست بیمه‌گذار به قرارداد اضافه خواهد شد.
 • عدم تعلق مالیات به این سود از جمله مهم‌ترین مزایای بیمه عمر می‌باشد.
 • قابلیت دریافت وام بدون ضامن
 • قابلیت بازخرید بیمه‌نامه
 • تعیین ذی‌نفعان توسط شخص بیمه‌گذار

رفع ابهامات شرعی بیمه عمر

در این قسمت از مقاله قصد داریم تا به بررسی حلال یا حرام بودن سود حاصل از بیمه‌نامه عمر بپردازیم.

بیمه عمر، حلال یا حرام!

در قدم اول لازم است تا به بررسی این موضوع بپردازیم که آیا در سنت اسلام پدیده‌ای همانند بیمه عمر وجود داشته است یا خیر!

در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که یکی از قراردادهای اسلامی، عقد مضاربه است که در طی آن، فرد اموال و دارایی‌های خود را در اختیار فرد دیگری قرار می‌دهد تا از آن‌ها در تجارت و سرمایه‌گذاری استفاده نماید؛ در نهایت نیز سود حاصل‌شده بین طرفین تقسیم می‌گردید. در طی قرارداد بیمه عمر نیز بیمه‌گذار مبلغی را به‌عنوان حق بیمه در اختیار شرکت بیمه قرار می‌دهد و شرکت مذکور نیز متعهد می‌شود حداقل 85% سود حاصل‌شده را به شخص بیمه‌گذار پرداخت نماید. با اندکی دقت متوجه خواهید شد که اصل این بیمه‌نامه با عقد مضاربه یکی می‌باشد، اما ابهامی که در بیمه‌نامه عمر وجود دارد این است که بیمه‌گر میزان سود تضمینی را برای پرداخت به شخص تعیین می‌نماید حتی اگر سود کسب‌شده از سرمایه‌گذاری کمتر باشد. البته تاکنون هیچ شرکت بیمه‌ای با این شرایط که سود کسب شده کمتر از سود تضمینی باشد، مواجه نشده است؛ بنابراین تمامی پول‌های پرداختی تاکنون بدون مشکل می‌باشد.

تفاوت سود بیمه عمر با ربا

یکی دیگر از مسائلی که برای رفع ابهام باید به آن بپردازیم، تفاوت سود بیمه عمر با ربا می‌باشد. تعدادی از تفاوت‌ها در ذیل آمده است:

 • ربا معمولاً قرضی کوتاه مدت است، در حالی که بیمه‌نامه عمر نوعی قرارداد بلند مد ت می‌باشد.
 • در ربا، میزان سود توسط قرض‌دهنده دریافت می‌گردد؛ در حالی که در بیمه توسط بیمه‌گر تعیین می‌گردد.
 • سود ربا از قبل مشخص می‌شود، اما سود بیمه پس از مشخص شدن میزان سود شرکت به‌صورت سالیانه تعیین می‌گردد.
 • سود ربا قطعی می‌باشد، در حالی که سود حاصل از بیمه عمر بر پایه احتمال است که ناشی از ربا نبودن آن می‌باشد.
 • در ربا، پولی قرض داده می‌شود؛ در حالی که حق بیمه پرداختی در راستای تامین آرامش آینده بیمه‌گذار می‌باشد.
 • در ربا معمولاً فرد قرض‌گیرنده دچار زیان می‌گردد، اما در بیمه‌نامه عمر هر دو طرف به سود دست خواهند یافت.

مراجع-تقلید

مراجع تقلید

 

بیان نظرات مراجع درباره بیمه عمر

در این قسمت به بیان نظرات مراجع تقلید درباره بیمه عمر می‌پردازیم تا شفاف‌سازی لازم در این زمینه صورت بگیرد.

 • آیت‌الله خامنه‌ای:

اگر این سود طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان پرداخت گردد، مانعی نخواهد داشت.

 • آیت‌الله مکارم شیرازی:

بیمه یکی از عقود مستحدثه است که در عرف معمول است و اگر شرایط عمومی عقود در آن وجود داشته باشد، شرعاً اشکالی ندارد و باید بر اساس قراردادی که بسته شده است، عمل گردد؛ همچنین می‌توان سهمیه افراد را به‌صورت درصدی و نه ریالی تعیین نمود که مشمول ادله وجوب وفای به عهد است.

هرگاه این قرارداد به‌عنوان مضاربه و یا شرکت در یک کار سودآور باشد وآنچه را بیمه می‌پردازد به عنوان سود حساب شود، مانعی وجود ندارد.

 • آیت‌الله سیستانی:

اگر معاملات شرعی انجام شود و در قرارداد مقدار سود را تعیین نگردد، بلکه نسبتی از سود را معین شود اشکالی وجود ندارد، اما اگر معامله بر پرداخت مبلی به‌عنوان سود در متد مقرر باشد ربا بوده و حرام است.

 • آیت‌الله صافی گلپایگانی:

اگر سرمایه‌گذاری انجم‌شده واقعی باشد و درصدی اضافه برای سود آن بدهند، مانعی وجود ندارد، اما اگر قرض به شرط زیاده باشد، ربا و حرام است.

 • آیت‌الله نوری همدانی

اگر سود دریافتی به‌عنوان عقود شرعی باشد، اشکالی ندارد.

دیدگاه های کاربران